کد خبر 713515
تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۰
کتاب مدارس

آموزش و پرورش در هفته گذشته با اخبارمتعددی مواجه بود که به برخی از مهم ترین این موارد پرداخته می‌شود.

به گزارش مشرق، ارائه رویکردی جدید در حوزه مشارکت‌های آموزش و پرورش، اعلام زمان توزیع کتاب‌های درسی متوسطه، کندی روند تحقیق و تفحص با تغییرات در بانک سرمایه، سرانه یک میلیون تومانی سوادآموزی برای افراد با نیازهای ویژه، اجرای برنامه‌های عملیاتی برای نوآموزان در سال تحصیلی آینده، دعوت آموزش و پرورش از نهاد‌ها برای استفاده از ظرفیت اردوگاه‌ها، افزایش تنوع روش‌های جذب نیروی تربیت معلم، امتحانات کدام پایه‌های تحصیلی نهایی است؟، ارائه خدمات برتر ضمانت ماندگاری موسسان مدارس غیردولتی و کمبود ۱۲ هزار مراقب بهداشت در مدارس از مهم‌ترین رویدادهای آموزش و پرورش در هفته گذشته محسوب می‌شود.

ارائه رویکردی جدید در حوزه مشارکت های آموزش و پرورش

مرضیه گرد معاون وزیر و رئیس سازمان مدارس غیر دولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی گفت: افزود: ۲ هدف بزرگ برعهده داریم که هم توسعه مدارس غیر دولتی با رعایت بعد حاکمیتی و نظارتی را مد نظر داشته همچنین سراغ دستگاه‌ها و نهادهای مختلف رفته تا بتوانیم از حمایت آنان در مشارکت آموزش وپرورش بهره‌مند شویم.

گرد تصریح کرد: در حال حاضر ۱۴ عنوان پژوهشی را در سازمان مدارس غیر دولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی در دست اجرا داشته و تاکید داریم که اقدامات و برنامه‌های سازمان را با توجه به نتایج پژوهشی اجرایی و عملیاتی کنیم.
گرد افزود: با توجه به تکلیف سازمان و درخواست شورای عالی آموزش وپرورش مبنی بر ارایه سند جامع مشارکت، اهتمام داشتیم که تهیه سند بر مبنای پژوهش با توجه به سند تحول بنیادین صورت گیرد و امیدواریم با ارایه آن به شورای عالی آموزش وپرورش در آینده نزدیک شاهد تحولات خوبی در حوزه مشارکتی آموزش وپرورش باشیم که نتایج و پیشنهادات کاربردی طرح را در اختیار سایر معاونت‌ها قرار می‌دهیم.
 
رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی بیان کرد: کاربست این پژوهش می‌تواند نکات حقوقی که ما در سازمان به آن نیاز داریم و مشکلات بخشنامه‌ای را که با سایر دستگاه‌ها مواجه هستیم؛ با اتخاذ سیاست‌هایی منجر به راهکار و با ارائه برنامه مرتفع نماید.

زمان توزیع کتاب‌های درسی متوسطه اعلام شد

لیدا نیک روش مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی وزارت آموزش و پرورش در خصوص زمان توزیع کتاب‌های درسی مقطع متوسطه اول و دوم بیان کرد: کتاب‌های این مقطع از شهریور ماه برای دانش آموزان عرضه می‌شود.

وی ادامه داد: در سراسر کشور به استثنای تهران و البرز تاریخ توزیع کتاب‌های درسی در کتابفروشی‌ها از ۱۵ شهریور ماه بوده و برای این دو استان کار توزیع کتاب‌ها از ۱۹ شهریورماه انجام می‌شود.

افزایش تنوع روش‌های جذب نیروی تربیت معلم

نعمت اله موسی‌پور معاون آموزشی دانشگاه فرهنگیان ا بیان اینکه بر اساس تصمیم هیأت امنا‌ سه روش برای جذب نیروی تربیت معلم عنوان کرد: پذیرش از دیپلم برای کارشناسی، پذیرش فارغ‌التحصیلان کارشناسی برای اعطای گواهی صلاحیت معلمی و پذیرش از دیپلم به شیوه مشارکتی‌ با سایر دانشگاه‌ها موارد در نظر گرفته شده هستند.

وی با اشاره به اینکه روش آخر برای تربیت معلم نو‌ظهور است بیان کرد: امیدواریم برای پذیرش دانشجویان در سال ۹۶ بتوان این طرح را عملیاتی کرد.

معاون آموزشی دانشگاه فرهنگیان اظهار کرد: برای تدوین مقدمات این کار باید شیوه مشارکت، برنامه‌ریزی درسی و تعیین تکلیف برای صدور مدرک انجام شود و پس از طی این مراحل این طرح اجرایی می‌شود.

کندی روند تحقیق و تفحص با تغییرات در بانک سرمایه

اسداله عباسی سخنگوی کمیته تحقیق و تفحص صندوق ذخیره در خصوص تغییر مدیرعامل بانک سرمایه و تاثیر آن در روند تحقیق و تفحص عنوان کرد: این تحولات متاسفانه کار را سخت می‌کند چراکه باعث می‌شود با این تغییر دسترسی به آمار و اطلاعات بانک سرمایه مشکل باشد.

وی بیان اینکه از این هفته بررسی‌ها در بانک سرمایه آغاز شده است، ادامه داد: همانطور که با تغییرات در صندوق ذخیره موانعی برای دستیابی به اطلاعات وجود دارد و دچار بروکراسی‌های اداری هستیم با این تغییر، بانک سرمایه نیز چنین شرایطی پیدا خواهد کرد.

عباسی با بیان اینکه در تغییرات دخالت نمی‌کنیم، اظهار کرد: تغییر و تحول تلقی پنهان کاری نیست، اما موجب شده موانعی در کار ایجاد شود و کندی عملکرد را در پی داشته باشد.

سرانه یک میلیون تومانی سوادآموزی برای افراد با نیازهای ویژه

علی باقر‌زاده رییس سازمان نهضت سوادآموزی‌تصریح کرد: طی ۲ سال اخیر معلولان نیز مورد توجه قرار گرفته و با توجه به شرایط این گروه از افراد هزینه‌های درنظر گرفته شده برای آن‌ها ۳۰ درصد از سایر گروه‌ها بیشتر است.

رییس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: سرانه افراد با نیازهای ویژه یک میلیون تومان درنظر گرفته شده است و این مبلغ علاوه بر سایر هزینه‌های پوشش تحصیلی است.

وی یادآور شد: در سال تحصیلی ۹۵ - ۹۴ بیش از هفت هزار ۵۰۰ نفر از افراد با نیازهای ویژه تحت خدمات سوادآموزی قرار گرفتند همچنین خدمات بعد از دوره آمورشی نیز برای آن‌ها ارائه می‌شود و این فعالیت‌ها امسال نیز تداوم دارد.

کمبود ۱۲ هزار مراقب بهداشت در مدارس

مهرزاد حمیدی معاون تربیت بدنی وسلامت وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: در حال حاضر ۶ هزار مراقب بهداشت در مدارس فعالیت می‌کنند اما با توجه به طرحهای گسترده در حوزه سلامت و بهداشت تعداد نیروی انسانی مورد نیاز برای سالهای آتی به ۱۲ هزار نفر باید افزایش یابد.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه باید تعداد مراقبان افزایش یابد گفت: با دانشگاه فرهنگیان و معاونت نیروی انسانی تعاملاتی انجام شده تا تربیت نیرو در این حوزه داشته  باشیم.

حمیدی افزود: امسال تلاش می‌کنیم در آزمون استخدامی سهمیه‌ای برای مراقبان سلامت در نظر گرفته شود و طی دو سال گذشته ۵۰۰ نفر از آزمون‌های استخدامی در پست مراقب سلامت جذب شده‌اند.

وی با بیان اینکه سیاست آموزش و  پرورش در جهت ترویج و ارتقای سلامت دانش‌آموزان است عنوان کرد: این مسئله در کنار تعلیم و مسائل آموزشی مورد توجه قرار می‌گیرد.

اجرای برنامه‌های عملیاتی برای نوآموزان در سال تحصیلی آینده

رخساره فضلی مدیر کل دفتر آموزش پیش دبستانی با اشاره به اینکه سال تحصیلی آینده برنامه‌های متعددی برای توسعه پیش‌دبستانی مورد توجه قرار گرفته عنوان کرد: بحث توسعه کمی را با رعایت عدالت آموزشی پیش می‌بریم و در شرایط متفاوت از پتانسیل خانواده‌ها یا کودکان برای حمایت از این دوره بهره می‌گیریم.

وی ادامه داد: توسعه کیفی مسئله بسیار مهم و پیچیده‌ای بوده که آن را در ۸ محور تنظیم کرده که از مهر ۹۶ عملیاتی می‌شود.

مدیر کل دفتر آموزش پیش‌دبستانی با اشاره به این ۸ محور گفت: یکی از مهمترین محور‌ها نیروی انسانی و توانمندسازی آن بر اساس کمیته‌هایی است که در آموزش و پرورش به این منظور ایجاد شده است و ۴ محور دانش، مهارت حرفه‌ای، نگرش و ارزش‌ها را در فعالیت‌های نیروی انسانی مورد توجه قرار می‌دهد.

ارائه خدمات برتر ضمانت ماندگاری موسسان مدارس غیردولتی

حسن مسعودی مدیرکل سازمان مدارس غیردولتی در خصوص تطبیق رشته تحصیلی معلمان این مدارس و جایگاه شغلی این گروه اظهار کرد: موسسان همواره از نیروهایی بهره می گیرند که رضایت حداکثری خانواده ها را داشته باشند بنابراین کارایی نیروها در فعالیت ها از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه ماندگاری موسسان با ارائه خدمات برتر تضمین می شود، ادامه داد: این مساله که گاهی بین رشته تحصیلی معلمان و حوزه فعالیت آنها تناسب وجود ندارد غیرقابل انکار نیست اما نوع عملکرد نیروها و کیفیت کاری آنها همواره مورد توجه بوده است.

مسعودی بیان کرد: آموزش بدو خدمت برای نیروهای غیردولتی به منظور آموزش حرفه معلمی است و دوره های ضمن خدمت آموزش های علمی را مورد توجه قرار می دهد همچنین گزینش افراد صلاحیت های عمومی و شاکله فرد برای فعالیت در این حرفه را نشان می دهد.

امتحانات کدام پایه‌های تحصیلی نهایی است؟

عبدالرسول عمادی رییس سازمان سنجش آموزش و پرورش گفت: بیان کرد: احتساب نمرات در کنکور نیز مانند سال گذشته بوده و ۲۵ درصد تاثیر سوم متوسطه و ۵ درصد نمره پیش دانشگاهی محاسبه می‌شود و نتایج از نیمه تیرماه به سازمان سنجش مکاتبه می‌شود.

وی در مورد صدور کارنامه الکترونیک با بیان اینکه از دخالت و اشتباه نیروی انسانی در اعلام نمرات جلوگیری می‌شود، تصریح کرد: این روند برای فارغ التحصیلان مقطع سوم متوسطه و پیش دانشگاهی انجام شده و تلاش داریم به تدریج برای سایر پایه‌ها نیز این کار اجرایی شود، اما زمان دقیقی برای استرار کامل آن وجود ندارد.

دعوت آموزش و پرورش از نهادها برای استفاده از ظرفیت اردوگاه‌ها

مهدی علی اکبرزاه مدیر کل فرهنگی و هنری، اردو‌ها و فضاهای پرورشی وزارت آموزش و پرورش ا اشاره به اینکه در زمینه فعالیت‌های اردوگاهی توسط نهادهای مختلف دولتی وغیردولتی آماده هستیم، عنوان کرد: این نهاد‌ها می‌توانند با آموزش و پرورش تعامل داشه باشند و در طول سال تحصیلی، خصوصا تابستان نسبت به فعالیت‌های مختلف اردوگاهی برای دانش آموزان اقدام کنند.

وی ادامه داد: در این همکاری کلیه نهاد‌ها و موسسات دولتی و غیردولتی با رعایت موازین و مقررات قانونی امکان مشارکت داشته و می‌توانند برنامه اردویی متناسب با فعالیت‌های مختلف اردوگاهی برای دانش آموزان ارائه دهند.

مدیر کل فرهنگی و هنری، اردو‌ها و فضاهای پرورشی وزارت آموزش و پرورش همچنین گفت: برای برنامه ریزی جهت تربیت اجتماعی موثر و نیز ایجاد زیر ساخت‌های ذهنی مناسب در امر تولید و اشتغال و اهمیت این موضوع برای دانش آموزان چنین اقدامی را در دستور کار قرار دادیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده