وبا در یمن

یک فعال یمنی تأکید کرد با توجه به تخریب زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی و آب و فاضلاب از سوی اشغالگران، گسترش بیماری وبا همچنان ادامه دارد.

به گزارش مشرق، دکتر "یوسف مجمل الحاضری" عضو کمیته ملی مستندسازی جنایت‌های اشغالگران و هماهنگی تلاش‌ها برای امدادرسانی در یمن وضعیت گسترش بیماری وبا در شهر های مختلف یمن را بحرانی دانست و در این خصوص گفت:ه م اکنون در روزهای پایانی سی و یکمین ماه از جنگ سعودی-آمریکایی علیه یمن و محاصره همه جانبه کشور قرار داریم و این جنگ باعث تخریب تاسیسات  زیربنایی بهداشتی و درمانی در سراسر کشور و خصوصا مناطق صعب العبور شده است. همراه شدن این وضع با عدم پرداخت حقوق شاغلان در عرصه پزشکی به مدت بیش از ۱۱ ماه باعث بحرانی تر شدن وضعیت درمانی یمن شده است.

وی ادامه داد: پس از انتقال بانک مرکزی از صنعا به عدن که درکنترل نیروهای اشغالگر سعودی اماراتی است، پرداخت حقوق به کارمندان در استان های شمالی متوقف شد این در حالی است که طی ۱۷ ماه آغازین جنگ و زمانی که بانک مرکزی در صنعا بود حقوق کارمندان در سراسر کشور و حتی مناطقی که در کنترل اشغالگران بود به طور مرتب پرداخت می شد.

این فعال یمنی عامل اصلی شیوع بیماری های واگیر دار را تخریب تاسیسات زیربنایی کشور دانست و گفت: عدم پرداخت حقوق کارمندان دولتی و تخریب اغلب تاسیسات بهداشتی درمانی از جمله درمانگاه ها و بیمارستان های اصلی باعث بحرانی تر شدن وضعیت در یمن شده است، پزشکان و کادرهای پزشکی یمنی علاوه بر مبارزه با بیماری وبا و سایر بیماری های واگیر دار باید به درمان افرادی که به دلیل بمباران منازل مسکونی، مدارس و جاده ها و یا در جبهه ها زخمی شدند بپردازند. محاصره یمن زیرساخت های آب و فاضلاب کشور را نیز از بین برده است، عواملی همچون قطع شدن برق و هدف قرار گرفتن مستقیم تاسیسات آب رسانی و دفع فاضلاب باعث انتشار بیماری های واگیردار مانند وبا از طریق آب شرب شده است.

او در بخش دیگری از سخنانش گفت: هنگامی که در خصوص مبارزه با وبا سخن می گوییم باید ابتدا عوامل شیوع این بیماری را از بین ببریم، متاسفانه هیچ تحرکی برای ریشه کن کردن وبا در یمن، از سوی سازمان های بین المللی مشاهده نمی کنیم. سازمان های داخلی یمنی نیز در این خصوص  هیچ اقدامی نمی کند و وضعیت آشفته کشور زمینه مناسبی برای ایجاد فساد در سطوح عالی وزارت بهداشت و درمان به وجود آورده است.

وی در همین باره توضیح داد: متاسفانه وزارت بهداشت یمن ده ها میلیون دلار را به پروژه هایی که وجود خارجی ندارند و یا بی ثمر هستند اختصاص می دهد که قطعا این مسئله هیچ تاثیری در مبارزه با وبا ندارد و باید گفت در حقیقت بودجه های درمانی کشور به سرقت می روند. برای نمونه دو ماه پیش وزارت بهداشت با همکاری سازمان ملل و یونیسف ۱۰ میلیون دولار را به توزیع صابون میان خانواده های یمنی اختصاص داد در حالی که هیچ خانه ای در یمن خالی از صابون نیست و شوینده ها قیمت بسیار پایینی دارند.

یوسف مجمل الحاظری در پایان گفت: به خوبی می دانیم که سازمان های جهانی وابسته به سازمان ملل در حقیقت ابزارهایی در دست آمریکا و عربستان سعودی هستند، البته باید به این نکته اشاره کنم که عربستان در عرصه جهانی محبوبیتی ندارد بلکه همگان به دنبال رسیدن به دلار های نفتی این کشور هستند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس