نقشه کردستان سوریه

شهروندان کرد که بزرگترین اقلیت قومی سوریه محسوب می‌شوند شرایط وخیمی را در مناطق شمالی پشت سر می‌گذرانند؛ تروریست ها در استان الحسکه بخش های وسیعی را اشغال کرده اند و در یک قدمی مرکز استان هستند.

سرویس جهان مشرق - سال ۲۰۱۴؛ گروه تروریستی داعش در اوج قدرت، بخش های وسیعی از استان های حلب، رقه، الحسکه، دیرالزور، حماه و حمص را به اشغال خود درآورده و در تلاش است تمام مرزهای مشترک با دولت ترکیه را در شمال سوریه به طور کامل تصرف کند.

در مقابل شهروندان کرد که بزرگترین اقلیت قومی سوریه محسوب می شوند شرایط وخیمی را در مناطق شمالی پشت سر می گذرانند؛ تروریست ها در استان الحسکه بخش های وسیعی را اشغال کرده اند و در یک قدمی مرکز استان هستند.

در شمال شرق استان حلب هم شهروندان کرد در شهر کوبانی از سه محور در محاصره تروریست های داعش هستند و تنها گزینه برای نجات جان آنان فرار به سوی مرزهای دولت ترکیه است.

در شمال غرب استان حلب هم وضعیت بحرانی است و سایر عناصر تروریستی برای کردها در شهر عفرین و مناطق حومه اولتیماتوم تعیین کرده اند. در مجموع کردها در شمال سوریه به سه تکه تقسیم شده اند و به شدت از سوی تروریست ها و دولت ترکیه تحت فشار هستند.

درنقشه میدانی زیر، مناطق تحت کنترل کردهای سوریه را در سال ۲۰۱۴ مشاهده می کنید؛ برای مشاهده اندازه اصلی روی نقشه کلیک کنید:

سال ۲۰۱۵: راهبرد جدید دولت آمریکا پس از به قدرت رساندن گروه تروریستی داعش در قبال دمشق وارد مرحله ای جدیدی شده است؛ ورود غیر قانونی به سوریه و ساخت پایگاه نظامی در مناطق شمالی و کردنشین به بهانه مبارزه با داعش بخش دیگری از سناریوی کاخ سفید است.

دولت آمریکا در گام نخست آموزش نیروهای کرد را در دستور کار قرار داد و در ادامه آنان را به سلاح های مدرن مجهز کرد تا موج جدیدی از درگیری ها در شمال سوریه آغاز شود. این درگیری ها اگرچه در ظاهر تحت عنوان مبارزه با گروه تروریستی داعش بود اما تشکیل اقلیم و تجزیه سوریه هدف نهایی دولت آمریکا به شمار می آمد.

نیروهای کرد که در سال های نخست بحران تحت فشار سنگین تروریست های داعش و دولت ترکیه بودند و به واسطه کمک نیروهای دولتی توانستند از مهلکه جان سالم به در ببرند، با پذیرفتن شروط آمریکایی ها تا حدودی توانستند وضعیت را بهبود ببخشند و علاوه بر متوقف کردن پیشروی های تروریست ها، مواضع خود را در برخی مناطق آزاد شده تثبیت کنند.

سال ۲۰۱۶: نیروهای کرد که حالا به اصطلاح با نام نیروهای دموکراتیک کرد شناخته می شوند، پیشروی ها را در مناطق شمالی و در حد فاصل استان های الحسکه و رقه تکمیل کرده اند و خود را به شمال شرق استان حلب رسانده اند تا دیگر خطری متوجه شهر کوبانی نباشد.

از سویی دیگر، نیروهای کرد توانستند با انجام چند عملیات متعدد بخش های وسیعی از استان حسکه را از وجود عناصر تروریستی داعش پاکسازی کنند. در حالی که بخش های وسیعی از مناطق آلوده شمالی از اشغال عناصر تروریستی خارج شده اند و وضعیت میدانی به سال ۲۰۱۱ نزدیک شده اما از ۵ نوامبر عملیاتی با حمایت نیروهای آمریکایی آغاز می شود که در واقع به معنای تجزیه سوریه است.

در گام نخست این عملیات که نزدیک به ۲ هفته ادامه داشت، نیروهای موسوم به دموکراتیک کرد از سمت شهرک های « عین عیسی و سلوک» به سوی مناطق آلوده هجوم آوردند و توانستند بیش از ۵۵۰ کیلومتر مربع را به تصرف خود در بیاورند.

۱۰ دسامبر و ۵ فوریه ۲۰۱۶ هم مرحله دوم و سوم عملیات نیروهای دموکراتیک کرد در شمال استان رقه انجام شد و نیروهای کرد توانستند خود را به رود فرات و ۲۰ کیلومتری شرق شهر رقه، پایتخت خودخوانده گروه تروریستی داعش برسانند. در جریان این دو عملیات نزدیک به ۲ هزار کیلومتر مربع از مساحت های اشغالی به تصرف نیروهای کرد درآمد.

نیروهای موسوم به دموکراتیک کرد در سال ۲۰۱۶ شهر منبج را به تصرف خود درآوردند و درصدد بودند با اتصال مناطق شرقی به شمال غرب استان حلب، تشکیل اقلیم کردستان را در شمال سوریه اعلام کنند که در جریان معامله آمریکایی ها با دولت ترکیه، عملیات در این محورناکام ماند.

سال ۲۰۱۷: مرحله چهارم عملیات نیروهای دموکراتیک کرد در حومه شمالی شهر رقه از ۲۶ مارس سال امسال آغاز شده است؛ تصرف فرودگاه و شهر البطقه، محاصره و پاکسازی بخش هایی از شهر رقه بخشی از نتایج این عملیات است که در حال حاضر ادامه دارد.

درحال حاضر، ارتباط نیروهای کرد از استان رقه با مناطق جنوبی قطع شده اما مسیر پیشروی آنان از جنوب استان حسکه به سوی استان دیرالزور همچنان باز است. حال باید منتظر ماند و دید سناریو بعدی آمریکایی ها چگونه برای نیروهای کرد تعریف شده است.

درنقشه میدانی زیر، مناطق تحت کنترل کردهای سوریه را در سال ۲۰۱۷ مشاهده می کنید؛ برای مشاهده اندازه اصلی روی نقشه کلیک کنید:

اگرچه اشغال شهر الباب از اتصال مناطق شرقی و غربی تحت تصرف نیروهای کرد در شمال سوریه جلوگیری می کند اما حضور قدرتمند جبهه مقاومت در شمال شهر حلب هم عامل مهم تر به شمار می آید که هیچ گاه اجازه نخواهد داد توهم های نیروهای مورد حمایت دولت آمریکا به واقعیت تبدیل شود.

دلایل دیگری هم وجود دارد که باز هم مانع از تشکیل اقلیم کردستان در شمال سوریه می شود و بدون شک معادلات کاخ سفید را برای اجرای راهبردشان ناکام خواهد گذشت. مشرق در آینده به واقعیت های میدانی اشاره می کند که مانع از تجزیه مناطق شمالی سوریه می شود.

نظرات

 • انتشار یافته: 38
 • در انتظار بررسی: 14
 • غیر قابل انتشار: 25
 • shabal IR ۱۸:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
  59 91
  زنده باد نیروهای دموکراتیک...به خیلی چیزا گفتید توهم ولی به واقعیت پیوست...دشمنی نکنید فکر سالهای آینده تان باشید...این دشمنی ها را فراموش نمی کنیم
  • مجید IR ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
   73 40
   تو ودوستانتون نقشه کشور کوردستان به گور خواهید برد.این گفتم تا در اینده به این حرفم برسی و نگی که نگفتم.
  • GB ۲۳:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
   30 18
   بهترین زرشک اطراف مشهد به دست میاد
  • محمد GB ۰۷:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
   20 22
   من هم کرمانج (شاخه ای از کردی)شمال خراسان یعنی قوچان و شیروان هستم تو رو فراموش نمیکنم که اگه یه وجب از خاکم رو مثل اربابانتان بخواهید اشغال کنین با ما طرف هستین.
  • IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
   31 24
   موقعی که امریکا مثل دسمال توالت کارت بازی کوردها رو دور بندازه قیافه امثال شما دیدنی میشه! :) ، آخه بدبخت اگه بخاطر دخالت به موقع محور مقاومت نبود که الان منبج هم به دست تروریستهای تحت حمایت ترکیه افتاده بود .... در اون شرایط امریکا هم که قشنگ پشت تونو به نفع ترکیه خالی کرده بود!
  • رضا دو IR ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
   4 12
   بخواب بابا حال نداریا!
 • میثم IR ۱۸:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
  17 35
  خلاصه رو جوری نوشتین که آدم در وهله اول فک میکنه بین حاکمان روژاوا و مردم اختلاف وجود داره.این واقعن برای یه خبرگزاری خیلی زشته
 • IR ۱۸:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
  27 43
  تجزیش می کنن. من امروز گفتم به یاد داشته باش
  • IR ۱۸:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
   30 13
   دوست عزیز امریکا و اسرائیل سالهاست در ارزوی تجزیه عراق بودند اما اجازه ندادیم ، سوریه که نیروهای خودمون الان خط مقدم هستند تا اجازه ندهند نقشه ی غرب و کشورهای مرتجع عملی شود . بدون شک مقاومت پیروز خواند شد ان شاء الله
  • IR ۱۹:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
   43 15
   غلط میکنه کسی سوریه یا عراق را تجزیه میکنه
  • ناشناس ۱۹:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
   39 16
   یادت باشه تا جمهوری اسلامی ایران قدرتمند هست هیچ غلطی نمیتونن بکنن.پوز گنده تر از این ها رو زدیم و این جوجه تروریست ها که جای خود دارن.
  • ناشناس ۱۹:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
   34 12
   عده ای متوهم که خیال میکنن میتونن کشورها رو با چراغ سبز غرب تجزیه کنن.بعد استفاده ابزاری مثل تفاله دور انداخته میشن
 • نکته AU ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
  6 9
  آنچه در نظر ما مهم است استفاده استراتژیک در روابط است و نه تبلیغ از یک سیستم مریض و اسیر چین. این نکته ای است که ما باید هوشیارانه در ذهن داشته باشیم.
 • بني ادم IR ۱۸:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
  25 22
  معامله تركيه با روسيه. جرابلس و الباب در ازاي حلب. تركيه حلب را داد و باب را گرفت
  • IR ۱۹:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
   11 7
   دقیقا
  • جواد IR ۲۰:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
   20 12
   مگر اینکه ترکیه مغز خر خورده باشه تا چنین معامله ای بکنه ترک ها حاضر بودن استانبول رو هم بدن ولی حلب رو بگیرن
 • IR ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
  30 50
  کردها ۲۷ درصد سوریه را تحت کنترل دارند.حالا شما آب را بریز همونجایت که میسوزه ...زیاد حرص نخور شیرت میخشکه
  • ناشناس IR ۰۶:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
   23 24
   چیزی که خشک میشه ریشه توهم و تجزیه طلبی و مزدوری شماست.چقدر حماقت لازمه که کسی فکر کنه در خاورمیانه غرب از پانکردیسم برای رضای خدا حمایت میکنه.
  • محمد GB ۰۷:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
   7 6
   شاهنامه اخرش خوش
  • رضا IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
   33 17
   احسنت (کردها ۲۷ درصد سوریه را تحت کنترل دارند.حالا شما آب را بریز همونجایت که میسوزه ...زیاد حرص نخور شیرت میخشکه) این یه واقعیته کاروان کردها داره پیش میره واق واق سگان دوره گرد ادامه داره
  • IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
   9 9
   شاهنامه آخرش با برد اعراب پایان میپذیرد نه ایران!
  • رضا IR ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
   14 17
   کردهای آمریکایی!!! شما کرد هستید یا آمریکایی بالاخره. مزدوری که افتخارنداره. عقل داشته باشید.
  • IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
   22 2
   10:14 احست گل گفتی
 • آزاد IR ۲۱:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
  18 15
  با سلام مشرق جان تازه متوجه شدی اینها دنبال راهیابی به آبهای آزادهستند که متاسفانه اردوغان دیرفهمید.
 • IR ۰۰:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  29 27
  نقشه های شوم تری در سر دارند که با استقلال اقلیم و کردستانهای ترکیه و ایران با سوریه و الحاق به هم و نسل کشی سایر اقوام و دست اندازی به خاک سایرین و ایجاد کشور کردستان هم تمام نخواهد شد
 • افشار IR ۰۲:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  31 15
  سناریوی تشکیل کشور مستقل به اسم کوردستان از تولد داعش شروع شد کردهای شمال عراق همیشه خواستار تشکیل کشور بودند اما یک مانع بزرگ سر راهشون بود و اون عدم دسترسی به آبهای آزاد چراکه هیچ کشور همسایه به اونها اجازه صادرات نفت را نمیداد اما حالا با وجود داعش وایجاد اقلیم کردستان سوریه و اتحاد ایندو اقلیم باهم شک نکنید که کشور جدید کوردستان به وجود میاد
 • شهرام IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  22 39
  بیچاره کردها با نقشه جدید آمریکا، هرگز روی آرامش نخواهند دید. آینده این را ثابت خواهد کرد. مگه میشه با توپ و تانک اهدایی آمریکا و صهیونیستها، کشور تشکیل داد. بهترین مثال: صهیونیستها را ببینید هفتادساله که با فلسطینی ها درگیر هستند و وضعشان بدتر از گذشته است چون غاصبند.
 • ناشناس IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  17 16
  پانکردیسم=توهم کردستان بزرگ،خیانت،مزدوری.
  • IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
   24 13
   واژه پان کردیسم یک واژه مجعول است...پان در مجامع جهانی بیشتر برای اتراک به کار برده میشه
 • US ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  27 14
  اردوغان احمق پانترک اتاترور عردوقان بوزگوردی نوکران عثمانی
 • IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  25 24
  اگه کردها نبودند الان محور مقاومتتون در شمال سوریه تقریبن نابود بود.خیلی نمک نشناسید
 • IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  13 8
  حضور قدرتمند جبهه مقاومت!!! یه هفته روسیه حمایت نکنه دمشقتم سقوط میکنه چه یرسد به حلب
 • پانکرد IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  16 6
  چقدر خوشحال میشم وقتی عصبانیت شما را می بینم که از چند سال جنگیدن برای روسیه هیچ چیز نصیبتان نشد و الان دارید فریاد خشم می زنید.
 • سبحان شاهمرادی IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  25 10
  اگر می خواهید بدون نیاز به ترکیه به مدیترانه برسید تنها یک راه وجو دارد! روژآوا ! مسیر تنف هیچ وقت محقق نمی شود.
 • IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  34 24
  ما از 0 به 30 درصد خاک رسیدیم بعضی ها با کمک روسیه و کره شمالی و افغانی ها و پاکستانی از 100 به 30 رسیدن
 • IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۳
  24 11
  واقعا تنفر بعضیا رو نسبت به کردها درک نمیکنم . به هر حال زنده باد کردستان و زنده باد ایران . اگه کردهای سوریه و عراق دنبال استقلال هستن واقعا حق دارند . با این وضع اسفناکی که از یک طرف داعش و از طرف دیگر بشاراسد پیش آورده حق دارند که بخواهند مستقل شوند .
  • IR ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۷
   3 19
   اسرائیل دوم محکوم به شکست است
 • کورد IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۱
  0 0
  قدرت‌منطقه‌برای‌چندسال‌آینده‌کوردهاهستن،دولت‌ایران‌خودش‌مزدورانگلیس شده،حالا‌که‌کورها‌استقلال‌کردن‌مزدورشدن؟؟بدبختهای‌عرب،

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده