کد خبر 757211
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۸
سرخابی

وزارت ورزش که مالک استقلال و پرسپولیس است و اعضای هیات مدیره آنها را انتخاب می‌کند نمی‌تواند برای این دو تیم هزینه کند تا همچنان کاسه گدایی جلوی مردم باشد!

به گزارش مشرق، روز یکشنبه بود که باشگاه پرسپولیس اعلام کرد: «میزان کمک های مردمی از اول تا هفتم مرداد، ۷۴۶,۳۰۱,۷۷۸ ریال (۷۴ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان) بوده است. این باشگاه مجددا روز سه شنبه آمار دیگری را از اول تا نهم مرداد (روز دوشنبه) اعلام کرد که میزان این کمک ها، ۱,۶۷۳,۲۲۵,۹۱۶ ریال (۱۶۷ میلیون و ۳۲۲ هزار تومان) می باشد. بر این اساس می توان متوجه شد که میزان این کمک ها طی دو روز (از هفتم تا نهم مرداد) رشدی بالغ بر دو برابر داشته است.»

در واقع در تمام دنیا باشگاه ها روی شانه های هوادارانشان جلو می روند و کمک مردمی هم همیشه هست اما نکته ای این وسط وجود دارد که باید به آن پرداخت.

کاسه گدایی برای ژوزه
هواداران استقلال و پرسپولیس با روش جدید درآمدزایی این دو باشگاه تا همین امروز هم کمک های زیادی به باشگاه خود کرده اند و بخشی از هزینه ها را پوشش داده اند. آنها علاوه بر بلیت خریدن و به ورزشگاه ها رفتن پیامکی هم به تیمشان کمک می کنند اما به نظر می رسد این کمک ها که از روی عشق و احساس صورت می گیرد، در حال خارج کردن خود میزبان و مالک این دو باشگاه است.

اسپانسر به جای خود، مسیر جدید درآمدزایی هم به جای خود، اما گرفتن کاسه گدایی برای کمک مردمی در شان وزارت ورزش نیست که متولی و صاحب این دو باشگاه است چه از سوی استقلال صورت بگیرد یا پرسپولیس فرقی ندارد.

این دو باشگاه بعد از منتفی شدن دربی آلمان از نظر مالی با مشکل مواجه شدند و برای پرسپولیسی که مسئله ای به نام «ژوزه» هر روز آن را تهدید می کند این فشار و ترس بیشتر از استقلالی است که تقریبا پرونده ای در فیفا -منهای کاوه رضایی و تیموریان- ندارد. با این حال باید درست نگاه کرد و پرسید مالک کیست؟

مالک استقلال و پرسپولیس هزینه ملک خودش را نمی دهد!
مالک این دو باشگاه وزارت ورزش است. اینکه یک وزارتخانه مالک دو تیم رقیب باشد به خودی خود اشکال دارد -که البته با ظاهر فریبی استقلال به وزارتخانه دیگری سپرده شده اما تصمیم ساز هر دو تیم وزارت ورزش است- البتهاشکال بالاتر این است که چرا این مالک خودش هزینه های ملک خودش را پرداخت نمی کند؟

وزارت ورزش مالک است، خودش هیات مدیره را انتخاب می کند و حتی مدیر عامل هم عملا با تصمیم این وزارتخانه انتخاب می شود. با این وجود اما موقع پرداخت هزینه ها که می شود این وزارتخانه از نظر قانونی نمی تواند به باشگاه های خودش پول بدهد!

سید علی آقازاده معاون توسعه منابع و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان در پاسخ به این سوال که امسال چه میزان اعتبار در اختیار باشگاه های استقلال و پرسپولیس قرار می گیرد؟ گفت: «این وزارتخانه براساس قانون نمی تواند پولی به باشگاههای دولتی استقلال و پرسپولیس پرداخت کند. وزارت ورزش به دلیل منع قانونی هیچ زمانی نمی تواند به باشگاه های استقلال و پرسپولیس پولی پرداخت کند و سالهای پیش نیز این روند بوده داشته است.»

مناف هاشمی از دیگر معاونان وزارت ورزش هم سه سال پیش در این خصوص گفته بود: «در دو سال گذشته وزارت ورزش ممنوعیت صرف هزینه در ورزش حرفه‌ای را داشته و این ممنوعیت هنوز هم وجود دارد ولی اینکه مسیر در آینده چگونه باشد براساس سیاست‌گذاری گودرزی است و وزارت ورزش فعلا پولی به این دو باشگاه نمی‌دهد.»

جالب اینجاست که بر حسب گفته مناف هاشمی از سال ۹۱ تاکنون هیچ پولی به این دو باشگاه داده نشده و آنها البته تازه یکی دو سال است که اسپانسری دارند که بخشی از هزینه ها را پرداخت می کند و البته که خصوصی هم نشده اند. این یعنی آنکه مالک از سال ۹۱ تاکنون برای ملکش هزینه نکرده است!

انتقاد از انتصاب های خود!
جالب اینجاست که وزارتخانه ورزش خودش مدیر و هیات مدیره را در تمام سال های اخیر انتخاب و انتصاب کرده اما خودش از مدیران خودش بابت بدهی هایی مثل همین ژوزه بارها انتقاد کرده که اگر هم انتقادی در این زمینه باشد مستقیما بر می گردد به خود وزارت ورزش که نه پول می دهد نه انتخاب مدیرانش درست بوده است. به طور کلی پول ژوزه را نباید از مردم گرفت و خود وزارت ورزش که مالک است باید این تعهد را بپردازد که مالک است. اگر هم مالک نیست که لزومی ندارد هیات مدیره و مدیران عامل را انتخاب کند.

پرسپولیس و استقلال به خودی خود بدهکار نیستند. این دو باشگاه های بزرگی هستند که مالک آنها نمی خواهد هزینه بزرگی آنها را پرداخت کند و یا قانونا مالک نمی تواند در هزینه تیمداری شریک باشد اما آیا باید در چنین شرایطی که وزارت حق مالکیت خودش را اجرا نمی کند باید مردم این هزینه ها را پرداخت کنند؟

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 38
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  40 68
  سرداران ناکارآمدرا مدیر تیم میکنند وآنان با قرادادهای ترکمنچایی یاامثال مربی پرتقالی یک تیم را فدا میکنند و باشگاه راوادار به گدایی مینمایند
 • IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  امثال طاهری وبرانکو بایکنان بی کیفیت خارجی رابه پرسپولیس تحمیل میکنند وبدون آنکه یک بازی انجام دهند به فیفا شکایت میکنند وچند صدهزاردلارپرسپولیس مستلزم هزینه میشود وازطرفی دوبازیکن شایسته ومغیرتمند را بخاطر لجبازی همین حضرات مفت ازدست میدهد وکاسه گدایی بطرف طرفداران میگیرند
  • کریم IR ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
   143 4
   چی زدی عمو؟؟ پرونده ژوزه مربوط به زمان بود این همه غرض و مرض برای چی هست؟؟
  • محمد IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
   153 4
   آقای با شعور یه بازیکن نام ببر که آقای برانکو یا طاهری آورده و واسه تیم مشکل ساز شدهشما قطعاً دشمن تیم هستین وگرنه هر آدمی میفهمه که طاهری چه مشکلاتی رو از سر راه تیم پرسپولیس برداشته
 • IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  چراباید تاوان بی تدبیریهای امثال طاهری وبرانکو را که باتحمیل سه بازیکن بی کیفیت خارجی وشکایت آنان فیفب پرسپولیس را چند هزاردلارجریمه میکند را وزارت ورزش وطرفداران بپردازند چراباید تاوان لجبازی وغرضورزی برانکو را در ازدست دادن بازیکنان شایسته چون ساسان انصاری ورضاییان را طرفداران بپردازند
  • معین IR ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
   109 7
   اگه هنین برانکو و طاهری نبودن هر سال باید تیم نیمه پایین جدول بود کلی از پرونده ها رو همینا بستن تو فیفا
  • علی IR ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
   121 9
   مشخصه طرفدار کیسه هستی و هدفت چیه طاهری جز صاف کردن بدهی و مدیریت درست چه خاری تو چشم شما کرده دین نداری آزاده ام نیستی
  • IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
   133 2
   خودتی جناب! ژوزه سرمربی پرسپولیس بود نه اون سه بازیکن!..
 • IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  گدایی چی هستش ؟ سایت مشرق خودش به مفت خوری عادت کرده حالا ناراحت است
 • ایرانی IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  34 8
  همیشه مردم فریبی و سر مردم کلاه گذاشتنه! وزارت ورزش یا راهتو بکش برو پی کارت و یا هزینه بده. حالمون بهم خورد از این بی قانونی و یا قانون های عصر حجری در قرن 21. بله هنر فقط نزد ما ایرانیان هست اما در جا میزنیم همش و در این توهم خود ساخته گرفتاریم.
 • معین IR ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  168 8
  وقتی یه خبر گزاری بلد نیست حرف بزنه چی میشه گفت؟ کاسه گدایی یعنی چی؟ یه نفر نیست که بهتون تذکر بده ادبیات حرف زدن رو... شما برو به جاهای اصلی گیر بده اگه رسالت کاریتون خبرگزاریه واقعا متاسفم برای کل خبرگزاریتون
  • نصیر IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
   102 7
   جز خبرگزاری های حوزه استقلال هست بحرحال دوست داره مشکلات مالی پرسپولیس حل نشه...
  • عمو IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
   3 62
   کاسه گدایی واژه درستی هستش، چون خود پیشکسوتای پرسپولیس هم میگن کمک نکنید چون سری قبل که کمک شد بخور بخور شد، نه رقم دقیق اعلام شد نه اینکه کجا خرج شد
 • محمدرضا IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  177 9
  این عنوان خبری مشرق ، فرهنگ بی ادبی را ترویج میدهد و انتظاری بیشتر از این نیست
 • IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  هموطنان عزیز از گفتن حقایق ناراحت وپریشان نشوند مگر سه بازیکن اوکراینی دردرفصل گذشته توسط برانکو وطاهری به پرسپولیس نیامدند وهمین بازیکنان بدون انجام یک بازی شکایت به فیفا نبردند وپرسپولیس رامحکوم به پرداخت چند ده هزاردلارنکردند مگر رضاییان با غیرت توسط همین برانکو مفت ازدست نرفت
  • علی IR ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
   117 2
   این شکایت مال 4 سال پیشه خوابی یا به خواب زدی شخص شخیصتو این پرونده ژوزه است استاد پروفسور دانشمند
  • IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
   107 3
   اولا آقای طاهری تنها مدیری بود که تونست بیشترین پرونده‌های پرسپولیس رو تو فیفا ببنده ثانیا مگه همین آقای برانکو بدون رضاییان بعد ۹ سال پرسپولیس رو قهرمان نکرد؟ مگه آقای طاهری و برانکو، ژوزه رو آوردن که به ایشون حمله میکنید؟
 • صادق IR ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  5 14
  من 1000 تومن كمك ميكنم
  • IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
   3 10
   من 1100 کمک میکنم بیشتر نبود؟
 • نصیر IR ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  120 5
  خبرگزاری هایی جز خبرگزاری های حوزه استقلال هستن
  • مهران IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
   4 66
   این یارو خیلی باحاله. چندسالته عمو؟
 • هادی IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  4 107
  لنگه دیگه ! انتظاری نیست ، بی لیاقتی مدیریت و مدیریت اختلاس همینه دیگه با کت شلوار و کروات و جای مهر و ..... مال مردم رو میخورن یه لیوان هم آب روش بعد گم و گور میشن ای خدا این یعنی چی دقیقا"؟؟؟؟؟
 • سید محمد مصطفوی IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  6 82
  خخخخخخخ تیترش باحال بود ( کاسه گدایی ) منم بچه های سمت خانی اباد رو جمع می کنم تا به این محتاجا کمک کنیم. واقعا متاسفم. با این همه پتانسیل این وضع فوتبال ماست.
 • موسوی IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  3 171
  مت خودم استقلالیم ولی اصلا کمک نمی کنم. مدیرهای باشگاه باید عقلشونو به کار بندازن و راههای در امد زایی را پیدا و اجرا کنند. مردم هم نباید کمک کنند چون معلوم نیست این پولها چطوری خرج میشود. بنظرم تیتر مشرق کاملا درسته.
 • IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  157 5
  هیچ هم کاسه گدائی نیست - بنده کارمند هستم و به تیم محبوبم 100 هزار تومان کمک کردم
  • ناشناس IQ ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
   5 108
   این گدایی نیست پس چی هست ؟؟مردم این اسمش کمک نیست کمک رو به فقرا میکنند نه میلیاردرها
 • محمد IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  84 6
  جناب اقای نویسنده یکم اطلاعات خودت رو ببر بالا بعد در مورد فوتبال نظر بده
 • IR ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  45 5
  آقای رویانیان تحویل بگیر - دولت هم کمک نمی کنه اگر تیم استقلال بود تا حالا تاجی ها همه هزینه ها را پرداخت کرده بودن
  • IR ۱۷:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
   2 0
   عججججججججججب.سنگ پای قزوین که میگن دقیقا یکیشون همینه.
 • IR ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  6 5
  ۶ امتیاز هم کم بشه باز قهرمانیم
 • IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  47 6
  خجالت بکش مشرق بی فرهنگ.این اسمی که روی این سایت گذاشتید برمیگرده به تمدن های مثل چین و ماورانهر و تمدن آریایی ایران پس اصلا زیبنده ی چنین سایتی با این محتویات بی ادبانه نیست.البته شما که ادب سرتون نمیشه
 • ایمان IR ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  63 5
  واقعا متاسفم برای خبرگذاریتون که از رسانه ملی سواستفاده میکنید
 • علی IR ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  54 3
  گدا شما و این خبرگزاری داغونتونه واقعا براتون متاسفم دفعه بعد ازین چرت و پرتا کار کنین با مشت اومدم تو صورتت.آقای خبرنگار گدا صفت
 • محمد IR ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  20 0
  ضمنا چقدر جالبه باشگاه پرسپوليس استقلال بايد دولتي باشه و رانتش نصيب دولت باشه ولي موقع مشكلات مردم بايد ياري كنن تا بي لياقتي مسئولين به چشم نياد
 • مصطفي IR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  4 0
  اين روي ها فقط در كشور ما جواب ميده، جايي كه نه حساب و كتابي است و نه شفافيتي، تبعات تصميم هاي ناشي از سوء مديريت را مردم احساسي بايستس پرداخت نمايند البته پيشتر از اين مديران وقت پاداش اين به اصطلاح مديريت را دريافت نموده اند، حالا با اين روند توقع داري سازمان ورزش دست از سر اين دوتيم مطرح و تيمهاي ديگر بردارد و آنها را خصوصي نمايد آنوقت آقايان بايد بوند ....چراني
 • 40سال پرسپولیسیم IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  6 54
  این آقای برانکو به دنبال پول هست فقط.بازیکنان بی کیفیت خارجی و داخلی را با دلالی وارد میکند و سود میبرد.آقای برانکو ملت ایران هنوز فرار شما بعد از جام جهانی را فراموش نکردند
 • IR ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  31 3
  باعث شرمندگیه چنین تیتری زده روزنامه مشرق - واقعا متاسفم
 • . IR ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱
  28 4
  برات متاسفم مشرق امسال شما گدا هستند نه تیم بزرگ پرسپولیس

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس