روحانی ظریف آخوندی ترکان نعمت زاده

از ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم تا به حال، مصادیق زیادی از بیگانه پرستی و غرب محوری دولتی‌ها شاهد بوده‌ایم، مصادیقی که نشان می‌دهد در میان بعضی از اعتدالیون نشانه‌ای از خودباوری وجود ندارد.

سرویس سیاست مشرق - حسن روحانی بهمن‌ماه 95 در حرم ملکوتی امام خمینی (ره) و در جمع خبرنگاران گفت: گفتمان امام راحل را باید به‌گونه‌ای تفسیر کرد که مایه استحکام بیشتر نظام اسلامی شود، به‌گونه‌ای ارائه کرد که مایه کارآمدی بیشتر دولت جمهوری اسلامی ایران شود و به‌گونه‌ای تبیین کرد که بتوانیم چتر انقلاب را بر سر همه معتقدین و علاقه‌مندان انقلاب اسلامی بگسترانیم و در نهایت عاشقان آزادی و استقلال جذب آن شوند. وی افزود: ما "بیگانه‌پرست و بیگانه هراس"، تافته جدا بافته و همچنین تار و پود گمشده در نقش جهان نیستیم.(1)

اما مروری بر اظهارات مقامات دولت یازدهم به ویژه رئیس‌جمهور نشان‌دهنده آن است که آقای روحانی و تیم همراهش پا را فراتر از آنچه که خود رفع بیگانه هراسی می‌خوانند، نهاده و تمرکز بر توان خارجی را بر استفاده از توان داخلی ترجیح داده‌اند. گزیده برخی از سخنان مقامات ارشد دولت تدبیر و امید در جدول زیر از این واقعیت حکایت دارد:

نام و مسئولیت

اظهارنظر

حسن روحانی

رئیس‌جمهور

مذاکره با آمریکا امکان‌پذیر و شدنی است اما سخت است هرچند بنده معتقدم مذاکره با آمریکا راحت‌تر از مذاکره با اروپاست چراکه اروپایی‌ها به دنبال اجازه از آمریکا هستند...آمریکایی‌ها کدخدای ده هستند، با کدخدا بستن راحت‌تر است.(2)

حسن روحانی

رئیس‌جمهور

حسن روحانی رئیس‌جمهور در پیامی به فرانسوا اولاند رئیس‌جمهوری فرانسه حوادث تروریستی و کشته و مجروح شدن تعداد زیادی از مردم در پاریس را تسلیت گفت و بر ضرورت تلاش همگانی برای مبارزه با تروریزم تأکید کرد. درحالی‌که پس از انفجارهای تروریستی لبنان، محمد جواد ظریف به جای حسن روحانی، پیام تسلیت برای دولت و ملت لبنان پیام تسلیت ارسال نمود.

با فاصله دو روز از انفجارهای ضاحیه در جنوب لبنان و پس از پیام تسلیت سریع به دولت فرانسه، حسن روحانی در اقدامی دیرهنگام به مردم لبنان هم تسلیت گفت.(3)

محمدرضا نعمت زاده

وزیر صنعت، معدن و تجارت

نعمت زاده در همایش روز ملی صادرات گفت: من به برخی از شرکت‌ها پیشنهاد واردات مدیران خارجی را دادم که برخی از آن‌ها نیز اقدام به این کار و از این شرایط استقبال کردند. هیچ اشکالی ندارد که برای حضور در بازارهای بین‌المللی از مدیران باتجربه خارجی و دانش آن‌ها استفاده کنیم. همان‌طور که در بخش ورزشی مربی خارجی به کشور می‌آوریم در اقتصاد نیز نیازمند به آوردن مدیران اقتصادی خارجی هستیم.(4)

اکبر ترکان

مشاور رئیس‌جمهور

اکبر ترکان در جمع مدیران خودروساز و قطعه ساز اظهار داشت: اگر قرار باشد تعرفه واردات برداشته شود، در هیچ صنعتی به جز آبگوشت بزباش و قورمه‌سبزی، در هیچ تکنولوژی تولید رقابتی و برتری نخواهیم داشت. در سال‌های قبل عده‌ای متفکر سرمایه‌گذاری در صنایع های‌تک در مناطق محروم را مطرح کردند درحالی‌که در شرایط فعلی قابلیت رقابت در هیچ صنعتی را نداریم.(5)

محمدجواد ظریف

وزیر امور خارجه

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان دانشگاه تهران چنین عنوان داشت: " آیا فکر کردید آمریکا که می‌تواند با یک بمب تمام سیستم دفاعی ما را از کار بیاندازد از سیستم دفاعی ما می‌ترسد؟ آیا واقعاً به خاطر  قدرت نظامی، آمریکا جلو نمی‌آید؟"(6)

عباس آخوندی

وزیر راه، مسکن و شهرسازی

مردادماه 95 وزیر راه و شهرسازی به همراه مدیرعامل سابق راه‌آهن در ایستگاه راه‌آهن تهران حضور یافت تا به طور رسمی کترینگ اتریشی‌ها را افتتاح کند. کترینگ مذکور در فاز اول قابلیت تولید 40 هزار سرویس پذیرایی در انواع مختلف ایرانی و فرنگی را در طول شبانه‌روز دارد و می‌تواند نیازمندی‌های راه‌آهن را تا 10 سال آینده تأمین کند. کترینگ اتریشی‌ها روز یکشنبه (24 مرداد) به دست عباس آخوندی افتتاح شد.(7)

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

برگزاری همایش "ایران کانکت" با نقش‌آفرینی سفارت انگلستان در تهران که با شروط عجیب شرکت‌های اروپایی همراه بود. در اطلاعیه سایت این همایش آمده بود: «علاوه بر ضوابط شرکت برگزارکننده این همایش شرایط الحاقی بر این سمینار حاکم است. شرکت Euromoney حضور افراد حقیقی و حقوقی که برابر مقررات بین‌المللی اتحادیه اروپایی و دولت انگلستان در لیست تحریم قرار دارند را به‌هیچ‌وجه مجاز نمی‌داند و این شرکت مجاز است امکان شرکت افراد را بر اساس این ضوابط بررسی نماید».

پس از مطرح شدن اعتراضات نمایندگان مجلس، وزارت ارتباطات دولت یازدهم صبح امروز (سه‌شنبه 26 مرداد 95) با صدور اطلاعیه اعلام کرد که به منظور رفع هرگونه شائبه این شرط  شرکت مذکور حذف گردیده و طرح و ربط برگزاری این همایش به عدم امکان حضور برخی فرماندهان سرافراز کشورمان منطقی و اخلاقی نیست(8)!

علی نورزاد

معاون وزیر راه و شهرسازی

علی نورزاد گفت: در فراخوان عمومی، یک شرکت ایتالیایی برای انجام معماری تمام مناطق آزاد راه تهران - شمال انتخاب شد تا معماری پل‌ها، تونل‌ها و حاشیه این آزادراه را متناسب با فرهنگ و سنن ایرانی اسلامی بر عهده بگیرد.

وی با اشاره به قرارداد شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل با شرکت ایتالیایی یادآور شد: امضای قرارداد با شرکت ایتالیایی به مراحل نهایی رسیده و آن‌ها نخستین طرح خود را برای قطعه یک این آزادراه ارائه دادند و کار خود را نیز در این منطقه آغاز کرده‌اند.(9)

محمد سعیدی

مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی

قرارداد ساخت کشتی‌های کانتینری مگا سایز و تانکرهای حمل مشتقات نفتی و محمولات شیمیایی ۴۹ هزار تنی را با تأمین مالی بانک‌ها و شرکت‌های کره‌ای با کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در سئول منعقد شد.

روابط عمومی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران همچنین اعلام کرد: کشتی‌های کانتینربر سفارش شده در نوع خود اولین شناورهای نسل جدید با چنین ابعادی است که در اختیار ناوگان ملی جمهوری اسلامی قرار می‌گیرد. بر اساس این قرارداد اولین کشتی در نیمه اول سال ۱۳۹۷ تحویل خواهد شد.

قرارداد ساخت ده کشتی، بین کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و هیوندای کره جنوبی به امضا رسید که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و همچنین نمایندگان مجلس، این قراردادها با توجه به توان داخلی در ساخت کشتی، خلاف اقتصاد مقاومتی است. کارشناسان در این زمینه معتقدند کارنامه درخشان شرکت‌های داخلی بخصوص طی پنج سال گذشته آن‌چنان بوده که حتی بارها در بخش‌های مختلف صنعت ساخت کشتی و سازه‌های دریایی مورد تقدیر مسئولان داخلی قرار گرفته‌اند.(10)

منابع:

- 1http://www.yjc.ir/fa/news/5958428/

2  -http://www.irdiplomacy.ir/fa/page/1916161/

3  -http://www.jahannews.com/analysis/455298/

4  -www.tasnimnews.com/fa/news/1394/07/28/893890/

5  -http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930819000087

6  -http://www.598.ir/fa/news/186510

7 - https://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/10/12/1284198

8  -http://www.rajanews.com/news/251833/

9  -http://www.irna.ir/fa/News/82243741/

10  -http://fararu.com/fa/news/298531/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 27
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • سیب IR ۰۱:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۳
  77 28
  این جماعت در جهت سلطه ی کفار بر مملکت اسلامی در حال حرکت هستند و باید منتظر عذاب خدای بزرگ (جل جلاله) باشند ...
  • ناشناس IR ۰۲:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۳
   35 10
   عذاب الهی برای کی؟ مقصر خود مردم هستند که بارها و بارها به این جماعتهای غرب‌زده اعتماد کردند و به آنها رای دادند!! خود کرده را تدبیر نیست اینها دارند عملاً و علناً خود را معرفی میکنند خوب مردمی که پیشرفت را غربی میبینند به همینها رای میدهند.
  • روحانی IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۳
   20 5
   من آنم که رستم بود پهلوان (دولت وعده)
 • مشاور IR ۰۱:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۳
  56 17
  دمتون گرم، ظریف و ترکان و نعمت زادش واقعا درست بود باید به حال چنین وزیر خارجه ای تأسف خورد
 • تکرار می کنم IR ۰۱:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۳
  28 74
  به کوری چشم بدخواهان ایران سربلند و مقتدر و آباد *** روحانی تا ۱۴۰۰***
  • اشنا GB ۰۳:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۳
   28 8
   اوج عدم خود باوری و "ما نمی توانیم" در پیام نوروزی روحانی مشهود بود انجا که گفت: اگر ده تا دولت هم بعد بیایند نمی توانند مشکلات کشور را حل کنند
  • سینا IR ۰۳:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۳
   20 6
   خخخ تو خواب خخخ
  • سعیدی IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۳
   17 4
   تکرار نکن یه کم فکر کن طوطی!
 • معلی IR ۰۱:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۳
  47 12
  خدا ازتون نگذره اگر کشور به بیگانه بفروشید یکم خودباوری براتون ضرر نداره
 • آرمان آریا IR ۰۱:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۳
  31 54
  سلام فکر میکنید جنگیدن با دنیا و بازی صهیونیست ها رو خوردن هنره ؟تمام ثروت ممالک اسلامی با نقشه های یهودی ها داره غارت میشه و این نوع تفکر هم ساخته ذهن فعال اونهاست چرا ما باید با همه دنیا بجنگیم و چیزی رو که خودمون نداریم چه جوری به دنیا صادر کنیم ؟؟؟
  • ناشناس IR ۰۳:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۳
   22 4
   جناب آرمان آریا ،کسی قصد جنگیدن با دنیا را نداره، به نظر شما مستقل بودن و روی پای خود ایستادن و حق و حقوق خود را پیگیری کردن اسمش جنگ با دنیاست؟!!!! شما نمی دانید دلیل دشمنی کردن تعدادی کشور قلدر و زورگو با ایران ، سیاست مستقل ایران است؟!!!! وقتی درهای کشور را به روی کالاهای مصرفی خارجی باز کنیم ، صنعتی نمی مونه که بخواد صادرات داشته باشه، در ضمن شما چرا اینقدر خود کم بین هستید؟!!!!1 کی گفته چیزی را که نداریم صادر کنیم؟!!!! ما تولید صنعتی در ایران نداریم؟!!!! پس اینهمه کارخانه صنعتی در ایران چی تولید می کنند؟!!!!! چه تفکری ساخته ذهن فعال صهیونیست هاست؟!!!!!کشورهایی مثل کره جنوبی و مالزی و.. هم یک زمانی تولید صنعتی قابل عرضه به دنیا نداشتند، اگر می خواستند مثل شما فکر کنند که در همان وضعیت اولیه مانده بودند، تلاش و برنامه ریزی کردند، خودشان را باور کردند، خودکم بینی را کنار گذاشتند، توانستند تولیدات صنعتی قابل عرضه در بازارهای بین المللی داشته باشند، فقط بحث تولید صنعتی نیست، باید در حوزه تبلیغات و بازاریابی وهمچنین برند سازی هم تلاش کنیم، کشور ما چه چیزی کمتر از کشورهایی که نام بردم دارد؟!!!! هوش و استعداد جوانانش کمتر است؟!!!!!! این همه منابع طبیعی خدادادی و این همه جوانان مستعد و تحصیل کرده در این کشور وجود دارد ( چی کم داریم، جز تلاش وبرنامه ریزی وخودباوری؟)، چرا اینقدر حس خود کم بینی در شما زیاد است؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • اشنا GB ۰۳:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۳
   19 4
   ببخشید بفرمایید جمهوری اسلامی با کدام دنیا جنگید؟ اون شاهان گذشته بودند ک یا جنگ راه انداختند و کشور گشایی کردند یا خیر سرشان دفاع کردندخاک ایران را از دست دادند! خوب جمهوری اسلامی دارد با اسرائیل صهیونیست می جنگد دیگر
  • d IR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۳
   5 5
   ایول، درست زدی به هدف، تازه؛ جنگیدن برای وارد کردن منابع و منافعه! نه صادر کردن چیزی!
 • علی IR ۰۱:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۳
  22 60
  درود بر روحانی که راه تعامل با دنیا را برای پیشرفت کشور را در پیش گرفت و مقابل متحجرانی کوته فکری که در قرنها قبل از حال زندگی می کنند ایستاد
  • ناشناس IR ۰۳:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۳
   15 6
   علی آقا ، بی توجهی به تولید داخل و بازکردن درهای کشور به روی کالاهای مصرفی خارجی، اسمش تعامل با دنیا نیست ( بلکه نابودی صنعت داخلی و به تبع آن بیکاری نیروی کار داخلی است)،تعامل واقعی با دنیا باید منجر به تقویت تولید شود، نه اینکه کارخانه های داخلی یکی پس از دیگری تعطیل شوند، در ضمن چرا وقتی حرف منطقی برای زدن ندارید، به منتقدان خود با برچسب هایی نظیر متحجر و کوته فکر و ... توهین می کنید، دوران برچسب زدن گذشته است، دیگر این تاکتیکها قدیمی شده است.
  • اشنا GB ۰۳:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۳
   11 13
   روحانی هم مثل احمدی نژاد است هردو تشنه قدرتند و ادبیات خلاف رهبری دارند یکی ادبیات خانه نشینی دیگری ادبیات منقلی و هردو هم وجود قطب خودشان را در نفی قطب دیگری تعریف می کند
  • محمد IR ۰۳:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۳
   22 5
   مزدوران روحانی ریختن تو مشرق تا حمایت کنند ازش مثلا خخخ به خدا خیلی تابلو هستید .
  • محمد IR ۰۳:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۳
   20 5
   ضمنا منظورت از تعامل که همون برجام شکست خورده نیست احیانا !!
  • ناشناس IR ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۳
   9 2
   شما بهتره برین حرف های سیاستمداران غربی در رابطه با اسلام رو مطالعه کنین که چه قدر باعث پیشرفت مملکتشون شده. البته اونا دارن منابع دنیا رو چپاول میکنن و ایران در مقابلشون ایستاده و به زانو انداختدشون . اونا منابع دنیا رو میخورند و ایران منابع خودش که با انقلاب اسلامی از دست اونا در اومد . کجای باغی دقیقا؟ میدونی باغ کجاست اصلا؟
  • ابن ملجم به آشنا IR ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۳
   2 9
   آره. ما که گفتیم علی و معاویه و عمرو عاص عین هم هستند!!!
 • پوریا US ۰۲:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۳
  10 3
  این همه مدیر بی مسئولیت تو ایران هست این همه هم کرور کرور دانشجو و استاد و فرهیخته رو از مملکت فراری میدن( یعنی خودشون به خاطر نبود اخلاق و احترام میرن) کاش میشد جاشونو عوض کرد
 • مرتضیsk IR ۰۲:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۳
  14 5
  از توافقات بآج دولتمردان در مذاکرات فتح الفتوح نام ببر تا بیشتر شکر گذار شویم
 • احسان IR ۰۳:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۳
  15 4
  ترجمه سخن آقای ترکان در مورد محدود بودن قدرت رقابت در آبگوشت بزباش به شرح زیر است: ما لیبرال دمکرات های وطنی ضمن برائت از اسلام سیاسی و اعلام پایبندی به رهنمودهای ایجاد دهکده جهانی و تقسیم کارها و تولیدات جهان بر حسب اسنعداد و مریت های سرزمینی مطابق نظر کدخدا بدینوسیله مزیت نسبی خود را در زمینه پخت آبگوشت برباش اعلام میداریم. ما ضمن برائت از شعارهای خودکفایی از هرگونه فعالیتی غیر اقتصادی صرفنظر از آثار آن بر استقلال کشور خودداری خواهیم کرد و لذا از سروران تقاضا داریم رهنمود هایی در زمینه فعالیتهای صنعتی کشورمان در همین راستا ارائه فرمایند و چنانچه دستور فرمایند دیگر کشور ها وارد حوزه فعالیت ما نشوند مورد امتنان خواهد بود. اصل موضوع به شرح فوق است ولی بدلیل بزدلی میخواهند با سیاسی کاری نیات خود را عملی نمایند.
 • محمد IR ۰۳:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۳
  23 5
  دولت تبخیر و امید که میگن همینه ..
 • ناشناس IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۳
  8 21
  ر وابط با ونزوئلا و اکوادور و... در دوران محمود هم بیگانه پرستی بود یا نه؟
  • صمد IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۳
   12 2
   اگه با خودکمتر بینی باشه بله اگه با عزت باشه نه
 • ... IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۳
  9 20
  شما آرزوی تبدیل کشور به کره شمالی رو بگور میبرید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس