عضو کمیسیون فرهنگی مجلس از شرط این کمیسیون برای پذیرش ماده ۲۳ برنامه ششم توسعه خبر داد.

شرط مجلس برای پذیرش تسهیل در صدور مجوزهای کتاببه گزارش مشرق، سیداحسان قاضی‌زاده، عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، با اشاره به روند بررسی ماده 23 برنامه ششم توسعه در کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: لایحه برنامه ششم توسعه در ماده‌های مختلف به موضوعات فرهنگی می‌پردازد. با بررسی‌های انجام شده و با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری در رابطه با فرهنگ، به نظر می‌رسد که در لایحه برنامه ششم چه به لحاظ کمی(حجم مواد ارائه شده) و چه از نظر کیفی(محتوای مواد ارائه شده) به فرهنگ در قامت یک برنامه توجه نشده است. نوع نگاه به مقوله و موضوعات فرهنگی در لایحه برنامه ششم توسعه هم نشان‌دهنده مظلومیت فرهنگ است و هم نشان‌دهنده این است که هیچ استراتژی و نگاه فرهنگی در بدنه دولت وجود ندارد؛ به عبارت دیگر آنچه که ارائه شده یک نگاه گذرا به موضوعات دم دستی دستگاه‌های مرتبط با حوزه فرهنگ، ورزش، میراث فرهنگی و سایر دستگاه‌هاست؛ یعنی نگاه متعالی به حوزه فرهنگ وجود ندارد.

وی ادامه داد: در صدر ماده 23 اهداف و مبانی بسیار متعالی قید شده، اما دولت در روند اجرا تنها خواسته مشکلات دم دستی در بخش‌های مورد نظر را حل کند. به عنوان نمونه به واسپاری مجوزها به بخش خصوصی و غیر دولتی در ماده 23 اشاره شده است؛ در صورتی که ما در حال حاضر نیز مجوزهایی که مبانی قانونی، مشخص، مصوب و منقح داشته باشیم، نداریم.

نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: ماده 23 لایحه برنامه ششم توسعه در کمیسیون فرهنگی مجلس مورد بحث و بررسی قرار گرفت. بخشی از این ماده به تسهیل در صدور مجوزها از سوی ارشاد اختصاص دارد. در نهایت کمیسیون فرهنگی مجلس به این نتیجه رسید که دولت این موضوع را از قالب آیین‌نامه به ضوابط قانونی تبدل کند؛ به این معنی که تمهیدات قانونی برای این امر اجرا شود.

قاضی‌زاده یادآور شد: با بررسی‌های انجام شده اصلاحات زیادی به ماده 23 وارد شد. مجلس نیز خواهان تسهیل در صدور مجوزها به صورت کلی است، اما این قید نیز آورده شده که تمهیدات قانونی برای این کار در نظر گرفته شود. آنچه که در این ماده ذکر شده، امری تفسیرپذیر است، از این رو نمایندگان به دولت یک سال مهلت دادند تا بعد از شروع برنامه قانون تسهیل در صدور مجوز را به مجلس ارائه دهد تا در این صورت، جزئیات بیشتری مورد توجه قرار گیرد.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا از سوی دولت یا ارشاد نماینده‌ای در جلسه برای روشن شدن موضوع و مصادیق حضور داشت یا خیر، گفت: با اینکه از تمام دستگاه‌های مرتبط دعوت شده بود تا برای این موضوع حاضر باشند، اما ما شاهد حضور هیچ فردی از سوی ارشاد در این رابطه نبودیم.


منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس