کد خبر 707973
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۰
مصرف بنزین نمایه

مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده های نفتی از رشد 5.5 درصدی مصرف بنزین در آغاز سال 96 خبر داد و گفت: در حال حاضر بین تولید و مصرف بنزین 15 میلیون لیتر فاصله است.

به گزارش مشرق به نقل از روابط عمومی وزارت نفت منصور ریاحی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران با اشاره به تدابیر همه جانبه در بخش‎های مختلف این شرکت برای تامین پایدار سوخت در ایام نوروز به منظور رفاه حال مسافران در بخش‎های جاده‎ای، ریلی و هوایی گفت: تامین و توزیع سوخت در سراسر کشور بدون مشکل انجام شد.

*فاصله 15 میلون لیتری تولید و مصرف بنزین

وی افزود: فاصله میان تولید و مصرف بنزین در کشور هم اکنون به حدود روزانه ١٥ میلیون لیتر می‎رسد که با بهره‎برداری از طرح‎های افزایش تولید و کیفیت در پالایشگاه‎ها و به ویژه وارد مدار شدن فاز نخست پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس در تامین بنزین مورد نیاز داخل خودکفا و از واردات بی نیاز می‌شویم، با این حال برای کاهش مصرف سوخت باید برای بنزین در سبد سوخت فکر جایگزین‎های مناسبی بود.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران تصریح کرد: در زمینه ایجاد تنوع در سبد سوخت و ترویج رویه مصرف بهینه سوخت و انرژی در کنار وزارت نفت بخش‌های دیگر مدیریت کلان کشوری از جمله مجلس شورای اسلامی، خودروسازان، دیگر وزارتخانه‎ها و سازمان‎های مربوطه باید فعال شوند.

بر اساس این گزارش، کارخانه‎های خودروسازی کشور پارسال حدود یک میلیون و ٢٨٠ هزار خودرو تحویل مردم داده‌اند که البته این مورد افزون بر افزایش مصرف به دلیل ناوگان فرسوده حمل و نقل در کشور است، بنابراین مدیریت کلان کشوری با رویکرد ساختاری و عمیق به این مسئله باید برای به حداقل رساندن مصرف انرژی به ویژه بنزین تلاش کند.

*رشد 5.5 درصدی مصرف بنزنی در آغاز سال 96

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‎های نفتی ایران همچنین درباره گزارش سوخت‎رسانی در ایام نوروز همزمان با افزایش سفرها، به اقدام‎های متناوب این شرکت از جمله برگزاری گلگشت های نوروزی برای بررسی وضع جایگاه‎های و نحوه ارائه خدمات آنان به مسافران، از اواخر سال ٩٥ اشاره و  میانگین مصرف بنزین در بازه زمانی ٢٥ تا ٣٠ اسفندماه پارسال را با ٣,٥ درصد رشد نسبت به دوره مشابه سال پیش از آن، ٩٣.٥ میلیون لیتر در روز اعلام کرد.

وی افزود: میانگین مصرف بنزین از یکم فروردین ماه امسال ٨٥,٧ میلیون لیتر در روز بوده است که در مقایسه با رقم ٨١.٢ میلیون لیتر مدت مشابه سال ٩٥، رشد ٥.٥ درصدی را نشان می‎دهد.

ریاحی عنوان کرد: در بخش تامین سوخت هوایی (ATK) آمار شرکت ملی پخش فرآورده‎های نفتی ایران از افزایش ٥,١ درصدی حکایت دارد به طوری که پارسال در مجموع ٦٨.٥ میلیون لیتر بنزین به هواپیماهای کشور برای سفرهای داخلی و خارجی تحویل شد و این مقدار امسال در ١٣ روز فروردین ماه در مجموع ٧٢.٣ میلیون لیتر بود.

وی افزود: شرکت ملی پخش فرآورده‎های نفتی ایران در ١٣ روز نخست سال ٩٦ به ٩٥٨٩ فروند سوخت هوایی تحویل داد، در حالی که این رقم در مدت مشابه پارسال ٨٨٧٤ فروند بود.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‎های نفتی ایران گفت: مصرف گازوئیل در بازه زمانی یادشده کاهش داشته است، به طوری که همه ساله در این فصل شاهد چنین شرایطی هستیم و به همین جهت زمان خوبی برای ذخیره سازی این فرآورده به شمار می‎آید.

ریاحی گفت: البته با وجود کاهش ١,٤ درصدی مجموع مصرف گازوئیل در یکم تا ١٣ فروردین ماه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، مصرف غیر نیروگاهی گازوئیل در ١٣ روز امسال حدود ١٢.٢ درصد رشد داشته است.

وی افزود: میانگین مصرف نیروگاهی گازوئیل در ١٣ روز فروردین ماه امسال ٣٣,٣ میلیون لیتر در روز بوده؛ در حالی که میانگین مصرف این فرآورده در مدت مشابه پارسال ٣٣.٨ میلیون لیتر بوده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس