آموزش معارضان سوریه

رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم گرفته برنامه تسلیح و آموزش معارضان مسلح سوریه که در حال مبارزه با دولت بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه هستند را متوقف کند.

به گزارش مشرق، مقام‌های آمریکایی می‌گویند دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم گرفته برنامه تسلیح و آموزش معارضان مسلح سوریه که در حال مبارزه با دولت بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه هستند را متوقف کند.

این برنامه، از جمله محورهای اصلی دولت آمریکا در سوریه بود که دولت رئیس‌جمهور قبلی این کشور، باراک اوباما، از سال ۲۰۱۳ برای اعمال فشار بر بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه آغاز کرد.

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند حذف این برنامه مخفیانه در گام‌های مرحله‌بندی‌شده تمایل ترامپ برای یافتن راه‌هایی جهت همکاری با روسیه را منعکس می‌کنند. این تصمیم، همچنین به منزله اعتراف واشنگتن به نداشتن اهرم نفوذ در سوریه برای عزل بشار اسد از قدرت است. 

مقام‌های مورد استناد واشنگتن‌پست همچنین گفته‌اند ترامپ این تصمیم را حدود یک ماه پیش، بعد از دیدار با مایک پامپئو، رئیس سیا و هربرت رابرت مک‌مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا گرفته است. ترامپ روز ۷ جولای در هامبورگ آلمان با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه دیدار کرد. 

تصمیم برای لغو این برنامه، تأثیری بر برنامه پنتاگون برای همکاری با معارضان سوریه نخواهد داشت. 

مقام‌های ارشد آمریکایی گفته‌اند که برنامه مخفیانه سیا، در قالب گام‌های مرحله‌بندی‌شده در طول چند ماه حذف خواهد شد. اردن، از این تصمیم که به نظر می‌رسد بخشی از راهبرد گسترده‌تر دولت ترامپ برای تمرکز بر توافق‌های آتش‌بس محدود با روس‌ها است، حمایت می‌کند. 

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس