کد خبر 748285
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۷
موشک پاتریوت

آمریکا برای نخستین بار یکی از آتشبارهای پیشرفته پدافند هوایی دوربرد پاتریوت را در لیتوانی و برای شرکت در رزمایش ناتو مستقر کرد.

به گزارش مشرق، رویترز روز گذشته از ویلنیوس پایتخت لیتوانی خبر داد که رزمایش ناتو از امروز آغاز می شود. این اقدام در حالی رخ می دهد که روسیه در این منطقه دارای برتری هوایی است.

سخنگوی وزارت دفاع لیتوانی به رویترز گفت که این آتشبار پاتریوت دیروز وارد پایگاه نظامی سیائولیای (Siauliai) شد و22 ژوئیه (31 تیر) و پس از پایان رزمایش ناتو بازگردانده خواهد شد.
این رزمایش ناتو پیش از انجام بزرگترین رزمایش روسیه از سال 2013 تاکنون برگزار می شود. رزمایش گسترده روسیه با مشارکت بلاروس انجام می شود و به گفته ناتو بیش از 100 هزار نیرو در مرزهای لهستان و سه کشور حوزه بالتیک (استونی، لتونی و لیتوانی) در آن حضور خواهند داشت.

به نوشته رویترز، کشورهای بالتیک تنها دارای موشک های ضد هوایی کوتاه برد بوده و در نتیجه حریم هوایی آنها در صورت بروز درگیری با کشورهای دیگر تا حد زیادی بی دفاع خواهد ماند. این سه کشور پس از آنکه روسیه شبه جزیره اوکراینی کریمه را به خاک خود منضم کرد از وضعیت پدافند هوایی خود ابراز نگرانی کرده اند.

پس از بحران کریمه، آمریکا یگان هایی را به همراه بیش از یک هزار سرباز ناتو به کشورهای بالتیک اعزام کرده است.رایمونداس کاروبلیس (Raimondas Karoblis)، وزیر دفاع لیتوانی با اشاره به آغاز رزمایش ناتو گفت: استقرار موشک های پاتریوت مهم و نشاندهنده تابو نبودن چنین اقدام هایی در منطقه است و ثابت می کند که آنها را می توان به هر نقطه که لازم باشد منتقل کرد.
وی افزود که لیتوانی نمی تواند بدون کمک متحدان خود ضعف پدافند هوایی خود را بر طرف کند.

لهستان یکی دیگر از اعضا ناتو است که هفته پیش خبر داد که آمریکا توافق کرده تا سامانه پدافند هوایی پاتریوت را به این کشور بفروشد. انتظار می رود تا پایان سال 2017 میلادی قراردادی به ارزش 7 میلیارد و ششصد میلیون دلار برای خرید 8 سامانه پاتریوت منعقد شود.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده