کد خبر 764661
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۱
 سازمان ملل

کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل در گزارش تازه درباره حادثه «میرزاولنگ» اعلام کرد که مدرکی برای اثبات سر بریده شدن غیرنظامیان و خشونت جنسی علیه زنان وجود ندارد.

 به گزارش مشرق، دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) امروز یافته‌های ابتدایی خود را در مورد کمیته حقیقت‌یاب حقوق بشر در حمله 3 تا 5 آگوست در روستای «میرزاولنگ» شهرستان صیاد در ولایت سرپل منتشر کرد.

یوناما در این گزارش اعلام کرد که دستکم 36 نفر در جریان حمله به میرزاولنگ کشته‌ شده‌اند.

 در این گزارش آمده که نیروهای محلی حامی دولت در حالی کشته شدند که منطقه جنگی را ترک کرده بوده و درگیری وجود نداشته است.

تاداماچی یاماماتو نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان حمله به میرزاولنگ را محکوم کرده است و آن را نقض قوانین بین‌المللی عنوان کرد.

در گزارش یوناما آمده است که مدرکی درباره بریده شدن سرغیرنظامیان وجود ندارد.

همچنین شاهدان عینی و مقامات افغان در گفت‌وگو با کمیته حقیقت یاب اظهارات مبنی بر ربوده شدن زنان و خشونت‌های جنسی را تأیید نکردند.

به گزارش یوناما، برای بررسی‌ نقش اختلافات مذهبی در کشتار میرزاولنگ که بیشتر ساکنان آن را شیعیان تشکیل می‌دهند، به تحقیقات بیشتر مقامات بیطرف نیاز است.

یوناما در ادامه گزارش خود نوشت که این سازمان از حضور تیم ارشدی از دفتر دادستانی کل و وزارت کشور افغانستان برای بررسی این حمله استقبال می‌کند.

در گزارش یوناما از مخالفین دولت خواست تا فورا هدف قرار دادن غیرنظامیان را متوقف کنند.

یوناما در این گزارش همچنین خواستار تحقیقات سریع و بی‌طرفانه و شفاف درباره کشتار میرزا اولنگ و مجازات عاملان این حادثه شده است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس