در برخی مناطق بالای مشهد وضعیت انتخابات خوب است و کمبود تعرفه نداریم، اما در مناطق پایین شهر متأسفانه شاهد اعتراضات مردمی به کمبود تعرفه هستیم، ولی این اعتراضات تاکنون به جایی نرسیده است.

سرویس سیاست مشرق- فرآیند رای گیری انتخابات دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در کل کشور در حالی ادامه دارد که تخلفاتی در برخی حوزه‌های انتخابیه رخ داده است. تخلفاتی همچون عدم اعلام شهرت حجت‌الاسلام رئیسی تا حدود ساعت 15، تحویل تعرفه بدون مهر قابل ابطال به مردم، حضور غیرقانونی و تبلیغ هیأت‌های اجرایی و طرفداران دولت مستقر، عدم صدور کارت حضور ناظران در شعب اخذ رأی، جلوگیری از ورود ناظران دارای کارت حضور در شعب اخذ رأی، عدم شروع به کار شعب اخذ رأی در ساعت مقرر و ... .

1. عدم رعایت عدالت در اعلام اسامی نامزدها

علی‌رغم ذکر شهرت نامزدها در کنار نام ایشان در همه دوره‌ها و پیگیری مکرر و نامه‌های متعدد رسمی ستاد حجت‌الاسلام‌ والمسلمین رئیسی به ستاد انتخابات وزارت کشور، در بسیاری از شعبه ها صرفا عنوان سید ابراهیم رئیس الساداتی را برای معرفی ذکر نموده‌ و از ذکر شهرت ایشان(رئیسی) خودداری کرده‌اند که پس از پیگیری‌های فراوان در ساعت 15 (7 ساعت پس ازآغاز رای‌گیری) شهرت ایشان اعلام رسمی گردیده است. همچنین در برخی شعب نام رئیس جمهور مستقر به صورت آشکاری در برابر چشمان رای دهندگان برجسته‌نمایی شده است.

البته شورای نگهبان طی نامه‌ای اعلام کرد که آرایی که به صورت: رئیس‌السادات، رییس‌السادات، رئیسی، رییسی، رئیس، رییس، سادات و ساداتی نوشته شده باشد باید به اسم آقای سیدابراهیم رئیس‌الساداتی خوانده شود.

2. عدم صدور کارت ورود به صندوق ناظران ایشان

با وجود تحویل به موقع مدارک ناظران منتخب ستاد ایشان، استانداری‌ها و فرمانداری‌های مختلف با بهانه‌های واهی همچون وجود اختلال در سیستم رایانه‌ای و ارجاع نمایندگان ایشان به سایر استان‌ها (همچون ارجاع استان البرز به استان تهران) از صدور کارت حضور ناظران استنکاف ورزیده و تاکنون که روز برگزاری انتخابات است، همچنان به این تخلف خویش ادامه می‌دهند.

3. جلوگیری از ورود ناظران دارای مدرک نظارت ایشان به صندوق

ماده واحده ‌قانون حضور نمایندگان نامزدهای ریاست جمهوری در شعب اخذ رای، مصوب 30/5/1379 مقرر نموده است که ممانعت از حضور نمایندگان نامزدها در شعب اخذ رای، اماکن استقرار دستگاه شمارش‌گر ممنوع بوده و جرم محسوب می‌گردد و متخلف به مجازات مقرر شده در تبصره ماده (93) قانون انتخابات ریاست جمهوری محکوم خواهد شد. با این حال در شعب مختلف از ورود ناظران به صندوق‌ها جلوگیری شده و شکایت‌های متعدد ستاد ایشان به نتیجه خاصی منجر نشده است.

4. شروع به کار همراه با تاخیر در برخی شعب

با وجود اعلام صریح وزارت کشور مبنی بر شروع کار اخذ رای از ساعت 8 صبح، شعب متعددی در شهرستان‌ها با تاخیر غیرموجه اقدام به شروع رای‌گیری نموده‌اند و مکررا جریان رای‌گیری را متوقف نموده و از رای‌دهی مردم عزیز منتظر در صفوف طولانی جلوگیری کرده‌اند.

در این باره فیلم‌های متعددی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که حاکی از تأخیر در شروع به کار شعب انتخاباتی بود.

5. تبلیغ غیرقانونی به نفع دولت

هیات‌های اجرایی در صندوق‌های ثابت و همچنین در سرکشی از شعب شهرهای مختلف به نفع رئیس جمهور مستقر اقدام به تبلیغ می‌نمایند. همچنین دست‌اندرکاران انتخابات با رفتارهای غیرقانونی همچون بستن دستبندهای سبز و بنفش و نوشتن رای افراد بی‌سواد بدون اذن آنها به نام رئیس جمهور مستقر اقدام به تبلیغ برای ایشان می‌کنند.

6. توزیع تعرفه بدون مهر

در برخی شعب شهرهایی که آراء حجت الاسلام والمسلمین رئیسی بر اساس پیش‌بینی و نظرسنجی‌ها بر سایر نامزدها فزونی دارد، تعرفه‌های بدون مهر توزیع شده که به خاطر ناآگاهی مردم از ضرورت ممهور بودن تعرفه‌ها در ادامه و زمان شمارش آراء به خاطر نداشتن مهر قابل ابطال است.

7. فعالیت ستادهای رئیس جمهور مستقر

علی‌رغم اینکه فرصت قانونی تبلیغات تا ساعت 8 صبح روز پنجشنبه بوده است، در روز انتخابات، ستادهای رئیس جمهور مستقر در برخی شهرها همچنان باز بوده و اقدام به پخش سرود نموده و هواداران در مقابل آن تجمع نموده‌اند. [1]

8. پایان‌یافتن تعرفه در برخی از مناطق

محمد دهقان رئیس ستاد مرکزی کار و کرامت با صدور اطلاعیه درباره کمبود تعرفه رأی در برخی حوزه‌های انتخابیه استان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در استان خراسان رضوی به‌ویژه مشهد و روستاها، مردم عمدتاً با مشکل تعرفه مواجه شده‌اند.

وی در ادامه تصریح کرد: در برخی مناطق بالای مشهد وضعیت انتخابات خوب است و کمبود تعرفه نداریم، اما در مناطق پایین شهر متأسفانه شاهد اعتراضات مردمی به کمبود تعرفه هستیم، ولی این اعتراضات تاکنون به جایی نرسیده است.

دکتر الیاس نادران نماینده سابق مجلس در حساب توئیتر خود نوشت:

در کنار این تخلفات باید اخبار بازداشتی‌ها در حوزه‌های انتخابیه را یادآور شد که نشان از دخالت گسترده برخی جریانات در انتخابات دارد. غلامحسین اسماعیلی رئیس کل دادگستری استان تهران که ساعاتی پیش در گفت‎وگو با میزان اعلام کرده بود که تاکنون حدود ۱۰۰نفر در شهرهای مختلف استان تهران در ارتباط با تخلفات انتخاباتی از جمله خرید و فروش آرا بازداشت شده‌اند و تحت تعقیب قضایی قرار  گرفته‌اند، دقایقی پیش از بازداشت 20 نفر دیگر خبر داد. [2]

1- mshrgh.ir/726744

2- http://www.mizanonline.ir/fa/news/310902/

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 21
 • IR ۰۰:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۲/۳۰
  77 6
  مقام معظم رهبری قول داده اند از آرای مردم صیانت و حفاظت می نمایند ما هم شکایتمان را به پیشگاه ایشان عنوان می نمائیم تا دادمان را بستانند انشاالله
  • IR ۰۰:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۲/۳۰
   22 2
   احسنت
 • IR ۰۰:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۲/۳۰
  62 12
  امروز فاجعه بود فاجعه این چه دولتیه این چه وزیریه چرا امروز شورای نگهبان دخالت نکرد ؟
  • ناشناس IR ۰۱:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۲/۳۰
   25 0
   کاملا مشخصه . اینم با خودشونه .
 • حسن از مشهد IR ۰۰:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۲/۳۰
  51 14
  ما به شورای نگهبان ایمان داریم وامیدواریم بتواند از حق ما از این انتخابات نگهبانی کند.وجلوی تخلفات دولت تزویر را بگیرد. اگر خدا بخواهد
 • محمد IR ۰۰:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۲/۳۰
  26 4
  به مسولان دولت مستقر ؛ قال الامام الصادق(ع): حب الدنیا راس و کل خطییه و همچنین عرض میکنم حسبنا الله و نعم الوکیل
 • IR ۰۱:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۲/۳۰
  28 4
  مقام معظم رهبری قول داده اند از آرای مردم صیانت و حفاظت می نمایند ما هم شکایتمان را به پیشگاه ایشان عنوان می نمائیم تا دادمان را بستانند انشاالله
 • نجفی IR ۰۱:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۲/۳۰
  8 6
  قانون و امر رهبری فصل الخطاب است. دوستان اگر اعتراض یا مدرکی از تخلفات دارند آنها را به مراجع قانونی تحویل دهند و از متشنج کردن فضا یا پخش در شبکه های مجازی به جد پرهیز کنند. احتمالا بیش از خود تخلفات در گیر کردن قشر مخالف دولت مستقر به ابهام تقلب های گسترده هدف اقایان باشد. ان شا الله انچه به صلاح امت اسلام است رقم بخورد.
 • مهدی IR ۰۱:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۲/۳۰
  15 2
  جایی که منم رای دادم از مناطق کم برخوردار شهر تبریز بود.لیست اعضای ریاست جمهوری با ماژیک نوشته شده بود ولی مشکل دیگه ای نبود.اگر همچین چیزی حتی در یک روستا اتفاق بیفتد فاجعه است،اینکار فقط از دست یک دولت امنیتی بر میاید. و مکروا مکر الله والله خیر الماکرین شیخ حسن
 • زهرا IR ۰۱:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۲/۳۰
  22 3
  کمبود تعرفه ها واقعا تاسف اوره چرا به اعتراضات پاسخ داده نشده پس حق اونایی که بدون تعرفه موندن چی میشه حق را به حقدار برسانید
 • ناشناس IR ۰۱:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۲/۳۰
  19 4
  بیچاره مردم بیگناه که دلشونو به شورای نگهبان و قوه قضائیه خوش کردند ... چه میدونید چه دستائی تو کاره برای روی کار اومدن دوباره روحانی . رای های هممون نیست شد . منتظر نباشید .
 • سادات IR ۰۱:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۲/۳۰
  22 3
  امروز من ساعت 8رفتم رای بدم در چابهار اما حدود ساعت 9:15دقیقه تعرفه ها رو اوردن دولتی كه ادعای برنامه و نظم داره اینه!!!!
 • IR ۰۱:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۲/۳۰
  22 3
  انشالله رهبر عزیز از رای مردمی که به ناحق نگذاشتن در انتخابات شرکت کنند دفاع میکنند من تا به حال این وضعیت رو ندیده بودم
 • IR ۰۱:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۲/۳۰
  27 3
  آیا در دوران آقای احمدی نژاد از این اتفاقات میافتاد؟! آقای روحانی زمستون تموم میشه ولی رو سیاهیش به زغال میمونه...
 • SE ۰۱:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۲/۳۰
  23 2
  با این اجرای سیاستهای کثیف در آرزوی ماندن هستند
 • یک مهندس برق 57ساله IR ۰۲:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۲/۳۰
  23 2
  از ساعت یازدونیم شب تا یک ونیم صبح در مدرسه توحید بلوار فردوس تهران در صف ایستا دم وقتی نوبتم شد با پررویی گفتن تعرفه نداریم!!برگشتم خونه با کلی ناراحتی و فهمیدم دولت تدبیر اعتدال یعنی چه!!
 • عاشق بهار IR ۰۳:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۲/۳۰
  36 6
  با بی عرضه ترین دولت تاریخ ایران مواجهیم
  • ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۲/۳۰
   2 0
   اشتباهی منفی زدم
 • لطفا منتشر كنيد IR ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۲/۳۰
  24 4
  از من به شما نصيحت شوراي نگهبان هيچ كار خاصي انجام نميده. تو شهرستانها مشابه اين كار شده و ماهم ديديم.
 • IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۲/۳۰
  19 0
  در شعبه مسجد حبیب بن مظاهر خیابان کهندژ اصفهان از همان اول صبح تعرفه ها بدون مهر بود ولی بعدش فهمیدن باید مهر داشته باشه
 • ايران IR ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۲/۳۰
  11 0
  شاهد شهر شهريار تعرفه تمام شد كلي آدم پشت در مسجد ماندند و نتونستند راي بدن
 • ماهی IR ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۲/۳۰
  14 0
  اینقدر از تخلفات فیلم عکس و مدرک هست ولی کو مرجعی که رسیدگی کنه؟!

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده