کد خبر 750623
تاریخ انتشار: ۲۶ تیر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۲
شورای اول نگهبان

اولین دوره شورای نگهبان 26 تیرماه 1359 و پس از تشکیل نخستین دوره مجلس شورای اسلامی تشکیل شد.

به گزارش مشرق، امروز 26 تیرماه 1396 مصادف با سی و هفتمین سالروز تشکیل شورای نگهبان است.

پس از تصویب قانون اساسی و در راستای اجرای اصل نود و یکم قانون اساسی در خصوص تشکیل شورای نگهبان، حضرت امام‌خمینی‌ (ره) در روز نخست اسفند 1358 حضرات آیات لطف‌اللّه صافی‌گلپایگانی، احمد جنتی، عبدالرحیم ربانی‌شیرازی، محمدرضا مهدوی‌کنی، یوسف صانعی و غلامرضا رضوانی را به عنوان فقهای شورای نگهبان در دوره نخست منصوب کردند.

خبر انتصاب 6 عضو شورای نگهبان را فرزند امام، حجت‌الاسلام سیداحمد خمینی به رسانه‌ها داد و گفت: افراد تعیین شده به جز آقای محمدرضا مهدوی‌کنی که از مجتهدین تهران هستند، همگی از مدرسین مجتهد حوزه علمیه قم می‌باشند و بر قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی نظارت خواهند کرد تا این قوانین هیچ‌گونه مخالفتی با اسلام نداشته باشد. (روزنامه اطلاعات، 1358/12/1، ص12)

در 24 اسفند 1358 نیز انتخابات نخستین دوره مجلس شورای اسلامی برگزار شد و این مجلس در هفتم خرداد 1359 آغاز به کار کرد. مجلس شورای اسلامی پس از بررسی اعتبارنامه‌ها و انتخاب هیأت رئیسه، در نخستین اقدام خود در 26 تیرماه 1359، از میان حقوقدانان معرفی شده از سوی شورای عالی قضایی، 6 نفر شامل آقایان علی آراد، گودرز افتخارجهرمی، محمد صالحی، حسین مهرپورمحمدآبادی، محسن هادوی و مهدی هادوی را برای عضویت در شورای نگهبان برگزید و این شورا با اضافه شدن این حقوقدانان به فقهای تعیین‌شده از سوی امام‌ (ره) و تکمیل اعضای شورای نگهبان، از آن تاریخ رسماً کار خود را آغاز کرد.

پس از تکمیل اعضای شورای نگهبان، حسن حبیبی سخنگوی شورای انقلاب در پایان آخرین جلسه این شورا، اعلام کرد:

«امروز با تشکیل مجلس شورای اسلامی و تکمیل اعضای شورای نگهبان، کار شورای انقلاب که یک نهاد قانونگذاری بود، پایان یافته است». (روزنامه اطلاعات، 1359/4/28، ص16)

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس