قاسمی در پاسخ به پرسش نماینده خبرگزاری کیودو درباره برخی اظهارات نامزدهای انتخاباتی در آمریکا علیه توافق هسته‌ای، گفت: این اظهارات بیشتر شعارهای انتخاباتی است چنان که در مواردی در گذشته در برخی از کشورها نیز مشاهده کرده‌ایم.

 به گزارش مشرق، «بهرام قاسمی» سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه کشورمان، «هیروکی سوگیتا» معاون خبر خبرگزاری رسمی ژاپن ــ کیودو ــ را به حضور پذیرفت و دو طرف در این دیدار درباره روابط دوجانبه و تحولات مهم منطقه و جهان گفت‌وگو کردند.

قاسمی در این دیدار با تأکید بر استفاده شرکت‌های ژاپنی از فرصت‌های پسابرجام در ایران، تحولات مهم منطقه‌ای را نیز مورد بحث و بررسی قرار داد.

وی با بیان اینکه ایران به‌دلایل مختلف با‌ثبات‌ترین کشور منطقه است و این‌گونه نیز باقی خواهد ماند، افزود: نگاه استراتژیک ایران به‌سمت شرق و آسیا است و این بستگی به شرکت‌ها و مقام‌های ژاپنی دارد که تصمیم درست را اتخاذ کنند. ایران می‌تواند شرکای خود را انتخاب کند.

جای خالی منطق و واقع‌گرایی/ برخی کشورها از پول نفت برای تخریب در منطقه استفاده می‌کنند

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه با یادآوری وجود مشکلات ناشی از حکومت‌های فردی و عدم توسعه اقتصادی در برخی کشورهای منطقه گفت: برخی کشورها از ثروت نفتی خود برای تخریب در منطقه استفاده می‌کنند و ما نیازمند منطق و واقع‌گرایی هستیم.

وی فعالیت گروههای تروریستی مختلف در عراق و سوریه و انفجارهای روز شنبه در کابل را که گروه تروریستی داعش مسئولیت آن را به‌عهده گرفت، یادآور شد و افزود: این امر نشان می‌دهد که حمایت برخی کشورها از داعش می‌تواند پای این گروه تروریستی را به افغانستان و پس از آن به آسیای مرکزی هم باز کند به‌خصوص که در برخی از این کشورها با اسلام میانه‌رو نیز مقابله می‌شود.

 دولت اسد جایگزینی ندارد و نخواهد داشت

سخنگوی وزارت امور خارجه در بخش دیگری از اظهاراتش در تشریح تحولات منطقه برای هیئت خبرگزاری کیودوی ژاپن، خاطرنشان کرد: ما شاهد استاندارد دوگانه در مبارزه با تروریسم هستیم و عده‌ای به‌دروغ، برخی از گروههای تروریستی را خوب و برخی دیگر را بد می‌دانند.

وی با تأکید بر اینکه مسئله سوریه راه حل نظامی ندارد، گفت: سیاست‌های مداخله‌گرایانه در منطقه موجب ویرانی ساختار اقتصادی این کشور شده اما کاملاً مشخص شده است که دولت سوریه جایگزینی ندارد و نخواهد داشت.

عربستان با تناقض ناشی از عملکرد خود روبه‌رو است

قاسمی به حمایت عربستان از گروههای تروریستی و دخالت تجاوزکارانه این کشور در یمن اشاره کرد و گفت: اکنون عربستان با وضعیت دوگانه دشواری روبه‌رو شده است زیرا از یک سو به حمایت‌های خود از گروههای تروریستی ادامه می‌دهد و از سوی دیگر مجبور است حداقل در حرف این گروهها را محکوم کند.

اظهارات ضدبرجام در آمریکا شعارهای انتخاباتی است/ به انتخاب مردم آمریکا احترام می‌گزاریم

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسش نماینده خبرگزاری کیودو درباره برخی اظهارات نامزدهای انتخاباتی در آمریکا علیه توافق هسته‌ای، گفت: این اظهارات بیشتر شعارهای انتخاباتی است چنان که در مواردی در گذشته در برخی از کشورها نیز مشاهده کرده‌ایم. اصولاً سیاستمداران پس از نشستن بر صندلی قدرت، مواضعشان با مواضع انتخاباتی آنان متفاوت است. حکومت‌ها همواره خود را تا حدی با واقعیت‌ها تنظیم می‌کنند.

قاسمی در عین حال با اعلام "ما به انتخاب مردم آمریکا احترام می‌گزاریم"، تأکید کرد: توافق هسته‌ای بر اساس تفاهم دوجانبه بوده و چنانچه آمریکا روزی بنا بر تصورات خام خود بخواهد تفاهم را نقض کند، طرف مقابل نیز بر همان اساس عمل خواهد کرد و ما در این زمینه هیچ نگرانی نداریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در عین حال گفت: از نظر ما اجرای برجام در برخی زمینه‌ها کندتر پیش می‌رود و ما انتظارات بیشتری در این زمینه داشتیم.

 تا رابطه دیپلماتیک با آمریکا راه زیادی باقی است/ آمریکا باید خطاهای زیادی را اصلاح کند

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤال معاون خبر خبرگزاری کیودو درباره «رابطه ایران و آمریکا و دورنمای بازگشایی سفارت» گفت: طبعاً در مسائل منطقه‌ای در برخی موارد گاهی به نظر می‌آید همگرایی‌هایی وجود داشته باشد اما مذاکرات ما تنها و صرفاَ درباره مسئله هسته‌ای بوده است.

قاسمی افزود: اگر در نظر بگیرید که مذاکره درباره همین یک مسئله (هسته‌ای) چه زمان به طول انجامید، می‌توانید دریابید تا زمان ایجاد «رابطه» مورد نظر شما بین ایران و آمریکا ناهمواری‌های زیادی در پیش رو است.

سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران در آینده‌ای نزدیک

«هیروکی سوگیتا» معاون خبر خبرگزاری رسمی کیودوی ژاپن با تجلیل از پیشرفت‌های محسوس در ایران با وجود تحریم‌ها گفت که به‌سهم خود پیام حضور و فعالیت شرکت‌های ژاپنی در ایران را انتقال خواهد داد.

وی گفت که شینزو آبه نخست وزیر ژاپن با وجود مشکلات سیاسی داخلی در ژاپن، به‌زودی در رأس هیئت تجاری بزرگی به ایران سفر خواهد کرد و مقدمات این سفر در حال انجام است.

هیئت رسانه‌ای خبرگزاری کیودوی ژاپن جمعه گذشته به‌دعوت ایرنا وارد تهران شد و تا روز چهارشنبه در ایران خواهد بود. خبرگزاری کیودو در سال 1982 تأسیس شد و اخبار را غیر از زبان ژاپنی به‌زبان‌های کره‌ای، چینی و انگلیسی منتشر می‌کند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس