رونمایی از کتاب احمد متوسلیان هستم

شادانلو، نویسنده حوزه دفاع‌مقدس ضمن اشاره به فعالیت ناشران و پژوهشگران بخش خصوصی زیر سایه بی‌مهری برخی نهادها گفت: دسترسی به منابع برای تدوین کتاب «احمد متوسلیان هستم» با موانع متعددی همراه بود.

به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، محمدجواد شادانلو، نویسنده حوزه دفاع‌مقدس در گفت‌و‌گو با ایبنا ضمن اعلام خبر انتشار «احمد متوسلیان هستم» با اشاره به فرآیند دشوار جمع‌آوری اسناد مربوط به این شخصیت تاریخ انقلاب گفت: دو سال پیش با همکاری علی‌اصغر بهمن‌نیا، مدیرمسئول انتشارات «نارگل» تدوین این کتاب آغاز شد. دشواری دسترسی به منابع در اختیار سازمان‌ها و انجام گفت‌و‌گو با افراد مختلف نهایی شدن این کتاب را با فرازو‌نشیب‌های متعددی همراه کرد.

 
وی درباره ویژگی‌های متمایز این کتاب افزود: گردآوری گفت‌و‌گو‌های حاج احمد متوسلیان با راویان دفتر سیاسی سپاه و رسانه‌های مختلف در سال‌های 60 و 61 از‌ وجوه تمایز این کتاب با سایر منابع مشابه به شمار می‌رود. منابع تدوین این کتاب از آرشیوهای رسمی و غیر رسمی مختلف جمع‌آوری شده، به‌عنوان مثال سخنرانی حاج احمد متوسلیان بعد از عملیات بیت‌المقدس در زمان ریاست مرحوم دکتر اردستانی از مرکز اسناد تحقیقات دفاع مقدس دریافت شده است.
 
این پژوهشگر دفاع مقدس با اشاره به یکی دیگر از وجوه تمایز این کتاب گفت: برای انتقال هر‌چه بهتر فضای جغرافیایی، سیاسی و تاریخی این سخنرانی‌ها و مصاحبه‌ها به مخاطب، از کارکرد‌های تاریخ شفاهی بهره‌ گرفته شده و متن‌هایی در ابتدای هر فصل با عنوان «اشاره» آمده که شامل گفت‌و‌گو با راویان و خبرنگاران مطبوعات مختلف است.
 
وی ادامه داد: با پیشنهاد استاد علیرضا کمره‌ای بخش کتابشناسی و فیلم‌شناسی نیز با هدف آشنایی کامل‌تر مخاطب با شخصیت حاج احمد متوسلیان در قالب ضمیمه آمده است.
 
این نویسنده در بیان دلایل پراکندگی مدارک مختلف مربوط به حاج احمد متوسلیان گفت: با توجه به گذشت نزدیک به چهار دهه از ابتدای جنگ مراکز و موسسات مختلف، بسیاری از منابع مربوط به شخصیت‌های مطرح هشت سال دفاع‌مقدس را جمع‌آوری کرده‌اند اما به نظر می‌رسد در ارائه آن به افرادی مانند من که وابستگی سازمانی ندارم خساست به خرج می‌دهند؛ به‌عبارت دیگر نهاد‌های دولتی علاقه‌ دارند تا خود به انتشار این دسته از اسناد اقدام کنند که البته این روند با کاستی‌ها و نقایصی همراه است.
 
شادانلو افزود: بخش خصوصی فعال در عرصه نشر اسناد انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در جریان دسترسی به اسناد و مدارک مورد بی‌مهری واقع شده و جمع‌آوری اسناد با دشواری انجام می‌شود. برای دسترسی به منابع تدوین کتاب «احمد متوسلیان هستم» نیز موانع متعددی وجود داشت که با شیوه‌های مختلف برطرف شد.
 
این نویسنده با اشاره به وجود منابع متعدد ناپیدا درباره حاج احمد متوسلیان اظهار کرد: به‌طور قطع همچنان اسنادی از حاج احمد متوسلیان به‌ویژه به‌شکل غیرمکتوب از‌ جمله سخنرانی‌ها و گفت‌‌و‌گو‌های صوتی باقی مانده است؛ بنابراین امید‌واریم نسخه‌های بعدی با توجه به این منابع ویرایش و منتشر شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس