کد خبر 781162
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۴
 آغاز سال تحصیلی مدرسه کودکان کار خاوران

رئیس اورژانس اجتماعی کشور گفت: سال گذشته از میان ۱۶۴۲ مورد کودک آزاری‌، ۶۰ درصد توسط پدر و مابقی یعنی ۷۳۹ مورد که شامل ۲۶ درصد توسط مادر، ۸ مورد توسط خواهر و ۲۰ مورد توسط برادر صورت گرفته است.

به گزارش مشرق، حسین اسدبیگی رئیس اورژانس اجتماعی کشور گفت: تصویب لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان می تواند در حمایت از کودکان نقش مهمی داشته باشد چراکه در این لایحه  به سوء رفتار، بهره‌کشی، تجاوز و خرید و فروش کودک توجه شده است.

وی ادامه داد: در این لایحه حتی آزارهای روانی یعنی اگر کودک مورد تحقیر قرار بگیرد، ترسانده شود یا در وضعیتی قرار بگیرد که روح و روانش مورد آزار قرار بگیرد، مصداق کودک آزاری در نظر گرفته شده است.

رئیس اورژانس اجتماعی کشور افزود: همچنین در این لایحه به غفلت والدین نیز اشاره شده چراکه در آمارهای موجود؛غفلت والدین مصداق کودک آزاری است که عدم مراقبت از کودک و سهل انگاری نسبت به کودک را شامل می‌شود.

اسدبیگی گفت: براساس آمار موجود و تماس های گرفته شده با اورژانس طی یکسال گذشته، در میان آزاردهندگان 935 نفر زن و 1830 نفر مرد بوده است. در مورد علت آزار نیز اگر از خود افراد بپرسیم، امکان دارد بهانه بیاورند، اما به تشخیص کارشناسان، چند عامل باعث آزار رساندن به کودکان شده است. 

وی در مورد علت کودک‌آزاری از سوی والدین گفت: 1404 مورد از آزار به کودکان به دلیل مصرف مواد مخدر در والدین، 47 مورد سوءمصرف الکل، 180 مورد به علت بیماری روانی، 29 مورد عقب‌ماندگی ذهنی، 30 مورد بیماری جسمی آزاردهنده، 513 مورد تندخویی و پرخاشگری، 148 مورد انتظار پیروی بی‌چون و چرای کودک، 23 مورد مشکل جسمی کودک، 70 مورد انحراف جسمی و جنسی فرد آزاردهنده، 213 مورد بهانه‌گیری بی‌مورد و 108 مورد به دلیل بیکاری اتفاق افتاده است. 

اسدبیگی تصریح کرد: در سال گذشته 86 درصد کودک آزاری‌ها توسط پدر و مادر صورت گرفته است. 

رئیس اورژانس اجتماعی کشور افزود: در میان آمار کودک آزاری، 1642 مورد کودک آزاری‌ها یعنی 60 درصد توسط پدر و مابقی یعنی 739 مورد که شامل 26 درصد توسط مادر، 8 مورد توسط خواهر و 20 مورد نیز توسط برادر صورت گرفته است.

وی گفت: 1.5 درصد کودک آزاری‌ها نیز توسط غریبه‌ها صورت گرفته است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha