خندوانه

رکیک بودن مرتبه ای دارد که برنامه خندوانه با اعتماد کامل به رامبد جوان فرسنگ‌ها با آن فاصله دارد.

سرویس فرهنگ و هنر مشرق - مسابقه «خنداننده شو» در هفته اخیر با جنجال‌های فراوانی توام بود و در مواردی این برنامه در روند اجرای مسابقه‌اش با چالش حذف و ممیزی مواجه شد. اجرای «سیده زینب موسوی» ، «حسین شاهرخ نیا» و « مجید افشاری» با چالش‌های رسانه‌ای و به صورتی شفاف‌تر با هجمه‌های عجیب و غریبی روبرو شده است؛ هجمه‌ای که عمدتا غیرکارشناسی و با رویکردهای هیجانی به نگارش درآمده است و زمینه ممیزی بیشتر را در رسانه ملی فراهم می آورد.

رسانه ملی سال‌هاست با چنین هجمه‌ها و انتقاداتی روبروست و متاسفانه نوع انتقاد رسانه‌ای از رسانه ملی شکل کارشناسی و منطقی ندارد. همین پنجشنبه هفته گذشته بود که «دکتر شهرام خرازی‌های» منتقد و روزنامه نگار با سابقه در برنامه شهرفرنگ حاضر شد و به صورت جدی به عملکرد غیر تخصصی برخی رسانه‌ها در مورد شیوه انتقاد و خبر رسانی،نسبت به پدیده‌های هنری صحبت هایی را بر زبان آورد که بسیار قابل تامل و شنیدنی است.

آنچه شهرام خرازی‌های بر زبان آورد چکیده‌اش این می شود که در شرایط کنونی هر خبربیاری به خبرنگار، هر خبرنگاری به منتقد، هر منتقدی به کارشناس و هر کارشناسی به تحلیل‌گر، تغییر کاربری داده است. یعنی زمانیکه در یک رسانه خبرنگاری که مسئول دریافت و انتشار خبر است به خودش اجازه می دهد در مورد یک برنامه خاص به صورت کارشناسانه قضاوت کند نتیجه‌اش این می شود که در یک اقدام غیر قابل انتظار، حجم زیادی از انتقادات بدون پشتوانه در برخی رسانه‌ها منتشر شود و اجرای استندآپ حتی معضلی سیاسی شود.

تصور کنید با تغییر جایگاه خبربیاران با تحلیلگران، زمانی سریال‌های کره ای که از رسانه ملی پخش می شد در تحلیل‌های رسانه‌ای انگ فراماسونری و صهیونیستی می‌خورد  تا همین اندک سریال خارجی سرگرمی‌ساز از رسانه ملی پخش نشود و رسانه ملی به «نفس» «نفس» بیفتد.

قطعا لحظه به لحظه برنامه خندوانه قابل نقد است و البته بزرگترین نقد وارد به رسانه ملی این بود که کاملا رسانه‌ای یکطرفه است و حضور مردم را در مجموع برنامه‌های صدا و سیما نمی‌توان دید. مخصوصا در عصر رقابت با رسانه‌های لندنی و لس آنجلسی که سعی می‌کنند ارتباط خود را با مردم دو طرفه کنند، عیب و نقصان بزرگ رسانه ملی این است که رسانه‌ای مبتنی بر ارائه مونولوگ بود. خندوانه  به تدریج در عرض چهار سال این نقصان بزرگ را برطرف کرده است و حالا در کارزار  استعداد یابی «خنداننده»، مردم حضور دارند و مردم استندآپ می‌نویسند و اجرا می‌کنند. این اتفاق از منظر مردم ( به معنای مردم، نه رسانه‌ها)  رویداد فرخنده و بسیار مبارکی است.

اما آنچه در استندآپ‌های خنداننده ارائه می شود عمدتا توسط شرکت کنندگان نوشته می شود که استعدادهای بسیار منحصر به فردی هستند. یک نکته بسیار مهم در فرهنگ عامه غرب در نسبت با رسانه‌های مدیایی این است که «کریس راک»، «رابین ویلیامز» و حتی «ماز جبرانی» (کمدین ایرانی) از طریق برنامه‌های مشابه خندوانه به عنوان اجرا کننده کمدین‌های تک نفره به شهرت رسیدند و محبوب شدند.

حالا در مواجهه نرم با رسانه ملی حتی اجرای «مجید افشاری» که با عنوان ناکامی در ازدواج و خواستگاری در رسانه‌های عمومی منتشر می شود، در ردیف‌ شوخی‌های منشوری دسته‌بندی می‌شود. استندآپ شیوه خاصی از هجو است که حفره‌ها و معایب فرهنگ عامه را به نقد و چالش می‌کشد. یعنی «سیده زینب موسوی» با عنوان کردن مسئله رفتار دو فوتبالیست منشوری، خیلی ساده و با زبانی عمومی، به انتقاد از رویدادی وقیحانه در زمین بازی فوتبال می‌پردازد. کسانی که استنباط رکیک از این قسمت دارند، هنوز این مهم را درک نکرده‌اند که ذات استندآپ انتقادی است و مردم به رفتار زشت انجام شده در زمین فوتبال می‌خندند، اما همین خندیدن قباحت رفتارهای زشت اجتماعی را بیشتر به چالش می‌کشد.

اگر استندآپ‌های قدیمی رابین ویلیامز  را تلویزیون پخش می کرد شاید این مشکلات پیش نمی آمد. رابین ویلیامز بارها اداها و رفتارهای هیپی‌های همجنسگرا را که در میان عموم مردم آمریکا مد شده بود، بارها در استندآپ‌هایش با همین شیوه خاص مورد انتقاد قرار می‌داد. در اجرای استندآپ ، مردم دقیقا به عیوب‌ و نقصان‌ها می‌خندند. آیا خندیدن از سر انتقادات به رفتار کریه عمومی، معنی رکیک می‌دهد. 

موسوی در ادامه استندآپش با استفاده از کلمه برجام به سادگی و روشنی، عدم برنامه ریزی خانواده‌ها در نداشتن برنامه تربیتی برای فرزندان را به چالش می‌کشد. فراموش نکنیم روزی مهران مدیری را با همین سبک و سیاق می‌کوبیدند و به خاطر استفاده از عبارت پاچه‌خواری در شوء شبانه پاورچین، حجم وسیعی انتقاد علیه او را منتشر می‌کردند. بسیاری در انتقادات خود می‌نوشتند که مهران مدیری قصد توسعه فرهنگ پاچه خواری را دارد.  چقدر انتقاد به استفاده از این عبارت در رسانه‌ها منتشر شد! در صورتیکه مهران مدیری با استفاده از عبارت موصوف، سبب تصحیح کردن عبارت زشت و رایجی در فرهنگ گفتاری مردم شد که سالها در فرهنگ عامه استفاده می‌شد و جایگزینی نداشت.

وقتی که «حسین شاهرخ نیا» فرهنگ زنان قاجاری را به نقد می‌کشد و عبارات شیرین را جایگزین الفاظ زشت می‌کند، مردم تصور نمی‌کنند با تکرار چنین کلماتی، عبارات زشتی که همچنان در فرهنگ عامه وجود دارد، تصحیح می شود. تصور کنید اگر همین رویه ادامه پیدا کند روزی فرزندان همین سرزمین عبارت بامزه و جالبی را رد و بدل می‌کنند. که فلانی هنوز جای سفت کمدی اجرا نمی‌کند. این عبارت خیلی بهتر از مجموعه کلمات زشتی است که هم اکنون در فرهنگ عامه گفتگوی مردم رایج است.

متاسفانه خبربیارانی که یک شبه تحلیلگر شده‌اند به این مسئله فکر نمی‌کنند هیچ عبارت رکیکی در برنامه خندوانه ادا نشد. قصد «سیده زینب موسوی» کاملا هجو فرهنگ عامه است و در موضوع نامگذاری، چون خودش نام زینب را یدک می‌کشد با سایر اسامی شوخی کرد، در صورتیکه که خودش نام بزرگی را یدک می‌کشد و استندآپ موسوی با توجه به اسم و عنوان خانوادگی‌اش معنادار می شود. فرهنگ استندآپ در واقع فرهنگ نقادانه‌ای است و نکته جالب، «برداشت‌های رکیک» برخی منتقدان است. منتقدان چنین وضعیتی، برداشت‌های رکیک خود را به نگارش درآورده‌اند و هیچگاه نمی‌توانند به هیچ لفظ رکیکی اشاره کنند.  

رسانه ملی و شیوه تولیدات هنری ‌اش در امر نمایش و سرگرمی عمومی کاملا قابل نقد است. اما در مورد خندوانه  دو اتفاق قابل تقدیر افتاده است که خندیدن جنبه ارزشمندی به خود گرفته است. کافیست به ترکیب مهمانان توجه کنیم که خانواده شهدای مدافع حرم سهم بزرگی را از این برنامه داشته‌اند. با شهدای مدافع حرم خندیدن کاریست که رامبد جوان مسبب آن است.

رامبد جوان حداقل در چند بزنگاه مهم مخصوصا در دوران پسابرجام با دعوت از خانواده شهدای هسته ای کار بزرگی کرده و حداقل در طول بیست سال اخیر ثابت کرده که کمدین شرور و لوده‌ای نیست و با توجه به خطوط قرمز سیما هیچگاه دست به هیچ هنجار شکنی بزرگی نزده است و هجمه‌هایی که در فضای مجازی منتشر می‌شود،  مصداق همان همکاری است که طی سالها، در مورد مهران مدیری صورت پذیرفت.  

 فشارهای بیهوده و اینکه استدلال‌های فردی را به کمدی کاملا دو پهلو و انتقادی نسبت دهیم  و حضور مردم را در رسانه ملی تحمل نکنیم، مصداق این است که به مردم آدرس تماشای شبکه‌هایی را بدهیم که استندآپ‌های تک نفره‌ اش را زنان سالوسی اجرا می کنند که در تمسخر و هجو شعائر دینی و انقلابی کوتاهی نمی‌کنند.  چرا رسانه‌های منتقد یکبار ننوشته اند که برنامه استندآپ مستهجن فلان شبکه لندنی پرطرفدار، رکیک است . سخنان مجری سالوس شبکه لندنی در هجو ایمان و انقلاب رکیک است یا استندآپ سیده زینب موسوی در خندوانه؟!  رکیک بودن مرتبه‌ای دارد که برنامه خندوانه با اعتماد کامل به رامبد جوان، فرسنگ‌ها با آن فاصله دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 40
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 9
 • جیم IR ۰۲:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
  30 14
  کلا یه عده فک میکنن ایراد گرفتن هنره به اسم نقد طرف مقابل رو تخریب میکند طرف نمیگه این شخص ده دقیقه متن نوشته و با چه تلاشی داره اجرا میکنه میگه این جمله توی کل این ده دقیقه مشکل داره..اصن به تو چه؟ کی گفته تو نظر بدی؟
  • ۱۸:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
   1 1
   بخدا قسم حالم بهم خورد براستی جوابتان به خدا همین خواهد بود؟ هنوز نمی فهمید بدتر از خود گناه کوچک جلوه دادن ان است!! مشرق باورم نمیشود این متن مزخرف را منتشر کردی
  • ۲۰:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
   2 1
   خدایی اجرای حسین شاهرخ نیا اصلا جای دفاع ندارد خودتان را گول نزنید!
 • IR ۰۲:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
  24 61
  جناب نويسنده زر مفت فرمودن
  • IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
   31 11
   شما هم غلط زیادی فرمودی
 • dr.hamidreza IR ۰۳:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
  23 6
  یک کلام ختم کلام .... ما ایرانیا لیاقت خندیدن نداریم ... به عنوان یه تورک میگم کافیه یه شوخی با ما بکنن تا ایران اشوب بشه که البته اینم از بی جنبگی ماست که تامیگن بالا چشمت ابروست بهمون بر میخوره ... به نظرم صدا سیمای ما مشکل نداره . مشکل جنبه مردم ماست که باید در مقابل انتقاد و شوخی ظرفیت ها رو افزایش بدن نه اینکه با یک شوخی ساده دنیارو بهم بریزن .... این وسطم که یکسری معلوم الحال دست به نوت بوک منتظرن تا یه اتفاقی فقط توی برنامه هایی که واسه مردم شادی اور هستن بیفته تا شروع کنن عوامل برنامه رو به رد کردن از دم تیغ انتقاد تا بگن مام هستیم .... بسه دیگه . شادی مردمو کمتر بگیرید ... مشرق دمت گرم که حرف حق میزنی و نشون میدی که اسلام دین شادیه تا این که دین خشک مقدس بازی باشه
 • US ۰۴:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
  19 5
  مشرق جان ! دور از جون ! کاسه داغتر از آش که میگن یعنی همین .....! بنده خدا تهیه کننده برنامه خندوانه خودش اقرار به اشکالات وارده کرده است و البته دلیل آنرا جوانی و بی تجربگی بازیگران و نمایش دهندگان عنوان کرده است ! حالا نویسنده و تحلیگر محترم مشرق یکسره و از بیخ و بُن منکر اشکالات برنامه برنامه مذکور شده و آنچنان دفاعیه ی تطهیر آمیزی نوشته است که یقین دارم تهیه کننده خندوانه حسابی خندیده است به این دفاعیه کاسه داغتر از آش ....!
 • IR ۰۴:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
  25 32
  چقدر تحلیل چرت و پرت و آبکی. من موندم هدف این نویسنده چیه؟ عزیزم به بخش بیماران روانی مراجعه کن و قلمتو هم نفروش گلم
  • IR ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
   1 1
   واقعا بخش فرهنگی مشرق تعطیله. رجا خیلی بهتره.
 • IR ۰۶:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
  19 18
  سوشا مکانی رو کجای دلم بزارم اخه ! از نظر نویسنده اونم رکیک نیس؟!!
 • میهمان IR ۰۶:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
  14 29
  مشرق از بیان حق کمک کن و نظرم را بگذار؛ إِنَّ السَّمْعَ وَ الْبَصَرَ وَ الْفُؤادَ كُلُّ أُولئِكَ كانَ عَنْهُ مَسْؤُلًا خندوانه با زنانی و مردانی نامحرمی که با هم شوخی می کنند مصداق بارز و آشکار اشاعه فحشاء و منکر است. حرکات با ناز و کرشمه زنان مقابل مردان نامحرم اشاعه فواحش است. آرایش و خندهای محرک شهوت زنان نیز همچنین!
 • didga IR ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
  16 3
  واقعا دم رامبد جوان گرم که با ایده ها و طرح های جدیدی که اجرا میکنه حال و هوای جدیدی به برنامه های طنز میده... شاید هیچوقت گمان نمی کردیم که این مسابقه خنداننده شو با حضور افراد عادی و تازه کار جامعه اینقدر جالب و جذاب از آب در بیاد... واقعا حیفه که رامبد جوان خسته بشه و خندوانه تعطیل بشه... هرچی هم بهش بدن حقشه توی برنامه خندوانه هم طنز هست و هم فرهنگ سازی و هم خیلی مسائل اخلاقی...
 • IR ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
  13 8
  توجیه کار اشتباه دیگری رو شما انجام ندید... همین جوری حزب اللهی ها بی اعتبار میشن تو جامعه دیگه... کار بد رو بگید بده... حتی اگه به ضررتون باشه
 • IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
  22 6
  «چون خودش نام زینب را یدک می‌کشد با سایر اسامی شوخی کرد، در صورتیکه که خودش نام بزرگی را یدک می‌کشد»!!!!! عجیییییب!!... استدلال از این عجیب تر نشنیده بودم!!... اتفاقا چون خودش اسم بزرگی داره نباید به خودش اجازه بده با اسم بقیه شوخی کنه... کار این خانوم مصداق توهینه و باید باهاش برخورد بشه
  • IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
   9 1
   از استدلال های غریب مشرقه
 • IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
  8 5
  عزیزم با خودت چندچندی؟!!
  • علی IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
   0 1
   5 تا عقبه ولی فکر میکنه 5 تا جلو هستش.
 • محمد IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
  12 4
  واقعا نویسنده این متن کجا زندگی کرده و با چه فرهنگی بزرگ شده? فرض بر اینکه حرفهای بدی زده نشده بود تو این استندآپ ها (که زده شده) فرهنگ و هنجار یه ایرانی اینچیزارو نمیپذیره که میاد با رابین ویلیامز مقایسه میکنه دوست عزیزم ماست مالی هم حدی داره
 • IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
  18 3
  رامبد و مديري نمونه هاي از آتش به اختيار هستند كه با برنامه هايشان به ويژه با حضور خانواده شهدا ، مداحان و ... قلب مردم ايران به ويژه خانواده هاي شهدا رو شاد كردند. دمشون گرم، خدا قوت.
  • علی IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
   0 1
   مسئله اینه که زمینه برای قایم شدن عده ای پشت سر رامبد عزیز فراهم شده که اول از همه باید خودش جلوی اونو بگیره.
 • IR ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
  7 1
  بله همینطوره بهتر بود برخی قسمت ها تعدیل میشد ولی هنوز هم در کنار دورهمی با فاصله ی زیادی نسبت به رقبا مردمی ترین برنامه سرگرمی تلوزیون است. مخالفین طرح پیشنهاد بدن، غر نزنن کاری نکنید همه برن ماهواره بخرن
 • IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
  8 3
  توجیهات سطحی شما با همان دلائلی انجام شده که در پاراگراف قرمز رنگ خودتان مشخص کردید. مسئله ی شما سیاسی است و بازهم فرهنگ قربانی شد.
 • IR ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
  3 3
  اسم برجام آورده خوشت اومده، وگرنه مشرق رو چه به هنر
 • نکایی IR ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
  6 1
  چون با برجام شوخی کرده باز صدای رسانه های زنجیره ای در اومده !!
 • خسته ازسیاست بازی IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
  8 2
  یک روز سپاه... یه روز مداح... یه روز کمدین... خلاصه تمومی نداره این حاشیه ها مهم اینه که اینقدر سرگرم این بازیها بشیم که اصل مطلب ( مطالبه از دولت ) یادمون بره. امیدوارم امثال برنامه های دورهمی و خندوانه بیشتر بشه واین اتش به اختیارهای عزیزخسته نشن
 • امیر IR ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
  8 1
  مراقب نفوذی ها باشید. امثال کشمیری و کلاهی امروز با رنگ و لعاب دیگر در رسانه های حزب الهی نفوذ کرده و می کنند و آنقدر هم خودشان را ظاهرالصلاح جلوه می دهند تا کسی جرآت نکند به آنها حرفی بزند اما خودشان همان حرف های محافل بیگانه را در قالب دفاع از فرهنگ انقلاب و مردم لای زرورق پیچیده و به خورد جماعت بی خبر می دهند. مراقب اینگونه افراد باشید که زمانی تقشان درخواهد آمد!
 • مسعود IR ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
  8 1
  به نظر میرسه نویسنده متن اصلا برنامه رو ندیده . چون نقد خانم سید زینب موسوی رفتار فوتبالیست ها نبود . فقط در قسمتی از متنش اسم سوشا مکانی رو برد . ولی در کل در خصوص برنامه خندوانه . نکات مثبت زیادی در این برنامه هست ولی این دلیل موجهی برای توجیه اشتباهات نیست . باید بپذیرند که کمدین در جامعه اسلامی نباید سعی در خنداندن مردم به هر قیمت داشته باشد . چطور اگر با قومیت ها شوخی بشود باعث رنجش می شود و نقد ایراد ندارد ولی اگر دین و اخلاق مورد هجمه قرار بگیرد باید گذشت کرد . این نوع نگاه منصفانه نیست
 • IR ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
  7 2
  متاسفانه مشرق دارد بد جور به جاده خاکی می زند. خیال کرده با این توجیهات جلافت و حرفهای شرم آور را می تواند حلال کند.
 • IR ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
  4 2
  خدا همتونو بالاخص نویسنده رو شفا بده، حالا اگه طرفدار شما نبودن، کارشون هنجار شکنی و غربزدگی و بی حیایی بود.
 • IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
  3 1
  خوبه هااا کلا اينجوري باشي ولي ديگه ي جاهاييشم مورد داشت ديگه. بپذير :-)
 • IR ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
  7 2
  من نميدونم كي ميخوان مردم ما متوجه يه سري مسائل بشن؟ اخه خواهر من برادر من شما چون خيلي درجه ايمانتون بالاست كوچكترين مشكل سريع باعث ناراحتي شما ميشه. ولي كمي هم سياست داشته باشين. چه بسيار كارها و سخنان و برنامه هايي كه براي امثال شما نكوهيده باشه ولي براي امثال من و خيلي جوون هاي ديگه اتفاقا يه راهي باشه واسه بالا اومدن. شمايي كه مانوس قرآني خب خودت رو ميتوني نگه داري ولي امثال ما كه پاي فلان كانال ماهواره اي هستن ديدن اين خندوانه اتفاقا خيلي هم عاليه. پس تفاوت ها رو در نظر بگيريد و سياست داشته باشين. اينطوري رسانه هاي دشمن و افساد طلبان هم مردم عادي رو از شما ميترسونن و باعث ميشن چنين نتايجي در انتخابات رقم بخوره. بماند كه منافقين هم خودشون رو راحت تر تو تفكر شما مخفي ميكنن واسه ضربه زدن به وجهه مومنين. رفتارهاي منافقاي دهه شصت و امثال اين گنجي و افساد طلبان ديگه رو ببينين و وضعيت امروزشون رو.
  • مسعود IR ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
   0 1
   سلام . اشتباه نکنید . کسسی با برنامه خندوانه مشکل نداره . اتفاقا بسیار برنامه خوبیه . ولی همانطور که کسی اجازه نداره با قومیت ها برای خنداندن مردم شوخی بکنه ، بالطبع حق هم نداره با شوخی های رکیک سعی در خنداندن کسی داشته باشه
 • ابوالفضل IR ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
  0 1
  اون موقعی میفهمی هنجار شکنی خندوانه یعنی چی که بچه ات ازت بپرسه بابا سوشا مکانی کجاش خنده دار بود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • NL ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
  0 1
  من از خندوانه خوشم نمیاد اما خیلیا خوششون میاد
 • IR ۱۸:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
  0 1
  نویسنده چرت نوشته فقط قصد ماست مالی داره.طرف کاملاً داره فحش می‌دهد اونم از نوع رکیکش
 • IR ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
  0 0
  نویسنده یا معنی حرفه‌ای اونا رو نفهمیدم می‌دهد یا خودشو به نفهمی زده
 • IR ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
  0 0
  احسنت به مشرق. قبلا دوبار درباره تحلیل های مشرق راجع به نفس انتقاد کردم و الان به نویسنده درود میفرستم. همه هجمه های بی دلیل که امروز به خندوانه و دیروز به ماه عسل و ... میشود برای زمین گیر کردن و کم کردن بینندگان صداو سیماست و گرنه این منتقدان بی اخلاق کجا و طرفدار اخلاق شدن کجا
 • IR ۲۳:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
  0 0
  موسوی در ادامه استندآپش با استفاده از کلمه برجام به سادگی و روشنی، عدم برنامه ریزی خانواده‌ها در نداشتن برنامه تربیتی برای فرزندان را به چالش می‌کشد!!!!! یعنی چی؟
 • IR ۲۳:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۱
  1 0
  یعنی اشاره به فامیلی سوشا مکانی هم انتقادی بوده است؟ بس کنید ماله کشی را
 • AE ۰۰:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
  1 3
  من اصلا به استند آپ ها و محتواشون کاری ندارم گیرم همه چیز خوب و عالی، فقط بالاغیرتا یک سوال دارم :چند نفر از شما واقعا از ته دل راضی میشید ناموستون جلوی میلیون ها مخاطب بره و ادا و اطوار دربیاره؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس