کد خبر 772479
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۵
سود سهام عدالت

میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی گفت:افرادی که مجموع سهام تخصیص یافته به آنها از محل سود، تخفیف و آورده نقدی، یک میلیون تومان است، واریزی سود سهام عدالت برای آنها ۱۲۵هزارتومان خواهد بود.

به گزارش مشرق، دولت وعده داده تا پایان شهریورماه، اولین مرحله سود سهام عدالت را به حساب مشمولان واریز نماید. آن گونه که دولت می‌گوید، ۴۹ میلیون نفر مشمول دریافت سود سهام عدالت هستند که البته، از این رقم، دو میلیون نفر متوفی بوده و در مرحله اول، مشمول دریافت سود نمی‌شوند. بر این اساس اگر دولت به وعده خود عمل کند، این اولین باری است که پس از ده سال از اجرای طرح اعطای سهام عدالت، مردم سود دریافت می‌کنند؛ چراکه طی مدت ده سال گذشته، تمام آنچه که از محل توزیع سود سهام این شرکتها حاصل شده، بابت خرید سهام به خزانه دولت واریز شده است و هیچ مشمولی تاکنون، بابت سهمی که در اختیار گرفته، پولی به دولت پرداخت نکرده است.

بر این اساس، چند ماهی هست که دولت اعلام کرده تا مردم برای دریافت این سود، شماره شبای خود را وارد سامانه کرده و در ازای شماره‌ای که وارد می‌کنند؛ در موعد مقرر سود خود را دریافت نمایند؛ اما هنوز هم، هستند کسانی که شماره حسابی برای واریز سود خود اعلام نکرده‌اند و شاید هم امسال، مشمول دریافت سود سهام عدالت نشوند؛ به خصوص اینکه دولت اعلام کرده که تا پایان شهریورماه مهلت باقی است تا اگر کسی می‌خواهد، سرمایه خود را در قالب سهام عدالت افزایش داده و به یک میلیون تومان برساند؛ ضمن اینکه شماره شبای حساب بانکی خود را نیز در سامانه ثبت نماید.

البته به گفته مقامات سازمان خصوصی سازی، افزایش سرمایه تا سقف یک میلیون تومان، اجباری نیست و اگر کسی بخواهد سهام خود را افزایش دهد، می‌تواند مابه التفاوت موجودی خود را تا سقف یک میلیون تومان بالا ببرد. به خصوص اینکه ارزش کنونی سهام عدالتی که به میزان حداقل(یعنی حدود ۵۰۰ هزار تومان) در حساب همه مشمولان وجود دارد، یک میلیون تومان است و اگر کسی تا سقف یک میلیون تومان، سهام خود را افزایش دهد، ارزش کنونی سهام او، دو میلیون تومان خواهد بود.

توزیع سود ۱۲۵ و ۶۵ هزارتومانی

میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی در این رابطه اعلام کرده بود: افرادی که مجموع سهام تخصیص یافته به آنها از محل سود، تخفیف و آورده نقدی، یک میلیون تومان است و صورتحساب کنونی آنها، معادل این رقم است، واریزی سود سهام عدالت برای آنها ۱۲۵هزارتومان خواهد بود.

وی افزود: برای افرادی که سهام آنها ۵۳۰ هزارتومان است نیز، مبلغ سود حدود ۶۵ هزار تومان خواهد بود.

پوری حسینی البته در هفته پایانی مردادماه اعلام کرده بود که این میزان سود افزایش می‌یابد؛ چرا که سه شرکت مهم سهام عدالت از جمله هلدینگ خلیج فارس، هنوز مجمع خود را برگزار نکرده‌اند و  اگر این مجامع برگزار شود، نرخ سود افراد دارای یک میلیون تومان سهام، ۱۵۰ هزار تومان خواهد بود.

رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: تنها افرادی که تا پایان تیرماه سال جاری، اقدام به افزایش سقف سهام خود تا یک میلیون تومان کرده اند، سود کامل سال ٩٥ را می گیرند؛ اگرچه واریز این وجه اجباری نیست.

۳۰ میلیون نفر شماره شبای بانکی اعلام کردند

گفته‌های پوری حسینی در شرایطی است که سیدجعفر سبحانی، مشاور سازمان خصوصی سازی درباره آخرین وضعیت پرداختی سود سهام عدالت مشمولان می‌گوید: تاکنون ۳۶ میلیون نفر برای مشاهده وضعیت صورت حساب سهام عدالت خود به سامانه سهام عدالت مراجعه کرده‌اند؛ این در حالی است که ۳۰ میلیون نفر از این افراد، شماره شبای بانکی خود را وارد این سامانه کرده اند.

مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی به سایر مشمولان سهام عدالت توصیه کرد تا هرچه سریعتر شماره شبای بانکی خود را برای دریافت اولین مرحله سود سهام عدالت به سامانه اعلام کنند.

وی با اعلام اینکه البته هیچ محدودیتی برای اعلام زمان شماره شبا توسط مشمولان وجود ندارد، افزود: با توجه به اینکه قرار است اولین مرحله سود تا پایان شهریور ماه به حساب مشمولان واریز شود، بدیهی است افرادی که شماره شبای خود را وارد سامانه نکرده باشند نمی توانند اولین سود را دریافت کنند. با این وجود سود این افراد همچنان محفوظ خواهد ماند تا زمانی که شماره شبای بانکی خود را به سامانه اعلام کنند.

سبحانی از ارائه پیشنهادی به شورای عالی اصل ۴۴ به ریاست معاون اول رئیس جمهوری توسط سازمان خصوصی سازی خبر داد و گفت: در این پیشنهاد نحوه واریزی اولین مرحله سود سهام عدالت، جزییات و اولویت بندی ها و غیره را مطرح کرده ایم که در اولین جلسه ای شورای عالی اصل ۴۴ برگزار کند، این پیشنهاد مطرح خواهد شد.

وی ادامه داد: در صورت تصویب این پیشنهاد تا قبل از اتمام شهریورماه سال جاری اولین مرحله واریزی سود سهام عدالت را به حساب مشمولان واریز خواهیم کرد.

آغاز پرداخت سود منتظر تصمیم شورای عالی اصل ۴۴

مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی با اشاره به اینکه سود عملکرد سال ۱۳۹۵ شرکت های سرمایه پذیر امسال به خزانه واریز نمی شود و به مشمولین تعلق دارد تصریح کرد: براین اساس امیدوار هستیم بزودی  جلسه شورای عالی اصل ۴۴ برگزار شده و موضوع اولین سود واریزی سهام عدالت تعیین تکلیف شود.

سبحانی از تهیه برنامه های نرم افزاری و سخت افزاری پرداخت سود مشمولان خبر داد و افزود: به محض تعیین تکلیف این موضوع، در کمترین زمان ممکن این سود به حساب مشمولان واریز می شود.

وی سود مصوب عملکرد مالی سال مالی ٩٥ شرکت های سرمایه پذیر مشمول سهام عدالت را تاکنون ۳ هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: سال مالی سه شرکت دیگر مشمول این طرح ۳۱ خرداد است که براساس آن مهرماه مجامع آنها برگزار شود؛ از جمله این شرکت ها شرکت پتروشیمی هلدینگ خلیج فارس است.

مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی ادامه داد: با توجه به اینکه میانگین سود سال های گذشته هلدینگ خلیج فارس حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیارد تومان بوده است، پیش بینی می شود که همین میزان نیز برای سال ۱۳۹۵ تعیین شود؛ براین اساس رقم مصوب نهایی سود شرکت های سرمایه پذیر مشمول سهام عدالت به حدود ۴ هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

سبحانی با اشاره به اینکه شرکت های مشمول ۸ ماه فرصت دارند تا سود خود را به خزانه واریز کنند، گفت: با ۶۰ شرکت مشمول سهام عدالت رایزنی هایی انجام داده ایم که این سود زودتر به سازمان خصوصی  واریز شود.

وی میزان سودی که به حساب مشمولین دو دهک اول (تخفیف دار) از جمله کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی بعلاوه افرادی که باقی مانده اقساط خود را تا سقف یک میلیون تومان به حساب واریز کرده اند، در سال ٩٦ حدود ۱۵۰ هزار تومان اعلام کرد.

مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه سود مصوب رقم ۴ هزار میلیارد تومان برای همه مشمولان یکسان نخواهد بود، افزود: برای مشمولین ٤ دهک دیگر با توجه به میزان دارایی سهم خود و پرداخت باقیمانده اقساط خود متفاوت خواهد بود و پرداختی سود به حساب هر فرد در این بخش براساس میزان  واریزی های اقساط آنها خواهد بود.

حال باید منتظر ماند و دید که در ۱۲ روز باقی مانده تا پایان شهریورماه، دولت آیا سود سهام عدالت را به حساب مشمولان واریز خواهد کرد. به هرحال، شمارش معکوس برای تحقق این وعده آغاز شده است.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 7
 • محمود IR ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۹
  31 0
  یعنی من واقعا موندم کدوم عقل سلیمی پشت این طرح بوده
 • IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۹
  50 0
  13 هزار میلیارد فساد صندوق فرهنگیان. سهم ما بعد 12 سال 65 هزار تومان
 • X IR ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۹
  14 0
  جم کنین این بچه بازیا رو.
 • IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۹
  28 1
  فقط خجالت اوره.بعد ده سال.بانک حالا که سود ها اومده پایین یک میلیون تومانا داره هر ماه 12500 تومان بیشتر سود میده اون وقت شما سالی 12500 تومان .طی ده سال شما دارید سود 9 سالشا ناپدید میکنید. و سود 6 ماه این سهاما تحویل مردم میدید.همه جا فقط مردم حتی مددجویان بایستی تاوان نجومیها و 4 درصدیها را بدهند
 • میلاد IR ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۹
  6 0
  من که از اولم امیدی به این سهام نداشتم...
 • مهران IR ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۹
  6 0
  بعد۱۰سال!!!!!واقعا خسته نباشید برای ۱۲۵هزار تومن
 • مهدی IR ۰۲:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۷
  0 0
  خودتون میبرین خودتون میدوزین

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس