کد خبر 711848
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۱
عبدالحمید دشتی

عبدالحمید دشتی نماینده‌ای که به خاطر انتقادها و اظهارات آتشین خود علیه رژیم آل سعود از سوی خاندان حاکم بر کویت به حدود ۵۰ سال زندان محکوم شده از ابعاد نفوذ سعودی‌ها در کویت پرده برداشت.

 به گزارش مشرق، «عبدالحمید عباس دشتی» رئیس شورای بین‌المللی حمایت از محاکمه عادلانه و حقوق بشر است، وی پیش از این نماینده پارلمان کویت بود که حاکمان این کشور وی را به جرم انتقاد از رژیم آل سعود و تحت فشارهای این رژیم سلب مصونیت کردند.

دادگاه تجدیدنظر کویت پنج شنبه دوم دی ۹۵ یک حکم غیابی در حق عبدالحمید دشتی نماینده شیعه سابق مجلس کویت صادر و وی را به ۴۲ سال حبس محکوم کرد.

براساس احکام صادر شده از دادگاه‌های مختلف کویت، دشتی به ۴۲ سال و نیم زندان محکوم شده است، تمام این احکام به دلیل اظهارنظرهای این نماینده شیعه سابق مجلس کویت در خصوص عربستان، بحرین و امیر کویت بوده است.

دشتی پس از صدور این حکم در حساب شخصی خود در توییتر نوشته بود: آیا یک آدم عاقل باور نمی کند که من به ۴۲ سال و نیم محکوم بشوم، چون نظر خودم را بیان کردم، از چه دموکراسی سخن می گویید و به آن افتخار می کنید؟

عبدالحمید دشتی که به مواضعش در حمایت از سوریه معروف بود، در سال ۲۰۱۳ به عنوان نماینده مجلس کویت انتخاب شد، او سال ۹۴ برای ادامه درمان به انگلیس سفر کرد، بدون اینکه دوباره به کویت برگردد.)))

خبرنگار در «ژنو» سوئیس مصاحبه اختصاصی با این شخصیت کویتی انجام داده است که طی آن به افشاگری درباره ابعاد نفوذ و رخنه آل سعود به کویت و تلاش برای تغییر بافت جمعیتی این کشور کوچک پرداخت.

شما گفتید که باید با صدای بلند فریاد بزنید، حتی پس از آنکه به پنجاه سال حبس محکوم شدید، آیا حق بازگشت به کشورتان را برای خود محفوظ می‌دانید؟

عبدالحمید دشتی : انسانی که به خداوند ایمان دارد و به انسانیت خود و دین و ارزش‌ها و اخلاق باور دارد، قطعا به مسیری که به آن ایمان دارد، ادامه می‌دهد تا زمانی که ایمان به اصول و وجود داشته باشد راه را ادامه می‌دهد،

ما ایمان داریم که بر حق هستیم و در نتیجه هر کس به ما افترا می‌بندد ما به حرکت خود در مسیر حق ادامه می‌‌دهیم. آن طرف باید راه برگشت را حفظ کند، ولی این راه ما است و راه خود را تا زمانی که جان در بدن داریم، ادامه می‌دهیم.

در کویت روابط مثبتی با جمهوری اسلامی ایران وجود دارد، این روابط تا چه میزانی می‌تواند در برابر فشارهای برخی لابی‌گری‌های داخل کویت مقاومت کند؟

دشتی: معتقدم خاندان حاکم در کویت، عمق و ریشه‌های روابط تاریخی با ایران ایران متمدن، ایران جمهوری اسلامی را درک می‌کنند و نقش ایران در ایجاد و تشکیل کویت را می‌داند و رابطه خاندان حاکم الصباح با ایران، امیر کویت به رهبری ایران ‌گفت شما نه تنها رهبر ایران بلکه رهبر منطقه و حکیم هستید طبعا برخی از اینکه امیر کویت حقیقت را در توصیف رهبر آیت الله خامنه‌ای حفظه‌الله به کار برد، به خشم آمدند، اما خاندان حاکم به آن اهمیتی نمی‌دهند و آنها در سطح شورای همکاری کشورهای شورا را متقاعد کردند که به ما اجازه دهید ما محدوده خاصی در روابط با جمهوری اسلامی ایران برای خود داشته باشیم.

همچنین با عراق هم اینگونه است، متاسفانه کشورهای مرتجع حاشیه خلیج فارس مجری طرح‌های انگلیس و آمریکا بوده و در چارچوب طرح آمریکایی، صهیونیستی تکفیری حرکت می‌کنند که به جمهوری اسلامی ایران افترا می‌بندند.

ما امیدواریم به عنوان مردم اصیل کویتی چه شیعی و چه سنی این روابط حفظ شود، خاندان حاکم همواره دوست دارند روابط انسانی و همسایگی را با جمهوری اسلامی ایران بدون ترس از مشکلات حفظ کنند.

طی سالیان اخیر و در نتیجه تغیر بافت جمعیتی در کویت و وارد کردن برخی عناصر به کشور، شاهد توهین‌های غیر قابل توجیه به جمهوری اسلامی ایران و گاهی به عراق هستیم که این اتهامات بی‌پایه و اساس است و کسانی هم با این اتهام‌زنی مقابله کردند.

قطعا روابط استوار می‌ماند، بزرگان جمهوری اسلامی ایران صبور هستند و این رفتارها را تحمل می‌کنند و توهین‌هایی را که در راستای اجرای طرح‌ها و پروژه‌های سعودی در داخل است، تحمل می‌کنند، هنگامی که ما در کویت بودیم،  حقیقات سیل اتهامات به جمهوری اسلامی ایران از حد گذشته بود.

ما دوست نداریم که از این کشور مبارک کویت خارج شویم این کشور که باید پایتخت انسانیت باشد، جناب امیرمان، شخص انسانی و مردم کویت مردمی وفادار هستند و می‌دانند از هنگامی که اولین سنگ بنای کویت گذاشته شد، ایرانی‌ها حضور داشتند و در تمام رنج‌ها و سختی‌ها در کنار ما بودند، اصالت بسیاری از خانواده‌هایی که از همان ابتدا در کویت ساکن شدند، به ایران برمی‌گردد. همانطور که بسیاری از خانواده‌های شریف از عراق و بحرین و مناطق دیگر آمده‌اند.

اخیرا برخی منابع از درخواست آمریکا و سعودی از کویت برای پرداخت ۱۰ میلیارد دلار برای تامین هزینه‌های جنگ علیه یمن خبر داده بودند پس از آنکه یمنی‌ها، سعودی را دچار فرسایش کردند، این صحبت‌ها چقدر دقیق است؟

دشتی: بر اساس اطلاعاتی که می‌دانم، معتقدم ‌مسئله خیلی فراتر از اینهاست، اکنون علنا به عملی کردن این خواسته برای تقویت بودجه(سعودی) رسما چیزی نشنیدم، ولی می‌دانیم آنها(سعودی‌ها) بر منابع نفتی مشترک(بین کویت و عربستان) در خفجی و وفره چنگ انداخته که میلیاردها دلارها درآمد دارد، این مسئله کمبودهای سعودی‌ها را جبران می‌کند و میلیارد‌ها دلار برای سعودی در این جنگ فراهم می‌کند، معتقدم کویت در حمایت از بودجه در حال تحلیل سعودی‌ها به سبب این جنگ ظالمانه، مشارکت دارد.

من شخصا به آنها زمانی که در پارلمان کویت حضور داشتم، گفتم و با مشارکت کویت در توفان قاطعیت(عنوان جنگ سعودی علیه یمن) و هرگونه کمک به سعودی در این جنگ مخالفت کردم، زیرا از نظر قانون اساسی این مسئله جایز نیست چه برسد به بعد انسانی و شرعی که آن را جایز نمی‌ داند.

برخی گمان می‌کردند که طی یک هفته یا ۱۰ روز یمن شکست می‌خورد، حتی سعودی‌ها از ایستادگی و مقاومت یمنی‌ها غافلگیر و شوکه شدند، در مقابل، یمنی‌ها امکانات خود را توسعه دادند و برای جنگ طولانی که استراتژی‌های خود را ترسیم کردند، آماده شدند، سعودی در حال فرسایش است و درباره این مسئله به سعودی هشدار داده بودیم، معتقدم عربستان سعودی نسبت به دیگران برادرانش مستبدانه رفتار می‌کند و ما هم یکی از آنها هستیم، معتقدم به نوعی عربستان از حمایت‌های مالی کویت بهره‌مند است.

ابعاد نفوذ سعودی‌ها در کویت؛ تلاش‌های گسترده آل سعود برای تغییربافت جمعیتی همسایه کوچک

نفوذ لابی سعودی در کویت تا چه حدی است و ابزارهای آنها چیست؟

دشتی : از من بپرسید که نفوذ و رخنه‌اش از چه زمانی بوده است، نفوذ و رخنه سعودی در کویت از سال ۱۹۹۱ صورت گرفته است، بیش از نیم میلیون سعودی به کویت آورده شدند، آنها ملیت سعودی دارند و چه بسا از مناطق شهری همچون جده، ریاض و الدمام آمدند، ولی متاسفانه اغلب آنها از مناطقی که نمی‌دانیم کجاست، به کویت آورده شدند، یکی از شاهزادگانشان گفته بود ما زباله‌های خود را به کویت انداختیم، متاسفانه این واقعیت است، به همین دلیل می‌بینید که مسائل وهابیت در پیش گرفته می‌شود و از داعش حمایت می‌شود و مشارکت در جنگ‌ها و اهانت به کشورهای همسایه و کشورهای دوست را شاهد هستیم، این مسائل قبلا در کویت وجود نداشت مگر پس از تغییر بافت جمعیتی که از سال ۱۹۹۱ میلادی آغاز شد، من از کسانی که در دوره پیش از حمله به کویت و سعودی‌الاصل بودند، حرف نمی‌زنم که برخی با نیرنگ و فریبکاری، تابعیت خود را تغییر دادند و نماینده مجلس الامه کویت شدند که تعداد آنها اندک است.

ما مشکلی نداریم وقتی به قانون اساسی ایمان و حقوق مندرج در آن و ارتباط دائمی با تمام ملت کویت و طیف‌های آن داریم و به فرهنگ کویتی احترام می‌گذاریم، هیچ مشکلی در این زمینه نداریم، ولی ما در مقابل تهاجمی قرار داریم که پس از سال ۱۹۹۱ رخ داد و تا سال‌های اخیر امتداد یافت، اکنون حقیقتا کویت و رهبران، دولت و ملت کویت با مشکلات زیادی در نتیجه این جنگ(منظور جنگ سعودی برای تغییر بافت جمعیتی کویت) دست و پنجه نرم می‌کنند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس