کد خبر 785726
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۴
کنگره آمریکا

در حالی که رئیس جمهور آمریکا از کنگره خواسته است تا نسبت به توافق هسته‌ای ایران سخت گیرتر باشد ولی رهبران ارشد جمهوریخواه و دموکرات با رویکرد وی مخالفت کرده‌اند.

 به گزارش مشرق به نقل از رویترز، مخالفت مقام های برجسته جمهوریخواه و دموکرات با درخواست دونالد ترامپ در زمینه توافق هسته ای ایران، شانس تصویب هرگونه قانونی علیه تهران را کاهش داده است.

در شرایطی که دونالد ترامپ در سخنرانی روز گذشته خود توافق هسته ای ایران را تایید نکرده ولی هنوز حاضر به خارج شدن از این توافق هم نشده است، باب کورکر و تام کاتن سناتورهای ارشد جمهوریخواه یک طرح کلی را مطرح کرده اند که می تواند نواقص توافق هسته ای را برطرف کند.

این طرح در صورت تصویب، محدودیت های شدیدتری را علیه ایران اعمال خواهد کرد و در صورتی که تهران در آستانه دستیابی به سلاح هسته ای طرف یک سال قرار داشته باشد، تحریم ها علیه برنامه هسته ای این کشور بار دیگر اعمال خواهد شد.

کورکر که ریاست کمیته روابط خارجی سنا را بر عهده دارد، در جمع خبرنگاران تاکید کرد: ما مسیری را برای غلبه بر کمبودها و نواقص توافق هسته ای آماده کرده ایم و دولت را در توافق نگه خواهیم داشت، و واقعا این توافق را به توافقی تغییر خواهیم داد که می بایستی در همان وهله اول قرار داشته باشد.

حتی اگر همه جمهوریخواهان از این طرح حمایت کنند، تصویب نهایی آن نیاز به حمایت دموکرات ها نیز خواهد داشت.

مارکو روبیو سناتور جمهوریخواه در این باره تاکید کرد که شک و تردید جدی درباره طرح پیشنهادی کورکر و کاتن دارد. وی افزود: تا اعلام طرح نهایی هیچ اظهار نظر و قضاوتی نخواهد داشت ولی ترجیح می دهم که ترامپ توافق هسته ای را تعلیق کند.

این سناتور آمریکایی گفت: در نهایت، خارج شدن از توافق هسته ای، اعمال مجدد تحریم های لغو شده و دادن اختیارات به رئیس جمهور برای اعمال تحریم های بیشتر به نفع منافع ملی آمریکا خواهد بود و این اقدام بهتر از عدم تایید توافق هسته ای است که تحریم ها را همچنان در حالت تعلیق نگه خواهد داشت یا قانون جدیدی که نواقص بزرگ و مهم در توافق هسته ای را همچنان باقی می گذارد.

اکثر دموکرات ها با این نظر مخالف هستند. بن کاردین نماینده ارشد دموکرات و عضو کمیته روابط خارجی در این باره گفت: من تنها از اقدام مورد حمایت متحدان اروپایی حمایت می کنم که توافق هسته ای را امضا کرده اند.

وی افزود: هر اقدامی که انجام می دهیم باید مطابق با برجام باشد، نباید اقدامی را انجام دهیم که در مسیر نقض برجام باشد و باید حمایت متحدان اروپایی مان را داشته باشیم.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس