نوبخت

سخنگوی دولت از تولید نفت خام کشور به بیش از ۳ میلیون و ۹۰۱ هزار بشکه در روز، خبر داد.

 به گزارش مشرق، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت صبح امروز در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهارداشت: تولید نفت خام کشور به بیش از 3 میلیون و 901 هزار بشکه در روز رسید.

وی گفت:‌آمارها در خردادماه نشان از تولید روزانه 692 هزار بشکه میعانات گازی و 852 میلیون متر مکعب گاز طبیعی می دهد.

سخنگوی دولت در ادامه گفت: تا 11 تیرماه سال جاری نیز 5 میلیون و 180 هزار تن گندم از کشاورزان به ارزش 6 هزار و 770 میلیارد تومان خریداری شده که تا کنون 3 هزار و 200 میلیارد تومان به کشاورزان پرداخت شده و 3 هزارو 570 میلیارد تومان دیگر هم در حال پرداخت به کشاورزان است.

وی ادامه داد: انتقادات ما به تیم سیاسی صداوسیما باقی است و انتظار داریم صداوسیما ملی کار ملی انجام دهد.

نوبخت در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه یک دادگاه استیناف در کانادا با طرح اتهامات ادعایی سابق علیه ایران، حکمی صادر کرده که بر اساس آن دولت ایران مجبور به پرداخت جریمه 1.7 میلیارد دلاری خواهد بود.، آیا این را تایید می کنید یا خیر و موضع دولت چیست؟ افزود: این موضوع را اکنون از شما می شنوم و اطلاعی از این مورد ندارم و دستور بررسی آن را می دهم که اگر مورد باشد اطلاع رسانی لازم صورت بگیرد.

وی تصریح‌کرد:‌ اما به طور کلی ما کارگروه حقوقی داریم که اینگونه موارد را بررسی و رصد می کنند و با توجه به اهرم‌هایی که در اختیار دستگاه دیپلماسی و حقوقی است برای احقاق حقوق ملت ایران اقدام خواهند کرد و اما اینکه چه مقداری این به کارگیری این اهرم ها می تواند باعث شود که از اقدام ناعادلانه انها جلوگیری شود بحث دیگری است.

نوبخت در ادامه این نشست خبری افزود: اینکه به گروه تروریستی مانند منافقین اجازه داده شود حتی در حد برگزاری همایش اقدام کنند کار نادرستی است و به دولت فرانسه معترض هستیم و این اقدام هیچگاه با آزادی‌های مدنی مغایرتی ندارد زیرا آزادی های مدنی اجازه نمی دهد که یک گروه تروریستی حتی در حد بیان نظرات خود پشتیبانی شود؛ منافقین جنایتکارتر از داعشی‌ها هستند.

نوبخت اظهارداشت: انتظار داریم قوه قضاییه مجرمین و توهین کنندگان به رییس جمهور در مراسم روز قدس را معرفی و مجازات کند.
یخنگوی دولت در ادامه تصریح‌کرد: بر اساس آمار مرکز آمار ایران نیز تعداد ٩٢٠ هزار نفر به تعداد جمعیت فعال جویای کار در بهار امسال نسبت به بهار سال ٩٥ افزوده شد که از این تعداد ٧٠٣ هزار نفر موفق به شدند وارد بازار کار شوند و ٢١٧ هزار نفر نیز موفق نشدند شغلی پیدا کنند و بر این اساس تعداد ٧٠٣ هزار نفر به جمعیت شاغلین و تعداد ٢١٧ هزار نفر به جمعیت بیکاران افزود شد لذا با توجه به روندی که در حال حاضر داریم انتظار می رود تا پایان برنامه شسم نرخ بیکاری تک رقمی شود.
سخنگوی دولت همچنین گفت: عقل حکم می کند که نرخ سود بانکی کاهش یابد و دولت نه از طریق دستوری بلکه از طریق ایجاد سازوکار لازم در حال اقدام در راستای کاهش سود بانکی است که بر این اساس دولت طی سال گذشته ١٣ هزار و ٢٥٠ میلیارد تومان از تسهیلاتی که ضامن شده بود یا خودش گرفته بود را به بانک ها بازگرداند تا بانکها منابع بیشتری در اختیار داشته باشند و همچنین دولت سال گذشته ٢٩ هزار میلیارد تومان سرمایه بانکهای دولتی را افزایش داد بنابراین دولت در راستای به کارگیری سازوکار لازم در حال اقدام برای کاهش نرخ سود بانکی است.

به گزارش فارس مشروح نشست خبریب نوبخت به شرح زیر است: 

سخنگوی دولت در نشست خبری امروز خود و در حضور خبرنگاران از دستاوردهای اقتصادی اخیر دولت به‌خصوص در زمینه جذب سرمایه‌های خارجی رونمایی کرد.

نوبخت در ابتدای سخنانش، گزارشی از وضعیت تولید در وزارت نفت ارائه کرد و گفت: در خردادماه امسال برای نخستین بار پس از رفع تحریم‌ها تولید نفت خام از 3 میلیون و 901 هزار بشکه در روز فراتر رفت. این تولید، رکوردی بی‌سابقه است و چنین موفقیتی در تولید نفت خام پس از مضایق و تنگناهای این حوزه، خبر امیدبخشی است. در خردادماه تولید میعانات گازی روزانه 609 هزار بشکه و گاز طبیعی 852 میلیون مترمکعب در روز به ثبت رسید و نشان داد کشور پس از لغو تحریم‌ها، موفق به تولید تا سقف سابق شد. هرچند باید در نظر داشت این اعداد متعلق به تولید نفت است و صادرات نفت، ارقام دیگری دارد.

وی با اشاره به امضای قرارداد سرمایه‌گذاری توتال فرانسه، پتروپارس ایران و یک شرکت چینی در کشور گفت: قرارداد بزرگ 5 میلیارد دلاری در حوزه میادین مشترک پارس جنوبی، برای تولید 2 میلیارد فوت مکعب گاز ترش منعقدشده که درنهایت 335 میلیارد مترمکعب گاز ترش به ارزش تقریبی 84 میلیارد دلار را استحصال می‌کند. این قرارداد نشان داد اراده‌های شکل‌گرفته بر اساس تزریق نا اطمینانی در فضای جمهوری اسلامی ایران بی‌اثر بوده و این قرارداد پس از برجام به‌عنوان یک قرارداد ارزشمند، دیوار تحریم را کاملاً فروریخت. این اقدام در کنار خرید هواپیماهای نو و قرارداد سرمایه‌گذاری در حوزه صنعت خودرو حاکی از این است که آثار برجام در حال ظاهر شدن است.

خبرنگاری درباره احتمال خروج دوباره شرکت توتال از قرارداد مشترک با جمهوری اسلامی ایران سؤال کرد. دکتر نوبخت در پاسخ گفت: این نگرانی بی‌اساس است. این قرارداد 20 ساله است و مبلغ سرمایه‌گذاری قابل‌توجه است و هم اینکه میزان تولید و دوره بالای کار، نشان از اراده شرکت‌های خارجی فرانسوی و چینی برای حضور در میدان مشترک پارس جنوبی دارد. گروه تروریستی و داعشیِ منافقین بی‌ارزش‌تر از آن هستند که در چهارچوب منافع اقتصادی و سیاسی مشترک ما با کشور فرانسه باوجود انتقادات ما به حضور منافقان در آن کشور، اخلال ایجاد کنند. عکس‌العمل و برخورد ما در مقابل دولت فرانسه این است که آیا شما اجازه می‌دهید داعش در ایران، نشست سیاسی برگزار کند؟ طبیعتاً نباید به جنایتکاران و تروریست‌ها اجازه برگزاری نشست داد. نباید از گروه‌های تروریست حتی در حد برگزاری همایش، حمایت کرد. هیچ نظام دموکراتیکی اجازه پشتیبانی از گروه‌های تروریست حتی در حد برگزاری همایش و تبلیغ نظرات جنگ‌طلبانه خود نمی‌دهد.

وی با انتقاد از کسانی که به دنبال تضعیف سرمایه‌گذاری خارجی در کشور هستند، گفت: بهتر است کسانی که منافع ملی را دنبال می‌کنند به‌جای عیب‌جویی، از این قرارداد استقبال کنند و خوشحال باشند آمریکایی‌ها موفق نشدند جلوی امضای این قرارداد را بگیرند. آمریکایی‌ها سرافکنده شدند و توتال، پا پیش گذاشته است. این‌که به سخنان آمریکایی‌ها در قرارداد کشور ما با سرمایه‌گذار خارجی استناد کنیم، موضوع درستی نیست.

نوبخت در ادامه گفت: علی‌رغم تلاش دولتمردان زیاده‌خواه، جنگ‌طلب و پیمان‌شکن آمریکا، قرارداد سرمایه‌گذاری خارجی در ایران امضا شد. همه‌کسانی که مایل به انزوای آمریکا هستند باید از این قرارداد خوشحال باشند. شرکت توتال پیمانکار، سهامدار و شریک عمده ما در پارس جنوبی است. تعهدات این شرکت در فاز 11 پارس جنوبی در قرارداد به‌خوبی مشخص‌شده و آن‌ها موظف به اجرای آن هستند. همچنین اینکه توتال در ایران و قطر هم‌زمان مشغول فعالیت است، فی‌نفسه مشکلی ایجاد نمی‌کند. همه جزییات در قرارداد آمده است و تعهدات توتال در ایران، با توجه به تعهدات این شرکت در قطر احصا شده است.

سخنگوی دولت در ادامه گفت: در فضای سنگین ساختگی از سوی دولتمردان جنگ‌طلب آمریکایی، این‌که دو شرکت بزرگ اروپایی و آسیایی با پتروپارس قرارداد امضا کند، باعث فروریختن دیوار واهی تحریم و فضای سنگین پس‌ازآن خواهد شد و انتظار می‌رود پس‌ازاین شرکت‌ها، دیگر سرمایه‌گذاران هم وارد کشور شوند. این قرارداد 20 ساله است و مشخص است آن‌ها متوجه عدم بازگشت تحریم‌ها هستند. شرکت‌های دیگر متوجه شده‌اند خط‌ونشان کشیدن آمریکایی‌ها بی‌اساس است.

خرید تضمینی گندم به نیمه‌راه رسید

سخنگوی دولت در پایان گزارش کوتاه اقتصادی خود، به مصوبات اخیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی هم اشاره کرد و گفت: دیروز در این ستاد برای ارزیابی اجرای 12 برنامه، 56 طرح و 200 پروژه، شاخص‌های نهایی به تصویب رسید.

وی همچنین به خودکفایی کشور در تولید گندم اشاره کرد و گفت: تا تاریخ 11 تیرماه مجموعاً 5 میلیون و 180 هزار تن گندم به ارزش 6 هزار و 770 میلیارد تومان خریداری‌شده که 3هزار و 200 میلیارد تومان از بهای این کالا به کشاورزان پرداخت‌شده است. به‌این‌ترتیب نسبت به پیش‌بینی خرید 11 میلیون و 500 هزار تن گندم اقدام مناسبی صورت گرفته است.

نوبخت به روند خارج کردن خودروهای فرسوده و تاکسی از ناوگان حمل‌ونقل کشور اشاره کرد و گفت: تا 11 تیرماه 50 هزار و 997  دستگاه تاکسی فرسوده از جریان حمل‌ونقل خارج‌شده و تاکسی جدید به ناوگان کشور اضافه شد. همچنین تا امروز 17 هزار و 819 میلیارد تومان تسهیلات به 25 هزار و 351 واحد تولیدی پرداخت‌شده است تا در راستای افزایش تولید و اشتغال اقدام شود. در کنار این فعالیت، اختصاص اعتبارات عمرانی برای تملک دارایی‌های سرمایه‌ای نیز منجر به افزایش اشتغال می‌شود.

انفجار معدن یورت در حال پیگیری است

خبرنگاری درباره پیگیری انفجار در معدن زغال‌سنگ یورت سؤال کرد. سخنگوی دولت گفت: نهادهای مختلفی از سوی رئیس‌جمهور مأمور رسیدگی و گزارش‌دهی به این حادثه تلخ شده‌اند که پس از تکمیل گزارش‌ها، اطلاع‌رسانی خواهد شد.

نوبخت در پاسخ به سؤالی که درباره احتمال نقض برجام توسط آمریکایی‌ها با اعمال تحریم‌های جدید پرسیده شد، گفت: در برجام، سازوکار مشخصی پیش‌بینی‌شده که هرگاه یکی از طرفین از این توافق خارج شود، قابل‌پیگیری باشد. در کشور ما هم هیئت نظارت بر برجام و نقض احتمالی این سند، حضور دارد و در صورت تشخیص این موضوع، بلافاصله، از سازوکار قانونی برای جبران موضوع استفاده می‌شود.

برنامه ششم توسعه با قدرت اجرا می‌شود

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه درباره نحوه اجرای برنامه ششم توسعه گفت: مسئول اجرای برنامه ششم توسعه کشور، سازمان برنامه‌وبودجه است. به‌دفعات آقای رئیس‌جمهور از اشتغال صحبت کردند و بحث ایجاد 950 هزار فرصت شغلی را مطرح کردند. این موضوع جدول ماده 3 قانون برنامه ششم است. همچنین باید سالانه 65 میلیارد دلار از منابع سرمایه‌گذاری خارجی استفاده شود. موضوع اولویت‌بندی در محیط‌زیست و آب، در برنامه ششم توسعه پیش‌بینی‌شده است. البته مطالبی در برنامه اضافه‌شده که دارای بار مالی است و نسبت به اینکه باید منابع موردنیاز برای این بخش‌ها تأمین شود، انتقاداتی داریم. ما نظراتمان را در مجلس، مجمع تشخیص مصلحت و شورای نگهبان بیان کردیم که بخشی از این مصوبات مانع اجرای اولویت‌های برنامه ازجمله رشد 8 درصدی اقتصاد، اشتغال‌زایی سالانه 950 هزارنفری و سرمایه‌گذاری خواهد شد.

برنامه‌های مبارزه با قاچاق کالا

در این نشست همچنین درباره اجرای برنامه‌های مبارزه با قاچاق کالا و ارز سؤال شد. دکتر نوبخت در پاسخ گفت: دولت باقدرت در حال اجرای برنامه‌های مبارزه با قاچاق کالاست. قبلاً صحبت از 25 میلیارد دلار قاچاق در کشور بود که هم‌اکنون این میزان به 12 میلیارد دلار رسیده یعنی از نصف هم کمتر شده است.

واکنش به تحریف سخنان رئیس‌جمهور در صداوسیما

خبرنگاری درباره تحریف سخنان اخیر رئیس‌جمهور در صداوسیما سؤال کرد. سخنگوی دولت گفت: همه دستگاه‌ها موظف به اطلاع‌رسانی درست هستند. در برخی از موارد، شورای عالی اطلاع‌رسانی دولت موظف به واکنش درباره این مسائل است، برخی اوقات هم روابط عمومی دستگاه‌ها پاسخ می‌دهند. روابط عمومی‌ها موظف به اصلاح اخبار نادرست و اطلاع‌رسانی واقعی به مردم هستند.

سؤالی درباره افتتاح شبکه تلویزیونی دولت مطرح شد. دکتر نوبخت، پاسخ داد: این‌که واقعاً ما نیازمند به ابزار رسانه‌ای مؤثرتری هستیم، واقعیتی است. به همین جهت امیدواریم در دولت دوازدهم نقیصه‌ای که عموم دلسوزان نسبت به چگونگی اطلاع‌رسانی دولت داشتند را برطرف کنیم. وظیفه ما است که در راستای شفاف‌سازی اطلاعات، هم ابزار رسانه‌ای درست داشته باشیم و هم به‌وقت اقدام کنیم. اطلاع‌رسانی مصوبات دولت از سوی سخنگوی دولت، لازم است ولی کافی نیست. باید ابزارهای دیگر دراین‌ارتباط داشته باشیم و امیدواریم در دولت دوازدهم با تعریف سازوکار از این ابزار استفاده کنیم. همچنین باید گفت در صداوسیما، انسان‌های شریف و زحمتکشی کار می‌کنند ولی انتقادات ما به تیم سیاسی صداوسیما به‌جای خود باقی است و انتظار داریم رسانه ملی، کار ملی انجام دهد.

آتش به اختیاری حمله به دولت چیست؟

در این نشست خبری درباره سخنان یک نماینده سابق مجلس در خصوص آتش به اختیاری در حمله به دولت، سؤال شد. دکتر نوبخت در پاسخ گفت: افراد بر اساس آزادی‌های سیاسی، نظرات خود را بیان می‌کنند و نیازی نیست هر حرفی از سوی کسی زده شد به‌حساب یک جریان سیاسی تلقی کنیم. گاهی اوقات حرفه‌ای اشخاص با نظرات جریانات سیاسی، متفاوت است. کسی اگر چنین حرفی را زده، یا نظر شخصی خود را بیان کرده و اگر هم نظر آن جریان سیاسی باشد، باید آن جریان، موضع خود را مشخص کند تا نظرات اشخاص به‌پای یک جریان نوشته نشود. یکی از خبرنگاران پرسید آیا این سخنان باهدف سهم گرفتن از دولت آینده است؟ سخنگوی دولت در پاسخ گفت: آقای روحانی در چینش کابینه، مطالعات خود را انجام داده و خود را مسئول پاسخگویی به انتظارات مردم می‌داند.

پیگیری جرم مشهود توهین به رئیس‌جمهور

خبرنگاری درباره پیگیری توهین به رئیس‌جمهور در روز قدس پرسید. سخنگوی دولت گفت: رخداد روز قدس، سوءاستفاده از حضور مردم درصحنه و انحراف از اهدافی بود که مردم به خاطر آن به صحنه آمده بودند. خوشبختانه دادستان محترم تهران از این رویداد به‌عنوان «جرم مشهود» یادکردند. این عنوان، برای ادبیات حقوقی ما مشخص است و ما هم منتظر معرفی و مجازات افرادی هستیم که جرم مشهود انجام داده‌اند. جرمی که به خاطر سوءاستفاده از حضور مردم روزه‌دار و متدین انجام شد، باید رسیدگی شود و امیدواریم اخبار آن را از سخنگوی قوه قضاییه بشنویم.

آخرین آمار اشتغال آفرینی در دولت

در این نشست خبری، سؤالی درباره سخنان اخیر رئیس‌جمهور درباره میزان اشتغال‌زایی دولت مطرح شد. دکتر نوبخت در پاسخ گفت: آمار ایجاد 700 هزار شغل که توسط ریاست جمهوری اعلام شد، به‌صورت سالانه و در مقایسه با میزان مشابه در سال گذشته است. در بهار 96 نسبت به مدت مشابه سال گذشته جمعیت فعال که جویای کار هستند حدود 920 هزار نفر افزایش یافت. از این تعداد، 703 هزار نفر موفق به یافتن شغل شدند و مفهوم آن این است در بهار امسال نسبت به سال قبل، 703 هزار نفر شاغل بیشتری داریم. فاصله این دو عدد یعنی 217 هزار نفر، شغل نیافتند و به جمعیت بیکار اضافه شدند. یعنی هم به جمعیت شاغل و هم به جمعیت بیکار ما افزوده شدند. اما تعداد شاغلان خیلی بیشتر اضافه‌شده. پیش‌بینی ما ایجاد اشتغال سالانه 950 هزار نفر است تا هم برای 900 هزارنفری که به‌تازگی وارد بازار کارشده‌اند ایجاد اشتغال شود و هم 50 هزار نفر از جمعیتی که قبلاً در صف داشتن شغل بودند، کم شود.

اقدام دولت برای کاهش سود وام‌های بانکی

یکی از نمایندگان رسانه‌ها درباره دلایل بالا بودن نرخ سود بانکی پرسید. سخنگوی دولت گفت: این حرف درست است. زمانی سپرده‌گذاران در بانک‌ها، جریمه می‌شدند چون نرخ تورم بالاتر از سود بانکی بود. الان که تورم یک‌رقمی شده، انتظار داریم سود سپرده کمتر شود. همچنین با توجه به کاهش سود سپرده، سود تسهیلات هم کاسته خواهد شد. بنابراین عقل و منطق حکم می‌کند نرخ سود پایین بیاید. دولت دو کار می‌تواند انجام دهد. اول صدور دستور است که به بانک‌ها بگوید نرخ را کاهش دهید. دوم، تغییرات در سازوکار نرخ سود بانکی است. همگان متفق‌اند اجبار و ابلاغ تا زمان فراهم نبودن زمینه‌ها، مؤثر نیست. پس بهتر است سازوکار کاهش سود بانکی دنبال شود. علت افزایش سود بانکی و تسهیلات این است که بانک‌ها بخش اندکی از سپرده‌های مردمی را در اختیاردارند چون بخش اعظمی از این سپرده‌ها را به‌عنوان تسهیلات داده‌اند و برنگشته است. پول، در بانک کم است و باید آن‌قدر تسهیلات را گران بدهد تا بتواند سود سپرده‌گذاران خود را بدهد.

او در ادامه با اشاره به نقش دولت در مهروموم‌های گذشته در کاهش دارایی بانک‌ها گفت: دولت برای حل این مشکل، طی سال گذشته 13 هزار و 250 میلیارد تومان از بدهی خود را به‌نظام بانکی پرداخت تا بانک‌ها پول بیشتری برای دادن تسهیلات داشته باشند. همچنین دولت 29 هزار میلیارد تومان به سرمایه‌های بانکی اضافه کرد. امیدواریم بانک‌ها هم همت بیشتری کنند تا سود تسهیلات و سود سپرده کاهش یابد.

اعزام زائران به حج، تصمیم نظام است

خبرنگاری پرسید: چه تضمینی برای تأمین امنیت زائران در حج وجود دارد؟ دکتر نوبخت در پاسخ گفت: مسئله تصمیم برای اعزام زائران به حج، تصمیم انحصاری دولت نیست. عده‌ای در داخل نشان دادند به هر جهتی مانند امضای قرارداد ارزشمند اخیر، منافع ملی را درخطر می‌اندازند. مردم متوجه باشند، اعزام زائران به حج تصمیم دولت نیست و تصمیم نظام است. سال گذشته هم ما آمادگی برای اعزام حجاج داشتیم ولی طرف سعودی خواسته‌های ما را قبول نکرد. امسال طرف سعودی، خواسته‌های ما را امضا کرد. البته امسال باید دقت بیشتری کنیم و مواردی که آن‌ها پذیرفتند را چک کنیم. سلامت، احترام و امنیت زائران برای ما بسیار مهم است.

او در ادامه گفت: دو دیدگاه وجود دارد، دیدگاه اول می‌گوید باوجود توافقات و تضمیناتی که گرفتیم چه ضرورتی دارد بیشتری سختگیری کنیم؟ عده دیگری می‌گویند مشکلات زیاد است و نباید ریسک کنیم. اگر نظام به این جمع‌بندی رسیده که این اتفاق بیفتد، باید همه کمک کنیم. اگر کسی حرفی دارد، الان باید بزند. اگر بعداً، از تریبون نماز جمعه، سخنی گفته شود که ته دل ملت را خالی کند، مشکل‌ساز است. انتظار می‌رود همه افراد حرف‌های خود را به‌جای گفتن در سطح جامعه و ایجاد دلهره، در مسیر قانونی به مسئولان بگویند. یک روحانی محترم، در حال فتوا دادن بود. موضوع، موضوع نظام است و متعلق به دولت نیست. اگر کسی حرفی دارد، الان بگوید. بعد هم همه باید همکاری کنیم تا زائران با سلامت و امنیت بروند و بازگردند.

منشأ مشکلاتی که برای سپرده‌گذاران مؤسسات مالی پیش آمد کجاست؟

سؤالی درباره سخنان برخی منتقدان دولت که می‌گویند مشکلات اخیر برخی مؤسسات مالی و بانکی برای ضربه زدن به نهادهای انقلابی است، مطرح شد. دکتر نوبخت در پاسخ گفت: اگر نابسامانی در عرصه بازارهای پولی صورت بگیرد، دولت متضرر می‌شود. بخشی از اقتصاد که دولت متولی آن است با این اقدامات، دچار تزلزل می‌شود. دولت خواهان به فرجام رسیدن این مسائل است. دولت یازدهم با مؤسسات پولی و مالی غیرمتشکل و بعضاً فاقد مجوز روبرو شد. بعضاً هم مجوز داشتند ولی مجوزشان در سطح آن فعالیت‌ها نبود. اگر کسی از وزارت تعاون مجوز بگیرد که نمی‌تواند بانک راه بیندازد.

او در ادامه توضیح داد: مشخص است نظام بانکی، قواعدی ازجمله رعایت کف ذخیره قانونی دارد که در این مؤسسات رعایت نمی‌شد. بانک مرکزی باید آن‌هایی که مجوز ندارد را وادار به اخذ مجوز کند. آن‌هایی که هم که مجوز دارند باید سطح فعالیتشان با توجه به سطح مجوزشان، محدود شود. اگر این مؤسسات به حال خود رها می‌شد، هرروزی که می‌گذشت، مشکلات این مؤسسات بیشتر می‌شد. مردم باید خوشحال باشند که این مؤسسات و بانک‌ها در مسیر ساماندهی قرارگرفته‌اند. شورای پول و اعتبار ابلاغ کرد که مجموعه برخی از مؤسسات مانند کاسپین، با همدیگر ادغام شود تا بتوانند سطح فعالیت خود را با توجه به مجوزشان، تنظیم کنند. پول مردم پیش این‌هاست و باید پاسخگو باشند. در کاسپین، 7-8 موسسه جمع شدند. برخی بانک‌ها نیز مجوز داشتند ولی تخلف داشتند و سپرده قانونی را رعایت نکردند. بانک مرکزی آن‌ها را چه دولتی و چه غیردولتی خواست. برخی از آن‌ها مقاومت زیادی کردند. اما بانک مرکزی بسیار محکم و فعال آن‌ها را وادار به رعایت قانون کرد. عمل بانک مرکزی قابل دفاع است و استحقاق دفاع دارد.

دکتر نوبخت توضیح داد: اما کسانی در این مؤسسات و بانک‌ها پول گذاشته‌اند و این اتفاقات افتاده. آن‌ها هم حق‌دارند. دولت برای استیفای حقوق آن‌ها هم تلاش می‌کند. بانک مرکزی قسمت به قسمت، سپرده‌ها را به افراد برگرداند. مؤسسات کوچک هم چنان ساماندهی شدند تا فعالیت درست و قانونی انجام دهند. تمام همت و تلاش بانک مرکزی در این راستاست. حتی بانک‌های دولتی که تخطی داشتند، بانک مرکزی آن‌ها را موظف به رعایت دولت کرد. ممکن است برخی از این مؤسسات متعلق به برخی نهادها باشند. آن‌ها هم باید قانون را رعایت کنند. بانک مرکزی برای انجام قانون کوتاه نخواهد آمد. آقای رئیس‌جمهور هم همواره به بانک مرکزی تأکید کرده مجموعه مدیریت‌ها و نظارت‌ها به صورتی باشد که حق کسی ضایع نشود.

پیگیری منشور حقوق شهروندی

یکی از حاضران درباره نحوه تبدیل منشور حقوق شهروندی به قانون سؤال کرد. سخنگوی دولت گفت: خیلی از مواردی که در منشور حقوق شهروندی وجود دارد، خلأ قانونی نیست. ما اراده بر اجرای آن داریم. هر موردی هم که از مجلس نیاز به اجازه باشد به‌صورت قانونی دنبال می‌کنیم.

اقدامات دولت برای تأمین مسکن مردم

خبرنگاری درباره اقدامات دولت در راستای تأمین مسکن شهروندان سؤال کرد. دکتر نوبخت در پاسخ گفت: دولت علاوه برافزایش وام مسکن مهر، نسبت به اختصاص 1000 میلیارد تومان برای تأمین زیرساخت مسکن مهر اقدام کرد. همچنین سالانه 100 هزار مسکن روستایی با اجرای بنیاد مسکن در روستاها، احداث می‌شود. طرح مسکن اجتماعی با وام‌های 10 درصد در دست اقدام است. همچنین طرح مسکن حمایتی با دادن تسهیلات ارزان‌قیمت و یارانه‌ای به خانواده‌ها دنبال می‌شود. یک سری هم کمک بلاعوض و وام ارزان‌قیمت نیز به مسکن‌های تخریب‌شده ناشی از حوادث غیرمترقبه داشتیم که طبق ماده 12 قانون مدیریت بحران انجام شد.

چالش‌های دولت بیشتر شده

برآورد سخنگوی دولت از چالش‌های دولت آینده نسبت به دوره قبل سؤال دیگری بود که مطرح شد. دکتر نوبخت گفت: بعضاً احساس می‌کنیم در برخی موارد، چالش‌ها زیاد شده. در روز قدس و روز عید فطر همه شاهد این مسائل بودیم. در روز معنوی عید فطر مردم آمده بودند رهبرشان برایشان خطبه بخواند، موعظه و دعا کند. آیا اصلاً کسی برای این کار آمده بود که رئیس‌جمهور را هجو کند؟ سوءاستفاده از یک تریبون مقدس و معنوی، نشان از چالش‌هایی است که وجود دارد. دولت با چنین چالش‌هایی مواجه است. چه بدگفته‌هایی که علیه آقای رئیس‌جمهور به بهانه مناظره منتشر کردند و آقای رئیس‌جمهور تنها 2 دقیقه فرصت برای پاسخگویی داشت. همه این مسائل را شنیدند و 24 میلیون نفر به آقای رئیس‌جمهور رأی دادند. آیا پاسخ به امید و انتظار مردم این است که از تریبون‌های مقدس سوءاستفاده شود؟ این‌ها چالش‌های ماست. از سوی دیگر دولت تجربه چهارساله‌ای اندوخته، تفکیک‌ها و مشخصات نیروهای کنشگر بهتر معلوم شده. هماهنگی بین قوا می‌تواند کمک کند به عملیاتی شدن مطالبات همه جامعه و مقام معظم رهبری.

واگذاری شرکت‌های دولتی از طریق بورس خواهد بود

سؤالی درباره خصوصی‌سازی شرکت‌های دولتی طبق اصل 44 قانون اساسی پرسیده شد. دکتر نوبخت گفت: مجلس در سال 91 اعلام کرد حدود 13 درصد از واگذاری‌ها به بخش خصوصی واقعی بوده. قبل از آمدن دولت یازدهم، عمده واگذاری‌ها انجام‌شده بود. برخی به‌صورت رد دیون از سوی دولت قبلی انجام‌شده بود. حتی عجله هم داشتند بخشی از شرکت‌های دولتی را به شرکت‌های خصولتی بدهند. سیاست ما این است که واگذاری‌ها را به جهت رد دیون ندهیم. دولت مایل به دادن سهام به‌عنوان رد دیون نیست. بلکه می‌خواهیم از طریق سازمان بورس، واگذاری واقعی به مردم انجام شود.

خبرنگاری درباره تشکیل کارگروه‌های مطالعه نامزدهای کابینه جدید و حضور یک نفر از ارتش در وزارت دفاع پرسید. دکتر نوبخت در پاسخ گفت: این‌که رئیس‌جمهور کارگروه‌هایی را برای شناخت کابینه جدید تعیین کرده باشد، واقعیت ندارد، تمام جزئیات و کلیاتی که درباره کابینه آینده بیان می‌شود، گمانه‌زنی است. الان آقای رئیس‌جمهور شناخت کافی روی اشخاص دارد و از نظرات صاحب‌نظران هم استفاده خواهد کرد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • حی IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  17 1
  آقای نوبخت یعنی دربولتن های شما ازاین مطالب نیست؟یعنی وزیر اطلاعات شما را به روز نمیکند؟ پس ازچی خبر دارید؟
 • IR ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  14 1
  دولت از تحریمهای امریکا و اروپا هم اطلاعی ندارد
 • مهرناز IR ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  11 1
  اقای نوبخت"بی خبری انهم وقتی که از اجزائ دولت هستید؟حتما تمامی دولتمندان دولت یازدهم "هم مانند شما "از مشگلات کشور در مدت 4سال بی خبر ماندند "تا مشگلات بر دوش مردم باقی "ماند.
  • IR ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   12 1
   عذر بدتر از گناه که میگن همینه
  • IR ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   10 1
   عذر بدتر از گناه که میگن همینه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس