قائم‌مقام مدیرعامل اسبق صندوق ذخیره فرهنگیان به جزئیاتی از پشت پرده تخلفات این صندوق پرداخت و گفت: در این صندوق به صورت خانوادگی کار می‌کردند تا موضوعات به صورت سری باشد.

به گزارش مشرق، محمدرضا محدث خراسانی قائم‌مقام مدیرعامل اسبق صندوق ذخیره فرهنگیان، به ارائه جزئیات جدید از پرونده تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان پرداخت و اظهار داشت: 1300 میلیارد تومان به شخصی به نام «ر . ا» داده شد تا در جلسات دستورات شهاب‌الدین غندالی مدیرعامل وقت صندوق ذخیره فرهنگیان را اجرا کند، فردی که 10 درصد از سهام را از شهرداری خریده است.

وی ادامه داد: محمد امامی تهیه‌کننده مجموعه تلویزیونی شهرزاد بیش از هزار میلیارد تومان یکبار و همچنین 5 هزار میلیارد تومان از بانک سرمایه گرفته است که با دستور غندالی انجام شده است.

ساختمان ۲ میلیارد تومانی را ۹۰ میلیارد تومان به بانک سرمایه فروختند

قائم‌مقام مدیرعامل اسبق صندوق ذخیره فرهنگیان، افزود: این موضوعات را به مقام‌های امنیتی اعلام کردم که «غندالی به بانک سرمایه دستور داده است و قسمت ارزیابی آن به آقای غندالی گفته است که اینکه گفته‌اید 90 میلیارد تومان به این آقا بدهیم، این فرد که مستنداتی ندارد که وی اعلام کرده است با دریافت یک چک به وی پرداخت شود».

محدث خراسانی یادآور شد: در خیابان جمهوری اسلامی ساختمان خرابه‌ای را به مبلغ 2 میلیارد تومان به بانک سرمایه داده شده و به جای آن، 90 میلیارد تومان گرفته اند.

وی با اشاره به اینکه 28 شرکت زیرمجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان است، گفت: اینها مورد غفلت هستند؛ سال 92 که آقای غندالی صندوق ذخیره را تحویل گرفته است سود صندوق 1150 میلیارد تومان بوده است آن هم در بدترین شرایط اقتصادی و بنده قائم‌مقام صندوق بوده‌ام و آقای «امیدعلی» مدیرعامل بود که در جلسه هیأت مدیره صندوق، آقای غندالی را به عنوان مدیرعامل انتخاب کردند.

سال 94 سود صندوق را به 400 میلیارد تومان رساندند

قائم‌مقام مدیرعامل اسبق صندوق ذخیره فرهنگیان، اضافه کرد: بنده به علی‌اصغر فانی وزیر وقت آموزش و پرورش گفتم این کار را نکنید، بنده معاون آقای غندالی نیز بوده‌ام در زمانی که وی مدیرکل آموزش و پرورش کرمان بود اما آقای فانی گفت که غندالی باید مدیرعامل شود و اعلام کردیم که حسابرسی می‌گوید سود 1150 میلیارد تومان است که آقای حاجی گفت این سود درست نیست.

محدث خراسانی یادآور شد: آقای امیدعلی در آن جلسه اعلام کرد که برنامه‌ریزی کردم و فقط شرکت پتروشیمی ما که در حال ساخت و ساز است سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد و حداقل بالای 600 میلیارد تومان سود می‌دهد و اگر سال آینده در اینجا باشم بالای 1500 تا 1600 میلیارد تومان سود این صندوق است.

وی بیان داشت: غندالی سال بعد سود صندوق را به 900 میلیارد تومان رساند و سال 94 سود صندوق را به 400 میلیارد تومان رساند و این کاهش به خاطر سوءمدیریت وی است.

قائم‌مقام مدیرعامل اسبق صندوق ذخیره فرهنگیان، تأکید کرد: این خیانتی است که به معلمان شده است و اینکه بیش از 2 تا 3 هزار میلیارد تومان افت سود در صندوق به دنبال داشته است و باید بیش از 1500 میلیارد تومان صندوق ذخیره سود می‌داد. حال این را چه کسی پیگیری می‌کند.

محدث خراسانی عنوان کرد: شرکت سرمایه‌گذاری که باید کار سرمایه‌گذاری می‌کرد را به فردی که زمانی کاپیتان تیم ملی بوده، داده اند و چنین کارهایی در شرکت‌ها انجام شده و خیانت‌های زیادی در شرکت‌ها صورت گرفته است.

وی در خصوص واگذاری مجتمع کامپیوتر پایتخت و اینکه ‌آیا مجموعه سرمایه‌ها همین مبالغی که اعلام شده است، متذکر شد: زمانی که ما صندوق ذخیره را تحویل دادیم نزدیک به 8 هزار میلیارد تومان ملک را به آقای غندالی تحویل دادیم و صورت‌جلسه آن وجود دارد و در حال حاضر سرمایه ملکی صندوق ذخیره 8 هزار میلیارد تومان است و این در حالیست که زمانی که ما صندوق را تحویل گرفتیم این مقدار 3 هزار میلیارد تومان بود ضمن اینکه 200 میلیارد تومان ساختمان مرحوم علاقه‌مندان وزارت آموزش و پرورش نیز قیمت دارد؛ حال اینکه این مجموعه برای معلمان است.

زمان تسویه با صندوق، ۴ وزیر در جلسه بودند

قائم‌مقام مدیرعامل اسبق صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به اعطای خودروهای لوکس به مدیران آموزش و پرورش، افزود: خود آنها اعلام کردند که 350 خودرو بوده است که افراد متعددی گرفتند.

محدث خراسانی در پاسخ به این پرسش که آیا اسناد متقنی در این خصوص وجود دارد، گفت: از نماینده‌های مجلس می‌خواهیم به صندوق ذخیره بروند؛ بنده 6 سال قائم‌مقام صندوق ذخیره بودم و کارمندان این مجموعه می‌گویند این موضوعات وجود دارد اما اگر ما سندی بدهیم اخراجمان می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه باید مجلس و سازمان بازرسی به این موضوعات رسیدگی کند، خاطرنشان کرد: الان این موضوع را سیاسی می‌کنند.

قائم‌مقام مدیرعامل اسبق صندوق ذخیره فرهنگیان، اضافه کرد: بنده به وی گفتم زمانی که کار در این صندوق در زمان ما تسویه شد 4 وزیر در جلسه نشسته بودند که این افراد رئیس هیأت امنای وقت صندوق بودند و صورت‌جلسه را امضا کردند. حال اگر چنین تخلفی بود چرا آن زمان این طور نگفته‌اند. 

محدث خراسانی در پاسخ به این پرسش که عنوان می‌شود تخلفات صورت گرفته در صندوق ذخیره مربوط به دوره گذشته بوده است،‌تأکید کرد: قطعاً این طور نیست؛ چرا که اگر تخلفی صورت گرفته بود الان بنده نباید معلمی می‌کردم. بنده قائم‌مقام صندوق ذخیره بودم.

ماجرای ۱۳۰۰ میلیارد تومان وام به تهیه کننده شهرزاد

وی در پاسخ به این پرسش که نقش محمد امامی در تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان چه بوده است، تصریح کرد: آقای امامی برای اینکه فیلمی تهیه کند با آقای غندالی رابطه ایجاد کرد و از وی بین هزار تا 1300 میلیارد تومان وام با چک گرفته است که بعد نتوانست این مبلغ را برگرداند و الان در زندان به سر می‌برد. 

قائم‌مقام مدیرعامل اسبق صندوق ذخیره فرهنگیان، خاطرنشان کرد: بانک‌ها چنین وامی را نمی‌دادند و اگر پرداخت می‌کردند برای هر فرد معادل 150 درصد ملک می‌خواستند؛ این افراد به جاهایی می‌روند که می‌توانند نفوذ کنند؛ آنها اعلام کردند که اگر این فیلم در آینده تولید شد برای نمونه 20 درصد به شما سود می‌دهیم و در قرارداد این طور امضا می‌کند و بعد وثیقه‌ای نیز ندارند و باید بدانیم فیلم جزو وثیقه نیست.

محدث خراسانی متذکر شد: آقای غندالی با چک به آقای امامی وام داده است و بعد امامی نتوانسته است مبلغ را به صندوق برگرداند؛ الان مشکل این است که بانک‌ها وام نمی‌دهند و شرکت‌های دیگر نیز چنین وامی پرداخت نمی‌کنند  اما به دلیل اینکه شرکت وابسته به فرهنگیان است و صاحبی ندارد در این میان 900 هزار معلم خرد شده‌اند و الان نیز می‌بینید که هیچ اتفاقی در این خصوص نیفتاده است و 8 هزار میلیارد تومان را خورده‌‌اند.

وی ادامه داد: اما اگر این مبلغ برای صندوق «شستا» کارگران بود و یک هشتم مبلغ یاد شده بود افراد جمع شده و اعتراض می‌کردند. 

خانوادگی عمل می‌کردند تا موضوع به صورت سری بماند

قائم‌مقام مدیرعامل اسبق صندوق ذخیره فرهنگیان در پاسخ به این پرسش که خجسته نماینده مجلس گفته بود که غندالی با زد و بند به اقوام خود وام داده است حال آیا این موضوع صحت دارد،‌ ابراز داشت: اگر صحت نداشت که همسر و پسر  غندالی را دستگیر نمی‌کردند.

محدث خراسانی در واکنش به این پرسش که نقش خانواده غندالی در تخلفات صندوق ذخیره چه بوده است، تصریح کرد: اینها به صورت خانوادگی کار می‌کردند یعنی غالباً خانوادگی عمل می‌کردند برای اینکه موضوع به صورت سری باشد؛ البته منابع قضایی و نظارتی متوجه این موضوع شدند.

وی خاطرنشان کرد: ترس ما این است که الان اصل خیانت و جنایت این آقایان در آن قضیه گم شود، بنده موضوع اصلی را مربوط به آن 8 هزار میلیارد تومان نمی‌دانم و باید این پرونده را بیرون آورند و ببینند که آقای غندالی چه دستوراتی داده است؛ چرا که بخشی بانک و بخشی سهامداران بانک هستند.

قائم‌مقام مدیرعامل اسبق صندوق ذخیره فرهنگیان با بیان اینکه 63 درصد سهام بانک سرمایه به طور مستقیم و غیرمستقیم متعلق به معلمان است، گفت: 43 درصد مستقیم از این طریق و حدود 20 درصد نیز بین معلمان چه از طریق فروش و یا خرید آن تقسیم شده است.

سانتافه برای ۳۵۸ نفر

محدث خراسانی با اشاره به اینکه بحث اصلی بنده این است که به صندوق ذخیره فرهنگیان خیانت شده است، تصریح کرد: باید شرکت‌های آن را بررسی کنند؛ باید شرکت لیزینگ را بررسی کنند که در این مدت چه کرده است و خودروهای سانتافه را از کجا داده است.

وی در پاسخ به اینکه به چند نفر خودروی سانتافه داده شده است،  افزود: آقایان خود قبول کردند که به 358 نفر سانتافه داده‌اند و این خودروها بیش از 80 میلیون تومان وام داشته است حال این را این طور بگوییم که اصلاً به یک نفر خودرو داده شده است و آن را برای نمونه به معاون وزیر آموزش و پرورش داده‌اند؛ این وام 80 میلیونی داشته است حال این وام برای کیست باید بدانیم که این برای تک تک معلمان است.

قائم‌مقام مدیرعامل اسبق صندوق ذخیره فرهنگیان، یادآور شد: در دوره ما این مبلغ را 8 میلیون تومان می‌کردیم و به 10 نفر وام داده و به آنها پراید می‌دادیم حالا اینها اشرافی‌گری کردند و این مبلغ وام را به یک نفر داده‌اند. 

محدث خراسانی تأکید کرد: این خودروها بیش از 170 تا 180 میلیون تومان قیمت داشته است و یک فرد هرگز نمی‌توانسته است آن را خود بخرد ضمن اینکه قسط آن 2.5 میلیون تومان بوده است و معلم که نمی‌تواند این مبلغ قسط بدهد در نتیجه این را به افراد خاص و مدیران داده‌اند که حقوق‌های زیاد و بالای 5 یا 6 میلیون می‌گرفتند تا بتوانند 2.5 میلیون تومان قسط بدهد.

وی گفت: الان هیچ کدام از این موضوعات بررسی نمی‌شود؛ الان بحث‌هایی است که در معاملات شرکت‌های وابسته به صندوق کارهایی انجام می‌شود و توقع ما  این است ببینند که چه کارهایی در این شرکت‌ها صورت گرفته است.

حقوق نجومی در صندوق ذخیره فرهنگیان

قائم‌مقام مدیرعامل اسبق صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به حقوق‌های نجومی، افزود: سطح حقوق که قانون 6 میلیون تومان تعیین کرده الان به 20 میلیون تومان رساندند و آن فردی که آمد و گزارش داد و احتمالاً خودش 20 میلیون می‌گیرد؛ یقیناً این مقدار کف حقوق خودش است که اعلام کرد.

محدث خراسانی اضافه کرد: در قانون خدمات کشوری اعلام می‌شود که حقوق 7 برابر حقوق حداقل باشد و رئیس سازمان مدیریت نیز گفت باید حقوق 6 میلیون و 300 هزار تومان باشد. حال 20 میلیون را از کجا آورده است؛ بنابراین حقوق بالای 6 میلیون تومان را اولاً باید تعیین کنند که چه کسانی گرفتند و ثانیاً بحث این است که خود غندالی در سال 94 حکم خود را اعلام کرد نه فیش حقوقی خود را و 13 میلیون بود که سروصداها بلند شد.

وی خاطرنشان کرد:  آقای غندالی فیش حقوق خود را مربوط به سال 94 اعلام کرد که حدود 16 میلیون تومان بود آن هم بدون مزایا که با مزایا، کارمندان صندوق می‌گویند بالای 20 میلیون تومان است؛ حالا اگر 20 میلیون تومان نباشد همان مقداری که خودش می‌گوید و 16 میلیون تومان در سال 95 گرفته است حال این مقدار برای کسی که در صندوق ذخیره ضرر داده است صحیح است.

قائم‌مقام مدیرعامل اسبق صندوق ذخیره فرهنگیان بیان داشت: آدمی که از ابتدا بر ریاست صندوق نشسته در آن زمان سود صندوق 1150 میلیارد تومان بوده است، سال بعد باید سود به 1500 میلیارد تومان می‌رسید اما مقدار سود به 400 میلیارد تومان کاهش یافته است.

محدث خراسانی ابراز داشت: قانون تجارت می‌گوید باید به کسی پاداش بدهید که سود داشته باشد و 5 درصد از افزایش پاداش را باید بدهید؛ حال آیا این افزایش پاداش داشته است؟ این نزول پاداش داشته است و باید او را تنبیه کرد.

وی تأکید کرد: از 4 وزیر که در جلسه نشسته و تماشا کردند معلمان انتظار دارند که چرا از سال 93 به چنین فردی چیزی نگفتند و او را از هیأت مدیره صندوق بیرون نکردند و اینکه چرا سود صندوق را پایین آورده است.

قائم‌مقام مدیرعامل اسبق صندوق ذخیره فرهنگیان افزود: سال بعد که سود را به 400 میلیون تومان کاهش داد نباید به این فرد حقوق و پاداش داده شده باشد و باید او را معرفی می‌کردند تا تکلیف فرهنگیان روشن شود و در حال حاضر قضایای مدیریت صندوق در حال گم شدن است و باید مشخص کنند که چرا این طور شده است؛ الان همه جامعه روی 8 هزار میلیارد تومان متمرکز شده است و ترس ما این است که این مقدار نیز به سرنوشت حقوق‌های نجومی برسد که بخشی از آن برای «ر» و بخشی نیز برای امامی است و بالاخره یک چیزی از آنها را به عنوان کدخدامنشی بگیریم و حل کنیم.

محدث خراسانی با بیان اینکه این طرف قضیه این است که غندالی باید 3 تا 4 هزار میلیارد تومان در این سه سال که مدیرعامل صندوق بوده است باید سود می‌داده، گفت: باید کارشناس اقتصادی بیاورند و آقای امیدعلی که عضو هیأت مدیره و مدیرعامل قبلی صندوق بود را بیاورند و این کار را انجام دهد. 

وی گفت: ما به خاطر اینکه این فرد توان اقتصادی داشت او را آوردیم؛ وی انسان بسیار پاکی است و آخرین حقوقی که وی گرفته است حدود 6 میلیون تومان است و نفر بعد از وی حقوقش به 16 میلیون تومان رسیده است. 

قائم‌مقام مدیرعامل اسبق صندوق ذخیره فرهنگیان یادآور شد: بحث بنده این است که این موضوع در حال گم شدن است و بسیاری از بزرگان نیز در این خصوص دخالت نمی‌کنند؛ چرا که به جای دیگری وصل می‌شود و 4 وزیر در این خصوص دخالت دارند؛ آقایان مظفر عضو هیأت مدیره صندوق،‌ اکرمی حاجی و فانی که باید این 4 نفر را بیاورند و بگویند که توضیح دهند.

محدث خراسانی متذکر شد: امنای صندوق یعنی امین مردم؛ هر شرکتی مجمعی دارد و اعضای مجمع صاحب آن سهام هستند و چون 900 هزار نفر عضو صندوق هستند به افراد انتخاب شده اجازه دادند تا از طرف این تعداد عضو فعالیت کرده و کارها را انجام دهند اما آیا آنها امانتدار بودند؟

وی عنوان کرد: همین اداره کردن صندوق ذخیره و اینکه چرا سود کم بوده است و یا افرادی که در هیأت مدیره‌ها قرار دارند و آنها بدون تخصص هستند موضوع مهمی است.

قائم‌مقام مدیرعامل اسبق صندوق ذخیره فرهنگیان تصریح کرد: فردی را به عنوان مدیرعامل شرکت بزرگ صنعتی را در اراک به کار گذاشتند فردی که فارغ‌التحصیل هنرستان است. از غندالی سؤال کردند که سابقه این فرد چیست که پاسخ داد این فرد معلم فنی هنرستان بوده است؛ آیا معلم هنرستان اقتصاد می‌داند و باید کارخانه عظیمی را دست چنین فردی بدهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس