فیلم/ وزیر کشور: همه کاندیداها می‌توانند از ستاد انتخابات بازدید کنند

وزیر پیشنهادی کشور در مجمع نمایندگان خراسان توضیحاتی را درباره مباحث انتخاباتی و رأی‌گیری مطرح کرد.

به گزارش مشرق، عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر پیشنهادی کشور امروز (شنبه) در مجمع نمایندگان خراسان پیرامون تشریح برنامه‌های خود، اظهار داشت: ابعاد موضوعی مختلفی اعم از سیاسی، امنیتی، اجتماعی و ... در وزارت کشور وجود دارد علاوه بر این هماهنگی در استان‌ها نیز با استانداران و مجموعه وزارت کشور است.

وی افزود: مسئول هماهنگی 14 دستگاه حاکمیتی مانند بسیج، سپاه و نیروی انتظامی «وزارت کشور» است، برای دولتی‌ها نیز وزارت کشور باید هماهنگی‌های لازم را انجام دهد.

رحمانی‌فضلی بیان کرد: با احتساب دهیاری‌ها 38 هزار مدیر رده یک داریم که حاکمیتی هستند، علاوه بر حجم بالای کار در وزارت کشور مسائلی مانند انتخابات هم وجود دارد که تقریباً همه امور را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و حدود 6 ماه با هر انتخابات درگیر هستیم.

*هیچ استانداری را بدون هماهنگی انتخاب نکرده‌ام

وزیر پیشنهادی کشور ادامه داد: بنده هیچ استانداری را بدون هماهنگی انتخاب نکرده‌ام؛ هماهنگی به معنای مشورت کردن و رعایت اصول است، در دور قبل اعلام کردیم که با شاخص‌های مشخص استانداران تعیین می‌شوند.

وی اضافه کرد: در دوره قبل به جز یک استاندار که خود نمایندگان گفتند نمی‌توانیم به توافق برسیم و هر کسی را وزیر کشور انتخاب کند می‌پذیریم در بقیه موارد متناسب با شاخص‌ها به توافق رسیدیم.

رحمانی‌فضلی گفت: در دور جدید تعویض استاندارها متناسب با عملکرد و شرایط تصمیماتی از سر ناچاری اتخاذ شد، زیرا نزدیک به انتخابات مجلس بودیم، در حال حاضر نیز برای انتخاب استانداران همانند دور قبل هماهنگی‌ها بر اساس اصول انجام می‌شود زیرا از نظر عقلی و تجربی اثبات شده که این شیوه صحیح است.

وزیر پیشنهادی کشور گفت: ارکان اصلی هر شهر و شهرستان نمایندگان، فرمانداران و ائمه جمعه هستند و اگر این ارکان هماهنگ باشند بقیه مسئولان به هماهنگی می‌رسند.

*متولی توسعه روستایی وزارت کشور نیست

وی ادامه داد: متولی توسعه روستایی وزارت کشور نیست، بلکه 10 متولی دارد که یکی از مشکلات نیز عدم وجود متولی واحد برای توسعه روستایی است. دهیارها را نیز شوراها تعیین می‌کنند.

وزیر پیشنهادی کشور اظهار داشت: اولویت وزارت کشور ایجاد توازن و تعادل است و تلاش می‌شود تا اختیارات بیشتری را برای استان‌ها تعیین کنیم، تاکنون 84 اختیار جدید از هیأت دولت برای استان‌ها گرفته‌ایم، همچنین با دستگاه‌های اجرایی نیز توافق کردیم و اختیاراتی را به استان‌ها دادند که البته هنوز هم کافی نیست.

*83 درصد از فرمانداران و بخشداران فعلی از نیروهای وزارت کشور هستند

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه روستاها در اولویت هستند، گفت: دهیاری‌ها از سال 82 تاکنون 10 هزار میلیارد تومان پول دریافت کردند که از این 10 هزار میلیارد، 7 هزار و 600 میلیارد آن در طول 4 سال دولت یازدهم پرداخت شده که معادل 71 درصد کل مبلغ 10 هزار میلیارد تومان می‌شود و برای سال بعد نیز با اصلاحی که در قانون انجام شده می‌توانیم بیشتر کمک کنیم.

وی تصریح کرد: به نقش فرمانداران در افزایش مشارکت مردم توصیه شده و در نقاطی که ضعف وجود دارد باید به صورت موردی با آنها برخورد کرد.

وزیر پیشنهادی کشور اظهار داشت: مدت‌هاست که پرونده تقسیمات استانی بسته شده و در سطحی بالاتر از دولت این مباحث مطرح شده است، ضمناً اگر قرار بر تقسیمات کشوری باشد باید در مجلس انجام شود، برای مثال استان‌هایی مانند کرمان و مازندران نیز به دنبال تقسیمات جدید کشوری هستند، ولی واقعاً معلوم نیست که مشکلات موجود با تقسیمات جدید استانی حل شود، زیرا مشکلات جدی در نظام برنامه‌ریزی و نظام بودجه‌ریزی وجود دارد و این مسائل باید حل شود.

رحمانی‌فضلی گفت: وقتی که در دولت یازدهم به عنوان وزیر کشور انتخاب شدم 80 درصد فرمانداران و بخشداران از نیروهای خارج از وزارت کشور بودند که این نیروها معمولاً تجربه کار ندارند یا با قوانین آشنا نیستند و آموزش‌پذیری آنها کُند است و فرمانبرداریشان نیز کم است.

وی اضافه کرد: 83 درصد از فرمانداران و بخشداران فعلی از نیروهای وزارت کشور هستند، وقتی از خارج از وزارت کشور نیرو انتخاب می‌شود، سبب ایجاد بی‌انگیزگی در نیروهای وزارت کشور می‌شود.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه آموزش‌های مستمر و کارگاه‌های آموزشی برای فرمانداران و بخشداران در نظر گرفته شده است، تأکید کرد: از رئیس‌جمهور درخواست کردم تا 3 هزار نفر نیروی جدید بگیریم و ظرف 4 سال در حد بخشدار، فرماندار و معاون فرماندار آموزش بدهیم، وزارت کشور با ضعف نیرو مواجه است و من نخواستم از بیرون نیرو بیاورم، چون این روند غلط ادامه می‌یافت.

*توضیحات رحمانی‌فضلی درباره رأی‌گیری بعد از ساعت 12 شب در انتخابات 96

وزیر پیشنهادی کشور در خصوص اینکه گفته می‌شود در انتخابات سال جاری 4 میلیون رأی از دست دادیم، گفت: واقعاً اینگونه نبوده است، اگر 4 میلیون نفر رأی نداده باشند و یک میلیون نفر از این تعداد در تهران باشد، باید همان شب انتخابات در تهران هزار کیلومتر صف تشکیل می‌شد.

وی یادآور شد: اشکال انتخابات سال جاری این بود که از ساعت 12 به بعد شورای نگهبان ایستاد و گفت بعد از 12 شب رأی‌گیری نمی‌کنیم و به نیروی انتظامی دستور دادند تا اماکن رأی‌گیری را ببندند و به نیروهای خود نیز دستور دادند تا محل اخذ رأی را ترک کنند.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه در این شرایط اگر ما یک رأی می‌گرفتیم در سیستم ثبت می‌شد، امکان داشت کل صندوق باطل شود، اظهار داشت: من برای اینکه کل صندوق‌ها را نجات بدهم، مانع از ادامه رأی‌گیری شدم، ضمنا قانون هم می‌گوید فقط در روز جمعه و تا ساعت 12 می‌توان انتخابات را برگزار کرد.

وزیر پیشنهادی کشور همچنین گفت: یکبار در دوره قبل که انتخابات مجلس بود، بنده انتخابات را بعد از ساعت 12 نیز ادامه دادم که پس از آن خدمت مقام معظم رهبری رسیدم و ایشان فرمودند آقای رحمانی‌فضلی شنیده‌ام در بعضی از حوزه‌ها تا ساعت یک و نیم شب هم رأی‌گیری کرده‌اید، پس از پاسخ مثبت اینجانب، مقام معظم رهبری فرمودند این کار غیرقانونی است.

وی ادامه داد: در آن جلسه به رهبری معظم انقلاب عرض کردم از اول انقلاب این طور بوده که افرادی که در انتهای صف بودند به داخل حوزه‌ها وارد می‌شدند و رأی‌گیری انجام می‌شد که مقام معظم رهبری نیز در این زمینه فرمودند این شیوه خلاف قانون است و نباید انجام شود.

رحمانی‌فضلی گفت: واقعاً ارزیابی ما این نیست که 4 میلیون رأی گرفته نشد بلکه ارزیابی ما 700 هزار نفر بود و با در نظر گرفتن 300 هزار نفر که از صبح آمدند و به علت شلوغی رأی ندادند، جمع کل آراء حدود یک میلیون نفر می‌شود.

وزیر پیشنهادی کشور گفت: در این انتخابات اخیر 8 میلیون رأی اضافه شد که 1.5 میلیون آن فقط در تهران اضافه شد و سرعت رأی‌گیری از 94 ثانیه به 86 ثانیه رسید و اشکال این بود که نتوانستیم از آنهایی که در انتهای صف بودند رأی بگیریم.

وی با بیان اینکه 20 درصد به تعداد صندوق‌ها اضافه کردیم، افزود: در این شرایط صدا و سیما نیز سه یا چهار حوزه‌ای که در تهران شلوغ بودند را نشان می‌داد و این تصور ایجاد شد که 4 میلیون رأی از مردم گرفته نشده، در حالی که آمارها نشان می‌دهند بین ساعت 10 تا 11، 150 هزار نفر رأی داده‌اند.

*توضیح درباره اخبار و شایعات مبنی بر استخدام اطرافیان و اقوام

رحمانی‌فضلی نسبت به شایعاتی که در خصوص استخدام اطرافیان و اقوام وی مطرح شده است، بیان کرد: وزارت کشور می‌تواند 38 هزار مدیر داشته باشد، شما بررسی کنید حتی اگر یک نفر از اقوام خود را استخدام کرده‌اند.

وزیر پیشنهادی کشور ادامه داد: انتقاد دیگر به من این است که چرا از بین خراسانی‌ها، فرماندار انتخاب می‌کنم؟ پاسخ من این است که خراسان بزرگ است و می‌توان تعداد زیادی فرماندار در آن پیدا کرد و واقعاً اینگونه نیست که بخواهم هم ولایتی‌های خودم را انتخاب کنم.

وی اضافه کرد: پسر بنده هیچ ارتباطی با وزارت کشور ندارد، پسر من عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی است که در دانشگاه شهید بهشتی نیز تدریس می‌کند و دکترای اقتصاد دارد.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه برادر همسر من استاد دانشگاه مشهد است و در آنجا تدریس می‌کند، گفت: به دلیل اینکه رشته تحصیلی وی برق و الکترونیک است برای اینکه یک نفر مطمئن جهت نظارت بر روند انتخابات الکترونیکی داشته باشم از ایشان خواهش کردم که کنترل‌های لازم را بر این سیستم داشته باشد.

وی گفت: در تمام کشور احراز هویت رأی‌دهندگان به صورت الکترونیکی انجام شد و در 140 شهر، انتخابات به صورت الکترونیکی برگزار شد.

وزیر پیشنهادی کشور ادامه داد: دیگر برادر همسر من در مشهد و شهرهای دیگر شهردار بوده است و آقای خندان‌دل ایشان را مأمور کرده تا کمک کنند. استخدامی در کار نیست و این‌ها سال‌هاست که استخدام هستند.

رحمانی‌فضلی متذکر شد: در وزارت کشور و همکاری و هماهنگی مجلس نیاز داریم، زیرا نهادی حاکمیتی است و در ابعاد و موضوعات مختلف وظیفه دارد.

وزیر پیشنهادی کشور با بیان اینکه شب گذشته به خاطر سیل نتوانسته‌ام بیش از دو ساعت بخوابم، زیرا باید هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دادم، گفت: منابع مالی مدیریت بحران در اختیار سازمان برنامه است و هر چه تلاش کردیم که این موضوع تغییر کند در مجلس رأی نیاورد و اکنون در موارد بحرانی باید از وزارت دفاع هلیکوپتر بگیریم و از وزارت راه لودر و بلدوزر بگیریم و از هلال‌احمر درخواست چادر داشته باشیم که همه این‌ها نیاز به پیگیری دارد و سختی‌هایی در این مسیر وجود دارد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس