کد خبر 711577
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۲:۲۷
پروژه نفوذ

استراتژی بنیانگذار جمهوری اسلامی در برخورد با مخالفان اسلام وانقلاب چه بود؟

به گزارش مشرق، رهبر انقلاب در سخنرانی های یک سال گذشته خود بارها به مساله نفوذ و لزوم جلوگیری از آن تاکید کرده اند. در ادامه به بررسی استراتژی بنیانگذار جمهوری اسلامی در برخورد با مخالفان اسلام و انقلاب و توصیه های معظم له جهت جلوگیری از نفوذ می پردازیم.

الف ـ نهضت آزادی


۱ـ لزوم مقابله با تز «وابستگی به آمریکا» از سوی نهضت به اصطلاح آزادی

جناب حجت‌الاسلام آقای محتشمی، وزیر محترم کشور
اید ‌الله تعالی؛ در موضوع نهضت به اصطلاح آزادی مسائل فراوانی است که بررسی آن محتاج به وقت زیاد است. آنچه باید اجمالا گفت آن است که پرونده این نهضت و همینطور عملکرد آن در دولت موقت اول انقلاب شهادت می‌دهد که نهضت به اصطلاح آزادی طرفدار جدی وابستگی کشور ایران به آمریکاست و در این باره از هیچ کوششی فروگذار نکرده است و حمل به صحت اگر داشته باشد، آن است که شاید آمریکای جهانخوار را- که هر چه بدبختی ملت مظلوم ایران و سایر ملت‌های تحت سلطه او دارند از ستمکاری اوست- بهتر از شوروی ملحد می‌دانند و این از اشتباهات آنهاست.
امام خمینی (ره)، صحیفه نور، جلد یک، ۲۲/۱۱/۶۶،
صص ۳۸۴ تا ۳۸۵


۲ـ لزوم برخورد قاطعانه با «نهضت آزادی»‌های بی‌اطلاع از اسلام


نهضت آزادی و افراد آن از اسلام اطلاعی ندارند و با فقه اسلامی آشنا نیستند. از این جهت گفتارها و نوشتارهایی منتشر کرده‌اند[که] مستلزم آن است که دستورات حضرت مولی الموالی امیرالمومنین را در نصب ولایت و اجرای تعزیرات حکومتی که گاهی بر خلاف احکام اولیه و ثانویه اسلام است برخلاف اسلام دانسته و آن بزرگوار را ـ نغوذ بالله ـ تخطئه بلکه مرتد بدانند یا آنکه همه این امور را از وحی الهی بدانند که آن هم برخلاف ضرورت اسلام است. نتیجه آنکه نهضت به اصطلاع آزادی و افراد [آن] چون موجب گمراهی بسیاری از کسانی که بی‌اطلاع از مقاصد شوم آنان هستند، می‌گردند، باید با آنها برخورد قاطعانه شود و نباید رسمیت داشته باشند.
امام خمینی (ره)، صحیفه، جلد ۲۲، ۱۰/۱۱/۶۶،
صص ۳۸۴ تا ۳۸۵

ب ـ منافقین


۱ـ لزوم مقابله جدی با منافقین


منافق‌ها هستند که برتر از کفارند، آنی که مسلمان می‌گوید هستم و بر ضداسلام عمل می‌کند و می‌خواهد به ضداسلام عمل بکند، آن است که در قرآن بیشتر از آنها تکذیب شده تا دیگران، ما سوره منافقین داریم  اما سوره کفار نداریم، سوره منافقین داریم که برای منافقین از اول شروع می‌کند اوصافشان را می‌گوید. اسلام همیشه گرفتار یک همچو جمعیت‌هایی بوده است.

در صدر اسلام زیاد جمله هست در زمان حکومت امیر المؤمنین (ع) زیاد اینها بودند. در زمان خود پیغمبر اکرم(ص) زیاد بودند و همینطور در طول تاریخ، اسلام گرفتار یک همچو مسائل بوده است و گرفتار اینکه اشخاص هم از خود مسلمان‌ها، مردم خوب،مردم اسلامی گول می‌خورند، از اینها، از این اشخاص که با صورت اسلامی می‌آمدند وحی می‌کردند، گول می‌خوردند.
امام خمینی (ره)، صحیفه، جلد ۱۲، ۴/۴/۵۹،
صص ۱۹۲ تا ۲۰۲


۲ـ لزوم ارشاد منافقین جوان


باید در همه منابر به این جوان‌هایی که گول خورده‌اند از این منافقین و امثال آنها نصیحت بشود، دعوت به حق بشود، باید آنها را فهماند به ایشان که اینهایی که شما را دعوت می‌کنند که به ضدجمهوری اسلامی قیام کنید، اینها با اسلام بد هستند، با اسم اسلام می‌خواهند اسلام را از بین ببرند. اینها یک روز با مقاصد اسلامی همراه نبوده‌اند، اینها نهج‌البلاغه و قرآن را اسباب دست قرار دادند برای اینکه نهج‌البلاغه و قرآن را از بین ببرند و این جوان‌های بی‌اطلاع، این پسرهای بی‌اطلاع، دستخوش این تبلیغات سوء اینها شده‌اند و در مقابل ملت ایستاده‌اند.
امام خمینی (ره)، صحیفه، جلد ۱۵،  
 صص ۲۰۱ تا ۳۰۸


۳ـ پیوند منافقین با آمریکا


کاخ سفید اعلام کرد که از این منافقین باید پشتیبانی کرد و این گرفتاری‌های جزئی که در سطح کشور هست و در بین شهرها هست و این دزدهایی که طرفداری آنها را آمریکا می‌کند و اعلام می‌کند که باید آمریکا طرفدار این منافقین باشد، اینها را ان‌شاءلله بزودی شرشان از ایران کنده بشود و هیچ اینها قابل ذکر نیستند. اینها یک دزدهایی هستند که گاهی یک جایی یک چیزی منفجر می‌کنند، هیاهوشان خیلی است، صحبت خیلی می‌کنند ولی واقعیتی اینها ندارند.
امام خمینی (ره)، صحیفه، جلد ۱۵، ۲/۶/۶۰،
صص ۱۰۷ تا ۱۱۱


ج ـ ملی‌گراها


۱ـ لزوم مقابله با احیای ملی‌گرایی


آنهایی که می‌گویند ما ملیت را می‌خواهیم احیا بکنیم، آنها مقابل اسلام ایستاده‌اند. اسلام آمده است که این حرف‌های نامربوط را از بین ببرد. افراد ملی به درد ما نمی‌خورند. افراد مسلم به درد ما می‌خورند. اسلام با ملیت مخالف است. معنی ملیت این است ما ملت را می‌خواهیم و ملیت را می‌خواهیم و اسلام را نمی‌خواهیم.
(بیانات امام خمینی به مناسبت روز جهانی قدس)، صحیفه نور، ج ۲، ۱۵/۵/۵۹، صص ۲۷۵- ۲۷۴


۲ـ لزوم مقابله با ملی‌گراهای سازشکار با دشمنان


من به صراحت می‌گویم ملی‌گراها اگر بودند براحتی در مشکلات و سختی‌ها و تنگناها دست سازش به طرف دشمنان دراز می‌کردند و برای اینکه خود را از فشارهای روزمره سیاسی برهانند همه کاسه‌های صبر و مقاومت را یک جا می‌شکنند و به همه میثاق‌ها و تعهدات ملی و میهنی ادعای خود پشت پا می‌زند.

(پیام به مناسبت سالگرد کشتار خونین مکه و قبول قطعنامه ۵۹۸)، صحیفه نور، ج۲، ۲۹/۴/۶۷، ص ۲۴۳


۳ـ لزوم مقابله با ملی‌گراهای مخالف اسلام


بسیار غفلت می‌خواهد و بسیار ساده اندیشی می‌خواهد که این گروه‌هایی که با هم ائتلاف کردند و این جبهه ملی که بر ضداسلام می‌خواهد راهپیمایی راه بیندازد و مسلمانان هم بنشینند تماشا کنند که به ضداسلام مقاله بنویسند و سب اسلام را بکنند و حکم ضروری اسلام را غیرانسانی بخوانند بعد از اینکه من می‌بینم ائتلاف شما با اینهاست، خب من با این جمعیت نمازخوان و متدین چه بکنم؟

من به اینها علاقه داشتم، حالا به بعضی هاشان هم باز علاقه دارم، با اینها ما تکلیفمان چیست؟


خب، چرا حسابتان را جدا نمی‌کنید؟ من حالا باز عرض می‌کنم به شماها حساب‌هایتان را جداکنید. به مجرد اینکه کمونیست‌ها هم به ضداسلام است، آقایان از کمونیست‌ها هم دعوت کردند که بیایید، بیایید با هم باشیم. خب جبهه ملی تکلیفش معلوم است، آن صریحا به ضداسلام قیام کرده  اما شمایی که مسلمان هستید و هیچگاه نمی‌خواهید به ضداسلام قیام کنید، چرا اینقدر هواهای نفسانیه زیاد شده است که نمی‌فهمید دارید چه می‌کنید؟

چرا اینقدر شیطان بر نفس ماها سلطنت پیدا کرده است که چشم‌های ما را کور کرده و قلب‌های ما را وارونه کرده است؟ بیایید حساب خودتان را جدا کنید. آیا نهضت آزادی هم قبول دارد آن حرفی را که جبهه ملی می‌گوید؟ آنها هم قبول دارند که این حکم، حکم قصاص که در قرآن کریم و ضروری بین همه مسلمین است غیرانسانی است؟ آیا این نماز شب خوان‌ها این را قبول دارند یا نه؟

شک ندارم که قبول ندارند. خب اعلام کنید. چرا ساکت نشسته‌اید مگر در نهی از منکر فقط باید من را نهی کنید؟ نهی از منکر فقط برای این است که دولت را خرد کنید و مجلس را خرد کنید و چه؟! با منکر می‌خواهید نهی از منکر کنید؟ کدام منکر؟ شما می‌فرمایید که آن کسی که دعوت می‌کند به اینکه بیایید با این حکم غیرانسانی اسلام راهپیمایی کنید مسلمان‌ها بنشینند تماشا کنند، سب به رسول‌الله بشود، سب به قرآن هم بشود، این سب به قرآن است.
(بیانات امام خمینی (ره) در جمع اقشار مختلف)، صحیفه نور، ج ۱۵، ۲۲ /۳/۶۰، صص ۱۵و۱۴


د ـ  منحرفین


۱ـ لزوم مقابله با عناصر تفرقه‌افکن با پوشش‌های قومی و اسلامی


من به همه ملت توصیه می‌کنم که در هرجا هستید آرامش خودتان را حفظ کنید و گوش[ندهید] به توطئه‌هایی که در دست اجرا هست، گاهی به اسم تشیع و تسنن که بعضی شیاطین که به اسلام هم عقیده ندارند، با این اسم‌ها می‌خواهند تفرقه بیندازند و گاهی به اسم ترک و فارس اشخاصی که به ملت ایران اعتقادی ندارند و جز برای بهره‌برداری خودشان قدمی برنمی‌دارند، می‌خواهند اختلاف ایجاد کنند و با بهانه اسلام، جمهوری اسلامی را بکوبند.
صحیفه نور، ج ۱۴، ص ۱۸۹


۲ـ  لزوم مقابله با عناصر تفرقه‌افکن و سوء استفاده‌کنندگان از آزادی


حالا هم اشخاصی در بین این ملت هستند که الهام از خارج می‌گیرند، البته اقلیت هم هستند، لیکن اشخاصی هستند که با هر زبانی با مردم می‌توانند صحبت بکنند، باید ملت ما توجه به این توطئه داشته باشد که توطئه‌ای که محتمل این است که ما را به هم بریزند، حتی در جهاد سازندگی بروند یک کارهایی بکنند که آنجا هم یک اختلافی بشود، نگذارند کار عمل بشود، در دبیرستان بروند در دانشگاه بروند.

هر جا بروند و ما را به هم بریزند دائما اعتصاب و دائما راهپیمایی و دائما کارشکنی باید دولت و ملت، منعکس بکنند در خارج که اینها نمی‌توانند خودشان را اداره بکنند، باید یک کسی برود اداره کند اینها را، ملت باید توجه داشته باشد به این توطئه و از اختلاف دست بردارند، آخر برای چی ما با هم اختلاف داشته باشیم، سر چی اختلاف داشته باشیم. برای چی به جان هم بریزیم، چرا ما خودمان، خودمان را از بین ببریم.

باید ملت متوجه باشد که چیزهایی که اسباب اختلاف هست، اصلا ایجاد نکنیم، اشخاصی که می‌خواهند ایجاد اختلاف بکنند، موعظه‌شان کنند، نصیحت‌شان کنند، اگر گوش نکردند آنها را طردشان بکنند، نگذارند اختلاف حاصل بشود، نگذارند جوری وانمود بشود که این ملت، ملتی نیست که قابل این باشد که آزاد باشد، حالا که آزاد شده ببینید به جان هم ریختند، قابل آزادی نیست.

ملتی که قابل آزادی نیست، باید یکی بیاید یک رضاخان را پیدا کنند (و اینها دارند، از این چیزها دارند) یک رضاخانی را پیدا کنند امروز به اسم اینکه آدم ملی هست، به اسم اینکه یک آدم از این چیزها، از این عنصرها اینها دارند که ۲۰ سال، ۳۰ سال این را با یک صورت ملیت و به یک صورت دلسوزی نگه‌دارند، آن روزی که می‌خواهند کار را انجام بدهند، به صورت ملیت، به صورت چه انجام بدهند و توجه به این معنا را باید داشته باشند ملت ما.
صحیفه نور، ج ۱۱، ص ۲۱۹


۳ـ  لزوم مقابله با عناصر تفرقه‌افکن و تضعیف‌کننده ارزش‌ها


اخیرا دست‌های پنهان و آشکار غرب و شرق به منظور ایجاد شکاف و اختلاف میان طرفداران انقلاب اسلامی به حیله جدیدی متوسل شده‌اند که مسؤولان عزیز و رده بالاهای کشورمان و نیز شخصیت‌ها و چهره‌هایی از مجلس و دولت و روحانیون را به تفکر و گرایشات وابستگی و همچنین عدول از مواضع گذشته و نهایتا به شرق‌گرایی یا غرب‌گرایی متهم نمایند و موذیانه با طرح مسائلی از این قبیل که فلان شخصیت نظام جمهوری اسلامی راست گرا یا میانه رو یا سازشکار و غرب‌گراست یا فلان مسؤول تندرو و انقلابی شده‌است که نتیجتا اعتماد مردم را به دست‌اندرکاران نظام سلب نمایند.
امام خمینی (ره)، صحیفه نور، جلد ۲۱، ص ۳۶


۴ـ  لزوم مقابله با شایعه‌سازان و شایعه‌پراکنان


امروز یکی از نقشه‌های بزرگ آنهایی که می‌خواهند این کشور را همه اشیایش را ببرند و همه خزاین ما را ببرند و از راه‌های دیگر مایوس شده‌اند، شایعه است. شما در هر جا که بروید می‌بینید که یک شایعه‌ای درست کرده‌اند یا برای یک گروهی یا برای یک اشخاصی از هر طرف که می‌بینند شایعه‌سازی فراوان است، به حرف شایعه سازان گوش فرا ندهید.
بلاغ ۳، ص ۲۳۱، ۹/۱۱/۵۹


۵ـ  لزوم مقابله با منتقدان معاند


از جمله چیزهایی که محتمل است توطئه باشد برای تضعیف دولت اسلامی، مطالبی است که در بین ملت پخش می‌شود و در رسانه‌ها تعقیب می‌شود و از دولت انتقادهای غیرصحیح می‌شود و کوشش می‌شود دولت را در نظر مردم بد جلوه دهند. دوستان از این توطئه غافل و دشمنان در کمین هستند، من نمی‌گویم دولت صد درصد موفق است، لیکن می‌گویم خدمتگزار است و کوشش دارد انجام خدمت نماید.
امام خمینی (ره)، صحیفه نور،جلد ۱۹، ص ۲۰۴


۶ـ  لزوم مقابله با التقاطیون


در اینجا نیز یک دسته با کج‌فهمی‌ها و بی‌اطلاعی از اسلام و اقتصاد سالم آن در طرف مقابل دسته اول قرار گرفته و گاهی با تمسک به بعضی آیات یا جملات نهج‌البلاغه اسلام را موافق با مکتب‌های انحرافی مارکس و امثال او معرفی نموده‌اند و توجه به سایر آیات و فقرات نهج‌البلاغه نموده سرخود، به فهم قاصر خود، به پاخاسته و مذهب اشتراکی را تعقیب می‌کنند و از کفر و دیکتاتوری و اختناق کوبنده که ارزش‌های انسانی را نادیده گرفته و یک حزب اقلیت با توده‌های انسانی که مثل حیوانات عمل می‌کنند، حمایت می‌کنند.
صحیفه نور، جلد ۲۱، صص ۲۰۰ و ۲۰۱


هـ  ـ  غرب‌زدگان


۱ـ لزوم مقابله با مظاهر غرب و غرب زدگی


شما گمان نکنید که از غرب برای ما یک تحفه‌ای می‌آورند. شما گمان نکنید که از غرب برای ما چیزی می‌آورند که ما را مترقی کنند، ترقی به ما بدهند. غرب تا ما را در سطح پایین نگه ندارد، نمی‌تواند از ما استفاده کند. کوشش آنها این است که ماها، این ممالک اسلامی، این ممالک مستضعف در یک سطح پایینی از همه امور باشیم. هر امری را که آنها برای ما بیاورند، یک امر استعماری است. یعنی اگر طب را برای ما بیاورند طب استعماری است، اگر دارو برای ما صادر کنند آن هم استعماری است، اگر دانشگاه برای ما بخواهند درست کنند آن هم دانشگاه استعماری است. همه چیز را آنها می‌خواهند به طوری درست کنند که برای خودشان نافع باشد و ما چشم و گوش بسته تسلیم آنها باشیم و الآن که به خواست خدای تبارک و به برکت اسلام ما از این قید و بند خارج شدیم، باید خیلی متوجه باشیم به اینکه مبادا ما را دوباره در این قید و بندها قرار بدهند.
صحیفه نور، جلد ۱۳، ص ۱۸۴


۲ـ  لزوم جلوگیری از نفوذ عناصر فاسد دارای گرایش به غرب و شرق در دانشگاه‌ها


اکنون بحمدالله تعالی، دانشگاه از چنگال جنایتکاران خارج شده و بر ملت و دولت جمهوری اسلامی است در همه اعصار که نگذارند عناصر فاسد دارای مکتب‌های انحرافی با گرایش به غرب و شرق در دانشسراها و دانشگاه‌ها و سایر مراکز تعلیم و تربیت نفوذ کنند و از قدم اول جلوگیری نمایند تا مشکل پیش نیاید و اختیار از دست نرود.
صحیفه نور، جلد ۲۱، ص ۱۰۲


۳ـ  لزوم مقابله با عالمان و متفکران بی‌تقوا


صدمه‌هایی که وارد می‌شود بر مملکت غالبا از این متفکرین بی‌پرورش. آموزش‌های بی‌پرورش واقع می‌شود، علم را تحمیل می‌کنند لیکن تقوا ندارند، لیکن پرورش باطنی ندارند. از این جهت عمال خارجی می‌شوند. از این جهت نقشه‌ها را برای فنای مملکت خودشان می‌کشند.
صحیفه نور، جلد ۸، ص ۱۱۹


۴ـ لزوم مبارزه با روحیه غرب‌گرایی در داخل کشور


اگر ما ترتیبی اصولی در دانشگاه‌ها داشتیم، هرگز طبقه روشنفکر دانشگاهی‌ای نداشتیم که در بحرانی‌ترین اوضاع ایران در نزاع و چند دستگی با خودشان باشند و از مردم دیده باشند و از آنچه که بر مردم می‌گذرد چنان آسان گذرند که گویی در ایران نیستند. تمام عقب‌ماندگی‌های ما به خاطر عدم شناخت صحیح اکثر روشنفکران دانشگاهی از جامعه اسلامی ایران بود و متاسفانه هم‌اکنون هم هست. اکثر ضربات مهلکی که به این اجتماع خورده است از دست اکثر همین روشنفکران دانشگاه رفته‌ای است که همیشه خود را بزرگ می‌دیدند و می‌بینند و تنها حرف‌هایی می‌زدند و می‌زنند که دوست به اصطلاح روشنفکر دیگرش بفهمند و اگر مردم هیچ نفهمند، نفهمند زیرا دیگر چیزی که مطرح نیست مردمند و تمام چیزی که مطرح است خود اوست برای اینکه بد آموزی‌های دانشگاهی زمان شاه، روشنفکر دانشگاهی را طوری بار می‌آورد که اصولا ارزشی برای خلق مستضعف قائل نبود و متاسفانه هم‌اکنون هم نیست. روشنفکران متعهد و مسؤول! بیایید تفرقه و تشتت را کنار گذارید و به مردم فکر کنید و برای نجات این قهرمانان شهید داده خود را از شر «اسم و اسمیت» به شرق و غرب نجات دهید. روی پای خود بایستید و از تکیه بر اجانب بپرهیزید.


۵ـ پرهیز از غرب زدگی و شرق زدگی، راه مقابله با ابرقدرت‌ها


وظیفه ما است که در مقابل ابرقدرت‌ها بایستیم و قدرت ایستادن هم داریم. به شرط اینکه روشنفکران دست از غرب و شرق و غربزدگی بردارند و صراط مستقیم اسلام و ملیت را دنبال کنند.
پیام امام خمینی (ره) به مناسبت حلول سال جدید، صحیفه نور، جلد ۱۲، ۱/۱/۵۹، ص ۱۹


وـ  سرمایه‌داران


۱ـ  لزوم مقابله با سرمایه‌داران و پول پرستان و خوانین


علمای اصیل اسلام هرگز زیر بار سرمایه‌داران و پول پرستان و خوانین نرفته‌اند و همواره این شرافت را برای خود حفظ کرده‌اند و این ظلم فاحشی است که کسی بگوید دست روحانیت اصیل طرفدار اسلام ناب محمدی با سرمایه‌داران در یک کاسه است.
صحیفه نور، جلد ۲۱، ص ۹۰


۲ـ لزوم پرهیز از همنشینی با سرمایه‌داران و دفاع  از محرومان


همه آرمان و آرزوی ملت و دولت و مسؤولان کشورما است که روزی فقر و تهیدستی در جامعه ما رخت بربندد و مردم عزیز و صبور و غیرتمند کشور از رفاه و زندگی مادی و معنوی برخوردار باشند. خدا نیاورد آن روزی را که سیاست ما، سیاست مسؤولان کشور ما پشت کردن به دفاع از محرومین و رو آوردن به حمایت از سرمایه‌دارها گردد و اغنیا و ثروتمندان از اعتبار و عنایت بیشتری برخوردارشوند ـ معاذا ـ که این با سیره و روش انبیاء و امیر المومنین و ائمه معصومین ـ علیهم السلام‌ـ سازگار نیست، دامن حرمت و پاک روحانیت از آن منزه است، از پا برهنگان برخاسته است و شعار دفاع از حقوق مستضعفان را زنده کرده است.
پیام برائت به زائرین بیت الله‌الحرام، صحیفه نور، ج ۲۰، ۶/۵/۶۶، ص ۱۲۹


۳ـ  لزوم مقابله با روحیه رفاه‌طلبی و سرمایه‌داری جهت کسب استقلال و آزادی


ملت عزیز ما که مبارزان حقیقی و راستین ارزش‌های اسلامی هستند بخوبی دریافته‌اند که مبارزه  با رفاه‌طلبی سازگار نیست و آنها که تصور می‌کنند مبارزه در راه استقلال و آزادی مستضعفین و محرومان جهان با سرمایه‌داری و رفاه‌طلبی منافات ندارد با الفبای مبارزه بیگانه‌اند و آنهایی هم که تصور می‌کنند سرمایه‌داران و مرفهان بی‌درد با نصیحت و پند و اندرز متنبه می‌شوند وبه مبارزان راه آزادی پیوسته یا به آنان کمک می‌کنند… ما باید تمام تلاشمان را بنماییم تا به هر صورتی که ممکن است خط اصولی دفاع از مستضعفین را حفظ کنیم.

پیام امام خمینی (ره) به مناسبت سالگرد کشتار خونین مکه و قبول قطعنامه ۵۹۸، صحیفه نور، جلد ۲۰، ۲۹/۴/۶۷، ص ۲۳۵


زـ عناصر نفوذی و سرسپرده


۱ـ  لزوم مقابله با عناصر نفوذی و سرسپرده در ارگان‌های دولتی


چه بسا با نفوذ، سرسپردگان داخلی در ارگان‌های دولتی و مقامات موثر، به تدریج قدم به قدم کار خود را انجام دهند و انسان مستقیم را منحرف ‌کنند و متعهدان را وابسته نمایند. غفلت از این امر، فاجعه برانگیز است و همه مقامات، خصوصا مقامات بالا چون روسای سه گانه، بیشتر مورد نظر و هدف هستند زیرا انحراف آنان ـ خدای نخواسته ـ ممکن است انحراف رژیم را در پی داشته باشد، همه ما و شما باید بدانیم که شیطان خارج و داخل و نفس اماره به تدریج انسان را از خلاف‌های کوچک به بزرگ و بزرگ‌تری می‌کشاند که یک وقت از کفر سر در می‌آورد.
صحیفه نور، جلد ۱۹، ص ۲۲۲


۲ـ لزوم مقابله با عناصر نفوذی ناراضی‌تراش در ارگان‌های دولتی و سوء استفاده‌های نامشروع


و اما به آن دسته که از روی بعضی اشتباهات یا بعضی خطاها چه عمدی و چه غیرعمدی که از اشخاص مختلف یا گروه‌ها صادر شده و مخالف با احکام اسلام بوده است با اصل جمهوری اسلامی و حکومت آن مخالفت شدید می‌کنند و برای خدا در براندازی آن فعالیت می‌نمایند و با تصور خودشان این جمهوری از رژیم سلطنتی بدتر یا مثل آن است، با نیت صادق در خلوت تفکر کنند و از روی انصاف مقایسه نمایند با حکومت و رژیم سابق و باز توجه نمایند که در انقلاب‌های دنیا هرج و مرج‌ها و غلط‌روی‌ها و فرصت‌طلبی‌ها غیرقابل اجتناب است و شما اگر توجه نمایید و گرفتاری‌های این جمهوری را در نظر بگیرید از قبیل توطئه‌ها و تبلیغات دروغین و حمله مسلحانه خارج مرز و داخل و نفوذ غیرقابل اجتناب گروه‌هایی از مفسدان و مخالفان اسلام در تمام ارگان‌های دولتی به قصد ناراضی کردن ملت از اسلام و همت اسلامی و تازه‌کار بودن اکثر یا بسیاری از متصدیان امور و پخش شایعات دروغین از کسانی که از استفاده‌های کلان غیرمشروع بازمانده استفاده آنان کم شده و کمبود چشمگیر قضات شرع و گرفتاری‌های اقتصادی کمرشکن و اشکالات عظیم در تصفیه وتهذیب متصدیان چند میلیونی و کمبود مردمان صالح کاردان و متخصص و ده‌ها گرفتاری دیگر که تا انسان وارد گود نباشد از آنها بی‌خبر است و از طرفی اشخاص غرضمند سلطنت سرمایه‌دار هنگفت که با رباخواری و سودجویی و با اخراج ارز و گرانفروشی به حد سرسام آور و قاچاق و احتکار، مستمندان و محرومان جامعه را تا حد هلاکت در فشار قرار داده و جامعه را به فساد می‌کشند، نزد شما آقایان به شکایت و فریبکاری آمده و گاهی هم برای آبروآوردن و خود را مسلمان خالص نشان دادن، به عنوان سهم مبلغی می‌دهند و اشک تمساح می‌ریزند و شما را عصبانی کرده به مخالفت بر می‌انگیزانند که بسیاری از آنان با استفاده‌های نامشروع، خون مردم را می‌مکند و اقتصاد کشور را به شکست می‌کشند.
صحیفه نور، ج ۲۱، صص ۲۰۲ و ۲۰۱


۳ـ لزوم مقابله با ملی‌گراها و روشنفکران مصنوعی و روحانی‌نمایان  نفوذی


در این زمان که مخالفان اسلام و جمهوری اسلامی کمر به براندازی اسلام بسته‌اند و از هر راه ممکن برای این مقصد شیطانی کوشش می‌نمایند و یکی از راه‌های با اهمیت برای قصد شوم آنان و خطرناک برای اسلام و حوزه‌های اسلامی، نفوذ دادن افراد منحرف و تبهکار در حوزه‌های علمیه است که خطر بزرگ کوتاه مدت آن بدنام نمودن حوزه‌ها با اعمال ناشایسته و اخلاق و روش انحرافی است و خطر بسیار عظیم آن در دراز مدت به مقامات بالا رسیدن یک یا چند نفر شیاد که با آگاهی بر علوم اسلامی و جازدن خود را بین توده‌ها و قشرهای مردم پاکدل و علاقه مند نمودن آنان را به خویش و ضربه مهلک زدن به حوزه‌های اسلامی و اسلام عزیز و کشور در موقع مناسب می‌باشد و می‌دانیم که قدرت‌های بزرگ چپاولگر در میان جامعه‌ها وافرادی به صورت‌های مختلف از ملی‌گراها و روشنفکران مصنوعی و روحانی‌نمایان که اگر مجال یابند از همه پرخطرتر و آسیب‌رسان‌ترند، ذخیره دارند که گاهی ۴۰-۳۰سال با مشی اسلامی و مقدس مآبی یا پان ایرانیسم و وطن‌پرستی و حیله‌های دیگر با صبر و بردباری در میان ملت‌ها زیست می‌کنند و در موقع مناسب ماموریت خود را انجام می‌دهند. و ملت عزیز ما در این مدت کوتاه پس از پیروزی انقلاب نمونه‌هایی از قبیل مجاهد خلق و فدایی خلق و توده‌ای‌ها و دیگر عناوین دیده‌اند و لازم است همه با هوشیاری این قسم توطئه را خنثی نمایند و از همه لازم‌تر حوزه‌های علمیه است که تنظیم و تصفیه آن به مدرسین محترم و افاضل سابقه دار است با تایید مراجع وقت. و شاید تز نظم در بی‌نظمی است، از القائات شوم همین نقشه‌ریزان و توطئه‌گران باشد.
صحیفه نور، ج ۲۱، ص ۱۸۹


۴ـ لزوم مقابله با شعار جدایی دین از سیاست توسط نفوذی‌ها


استکبار وقتی که از نابودی مطلق روحانیت و حوزه‌ها مایوس شد، ۲ راه را برای ضربه زدن انتخاب نمود، یکی راه ارعاب و دیگری راه خدعه و نفوذ در قرن معاصر، وقتی حربه ارعاب و تهدید چندان کارگر نشد، راه‌های نفوذ تقویت گردیده نخستین و مهم‌ترین حرکت، القای شعار جدایی دین از سیاست است که متاسفانه این حربه در حوزه و روحانیت تا اندازه‌ای کارگر شده است تا جایی که دخالت در سیاست دون‌شان فقیه و ورود در معرکه سیاسیون تهمت وابستگی به اجانب را به همراه می‌آورد. یقینا روحانیون مجاهد از نفوذ بیشتر زخم برداشته‌اند.
صحیفه نور، ج ۲۱، ص ۹۱


۵ـ لزوم مقابله با آخوندهای درباری تفرقه‌افکن


بعضی آخوندها، آخوندهای درباری کتاب نوشتند [و] در همین زمان در مکه منتشر کردند، باز کتاب تفرقه. اینها نمی‌دانم چه فکر می‌کنند، جز این است که اینها نوکر آمریکا یا بعضی بلاد دیگر هستند که اینها را وادار به این می‌کنند که یک همچو مسائلی را بگویند و تفرقه ایجاد کنند؟  در بین خود ما هم خب تفرقه‌هایی هست، این شیخی است و آن صوفی است وآن اخباری است و آن اصولی است. عقاید مختلف اسباب اختلافات خارجی چرا بشود؟ چرا در این امری که همه مشترک هستیم با هم نباشیم. اینها جوری است که یک ترتیبی پیدا شده است به دست این توطئه‌گرها که از جوانی، از بچگی ما را تربیت کردند به این طور که شماها باید یک طوری کنید که دیگران نباشند.
صحیفه نور، ج ۲، ص ۳۴


ح ـ روحانی‌نماها و متحجرین


۱ـ  لزوم مقابله با اسلام قشری و مسلک وهابیت


و اخیرا قدرت‌های شیطانی بزرگ توسط حکومت‌های منحرف خارج از تعلیمات اسلامی که خود را به دروغ به اسلام بسته‌اند، برای محو قرآن و تثبیت مقصد شیطانی ابرقدرت‌ها قرآن را با خط زیبا طبع می‌کنند و به اطراف می‌فرستند و با این حیله شیطانی قرآن را از صحنه خارج می‌کنند، ما همه دیدیم قرآنی را که محمد رضا پهلوی طبع کرد و عده‌ای را اغفال کرد و بعضی آخوندهای بی‌خبر از مقاصد اسلامی هم مداح او بودند و می‌بینیم که ملک فهد هر سال مقدار زیادی از ثروت‌های بی‌پایان مردم را صرف طبع قرآن کریم و عمال تبلیغات مذهب ضدقرآنی می‌کند و وهابیت این مذهب سراپا بی‌اساس و خرافاتی را ترویج می‌کند و مردم و ملت‌های غافل را سوق به سوی ابرقدرت‌ها می‌دهد و از اسلام عزیز و قرآن کریم برای هدم اسلام و قرآن بهره‌برداری می‌کند.
صحیفه نور، ج ۲۱، ص ۱۷۱


۲ـ لزوم مقابله با روحانی‌نماها و متحجرین


دشمنان از دیرباز برای اختلاف افکنی میان روحانیون آماده شده‌اند. غفلت از آن، همه چیز را برباد می‌دهد، حال اختلاف به هر شکلی باشد، بدبینی شدید نسبت به مسؤولان بالا باشد یا مرزبندی فقه سنتی و پویا و امثال آن. اگر طلاب و مدرسین حوزه علمیه با یکدیگر هماهنگ نباشند، نمی‌توان پیش بینی نمود که موفقیت از آن کیست و اگر بر فرض محال حاکمیت فکری از آن روحانی‌نماها و متحجرین گردد روحانیت انقلاب جواب خدا و مردم را چه می‌دهد؟
صحیفه نور، ج ۲۱، ص ۹۶


۳ـ  لزوم مقابله با مقدسین روحانی‌نما


آنقدر که اسلام از این مقدسین روحانی‌نما ضربه خورده است، از هیچ قشر دیگر نخورده است و نمونه بارز آن مظلومیت و غربت امیر المومنین(ع) که در تاریخ روشن است.
صحیفه نور، ج ۲۱، ص ۹۲


ط ـ لیبرال‌ها


۱ـ  لزوم مقابله با لیبرال‌ها و انقلابی نماها


من به طلاب عزیز هشدار می‌دهم که علاوه بر اینکه باید مواظب القائات روحانی‌نماها و مقدس‌مآب‌ها باشند از تجربه تلخ روی کار آمدن انقلابی نماها و به ظاهر عقلای قوم که هرگز با اصول و اهداف روحانیت آشتی نکرده‌اند عبرت بگیرند که مبادا گذشته تفکر و خیانت آنان فراموش و دلسوزی‌های بی‌مورد و ساده اندیشی‌ها سبب مراجعت آنان به پست‌های کلیدی و سرنوشت ساز نظام شود. من امروز بعد از ۱۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی همچون گذشته اعتراف می‌کنم که بعضی تصمیمات اول انقلاب در سپردن پست‌ها و امور مهمه کشور به گروهی که عقیده خالص و واقعی به اسلام ناب محمدی نداشته‌اند اشتباهی بوده است که تلخی آثار آن به راحتی از میان نمی‌رود، گرچه در آن موقع هم من شخصا مایل به روی کارآمدن آنان نبودم ولی با صلاحدید و تایید دوستان قبول نمودم و الان هم سخت معتقدم که آنان به چیزی کمتر از انحراف انقلاب از تمام اصولش و حرکت به سوی آمریکای جهانخوار قناعت نمی‌کنند در حالی که در کارهای دیگر نیز جز حرف و ادعا هنری ندارند. امروز هیچ تاسفی نمی‌خوریم که آنان در کنار ما نیستند چرا که از اول هم نبوده‌اند.
پیام امام خمینی (ره) درباره استراتژی انقلاب، صحیفه نور، ج ۲۱، ۳/۱۲/۶۷، صص ۹۶ ـ ۹۵


۲ـ لزوم جلوگیری از نفوذ منافقین و لیبرال‌ها به  مراکز دولتی


امروز غرب و شرق بخوبی می‌دانند که تنها نیرویی که می‌تواند آنان را از صحنه خارج کند، اسلام است. آنها در این ۱۰ سال انقلاب اسلامی ایران ضربات سختی از اسلام خورده‌اند و تصمیم گرفته‌اند که به هر وسیله ممکن آن را در ایران که مرکز اسلام ناب محمدی است نابود کنند. اگر بتوانند با نیروی نظامی، اگر نشد، با نشر فرهنگ مبتذل خود و بیگانه کردن ملت از اسلام و فرهنگ ملی خویش و اگر هیچ کدام از اینها نشد، ایادی خودفروخته از منافقین و لیبرال‌ها و بی‌دین‌ها را که کشتن روحانیون و افراد بی‌گناه برای‌شان چون آب خوردن است، در منازل و مراکز ادارات نفوذ می‌دهند که شاید به مقاصد شوم خود برسند. و نفوذی‌ها بارها اعلام کرده‌اند که حرف خود را از دهان ساده اندیشان موجه می‌زنند.
صحیفه نور، ج ۲۱، ص ۱۰۸

منبع: وطن امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • فاطیما ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۸
    1 0
    عالی بود .دستتون درد نکند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس