کودک سوری

سازمان ملل می‌گوید جنگنده‌های آمریکایی راه فرار را بر اهالی رقه بسته‌اند و فراری‌ها را همچون داعش می‌کشند اما پنتاگون می‌گوید که گزارش‌ها از تعداد کشته‌های غیرنظامی «اغراق‌آمیز» است.

به گزارش مشرق، در حالی که پایگاه‌های نظارتی غربی و حتی آژانس‌های تابعه سازمان ملل متحد از افزایش قربانی شدن غیرنظامیان در حملات جنگنده‌های آمریکای به رقه خبر می‌دهند، پنتاگون فقط به تشکیک در آمار موجود و سکوت بسنده می‌کند.

آنطور که پایگاه نظارتی «اِیر وارز» گزارش داده، از فروردین ماه تاکنون هزار و هفتصد غیرنظامی در حملات هوایی آمریکایی‌ها به پایتخت خودخوانده داعش کشته شده‌اند.

«یاسر عباس حسین» که 2 اوت در بمباران جنگنده‌های آمریکایی در رقه کشته شد

پیش از این آمار قطعی کشته شدن 860 غیرنظامی رقه‌ای از خرداد ماه تاکنون، منتشر شده بود؛ 150 جسد از میان این کوه اجساد غیرنظامیان به کودکان رقه‌ تعلق دارد.

ژنرال «استفن تاون‌سند» فرمانده عملیات «عزم راسخ» در واکنش به این دو گزارش گفته که در آمار «اغراق» شده و پایگاه‌های نظارتی به گزافه‌گویی افتاده‌اند.

گمان می‌رود که حدود 20 هزار غیرنظامی در رقه گرفتار شده باشند؛ گرفتار میان حکومت داعش و بمب‌های آمریکایی که از آسمان بر سرشان فرود می‌آید.

«سعد الشبشل» یک ساله که 2 اوت در حملات جنگنده‌های آمریکایی در رقه کشته شد

هفته پیش بود که «جان اج‌لند» مشاور حقوق‌بشری دبیرکل سازمان ملل متحد از آمریکایی‌ها خواست که همانند نبرد سال گذشته شرق حلب، برای خروج غیرنظامیان از شهر، جنگ را برای چند روز متوقف کنند اما تاکنون اثری از بررسی این درخواست توسط پنتاگون، مشاهده نشده است.

هفته گذشته «عفو بین‌الملل» هم گزارشی از اوضاع رقه منتشر کرده بود. در این گزارش آمده که داعشی‌ها با مین‌گذاری و ایجاد پست‌های ایست و بازرسی در راه‌های خروجی شهر و شلیک به همه شهروندان در حال فرار، اوضاع فاجعه‌باری را برای مردم شهر ایجاد کرده‌اند.

در این گزارش اما به بمباران‌های جنگنده‌های به اصطلاح «ائتلاف» هم اشاره شده و آمده که مردم در حال فرار، با یک مانع دیگر هم مواجه هستند و آن بمب‌هایی است که در مسیر فرار از آسمان بر سرشان فرود می‌آید و تاکنون حداقل صدها رقه‌ای را کشته یا زخمی کرده است.

4 کودک از خانواده «السایر» که در تاریخی نامشخص، در حملات جنگنده‌های آمریکایی در رقه کشته شدند

سرهنگ «ژوزف اسکروکا» سخنگوی ائتلاف آمریکایی گفته که هر گونه توقف در بمباران، به نفع داعشی‌هاست.

استدلال سرهنگ اسکروکا این است که «هرگونه توقف در عملیات، فقط به ایجاد فرصت بیشتر برای بازسازی توان دفاعی داعش منجر می‌شود. این کار باعث می‌شود که آنها بیشتر و بیشتر از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده کنند.»

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس