نبوی

بهزاد نبوی در ادامه یک خاطره جدید درباره امام خمینی و مرحوم بازرگان نقل می کند که البته صحت آن نیازمند تایید و تحقیق می باشد.

به گزارش مشرق، روزنامه اعتماد بخش های از مصاحبه اخیر بهزاد نبوی با یکی از سایت های خبری را به صورت ویژه در صفحه اول خود پوشش داده است.

در بخش های از این گفتگو بهزاد نبوی درباره لقب "چریک پیر" به خودش می گوید: لقب «چریک پیر» شاید به آن دلیل باشد که من قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، عضو یک گروه مسلح بودم و به خاطر عضویت در آن گروه در حالی که مسلح بودم، دستگیر شدم. شاید به همین دلیل تصور کرده‌اند که من هم چریک بودم در حالی که ما هنوز فعالیت مسلحانه را شروع نکرده بودیم و بنا داشتیم کارهایی انجام دهیم. دلیل لقب «پیر» را اما نمی‌دانم، چون حدود سی سال است که به من چریک پیر می‌گویند. علاوه بر موارد فوق، در زمان شاه، هفت سال زندان بودم و بعد بیرون آمدنم انقلاب شد. پس از انقلاب هم عضو سازمانی شدم که مشی ایدئولوژیک، سیاسی و نظامی را مدنظر داشت چون ابتدای انقلاب بود و این تصور وجود داشت که ممکن است به فعالیت مسلحانه برای حفظ انقلاب نیاز باشد. در نتیجه این مشی مجاهدین انقلاب اسلامی اولیه که فعالیت نظامی را بخشی از برنامه‌هایش می‌دانست هم سبب شد من که عضو آن سازمان بودم، به عنوان چریک پیر معروف شوم."

*پشیمانی از مبارزه مسلحانه با رژیم پهلوی

بهزاد نبوی همچنین می افزاید: " امروز دیگر اعتقادی به فعالیت‌های چریکی ندارم و معتقد هستم آن زمان هم بی‌جهت فکر می‌کردیم در حال انجام کار مهمی هستیم و عملا با آن روش‌ها نمی‌شد رژیم موجود را سرنگون کرد. به همین دلیل احساس مثبت و منفی نسبت به آن ندارم، اما به‌طور کلی کار چریکی را چندان کار مناسب و مفیدی نمی‌دانم. امروز که اصلا هیچ کس در دنیا به دنبال این نوع کارها نیست؛ فقط داعش است و حتی القاعده هم در حال عقب‌نشینی از این دست اقدامات است. معتقدم باید کار فکری کرد.

*اعتقادی به تلاش برای براندازی نظام کنونی ندارم

ما به دنبال براندازی حاکمیت قبلی بودیم، اما در مورد حاکمیت فعلی، به دنبال براندازی نیستیم. آن زمان معتقد بودیم که آن نظام، قابل اصلاح نیست و باید تغییر پیدا کند در حالی که امروز به نظام‌مان به چشم یک نظام اصلاح‌پذیر نگاه می‌کنیم. به همین دلیل هم خود را اصلاح‌طلب می‌دانیم. ما معتقدیم این نظام اصلاح‌پذیر است و باید در جهت اصلاح آن تلاش کرد و به همین دلیل است که لقب چریک پیر، امروز بی‌معنی است. چرا که نه من قصد دارم فعالیت مسلحانه جدید شروع کنم و نه معتقدم به اینکه امروز باید در جهت براندازی نظام حاکم و ایجاد نظام جدید تلاش کرد.

* یک خاطره از امام خمینی (ره) اینبار درباره بازرگان

وی می افزاید: "شنیده بودم فردی خدمت امام گفته بود که آقای مهندس بازرگان با انقلاب و نظام مخالف است؛ امام در جواب گفته بود که «مهندس بازرگان با من و شما مخالف است، با انقلاب و نظام مخالف نیست». استنباط من این بود که با وجود اختلاف فکری و نظری، امام به آقای مهندس بازرگان و امثال ایشان احترام می‌گذاشت و هیچ‌وقت با آنها برخوردهای تند نمی‌کرد."

با این وجود لازم به ذکر است، بر اساس اسناد متعدد و غیرقابل انکار حضرت امام (ره) به علت مخالفت دولت بازرگان با برخی از اصول انقلاب همانند استکبار ستیزی و رابطه با آمریکا با دولت موقت و همچنین گروهک نهضت آزادی مقابله جدی را انجام دادند.

منبع: جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 17
 • سیب IR ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۴
  10 8
  به قول شهید دیالمه، انقلاب هر زمان يك موج مي‌زند و يك مشت زباله را بيرون مي‌ريزد
 • محمد IR ۲۱:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۴
  9 3
  *اعتقادی به تلاش برای براندازی نظام کنونی ندارم !!!! نه جرآتش را دارید و نه قدرتش را . در فتنه 88 ثابت کردید که با اصل نظام و ولایت فقیه مخالفید .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس