علیرغم وعده‌های مسئولان برای ایجاد تسهیلات پیاده‌روی اربعین حسینی، افزایش پی‌در‌پی هزینه‌های این مراسم بزرگ مذهبی مردم را با مشکلات زیادی رو به رو کرده است.

به گزارش مشرق، در همین رابطه و در حالی که مسئولان و مدیران بخش حمل ونقل هوایی در هفته‌های گذشته بر کنترل نرخ بلیت پرواز عتبات عالیات تاکید می‌کردند، برخی ایرلاین‌ها بی‌توجه به توافق‌های انجام شده بلیت‌ پرواز مسیرهای نجف و بغداد را تا 2/5 میلیون تومان به فروش می‌رسانند.
 
اسعدی‌سامانی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی چند روز پیش از تعیین قیمت بلیت پروازهای نجف و بغداد برای تاریخ 23 آبان امسال تا 5 آذرماه  خبر داد و گفت: بر این اساس نرخ بلیت پرواز رفت و برگشت تهران- نجف  و تهران- بغداد یک میلیون و 100 هزار تومان و از مبدأ مشهد یک میلیون و 350 هزار تومان خواهد بود.
 
به گزارش تسنیم، این در حالی است که در بازار سیاه نرخ بلیت مسیرهای پروازی مورد نظر دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی به سرعت افزایش یافته است. بر این اساس قیمت بلیت پرواز تهران- نجف برای تاریخ 28 آبان‌ماه امسال حدود یک میلیون تومان و قیمت بلیت برگشت این مسیر نیز برای روزهای سوم، چهارم و پنجم آذرماه امسال 900 هزار تومان است. این بدان معناست که در مدت کمتر از یک هفته در مسیر پروازی تهران- نجف-تهران دلالان 200 هزار تومان به نرخ‌ها افزوده‌اند بدون آن‌که سازمان هواپیمایی کشوری در این رابطه اقدام خاصی را انجام دهد.
 
همچنین نرخ بلیت پرواز مشهد- نجف برای روز 26 آبان‌ماه (چهارشنبه) یک میلیون و 200 هزار تومان است. قیمت بلیت برگشت این مسیر نیز برای روزهای اول آذرماه در حال حاضر یک میلیون و 250 هزار تومان است.
 
پیش از این افزایش بلیت اتوبوس به مقصد مناطق مرزی هم با اعلام مسئولان رسما با افزایش 100 درصدی مواجه شده و رئیس سازمان راهداری از 2 برابر شدن نرخ بلیت اتوبوس برای اربعین امسال خبر داد. البته بهانه این افزایش، بازگشت خالی اتوبوس‌ها از مرز اعلام شده است.
 
علاوه بر این، هزینه پارک ماشین در مناطق مرزی هم زیاد شده که بهانه این افزایش قیمت، واگذاری پارکینگ‌های مرزی به بخش خصوصی عنوان شده است. به این ترتیب افرادی که با ماشین شخصی به مناطق مرزی سفر می‌کنند باید هزینه بیشتری نسبت به گذشته بپردازند.
 
بیمه اجباری
 
یکی دیگر از افزایش هزینه‌ها، اجباری شدن بیمه به مبلغ 25 هزار تومان است، که در سال‌های پیش داوطلبانه بود اما امسال اجباری شد. این در حالی است که برخی از مردم با این مبلغ خود را به مرز می‌رسانند!
 
بر این اساس اگر فقط 2 میلیون نفر از ایران عازم عراق شوند، 50 میلیارد تومان از محل بیمه اجباری به جیب بیمه گرانی سرازیر خواهد شد که البته معلوم نیست چقدر به تعهدات خود پایبند باشند.نکته دیگر اینکه ظاهرا بازپرداخت این مبلغ در عمل به حوادث بین‌راهی محدود خواهد شد و به کار هزینه‌های درمانی نخواهد آمد، چرا که به گفته زائرانی که در سال‌های گذشته در ایام اربعین به زیارت عتبات عالیات مشرف شده‌اند، مراکز درمانی عراق بصورت رایگان بیماران ایرانی را درمان و بستری کرده‌اند.
 
درخواست لغو روادید یکطرفه!
 
یکی دیگر از وعده‌هایی که از سال‌های گذشته جزء مطالبات مردم بوده و مسئولان هم به دفعات برای عملی شدن آن اظهار تمایل کرده‌اند، لغو روادید بین دو کشور بوده است.
 
گفته می شود سال گذشته طبق اعلام مسئولان بیش از پانصد هزار زائر فقط بخاطر عدم صدور ویزا، از حضور در  پیاده‌روی اربعین محروم شدند. لذا با توجه به اینکه بزرگترین مانع حضور ایرانیان در حماسه عظیم و عزت‌آفرین اربعین ویزا می باشد، ضرورت توجه به حذف ویزا بین ایران و عراق بیشتر می‌باشد.در همین زمینه سال گذشته رئیس مجلس بر ضرورت حذف ویزا بین ایران و عراق تاکید کرده بود. همچنین نادران، نماینده مجلس نهم، در همان ایام گفته بود که دولت عراق آمادگی دارد روادید را برای تمام ایام سال لغو کند ولی متأسفانه در داخل بعضی از نهادها مانع انجام این کارند.
 
سال جاری هم حسن روحانی در دیدار نخست‌وزیر عراق با اشاره به در پیش بودن ایام اربعین حسینی، گفت: امیدوارم در آینده نزدیک دو طرف با لغو ویزا بتوانند رفت و آمد مردم خود را برای زیارت هموارتر کنند. حیدر العبادی هم از برنامه‌ریزی برای تسهیل شرایط برای زایران عتبات عالیات خبر داد و گفت: به دنبال تسهیل امور و رسیدن به مرحله لغو ویزا در این زمینه هستیم.با این حال علیرغم اعلام تمایل مسئولان عراقی و ایرانی برای حذف روادید میان دوکشور، تاکنون اقدام موثری در این رابطه انجام نشده است.
 
البته در این رابطه گفته می‌شود مسئولان ایرانی با حذف ویزا تنها در ایام اربعین موافقت کرده‌اند(!) در حالی که به طور طبیعی طرف عراقی در صورتی با این موضوع موافقت خواهد کرد که زمینه حضور زائران عراقی امام هشتم(ع) بدون نیاز به دریافت روادید فراهم گردد. پیداست که حتی اگر بر سر لغو روادید در همه ایام سال توافق شود، با توجه به حجم زائران ایرانی که در سایر ایام سال برای زیارت یا تجارت به عراق می‌روند، باز هم سنگینی کفه ترازو به نفع ایران خواهد بود. لذا شایسته است مسئولان دولت با تکذیب این گمانه‌ها، برای رفع این مشکل هم در عمل چاره‌اندیشی نمایند.
 
سفری فراتر از مرزها
 
اما مسئله اساسی که در رابطه با حماسه پیاده‌روی اربعین وجود دارد آن است که مناسبات موجود در این ماجرا فراتر از مرزهای کشورها و روابط دولت‌هاست.
 
شیعیانی از سراسر دنیا تفاوت‌های رنگی، نژادی، قومیتی و مادی را زیر پا می‌گذارند و در دریای عاشقان امام حسین(ع) خود را غوطه ور می‌کنند و حقیقتاً دولت و ملت عراق هم تمام دارایی خود را برای میزبانی از زائران حسینی در طبق اخلاص می‌گذارند، ولی ظاهرا در این میان دولت یازدهم اهتمامی برای کمک به این حماسه عظیم اسلامی ندارد و از هر بهانه‌ای برای فرار از ارائه تسهیلات به زائران استفاده می‌کند.دولت از یک سو برای سفر به سایر کشورها تا 300 دلار ارز دولتی می دهد ولی برای زائران اربعین چنین ارزی نمی‌دهد، یعنی کسانی که بخواهند برای تفریح به ترکیه سفر کنند برای یک بار می‌توانند از ارز ارزان‌قیمت بهره‌مند شوند اما برای سفر اربعین چنین تسهیلاتی ارائه نمی‌شود!علاوه بر این، زیارت اربعین برای گروه کثیری از مردم، ارزان‌ترین زمان سفر محسوب می‌شود و بسیاری از آنان صرفا در این ایام قادر به زیارت عتبات عالیات هستند اما با افزایش هزینه‌ها که توسط دولت صورت می‌گیرد سفر آنان با مشکلات زیادی مواجه شده است.
 
به طور مثال در همان ابتدای کار برای هزینه روادید و بیمه به ازای هر نفر باید 180 هزار تومان پرداخت شود، اگر هزینه عزیمت به مرز و رفت و آمد در عراق در زمان رفت و برگشت را به این مبلغ اضافه کنیم، حداقل چیزی بالغ بر 500 تا 700 هزار تومان خواهد شد که از عهده بسیاری از خانواده‌های کم‌درآمد که اشتیاق زیارت اباعبدالله(ع) را دارند خارج است.
 
فراتر از همه این مسائل، اربعین چیزی بیش از یک برنامه زیارتی است و به نماد قدرت‌آفرینی اسلام و شیعه و عامل اتحاد و همدلی مسلمانان و شیعیان منطقه تبدیل شده است، لذا باید دولت تمام توان خود را برای تسهیل این سفر و تقبل برخی هزینه‌ها به کار بگیرد تا هیچ یک از شیفتگان زیارت امام حسین‌(ع) لااقل به دلیل مشکلات مالی از این سفر سیاسی- آئینی باز نمانند.
منبع: کیهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 10
 • ۰۵:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۰
  0 0
  " نماد قدرت‌آفرینی اسلام و شیعه و عامل اتحاد و همدلی مسلمانان و شیعیان منطقه" !!؟ چه خیالاتی !! ؛ این دولت ذلیل بی تدبیر تمام هم و غمش زدودن این مفاهیم و سنگ اندازی در راه اعتلا و وحدت مسلمین در راستای منویات کدخداست !!! شایعه گرون شدن خدمات گذرنامه و پس گرفتنش بعد از اعتراض مردم رو یادتون نیست !؟ یعنی شما باور می کنید اشخاصی که منبع تفکرشون امثال سریع القلم هستند ، کاری کنند که مردم بیشتری بتونن به این مراسم برسن !؟ یا بالعکس !!!!!؟
 • ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۰
  0 0
  احسنت بر کیهان بلاخره یکی این حرفها را زد روزنامه مردمی یعنی همین
 • هاکان ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۰
  0 0
  هرکسی به زائر اباعبدالله سختی برسونه خیلی زود خوار میشه خدا لعنتشون کنه این یزیدیان رو
 • ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۰
  0 0
  قربونت یاحسین این مراسم شده محل درآمد خیلی ها!!!!!!!
 • مصطفی شلمچه ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۰
  0 0
  واقعا تعجب میکنم در عراق همچی رو برای زائر فراهم میکنن با کمترین هزینه و یا کلا بدون هزینه اما الان هزینه های انتقال به مرزها را چند برابر کردند قیمت پارکینک در مرز ها را شبی 5 هزارتومن کردند فقط باید بگویم تاسف.
 • ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۰
  0 0
  با اون قسمت بیمه خیلی حال کردم !!!!!!!!! مسئولین محترم سازمان حج وزیارت شهدای منا رو که خودتون با سازمان دهی بردید بییییییمممه هم که بودن ........... آهان راستی شاید باب جدیدی در خصوص اختلاص داره باز میشه.
 • علی ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۰
  0 0
  خب عزیز سازمان هواپیمایی طوری مصوبه داده دست آژانس ها برای دزدی بازه :: گفته رفت و برگشت یک میلیون و صد هزار تومان آزانسن هم قبل اربعین رفت رو 900 میفروشه پرواز برگشت رو 200 میشه یک میلیون صد خخخخخخ برگشت بعد اربعین هم همین اگر سازمان هواپیمایی راست میگفت باید تکی قیمت میداد هر سر رفتن مثلا 550 حالا که رفت و برگشت قیمت داده یعنی بازه بخوردیدددددددد
 • ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۰
  0 0
  آره بخدا روز اول فکر میکردیم با 200 تومن میشه رفت و برگشت ولی الان حداقل باید 500 بزاری کنار
 • محمود ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۰
  0 0
  توکربلا برای پذیرائی ازمهمانهای اباعبدالله از همه چی شون میگزرن اما اینجافکرچاپیدن مردمن
 • ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۰
  0 0
  بليط اتوبوس و بليط هواپيما دو برابر ميشه و آقايون ميگن قانونيه
 • ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۰
  0 0
  خدا شاهده اگه این حرکت در راستای اهداف صهیونیست جهانی بود، مردم را میگذاشتند رو سرشان، همه چیز رایگان همه چیز عالی،،... اما حالا که در راستای هدف قیام مهدی (عج) است، این مشکلات را پدید می آورند، و شما خوانندگان عزیز این کارها را عادی نبینید، بدانید فکر ها، و دست هایی از همین داخل مملکت پشت پرده است تا حضور مردم را به حد اقل برساند، اما دست خدا بالاترین دست هاست
 • سینا ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۰
  0 0
  خسته شدم از این همه بی قانونی و خلاء نهاد های نظارتی بابا مسئولین مگه مردن که مملکت داره این طور باری به هرجهت اداره میشه؟ فقط چپ و راست از تلویزیون اخبار فساد وهزار کوفت دیگه داره میاد بیرون دریغ از چهارتا خبری که پیکیری و مجازات اشد این دزدان و غراتگران جیب مردمو بخواد پخش کنه خسته شدیم از این همه بی خیالی
 • اميد ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۰
  0 0
  قبلا هي مي گفتن كه ويزاي انفرادي از سامانه سماح صادر ميشه حالا ميگن هر كس انفرادي هم ثبت نام كنه خودمان اون رو تو گروه پنج نفره ساماندهي مي كنيم !! حالا يكي مي خواد شب بره يكي مي خواد صبح بره يكي مي خواد با اتوبوس بره يكي مي خواد با وسيله شخصي بره ممكنه تو اون تاريخ يه مشكلي پيش بياد يك روز ديرتر بره اينا چجور مي خوان با هم هماهنگ بشن آخه؟؟!! چقدر دروغ ميگن !!! من كه تصميم گرفتم سال بعد از خود حيدر العبادي ويزا بگيرم!!
 • محمد ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۰
  0 0
  رفتم دیروز از نماینده ای که ایرلاین معرفی کرده بلیت تهیه کنم میگه ۱۳۲۰. میگم باید قیمت مصوب بفروشید ! فرمودند : مصوب است دیگر !!!!! عرض کردم مصوب ۱.۱۰۰.۰۰۰ تومان است . فرمودند : بله ولی ما برای تامین منافع خودمان ۲ تا بیلیط یکسره صادر میکنیم تا سودی ناچیز ببریم به این میگید ناچیززززززززززززز ؟ بهترین راه اعتراض مدنی است . کمپین اربعین بدون هواپیما راه بیفتد و ایرلاین ها مجبور به فروش ارزان شوند. برادران مشرقی برای اکمک به زایران اباعبدالله این کمپین رو راه بیندازید. والعاقبه للمتقین

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس