کد خبر 620747
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۹:۵۰

سفیر ایران در ترکیه با اشاره به محکوم بودن کودتای نافرجام ترکیه، حضور در صحنه مردم ترکیه را در راستای حفظ دموکراسی در کشورشان ستود و گفت: دوره کودتا، ایجاد اختناق و سرکوب منقضی شده و هیچ کاربردی ندارد.

به گزارش مشرق، محمدابراهیم طاهریان‌فرد سفیر جمهوری اسلامی ایران در آنکارا در دیدار با «ضیاء آلتون یلدیز» رئیس کمیسیون تجارت، انرژی، حمل و نقل و ارتباطات مجلس ملی ترکیه پیرامون راه‌های توسعه مناسبات و همکاری‌های اقتصادی دو کشور گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

طاهریان‌فرد با اشاره به محکوم بودن کودتای نافرجام ترکیه، حضور در صحنه مردم ترکیه را در راستای حفظ دموکراسی در کشورشان ستود و گفت: دوره کودتا، ایجاد اختناق و سرکوب منقضی شده و هیچ کاربردی ندارد.

وی با اشاره به سفر اخیر وزیر امور خارجه ایران به ترکیه و دیدارهای خوب و سازنده وی با مقامات عالی رتبه جمهوری ترکیه، بر ضرورت توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی میان دو کشور تاکید کرد.

سفیر ایران با بیان اینکه به دعوت اسماعیل قهرمان رئیس مجلس ملی ترکیه،‌ علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران به ترکیه سفر خواهند کرد، افزود: لازم است این گونه ارتباطات میان سطوح مختلف مجالس دو کشور افزایش یافته و نمایندگان پارلمان‌های دو کشور خصوصا گروه‌های دوستی و کمیسیون‌های تخصصی تماس‌های بیشتری با یکدیگر برقرار کنند.

طاهریان‌فرد با مهم بر شمردن جایگاه کمیسیون صنعت، تجارت، انرژی، حمل و نقل و ارتباطات مجلس ملی ترکیه در فراهم کردن زمینه‌های توسعه همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور برخی از مشکلات موجود در مسیر همکاری‌های حمل و نقل را برشمرد و ابراز امیدواری کرد تا با همکاری این کمیسیون مشکلات موجود هر چه سریع‌تر رفع شوند تا در آینده شاهد تشکیل مجدد صفوف طولانی کامیون‌ها در مرز دو کشور نباشیم.

ضیاء آلتون یلدیز نیز با اشاره به اهمیت حفظ دوستی‌ها میان دو کشور بر لزوم بسترسازی برای جذب سرمایه‌گذاران و تشویق آنها برای فعالیت در کشور متقابل تاکید کرد و اظهار داشت: کمیسیونی را که من ریاست آن را برعهده دارم حوزه کاری بسیار متنوع و پرکار تخصصی در مجلس ملی ترکیه است. ما بر تمام امور مربوط به صنعت، تجارت، انرژی، حمل و نقل و ارتباطات نظارت داشته و آنها را پیگیری می‌کنیم.

رئیس کمیسیون تجارت، انرژی، حمل و نقل و ارتباطات مجلس ملی ترکیه افزود: آمادگی دارم تا از تمام توان و ظرفیت این کمیسیون برای نزدیک ساختن هرچه بیشتر کارفرمایان و صنعت‌گران دو کشور برای همکاری و انجام سرمایه‌گذاری‌های مشترک استفاده کنم.

ضیاء آلتون یلدیز تاکید کرد: با توجه به این که حجم مبادلات تجاری فعلی میان دو کشور بسیار پائین‌تر از ظرفیت‌های اقتصادی دو کشور است، آمادگی داریم تا در آینده نزدیک به همراه برخی از اعضای کمیسیون گروهی از کارفرمایان و سرمایه‌گذاران ترک به ایران سفر کرده و ضمن دیدار با همتایان خود، راه‌های رفع موانع موجود بر سر راه توسعه همکاری‌های اقتصادی را بررسی کنیم.

در این دیدار علی‌رضا جباری رایزن اقتصادی سفارت ایران در آنکارا نیز حضور داشت.
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس