مقام‌های آمریکایی اعلام کردند که پلیس فدرال اف بی آی، مردی را که برای آژانس امنیت ملی کار می کرده و متهم به سرقت اسناد کد گذاری شده محرمانه بوده، بازداشت کرده است.

به گزارش مشرق به نقل از رویترز، وزارت دادگستری آمریکا شکایتی را علیه هارولد توماس مارتین 51 ساله از ایالت مریلند تنظیم کرده و در این شکایت وی را متهم به سرقت اموال دولتی و اسناد کدگذاری شده محرمانه ای کرده است که مربوط به طرح های حمله سایبری به ایران، روسیه ، چین و کره شمالی بوده است.

فرد مذکور 27 اوت توسط پلیس فدرال آمریکا بازداشت شده است. مارتین برای شرکت "بوز آلن همیلتون" فعالیت می کرده و اکنون اخراج شده است. این همان شرکتی است که ادوارد اسنودن افشاگر برنامه های جاسوسی دولت آمریکا نیز برای آن فعالیت می کرده است.

شرکت بوز آلن پیمانکار اصلی بسیاری از عملیات های سایبری حساس آژانس امنیت ملی آمریکا بوده است. این مطلب را روزنامه نیویورک تایمز فاش کرده است.

تعدادی از اسناد سرقت شده توسط مارتین حاوی روش ها و قابلیت های سایبری آمریکا بوده که برای مسائل امنیت ملی این کشور اهمیت فوق العاده ای داشته است.

شرکت بوز آلن با انتشار بیانیه‌ای آمادگی کامل خود را برای همکاری با مقام‌های قضایی اعلام کرده است.

آژانس امنیت ملی آمریکا هنوز درباره این مساله موضع گیری نکرده است. بازپرسان اعلام کرده اند که مارتین نیز در ابتدا اتهامات را رد کرده ولی وقتی با این اسناد روبرو شده، اعتراف کرده است که آنها را برداشته و می دانسته است که کار نادرستی انجام داده است.

روزنامه بوستون گلوب نیز در این باره نوشت: این سرقت وضعیت شرم آوری را برای بار دوم در سه سال گذشته ایجاد کرده که طی آن یک کارمند آژانس امنیت ملی آمریکا موفق به سرقت اطلاعات سری شده است.

پیش از این نیز ادوارد اسنودن در سال 2013 به بخش گسترده‌‌ای از اسناد طبقه‌ بندی شده دست یافت و آن‌‌ را در اختیار روزنامه‌ نگاران قرار داد و به این صورت برنامه‌ های جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا در داخل و خارج از کشور افشا شد.

دو مقام آمریکایی در این زمینه گفتند: فرد بازداشت شده مظنون به سرقت اسناد کد گذاری شده محرمانه برای نفوذ به سامانه رایانه‌‌ای دشمنان آمریکا چون ایران، چین، روسیه و کره شمالی بوده است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس