کد خبر 788065
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - ۰۳:۳۹
شام خصوصی در برج ایفل به مناسبت روز فتح زندان باستیل در انقلاب فرانسه

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه گفت وگو با کشورهای عضو ائتلاف ضد داعش برای ایجاد حکومتی در رقه پس از بازپس‌گیری این شهر از دست داعشی ها را از اولویت های پاریس عنوان کرد.

به گزارش مشرق، به نوشته پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه فرانسه، اگنس روماته سخنگوی این وزارتخانه که چهارشنبه در یک نشست خبری شرکت کرده بود در پاسخ به سوالی در خصوص حل بحران سوریه پس از شکست داعش در سوریه گفت: تروریست ها در سوریه همچنان در کنترل داعش هستند. از این رو فرانسه در کنار شرکایش در ائتلاف (بین المللی ضد داعش) به نبرد علیه این سازمان (داعش) ادامه می دهد. پیشرفت های قابل توجه در نبرد علیه تروریسم، ضرورت دسترسی هر چه سریع تر به راهکاری سیاسی که مردم سوریه را با یکدیگر آشتی دهد را تقویت کرده است. این تنها راه برای جلوگیری از قدرت گرفتن مجدد تروریسم است. تلاش های فرانسه برای جمع کردن کشورهای با نفوذ در سوریه در گروه تماس، با هدف تسهیل در دستیابی به چنین راهکاری انجام می گیرد.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص نحوه اداره رقه پس از داعش و احتمال کمک های فرانسه به مردم این شهر، اعم از کمک های مالی و همچنین کمک به بازسازی زیرساخت های آن در کوتاه مدت و بلند مدت پاسخ داد: در مرحله برقراری ثبات در رقه که آغاز شده، ایجاد حکومتی مشروع و موثر (برای اداره شهر) یک ضرورت است. فرانسه در حال مذاکره تنگاتنگ با شرکایش در ائتلاف ضد داعش در خصوص این موضوع است و این مسئله برای فرانسه یک اولویت است.

وی ادامه داد: فرانسه کمک مالی بیشتری برای کمک های بشردوستانه از قبیل کمک به آوارگان، مین روبی، کمک های بهداشتی- درمانی و کمک برای دسترسی مردم به آب و غیره، و همچنین کمک به برقراری ثبات در منطقه (آزاد شده از دست داعش) در نظر گرفته است. در خصوص مسئله بازسازی نیز، فرانسه و شرکای اروپایی اش به روشنی اظهار نظر کرده اند. بازسازی پایدار بدون دورنمای سیاسی روشن و بدون بازگشت داوطلبانه آوارگان در امنیت کامل، ممکن نیست. در حال حاضر این شرایط نیز مهیا نیستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه در پاسخ به سوالی در خصوص سرنوشت خانواده های افراط گرایان فرانسوی مستقر در اردوگاهی در نزدیکی رقه که خواستار بازگشت به فرانسه هستند نیز گفت: امروز اولویت ما پیروزی کامل بر داعش است.

منبع: العالم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس