کد خبر 701130
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۶
جلسه معارفه روسای واحدهای دانشگاه آزاد تهران

متن کامل طرح «تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد» منتشر شد.

به گزارش مشرق،‌ متن طرح «تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد» منتشر شد که متن آن به شرح زیر است:

بسمه تعالی 

درخواست تحقیق و تفحص

هیأت رئیسه محترم 

خواهشمند است در اجرای ماده (214) آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، درخواست تحقیقی و تفحص ذیل را جهت رسیدگی به کمیسیون تخصصی ذیربط ارجاع فرمایید.

عنوان تحقیق و تفحص:

تحقیق و تفحص از عملکرد دانشگاه آزاد اسلامی از ابتدای سال 1392 تا پایان سال 1395

شرح: 

برای پیشبرد اهداف دانشگاه آزاد اسلامی از حیث آموزشی و پژوهشی و عمرانی، تلاش‌های قابل تقدیری انجام گرفته لیکن نمی‌توان در سالیان اخیر نقش این دانشگاه را در شکل‌گیری موجی از مدرک‌گرایی در کشور، ایجاد برخی ناهماهنگی‌‌ها در ساختار آموزش عالی و بی‌توجهی به مدیریت واحد در آموزش عالی کشور نادیده گرفت. تداوم چنین روندی نه تنها مفید نیست بلکه به نوعی فاجعه‌ای بسیار مهلک خواهد بود.

عدم نظارت نهادهای نظارتی بر این دانشگاه، امر را بر مسئولین دانشگاه آزاد مشتبه نموده که چون از بودجه دولتی استفاده نمی‌کنند، از چارچوب نظارت نهادهای نظارتی حاکمیتی خارج می‌باشند. عدم توجه به وضعیت حقوقی و معیشتی اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی به صورت عام علیرغم برخی حیف و میل‌ها بسیار تاسف‌بار است. 

نظام پرداخت در دانشگاه آزاد ناعادلانه است. مداخلات گاه و بیگاه در امور کلان و جزء سیاسی کشور در سالیان اخیر مشاهده شده که خلاف اساسنامه و مدیران دانشگاه آزاد است. ورود دانشگاه به عرصه‌های جناحی و مشاجرات داخلی، آثار بسیار سویی در فرایند آموزش و پرورش داشته و دارد.

سبک مدیریت اعمال شده در دانشگاه آزاد اسلامی در چند سال اخیر، متناسب اداره چنین مجموعه علمی نبوده و ضروری است روند موجود اصلاح شود.

تخلفات عالی متعدد، واگذاری پروژه‌های عمرانی بدون تشریفات قانونی، وجود شدید رانت اطلاعاتی و مالی در مناسبات مالی دانشگاه، ریخت و پاش‌های متعدد، انتساب افراد حاشیه‌دار و فعال در فتنه 88 در سازمان مرکزی و واحدهای مختلف، عدم هماهنگی با مجلس شورای اسلامی و بی‌توجهی به تذکرات نمایندگان در راستای اصلاح روند موجود، راه‌اندازی رشته‌های جدید بدون در نظر گرفتن نیازهای جامعه، عدم نظارت بر واحدهای برون‌مرزی و بین‌المللی دانشگاه آزاد، تخلفات مالی متعدد در این مراکز و واحدها، انتساب برخی نزدیکان مسئولین در این واحدها و بورسیه شدن افراد متعدد از داخل کشور به عنوان دانشجوی این واحدها، تشکیل هیأت ممیزه مستقل در دانشگاه آزاد بر خلاف اساسنامه دانشگاه، راه‌اندازی واحدها و رشته‌های جدید بدون اخذ مجوز قانونی، ثبت متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به صورت مستقل در سال جاری برخلاف قانون و اخذ وجوه میلیاردی از متقاضیان، عدم توجه به اصول راستین انقلاب اسلامی بر روند آموزشی و پژوهشی دانشگاه، ماموریت فراوان به خارج از کشور، برای مدیران بدون هیچ دلیل و مدرک خاص در سال اقتصاد مقاومتی، افزایش شهریه دانشجویان به صورت تصاعدی، بی‌توجهی به اسامی مطرح شده برای سال‌های مختلف در رفتار و عمل مسئولین دانشگاه، حضور فرزندان برخی مسئولین اصلی دانشگاه‌ آزاد در خارج کشور و .. از دغدغه‌های دلسوزان نظام است که باید پاسخ داده شود.

سوال اصلی تحقیق و تفحص:

- علت عدم اجرای دقیق اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی توسط مدیران دانشگاه چیست؟

- علت تشکیل هیأت ممیزه مستقل در دانشگاه آزاد برخلاف اساسنامه دانشگاه چیست؟

- علت انتساب افراد حاشیه‌دار و فعال در فتنه 88 در مناسب مهم سازمان مرکزی دانشگاه آزاد و واحدهای مختلف چیست؟

- دلیل واگذاری پروژه‌های عمرانی در واحدهای مختلف بعضا با ترک تشریفات و به برخی پیمانکاران خاص دارای ارتباط با مدیران دانشگاه چیست؟

- دلیل راه‌اندازی واحدها و رشته‌های مختلف بدون اخذ مجوز قانونی و بدون در نظر گرفتن نیازهای جامعه چیست؟

- دلیل ثبت‌نام متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد به صورت مستقل برخلاف قانون مصوب مجلس و اخذ وجوه از دانشجویان چیست؟

- عدم نظارت بر واحدهای برون‌مرزی و بین‌المللی دانشگاه آزاد، تخلفات مالی متعدد در این مراکز و واحدها، انتساب برخی نزدیکان مسئولین در این واحدها و بورسیه شدن افراد متعدد از داخل کشور به عنوان دانشجوی این واحدها 

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس