بیکاری نمایه

با این که ادعای دورقمی شدن نرخ رشد اقتصادی کشور در سال ۱۳۹۵ از سوی مسئولان دولتی مطرح شده است، اما بانک مرکزی از وخیم شدن وضعیت اشتغال خانوارهای کشور در سال ۱۳۹۵ در مقایسه با سه دهه اخیر خبر داد.

سرویس اقتصاد مشرق - بر اساس گزارش بانک مرکزی، میزان خانوارهای بدون حتی یک فرد شاغل در سال ۱۳۹۵ به بالاترین رقم در طول سه دهه اخیر رسید که گویای تشدید فلاکت اقتصادی در دوره دولت حسن روحانی است.

مطابق گزارش جدید بانک مرکزی از وضعیت بودجه خانوارهای کشور، در سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۲۶.۶ درصد خانوارها فاقد حتی یک فرد شاغل بوده‌اند که این رقم بدترین آمار از سال ۱۳۷۰ بدین سو است؛ یعنی از زمانی که گزارش بودجه خانوار محاسبه و تهیه شده است.

تاسف‌آور آن که از زمان تشکیل دولت یازدهم، سال به سال بر تعداد خانوارهای فاقد شغل افزوده شده و رکورد زده است.

در پایان دولت دهم و در سال ۱۳۹۱ بالغ بر ۲۳.۳ درصد خانوارهای کشور فاقد حتی یک فرد شاغل بودند که این رقم در سال اول دولت یازدهم به ۲۴ درصد افزایش یافت. در سال ۱۳۹۳ کمی وضعیت بهبود یافت و به ۲۳.۷ درصد کاهش یافت اما در سال ۱۳۹۴ رکورد خانوارهای فاقد شغل زده شد و به ۲۶.۴ درصد رسید و در سال ۱۳۹۵ هم دوباره رکوردی دیگر زده شد و ۲۶.۶ درصد خانوارها فاقد شغل ماندند.

در هشت سال دولت‌های نهم و دهم (۱۳۸۴ تا پایان ۱۳۹۱) به طور میانگین ۱۹.۶ درصد از خانوارهای شهری کشور فاقد حتی یک شاغل بودند؛ اما همانطور که آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد تعداد این خانوارها در دولت یازدهم افزایش چشمگیری داشته است.

این واقعیت تکان‌دهنده نشان می‌دهد که آمارهایی چون رشد اقتصادی دورقمی در سال ۱۳۹۵ و تک‌رقمی شدن تورم، تاثیر مثبتی در رفاه خانوارها نداشته است.

با پذیرش صحت آمارهای دولت درباره دورقمی شدن رشد اقتصادی کشور در سال ۱۳۹۵، باید گفت این رشد، رشدی بدون کیفیت بوده است و تداوم چنین رشدهای کاغذی سودی به حال خانوارها و بیکاران ایرانی نداشته و نخواهد داشت.

با توجه به این که بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ تعداد خانوارهای شهری کشور ۱۸.۱ میلیون و تعداد جمعیت شهری ۵۹.۱ میلیون نفر بوده، با احتساب این که ۲۶.۶ درصد خانوارهای شهری فاقد حتی یک شغل بوده‌اند، می‌توان به این نتیجه رسید که در سال ۱۳۹۵ بیش از ۴.۸ میلیون خانوار شهری فاقد یک شاغل بوده‌اند که جمعیتی معادل ۱۵.۷ میلیون نفر را شامل می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 14
 • کریم آقا IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹
  54 6
  اشکالی نداره بابا - عوضش با ربنای شجریان روزه هامون رو باز می کنیم - کنسرتها منظم برگزار می شه و زن و مرد و محرم و نامحرم توی هم می لولن و خوش می گذره - در ضمن برای سفرهای خارجی مون به جزایر هاوایی و قناری و پاتایا سوار ایرباس نو که هنوز بوی نویی می ده میشیم - تازه حسن جون قول داده که رفع حصر هم بکنه - اگه اونهم بشه که سور و سات مون جوره جوره ! مشرق جان بیکاریکه غصه رکورد بیکاری رو میخوری ؟ خود مردم اینطوری حال میکنن که به روحانی رای می دن - شما وکیل وصی مردم هستی ؟؟؟
  • IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹
   2 28
   عزیز دلم هیچ کس از این وضعیتی ک وجود داره راضی نیس،دیگه این حرفا رو تموم کنیم،بجاش درست و حسابی انتقاد کنیم تا حرفمون شنیده بشه و ب دل بشینه
  • IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹
   19 1
   واردات خودرو فرانسوی و هواپیما برای مسافرت خارج از کشور و....یادت رفت
  • مهدی IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۰
   3 0
   کریم آقا حرف درستی زد. از اون آقا توی خیابون می پرسند چندتا بیکار داری میگه سه تا جوان بیکار دارم، می پرسه به کی رای دادی میگه آقای روحانی، خب معادله حل شد. از ماست که بر ماست.
 • IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹
  26 0
  اگر چه بیکاریم ولی خداروشکر که تریاک آزاد شده
  • IR ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹
   14 0
   اینقدر ناشکری نکن، اولا که خودش یه اشتغال زایی هست ثانیا امکان سفر ارزانتر و مطمئن تر به فضا برای هموطنان عزیز فراهم میکنه
 • IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹
  24 1
  اميدوارم معني تدبير و اميدو همه فهميده باشن !
 • هادی IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹
  20 2
  اگه به روحانی رای می دادین نه بیکاری بود نه تحریم از ما گفتن
 • یکی از بیکارا IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹
  33 1
  به طرز عجیبی مسئولان محترم مملکت رو بعد انتخابات رها کردن. نمیدونم کجان و دارن چیکار میکنن.فقط میدونم که امثال من داریم لـه میشیم تو این اوضاع...
 • IR ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹
  13 0
  علی برکت الله
 • یونس IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۰
  0 7
  برای شما متاسفم که برای اهداف سیاسی خود بدون توجه به اصول اولیه علم آمار و بدون استفاده از هیچ گونه دانش آماری اقدام به تعمیم نتایج و برآوردهای غیر علمی و من درآوردی می کنید و از مخاطبینی خود به شکلی استفاده ابزاری می کنید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس