گلستان یازدهم - پناهی روا

خاطرات خانم زهرا پناهی روا، همسر شهید علی چیت‌سازیان در قالب کتاب «گلستان یازدهم» توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد.

به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، کتاب «گلستان یازدهم» در بردارنده خاطرات خانم پناهی روا، همسر شهید علی چیت‌سازیان (از شهدای شاخص استان همدان) است که به قلم بهناز ضرابی‌زاده به رشته تحریر در آمده و توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است.


این کتاب به همراه کتاب‌های «دختر شینا» و «وقتی مهتاب گم شد» آثاری هستند که سال 1395 به تقریظ رهبری رسیده‌اند و بیستم بهمن‌ماه در حسینیه‌ امام‌خمینی(ره) شهر همدان از تقریظ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر کتاب‌های «گلستان یازدهم»، «دختر شینا» و «وقتی مهتاب گم شد» رونمایی شد.

متن تقریظ رهبری بر کتاب «گلستان یازدهم»، خاطرات همسر شهید علی چیت‌سازیان چنین است: «رحمت و سلام خدا بر شهید عزیز علی چیت‌سازیان و درود بر همسر آن شهید و سپاس از نویسنده متعهد این کتاب.» سیدعلی خامنه‌ای
 
کتاب «گلستان یازدهم» در هفده فصل گردآوری شده است. هر فصل تک خاطره‌ای از گوشه‌های مهم زندگی همسر شهید و راوی داستان است که با تولد فرزندش درست چند روز بعد از شهادت چیت سازیان در فصل اول شروع می‌شود و در فصل‌های دیگر با بیان خاطرات مهم بعد از آن، گاهی به عقب برمی‌گردد و خاطرات زندگی مشترک خود با شهید را مرور می‌کند که باعث جذابیت داستان و عدم یکنواختی آن می‌شود. در انتهای کتاب نیز تصاویری از مراحل مختلف زندگی شهید چیت‌سازان و خانواده او برای آشنایی بیشتر و همراه شدن مخاطب آورده شده است.
 
در پشت جلد کتاب می‌خوانیم: «خسته شده بودم از این همه زحمتی که به این و آن می‌دادیم. فکر کردم نه خسته نیستم اعتراضی هم ندارم. اگر علی آقا باشد حاضرم یک عمر کنارش همین طور زندگی کنم. ظرف‌ها را خشک کردم و توی کابینت‌ها چیدم. خوابم نمی‌آمد. نمی‌خواستم بخوابم. تند تند به ساعت توی آشپزخانه نگاه می‌کردم و دلهره‌ام بیشتر می‌شد. چادرم را پوشیدم. رفتم و ایستادم روی تراس. باد وحشی و تندی می‌وزید. چراغ‌های خانه‌های دور و بر خاموش بود. فکر کردم خوش به حال آن‌هایی که آسوده خوابیده‌اند. هوا سرد بود. خیلی سرد. نتوانستم طاقت بیاورم آمدم داخل. توی آشپزخانه، حال، پذیرایی قدم می‌زدم و نمی‌دانستم باید چه کار کنم.
 
برگشتم توی اتاق نشستم بالای سرش. چراغ خاموش بود و اتاق تاریک. همین که می‌دانستم توی آن اتاق است و دارد نفس می‌کشد برایم کافی بود. آرام شدم. دلم می‌خواست در آن حالت زمان متوقف بماند و هرگز جلو نرود. هرگز... اما عقربه‌های ساعت با من سر لج داشتند از همیشه تندتر می‌چرخیدند، می‌چرخیدند و می‌چرخیدند. ساعت شد دو‌ و‌ ربع. دست روی شانه‌هایش گذاشتم و آرام شانه‌اش را تکان دادم و گفتم: «علی، علی آقا جان بیدار شو.»
 
کتاب «گلستان یازدهم» در 316 صفحه، شمارگان 2 هزار و 500 نسخه و با بهای 15000 تومان از سوی انتشارات سوره مهر(وابسته به حوزه هنری) چاپ و منتشر شده است. / ایبنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس