آب

معاون دفتر برنامه ریزی آب و آبفای وزارت نیرو گفت:مجموع تامین، استحصال، انتقال، توزیع و تصفیه آب آشامیدنی به ازای هر متر مکعب در کشور افزون بر هزار تومان برای دولت هزینه در بردارد.

به گزارش مشرق، معاون دفتر برنامه ریزی آب و آبفای وزارت نیرو از مصرف سالانه 88 میلیارد متر مکعبی آب تجدیدپذیر در کشور خبر داد  و گفت: مصرف آب تجدیدپذیر تا 40 درصد قابل قبول،40 تا 60 درصد تنش آبی، 60 تا 80 بحران آبی و 80 درصدبه بالا بیانگر فوق بحرانی این ماده حیاتی در هر کشوری است.

هدایت فهمی بر ضرورت ترویج فرهنگ بهینه مصرف آب در جامعه تاکید کرد و اظهارداشت: بحران آب در کشور جدیست بنابراین می طلبد صرفه جویی و فرهنگ سازی در زمینه کاهش مصرف آب در این مرز و بوم بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

معاون دفتر برنامه ریزی آب و آبفای وزارت نیرو گفت: عوامل مختلفی مانند وضعیت جغرافیایی، رشد جمعیت، افزایش سطح رفاه عمومی، پدیده تغییر اقلیم، بهره وری پائین آب، ساختار نامناسب اقتصادی آب و مواردی از این دست موجب بروز بحران آبی در کشور شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه ایران به لحاظ جغرافیایی در یک منطقه کم آب جهان واقع شده است، افزود: در حال حاضر 85 درصد مساحت کشور جزو مناطق خشک و نیمه خشک و تنها 15 درصد از مساحت ایران از پوشش گیاهی برخوردار است.

فهمی اضافه کرد: با رشد جمعیت و افزایش سطح رفاه عمومی مصرف آب جهت تامین امنیت غذایی و سایر نیازهای مردم روند صعودی به خود گرفته و هم اکنون مصارف، فشار سنگینی به منابع محدود آبی کشور وارد کرده است.

وی همچنین پدیده تغییر اقلیم را از دیگر عوامل زمینه ساز بحران آبی در مملکت دانست و گفت: وضعیت بارندگی و به تبع روان آب های جریان رودخانه ای کشور در طول 10 تا 15 سال اخیر به ترتیب 10 و 25 درصدکاهش یافته است.

معاون دفتر برنامه ریزی آب و آبفای وزارت نیرو بهره وری آب در ایران را بسیار پائین عنوان کرد و افزود: در حال حاضر به ازای هر متر مکعب آب در بخش کشاورزی کشور یک کیلوگرم ماده خشک تولید می شود در صورتیکه این عدد در دنیا 2,5 کیلوگرم است.

وی در مصاحبه با رادیو اقتصاد با اظهار اینکه هم اکنون ایران به لحاظ سطح زیر کشت آبی پنجمین و از حیث عملکرد تولید سی و یکمین کشور در دنیاست، اذعان داشت: تمامی این اعداد و ارقام نشان از بهره وری پائین آب در این مرز و بوم می دهد.

فهمی در ادامه با اعلام اینکه ساختار اقتصادی آب در ایران یک ساختار نادرستی است، گفت: برای مثال مجموع هزینه تامین، استحصال، انتقال، توزیع و تصفیه آب آشامیدنی به ازای هر متر مکعب در کشور افزون بر هزار تومان برای دولت هزینه در بردارد در حالیکه همین آب به قیمت 300 تا 400 تومان در اختیار مردم قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه هزینه هر متر مکعب آب مورد نیاز برای بخش کشاورزی در پای سدها 100 و در شبکه های آبیاری 150 تومان است، افزود: این آب با احتساب یارانه 10 تا 15 تومان به ازای هر متر مکعب به کشاورزان عرضه می شود.

معاون دفتر برنامه ریزی آب و آبفای وزارت نیرو در بخش دیگری از سخنان خود با اعلام اینکه در هیچ کجای دنیا سازمان تولید کننده و مصرف کننده را در یک واحد قرار نمی دهند، گفت: سیاست گذاری دربخش مصرف و تولید دو مقوله جدا از هم هستند.

وی با تصریح این جمله که در ایران مطابق قانون اساسی و قانون توزیع عادلانه آب این تفکیک وظایف انجام شده است، افزود: سیاستگذاری و مدیریت منابع آب از جمله وظایف وزارت نیرو است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • خثونی IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۳
  0 0
  من خودم تلگرام دارم و کانال
 • صداقت IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۳
  1 0
  اینجوری آب معدنی ارزونتر تمام میشه که
 • IR ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۳
  2 0
  کلا همش دولت داره ضرر میکنه حقوقمونم باید ۱۰۰ هزارتومن باشه بیچاره داره یک میلیون و نیم میده
 • علی IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۳
  2 1
  سلام ایکاش دولت آب را به همان 1000 تومان بفروشد اما در عوض منابعی مثل برق را که در مقایسه با سوختهای فسیلی، انرژی پاکتری است و قابلیت تولید صنعتی دارد، ارزانتر کند. گران بودن برق باعث شده برخی مردم دوباره به فکر جایگزین کردن کولرهای آبی به جای کولرهای گازی باشند که در فصول گرم بر مصرف بیشتر آب تاثیر میگذارد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس