کد خبر 711988
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۶
عربستان و آمریکا

نشریه آمریکایی در تحلیلی ضمن قیاس ایران و عربستان سعودی و تلاش این کشور در رواج افراط‌گرایی و تروریسم در خاک آمریکا نوشت: نبرد سعودی‌ها با شهروندان و تمدن ما یک واقعیت است.

به گزارش مشرق، نشریه آمریکایی «نیویورک پست» در گزارشی که ایران و عربستان را باهم قیاس کرده، نوشته است که عربستان سعودی با عملکرد خود به طور خطرناکی به آمریکا ضربه زده است.

نیویورک پست نوشت: در حالی‌که ایران مشخص‌ترین دشمن خارجی ما است، اما عربستان دشمن داخلی ماندگار ما اینک در داخل مرزهای ما قرار دارد و به آن کشور اجازه داده شده با وهابیت مسلمانان آمریکا را مسموم نماید.

این نشریه نوشت: درحالی که ایران ملوانان ما را تحقیر می‌کند، اما عربستانی‌ها زندانبانان معنوی میلیون‌ها مسلمان هستند که ناشکیبایی و بربریت مرتکب شده و مانع پیوستن مسلمانان به جهان نوین می‌شوند و البته ما نیز به آن‌ها کمک می‌کنیم.

این نشریه با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های عربستانی‌ها در آمریکا نوشت: سعودی‌ها و پیروان متعصب آن‌ها در کشورهای نفت خیز حاشیه خلیج فارس مسلمانان را به عقب و به سوی پیشبرد عملیات خشونت گرایانه می‌برند.

نیویورک پست با اشاره به سرمایه گذاری‌های کلان عربستان در کشورهایی دیگر چون سنگال، کنیا، پاکستان و اندونزی نوشت: مزدوران این کشور اعمال خرابکارانه را ترویج می‌نمایند.

این رسانه در بخشی دیگر با بیان ساخت مدارس مذهبی و مساجد در آمریکا ازسوی عربستان تبلیغ وهابیت نوشت: ما اجازه داده‌ایم تا عربستان سعودی جامعه مسلمانان آمریکا را از طریق عواملش در کنترل داشته باشد. اما آن‌ها به ما اجازه نمی‌دهند که در این کشور کلیسا یا کنیسه بسازیم. آیا امکان ندارد که کنگره با تصویب قانونی مانع سرمایه گذاری کشورهای خارجی، موسسات مذهبی و خیریه‌ها شود؟ این کشور حتی با پول خود موجب سکوت ما در امور خرابکارانه شده است.

نیویورک پست با اشاره با اسناد موجود درباره دخالت عوامل سعودی در ماجرای یازده سپتامبر نوشت: «اسامه بن لادن» تنها یکی از هزاران افراطگرا بود. عوامل ماجرای یازده سپتامبر همگی سعودی بودند و چنین جنبش‌هایی که  امروزه خاورمیانه را بهم ریخته همگی ریشه در فرقه وهابیت دارند.

این نشریه سپس با پرداختن به 28 صفحه اسناد کمیته مرتبط با ماجرای یازده سپتامبر نوشت: دولت ما جلوی افشاگری‌های موجود را برای مردم آمریکا گرفت زیرا حتی بعد از ماجرای یازده سپتامبر نیز سعودی‌ها دوستان ما بودند.

این رسانه آمریکایی در خاتمه با ادعای برقراری رابطه با ایران مدل غربی و دولتمردانی مطابق میلش نوشت: با بد اقبالی شاید با ایرانی بجنگیم که زنانش حق رای دارند و رانندگی، اما اگر اتفاق خوبی بیفتد و تندروهای ایران از قدرت کنار بروند، می‌توانیم با ایرانیانی که وارث تمدن اصیل فارسی هستند دوباره رابطه برقرار کنیم. نبرد با ایران یک احتمال غم انگیز باقی می‌ماند اما نبرد سعودی‌ها با شهروندان و تمدن ما یک واقعیت است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس