کد خبر 742365
تاریخ انتشار: ۶ تیر ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۰
FATF نمایه

دولت دونالد ترامپ حمایت خود را از تصمیم گروه کاری اقدام مالی مبنی بر تمدید تعلیق اقدامات متقابل علیه ایران به دلیل پیشرفت نسبی این کشور در مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریزم اعلام کرد.

به گزارش مشرق به نقل از المانیتور، دولت دونالد ترامپ حمایت خود را از تصمیم گروه کاری اقدام مالی مبنی بر تمدید تعلیق اقدامات متقابل علیه ایران به دلیل پیشرفت نسبی این کشور در مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریزم اعلام کرد.

گروه کاری اقدام مالی هفته گذشته رای به ادامه تعلیق اقدامات متقابل خود علیه ایران بدون تعیین تاریخی مشخص داد، و در عین حال ایران را در فهرست سیاه مشاوره های بانکی خود حفظ نمود. مقامات وزارت امور خارجه و خزانه داری امریکا گفتند، آنها از تصمیم اف ای تی اف مبنی بر هشدار در مورد ریسک های کسب و کار با ایران استقبال می کنند.

کارشناسان معتقدند، تصمیم 23 ژوئن گروه کاری اقدام مالی مبنی بر تمدید تعلیق اقدامات متقابل علیه ایران، «به معنای پیروزی مسائل فنی بر مسائل سیاسی» است زیرا ایران پیشرفت هایی در زمینه مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریزم داشته است، اما این کشور همچنان راهی طولانی برای انطباق سیستم بانکی خود با استانداردهای بین المللی در پیش دارد. گروه کاری اقدام مالی سال گذشته برای مدت 12 ماه اقدامات متقابل تنبیهی خود علیه ایران را به دلیل توافق هسته ای به حالت تعلیق در آورده بود.

الیزابت روزنبرگ، یکی از مقامات سابق وزارت خزانه داری آمریکا که هم اکنون در مرکز امنیت آمریکای جدید فعالیت می کند در این باره گفت: «تصمیم (اف ای تی اف) در والنسیا به نظر فنی و عاقلانه می آید... اگر آنها مجددا تحریم ها علیه ایران را بر می گرداندند... یا اینکه توصیه احتیاطی خود به کشورها در مورد ایران را تقلیل می دادند، اقدامی سیاسی محسوب می شد.»

وی افزود، تصمیم اف ای تی اف خاطر نشان می سازد «که ایران در حال پیشرفت است، اما برای اینکه امتیاز بهتری از اف ای تی اف بگیرد، باید کار بیشتری انجام دهد.»

یکگ مقام وزارت امور خارجه آمریکا در این باره گفت: «ما از تصمیم اف ای تی اف که بر اساس آن ایران همچنان در بیانیه عمومی این گروه کاری باقی می ماند حمایت می کنیم. این بیانیه عمومی عموما به عنوان «لیست سیاه اف ای تی اف» شناخته می شود و اقدامات متقابل نیز تعلیق خواهد شد... دولت آمریکا نگرانی هایی مشترک با اف ای تی اف در مورد تهدید ناشی از ایران در زیمنه تامین مالی تروریزم دارد.»

یک مقام وزارت خزانه داری امریکا هم گفت، از تداوم نقش مشورتی اف ای تی اف به نحوی که موسسات مالی بتوانند احتیاط لازم را در زمینه روابط تجاری با ایران منظور بدارند، حمایت می کند.

این مقام وزارت خزانه داری آمریکا افزود: «با توجه به نقص های موجود در رژیم مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریزم ایران، اف ای تی اف تصمیم گرفته اقدامات متقابل خود را لغو نکند، بلکه یک تعلیق موقت این اقدامات را تمدید کند.»

«بررسی پرونده ایران توسط گروه کاری اقدام مالی یک فرآیند فنی و سفت و سخت است که رژیم مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریزم ایران را بر اساس استانداردهای پذیرفته شده بین المللی ارزیابی می کند.»

این مقام آمریکایی ادامه داد: «دولت آمریکا به مقابله با رفتارهای مشکل ساز ایران در خاورمیانه که همچنان تهدیدی جدی و رو به افزایش برای منافع جمعی ماست ادامه می دهد... ما به همکاری با شرکایمان برای جلوگیری از توسعه و آزمایش موشک های بالستیک ایران، حمایت این کشور از تروریزم و فعالیت های بی ثثبات کننده تهران در منطقه و همچنین موارد نقض حقوق بشر ادامه می دهیم.»

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس