کد خبر 7228
تاریخ انتشار: ۱ مهر ۱۳۸۹ - ۱۸:۴۸

صبح امروز (پنج‌شنبه) از دو دستاوردجديد معاونت تحقيقات و جهاد خودکفايي با حضور فرمانده نيروي زميني، ارتش وجمعي از فرماندهان و متخصصان اين نيرو رونمايي شد.

به گزارش مشرق به نقل از ايسنا، سلاح نواخت بالاي موسوم به اخگرمحصول پروژه محرم و خودروي فوق سبک تاکتيکي پروژه رنجر دو دستاوردي بود که امروز توسط امير پوردستان فرمانده نيروي زميني ارتش ازآن رونمايي و مشخصات و کارکردهاي اين دو محصول تبيين شد.


Multimedia_pics_1389_7_Photo_110.jpg

سلاح اخگر با دارا بودن کاليبر 7.62 ميلي‌متر و با برد موثري بيش از دو هزار متر قابليت نصب برروي زمين و خودرو را دارد.

اين سلاح با نواخت تير بالا که قادر به ايجاد ديوار آتش با نواخت چهارهزارالي 6 هزارتير در دقيقه است براي مقابله با انواع اهداف زميني و هوايي ارتفاع خيلي پست به کار گرفته مي‌شود.

هدف از طراحي و توليد اين سلاح، انهدام و جلوگيري از تحرکات دشمن براي انجام عمليات پيشدستانه عليه نفرات و تجهيزات دشمن به صورت منصوب برخودروها عنوان شده است.

همچنين طراحي و ساخت خودرو صعب‌العبور دونفره کوچک به منظور افزايش توان رزمي در مقابله با تهديدات منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي صورت گرفته که قابليت تسليح با انواع تيربارهاي کاليبر کوچک، عدم نياز به اقلام سرمايه‌اي خاص براي توليد انبوه، قابليت توليد بدون نياز به سرمايه‌گذاري صنعتي، اثرگذاري در صحنه رزم جديد، طراحي و ساخت به صورت کامل در نزاجا، سهولت تعميرات، سادگي، ارزان‌بودن و سبک بودن از جمله مشخصات عمومي و فني اين دستاورد جهاد خودکفايي است.


Multimedia_pics_1389_7_Photo_109.jpgبه گزارش ايسنا امير پوردستان فرمانده نيروي زميني ارتش در حاشيه رونمايي از دو دستاورد تازه جهاد خودکفايي درجمع خبرنگاران تصريح کرد: ما در بحث نبرد ناهمتراز به دنبال سلاحي بوديم که نواخت تير بسيار بالايي داشته باشد تا در عمليات ضد هليبورن، سد و ممانعت و مقابله با پرندگان ارتفاع پست پاسخگوي نيازهاي نيروي زميني باشد. لذا اين نياز به معاونت تحقيقات ارائه شد و دانشمندان و متخصصان ما با کمک دانشگاه‌هاي بيرون موفق به توليد تيربار اخگر شدند که از قابليت‌هاي بالايي برخوردار است.

وي در خصوص خودروي رنجر نيز اظهار کرد: از آنجا که يکي از اصول اساسي در رزم ناهمتراز بحث تحرک است لذا اين خودرو طراحي شد تا با استفاده از آن قدرت تحرک يگان‌هاي زميني بالا برود. خودروي رنجر و تيربار اخگر مجموعه‌اي کامل هستند که قابليت عملياتي و دفاعي خوبي به نيروها خواهند داد.Multimedia_pics_1389_7_Photo_108.jpg


فرمانده نيروي زميني ارتش با بيان اين‌که خط توليد اين سلاح و خودرو در نيروي زميني راه‌اندازي خواهد شد؛ خاطرنشان کرد: بعد از آنکه همين خودرو در 31 شهريورماه رژه رفت تعدادي از فرماندهان نيروها مراجعه و درخواست کردند که از اين خودرو برايشان آماده کنيم و تحويل بدهيم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس