جانباز

به دنبال انتشار گزارشی پیرامون شفاف‌سازی انجمن‌های ایثارگران درباره سخنان روحانی در روز گذشته ۲۵ اردیبهشت ماه ۹۶ ، روابط عمومی بنیاد شهید و امور ایثارگران توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، به دنبال انتشار گزارشی پیرامون شفاف‌سازی انجمن‌های ایثارگران درباره سخنان روحانی با عنوان افشای ترفند فریب دولت درباره پرداخت کامل «مطالبات ایثارگران» در روز گذشته 25 اردیبهشت ماه 96 ، روابط عمومی بنیاد شهید و امور ایثارگران توضیحاتی را ارائه کرده است. متن توضیحات بنیاد شهید به شرح زیر است:

«یکی از برنامه‌های مهم بنیاد شهید و امور ایثارگران در دولت یازدهم پرداخت مطالبات معوق خانواده معظم شهدا و ایثارگران بوده است که متأسفانه پرداخت آن از دولت‌های قبل باقی مانده بود و از خواسته‌های جدی ایثارگران به شمار می‌رفت، در این راستا در مرحله اول مطالبات معوق خانواده معظم شهدا، جانبازان و آزادگان که از سال‌های 1376 تا 1390 باقی مانده بود در سال 1393 به میزان 3850 میلیارد تومان و در مرحله دوم مطالبات پاداش پایان خدمت خانواده معظم شهدا مربوط به سال 1391 به میزان 536 میلیارد تومان، در سال 1395 پرداخت شد و چندی قبل نیز معوقات مربوط به پاداش پایان خدمت خانواده‌های معظم شهدا سال‌های 1392 و 1393 واریز شد ضمن اینکه پاداش پایان خدمت خانواده معظم شهدا سال 1394 در زمان مقرر پرداخت شده است. بنابراین سخنان حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی رئیس جمهور محترم در مناظره تلویزیونی 22 اردیبهشت، کاملاً صحیح و بر اساس واقعیات بوده است.

ضمناً همان‌طور که در خبر مربوط به پرداخت آخرین معوقات در تاریخ 9/2/1396 توسط معاون محترم توسعه مدیریت اعلام شده است، چنانچه در راستای اجرای برخی از قوانین جدید که در حوزه ایثارگران ابلاغ شده، مطالبه‌ای نیز ایجاد شده باشد، به استناد قانون بودجه پیگیری‌های لازم صورت خواهد پذیرفت. در خصوص جانبازان عزیز حالت اشتغال نیز ذکر این مورد ضروری است که چنانچه به سن بازنشستگی برسند از مزایای قانونی استفاده خواهند کرد.

متأسفانه در مطالب منتشر شده در حالی که ملت ایران و خانواده معظم شهدا و ایثارگران شاهد مناظره کاندیداهای ریاست جمهوری بوده‌اند مطلب اعلامی حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی مبنی بر پرداخت مطالبات تا پایان سال 94 به سال 96 تغییر یافته است که این اقدام جای شگفتی و تأسف دارد که چگونه می‌توان با قلب چنین حقیقت آشکاری که پیش روی ملت شریف ایران قرار دارد و به راحتی قابل دسترسی است به سوی اهداف سیاسی و زودگذر انتخاباتی حرکت کرد و در عین حال با فرافکنی، دولت را به ترفند فریب متهم کرد.
در مطلب یاد شده موضوعاتی در مورد منابع تأمین اعتبار پرداخت معوقات نیز آمده است که عاری از حقیقت بوده و مسئولان بنیاد همواره تأکید داشته‌اند تأمین اعتبار مورد نیاز در چارچوب قوانین و مقررات جاری و اختیارات نماینده ولی فقیه، معاون رئیس جمهوری و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران بوده است.»

پاسخ تسنیم:

بنیاد شهید می‌بایست جهت شفاف سازی در زمینه پرداخت یا عدم پرداخت کامل مطالبات ایثاگران توضیحات خود در این زمینه را خطاب به جامعه ایثارگری که اصلی‌ترین معترض این ادعای دولت هستند، ارائه دهد. «شورای عالی انجمن‌های ایثارگران» متشکل از انجمن‌های ایثارگری از جمله تشکل‌های فرزندان شهدا، آزادگان و قشرهای مختلف جانبازان است که پیگیری مطالبات جامعه ایثارگری از مسئولین ذیربط و ایفای نقش نظارتی در پیاده شدن صحیح قوانین و مصوبات مربوطه را از وظایف سازمانی خود می‌داند. طبق بیانیه‌ای که شورای عالی انجمن‌های ایثارگران در این زمینه صادر کرد و به ارائه توضیحات و افشای نکات مختلف پرونده معوقات ایثارگران پرداخت، هرچند بخشی از این مطالبات واریز شده است، اما نقاط ضعف آن از واقعیت رسانه‌ها دورمانده است. انتظار می‌رفت تیم رسانه‌ای بنیاد شهید که همواره با توسل به قوانینی که می‌بایست در طول این چهار سال صرفا در خدمت ایثارگران به کار گرفته شود بار دیگر موج سواری تبلیغاتی نکنند و به جای ارائه چند خط گزارش عملکرد تکراری، توضیحات خود پیرامون بند بند بیانیه ایثارگران را ارائه کنند.

بندهای ششگانه بیانیه ایثارگران به شرح زیر است:

1 ــ در دولت گذشته محاسبه مطالبات خانواده شهدا و آزادگان انجام و تمهیداتی از قبیل واگذاری سهام نیروگاه دماوند و. . . برای این امر تخصیص یافته بود که دولت آقای روحانی با موج‌سواری بر مصوبات دولت قبل، نسبت به اجرای مسئله‌دار مصوبات دولت گذشته اقدام کرد.

2 ــ در دولت آقای روحانی نیروگاه دماوند که واگذاری سهام آن بابت مطالبات در دولت قبل به تصویب رسیده بود با ترفندهای خاص از ید ایثارگران خارج و به جریانات همسو به‌قیمت ناچیز واگذار شد و  موجب تضییع حقوق ایثارگران شد.

3 ــ مطالبات اخیر خانواده شهدا از بابت پاداش پایان خدمت و ذخیره مرخصی شهدا همواره با تأخیر پرداخت شده است به‌طوری که ارزش آن در زمان پرداخت به‌شدت نسبت به زمان مطالبه کاهش داشته است، علاوه بر آن بخشی از این مطالبات در دوره دولت ایشان ایجاد شده است.

4 ــ بخش عمده‌ای از مطالبات ایثارگران با فروش اموال آنان تأمین شده است در حالی که این مطالبات در تعهد بودجه عمومی و سنواتی است و نباید با فروش اموال ایثارگران صورت می‌گرفت، به‌عبارتی از یک جیب آنان خارج و به جیب دیگر آنان واریز کرد و نامش را پرداخت مطالبات گذاشت.

5 ــ در طول این مدت مطالبات معوق جانبازان و آزادگان مشمول حالت اشتغال، حاصل از پاداش پایان خدمت و ذخیره مرخصی آنان که مبلغ کلانی می‌باشد به هیچ وجه حتی ریالی از آن پرداخت نشده است و آنان همچنان پیگیر و در انتظار دریافت مطالبات به‌حق خود می‌باشند.

6 ــ اگر ادعای آقای روحانی درست باشد مجلس شورای اسلامی در بند الف ماده 88 قانون برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی دولت را موظف نمی‌کرد کلیه مطالبات معوق خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران (جانبازان و آزادگان) اعم از پاداش پایان خدمت و وجوه مربوط به ذخیره مرخصی استفاده‌نشده و کلیه مطالبات قانونی آنان را به‌طور کامل حداکثر در دو سال اول اجرای قانون برنامه مطابق بودجه سنواتی تأمین و توسط بنیاد پرداخت نماید.

منبع: تسنیم

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 1
  • غیر قابل انتشار: 0
  • محمدی IR ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۶
    3 0
    از مدیر کل بنیاد شهید استان مرکزی راجع به سخنان کرباسچی در مورد اهانت به مدافعان حرم سوال شد . پاسخ داد اجازه بدهید فکر کنم بعدا اعلام نظر میکنم !!! بنیاد شهید حزبی و جناحی نوبره والله .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده