پتویی که آتش را با آن خاموش کرده، پادری جلوی در و کفش‌های نوه‌اش که حالا مثل شمع ذوب شده‌اند، یک گوشه روی هم افتادند. مادر شهید می‌گوید: «وقتی دم در رفتم تا آتش را خاموش کنم صدای فریاد همسایه را شنیدم که کمک می‌خواست. من هم شروع به فریاد زدن کردم. هیچ‌کس به کمکم نیامد؛ هیچ‌کس».

به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، ماه رمضان مهمان مادر شهیدی شدیم که اصرار داشت، ماجرایش را منتشر نکنیم. یک روز بعد از آنکه با او و همسایه اش صحبت کردیم، تماس گرفت و گفت «مادرجان؛ می ترسم اتفاق بدتری بیفتد.» ترسیدنش از جنس ترس‌های دیگران نبود. می‌ترسید که حضرت فاطمه و حضرت زینب(س) از دست او ناراحت شوند. می‌گفت «خیمه‌های زینب(س) را در کربلا آتش زدند. درب خانه خانم فاطمه(س) را به آتش کشیدند. من که بزرگتر از آنها نیستم.» قول دادیم که بعد از چند هفته بدون نام و نشانی گفتگوی‌مان را منتشر کنیم؛ تا مسئله ای پیش نیاید. حالا وقت آن رسیده است.

گوشی را که جواب دادم، صدای مادری را شنیدم که بریده بریده حرف می‌زد. بعد از چند دقیقه کمی آرام‌تر شد. او را می‌شناختم. چندسال قبل با او گفتگو کرده بودم. مادری خوش‌صحبت اما کم‌حرف که دو پسرش شهید شده‌اند و یک پسر دیگرش هم جانباز 70 درصد است. همان وقت‌ها که پای صحبت‌هایش نشستم از بی‌مهری مسئولان گفت و کم‌لطفی برخی از دوستان و آشنایان. می‌گفت کسی را ندارم که به فریادم برسد. به یاد شما افتادم و فکر کردم شاید شما بتوانید حق من را بگیرید. شماره نوه‌اش را گرفتم. با او هم درباره حادثه، صحبت کردیم. اتفاق آنقدر تلخ بود که فردای همان روز قرار گذاشتیم تا به منزل‌شان برویم. (نام این مادر شهید با اصرار خودشان جهت جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی، در این خبر درج نشد. آدرس و شماره تماس ایشان در تحریریه خبرگزاری دفاع مقدس موجود است.)

مادر دو شهید جلوی در می‌آید. چادرش را سفت بسته است. کنار درب ورودی خانه، گلدانی گذاشته که احتمالا قبلا سرسبز بوده، اما حالا جز خاکستر چیزی در آن نیست. سیاهی زبانه‌های آتش تا حدود یک متر بالاتر از گلدان قد کشیده و پادری جِزغاله، گوشه‌ای افتاده است. مادر یک چیزی شبیه لحاف، جلوی ورودی پهن کرده و درباره آن توضیح می‌دهد که «این را گذاشتم تا اگر کف پاهای‌مان سیاه شد، اینجا تمیزش کنیم و بعد وارد خانه شویم.» چندتا «ببخشید» و «بفرما» هم قاطی حرف‌هایش می‌کند تا ما از چیزی ناراحت نباشیم. پاهایش حسابی درد می‌کند. آرام آرام طول آپارتمانش را طی می‌کند تا روی صندلی بنشیند. تلویزیون را که به قول مادر «تنها همدم این روزهای اوست» خاموش می‌کنیم تا صدا به صدا برسد.

هیچ‌کس به کمکم نیامد

دوربین را روشن می‌کنیم تا همه‌چیز، به قول پلیس‌های جنایی «ثبت و ضبط» شود. مادر، صورت‌جلسه پلیس از واقعه را به ما نشان می‌دهد. «در خانه نشسته بودم که دیدم دود همه جا را گرفته است. پایم درد می‌کرد. بلند شدم و در را باز کردم. تنها بودم. دیدم درب خانه‌ام آتش گرفته است.» دست‌هایش را بالا می‌آورد که ما بهتر ببینیم. دستش تاول‌های درشتی زده. وقتی آتش را با پتو خاموش می‌کرده، دست‌هایش سوخته‌اند. پتویی که آتش را با آن خاموش کرده، پادری جلوی در و کفش‌های نوه‌اش که حالا مثل شمع ذوب شده‌اند، یک گوشه روی هم افتادند. «وقتی دم در رفتم تا آتش را خاموش کنم صدای فریاد همسایه را شنیدم که کمک می‌خواست. من هم شروع به فریاد زدن کردم. هیچ‌کس به کمکم نیامد. هیچ‌کس»

حاج خانم طبقه پنجم یک آپارتمان تک‌واحدی می نشیند. هیچ سیم برق یا پریزی که باعث آتش سوزی شده باشد، ندیدیم. سراغ همسایه طبقه اول رفتیم که همزمان با مادر شهید، کمک خواسته است. بعد از آنکه خودمان را معرفی می‌کنیم، خانمی که ساکن طبقه اول است نطقش باز می‌شود. «حاج خانم را ما سال‌هاست که می شناسیم. هیچ آزاری برای کسی نداشته است. نوه‌اش هم پسر سربه‌زیر و آرامی است. آن روز من و دخترم در خانه نشسته بودیم. صدای ماشینی آمد که به سرعت از پارکینگ خارج شد. من به دخترم گفتم که نگاه کند ببیند چه کسی است؛ اما ماشین رفته بود. چند لحظه بعد، صدای حاج خانم را از طبقه پنجم شنیدم که فریاد می‌زد و کمک می‌خواست.» خانم همسایه به سمت پارکینگ و جارویی نیم‎سوخته اشاره کرد و گفت «موتور نوه‌ی حاج خانم هم آتش گرفته بود. من که بیرون آمدم، متوجه شدم که دود همه جا را گرفته. با جارو خواستم که آتش موتور را خاموش کنم تا به جاهای دیگر ساختمان سرایت نکند. اگر خانه حاج خانم طبقه اول بود، می‌شد گفت که آتش به خانه‌اش رسیده اما کسی که این کار را کرده، هر دو جا را با یک هدف، آتش زده است.»

ماجرای همسایه طبقه سوم و تهدید مادر شهید

وقتی پرسیدم که فکر می‌کنید کار چه کسی باشد؟ جواب داد: «همسایه طبقه سوم، خانمی است که گاهی با حاج خانم مرافعه داشته، اما باز هم مطمئن نیستم.» شوهرش از راه رسید. بعد از احوالپرسی کوتاهی، چند پلاستیک میوه را که در دست داشت در خانه گذاشت و همراه ما به پارکینگ آمد. محل سوختن موتور معلوم بود. پارکینگ را مرتب کرده بودند؛ اما هنوز رد بنزین موتور را که روی زمین جاری شده بود، می‌توانستی تشخیص بدهی. از همسایه خداحافظی می‌کنیم. مادر شهید منتظرمان است. با این که تنهاست و هیچ‌کس نیست کمکش کند، برای ما افطاری حاضر کرده است. خیلی بیشتر از تعدادمان. می‌گوید «من نمی‌توانستم پایین بروم. پایم درد می‌کند. حتی گاهی که برای خرید می‌روم از درب خانه ماشین می‌گیرم تا سرکوچه. آن روز هم به زور خودم را به زیرزمین رساندم و موتور را کشیدم که از آتش بیرون بیاورم.»

از ماجرای همسایه طبقه سوم حرف می‌زند. این که به پلیس هم گفته که من به این همسایه مشکوکم. ساکن طبقه سوم، خانمی است تنها؛ که گاهی مردانی به خانه‌اش رفت و آمد می‌کنند. حاج خانم تاکید می‌کند که «نمی‌دانم این مردها چه کسی هستند. شاید برادر یا فامیل‌هایش باشند.» یک روز که صدای موسیقی بلندی از خانه آنها به گوش می‌رسد، حاج خانم تلفنی به او اعتراض می‌کند. «من خیلی مودبانه به او گفتم که صدای موسیقی شما مرا اذیت می‌کند. اما او پرخاش کرد. من فقط خواستم امر به معروف و نهی از منکر کنم.» دفعه بعد که دوباره تماس می‌گیرد برای امر به معروف کردن آن زن، مردی غریبه گوشی را برمی‌دارد و تهدید و توهین می‌کند. حاج خانم می‌گوید «من نمی‌دانم آن مرد چه نسبتی با آن خانم داشت؛ ولی خیلی بد با من حرف زد.» بعد هم دوباره تاکید کرد که من واقعا نمی‌دانم آن مرد که بود!

می‌ترسم که آنها مرا بکشند

می‌پرسم مادر جان هیچ‌وقت نخواستی در این وضعیت پسرانت حضور داشتند و حقّت را می‌گرفتند؟ مادر نگاهی به عکس دو شهیدش می‌اندازد. محکم می‌شود. محکم‌تر از قبل. می‌گوید «من خودم پسرانم را به جبهه فرستادم. با خدا معامله کردم. ما چیزی را که در راه خدا دادیم، پس نمی‌گیریم.» به یاد پسرانش افتاد. بغض گلویش را گرفت. انگار می‌خواست ما را مطمئن کند که خبری از پشیمانی نیست. اما گله داشت. با فلان نهاد مرتبط با شهدا تماس گرفته بود و آنها گفته بودند مگر ما نیروی انتظامی هستیم؟! مادر از این جواب دلگیر بود. دلگیری‌اش حتی بیشتر بود از کار دختر جوانی که وقتی فهمیده یک مادر شهید را سوار ماشینش کرده، ترمز زده و وسط بزرگراه او را پیدا کرده بود. مادر از مسئولانی که خیلی وقت است فراموش کرده‌اند مادر دو شهید و یک جانباز 70 درصد در این خانه است، گله‌مند بود. مادر آرام بود؛ اما گاهی با گوشه چادرش چشم‌هایش را پاک می‌کرد. انگار امر به معروف و نهی از منکر هزینه بالایی دارد. در این حد که می‌گوید کاش می‌شد خانه‌ام را عوض کنم. «می‌ترسم در این خانه بمانم. می‌ترسم که آنها مرا بکشند.»
منبع: دفاع پرس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 9
 • ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۳
  0 0
  متاسفم مادر شهید و شرمنده
 • امین ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۳
  0 0
  مگه ما مردیم به مادر شهید اهانت بشه من حاضرم خاک پات بشم حاج خانوم هر کاری لازم باشه دربست نوکرتم
 • عرشیا فرزند شهید ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۳
  0 0
  مادر عزیزم فدای اشک های چشمات بگو کجایی خودم میام خدمتت کجا هستند مسئولین بنیاد شهید ؟؟؟؟؟؟؟؟/؟؟؟/؟؟/؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اون کدام بی فرهنگی بود که جواب بدی به این مادر داد و گفت ما نیروی انتظامی نیستیم مردک اگه امثال شهدا نبودند تو الان توکدوم قبرستون سر کار بودی؟؟؟؟ همین شهدا به امثال تو وجهه داده انذ خاک تو سر بی مغزت کنند معلوم است غرق در غرور هستی این شخص شناسایی و اخراج باید بشود شهدا چشم و چراغ مردم باید باشند شهدا از جان خود گذشتند و امنت خود خانواده های خود را بین ما گذاشتند ایا شایسته است بی احترامی به این امانت ها ؟؟؟ مصرانه تقاضا دارم ان مرد شاغل در بنیاد شهید اخراج شود
 • ۲۳:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۳
  0 0
  چرا نمی فهمی جنگ و شهید و اینها فقط مال یک بخش جامعه است و بقیه آرزو داشتند صدام خمینی را شکست دهد؟ دقت کنید که ایرانیها دو ملت هستند در یک کشور و با هم سر جنگ دارند. ما نباید مانع این جنگ بشویم. بلکه بلکه کاری کنیم که این زخم زودتر سرباز کنید و جنگ داخلی شروع شود. یک ملت باید ملت دیگر را برای همیشه حذف کند.
 • محمود ۰۰:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۴
  0 0
  کاش این مادر همسایه من بود که همیشه نوکریش میکردم و افتخار میکردم
 • ح ۰۰:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۴
  0 0
  اتفاقا ما مرده ایم. اگر نمرده بودیم کسی جرات چنین کاری را نمی کرد.
 • محمد ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۴
  0 0
  سلام اینو خوندم خیییلی ناراحت شدم یعنی از ته دل احساس ناراحتی کردم ببینید بعضیها چقدر بی همه چیز هستند که به خودشان اجازه میدهند که اولا به یک پیرزن که توانایی نشست و برخاست هم ندارد توهین کنند. دوما ایشون مادر دو شهید و یک جانباز هستند والا جای شرمندگی داره به خدا.مخصوصا اون کسی که گفته اینجا نیروی انتظامی نیست اینها آشغال هایی هستند که توسط رابطه بازی سرکار اومدن اینارو باید از دم تیغ گذروند چون اینجور حیوانات منافقند. و اون دختری که تا شنیده مادر شهیده پیادش کرده باید بدونه که اگه اون شهدا نبودند الان نه امنیت داشت که همینجوری راحت تو خیابونا با ماشین آخرین سیستم جولان بده و نه از دست افراد بوالهوس اسایش داشت.
 • ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۵
  0 0
  نه عزیزم نمردیم ؛ ما رو کشتن ؛ جایی که تو ادارات و مراکز دولتی و ....به خانواده شهدا و جانبازان و آزادگان ( متاسفانه با گذشت زمان فرتوت و از پا افتاده هم شده اند و .....) بی احترامی و متلک بار می کنند و همه جا به جای دادرسی پیام گیرهای الکترونیکی به جای دل شنوا گذاشته اند و در نهایت اکر پای این عزیزان به دادگاهها هم باز شود که به بهانه رفع تبعیض و عدم جانبداری از طرف وکلا و قضات بی احترامی و در نهایت فقط با عصبیت خانواده های معزز یا جانبازان بی رمق که به جنون کشیده میشوند از عدم پرواز به سوی معبود از خود و جامعه دل خون دارند مهر موجی و ......میخورند که از تیر تیز و داغ صدامیان بدتر و درد آورتر میباشد و در نهایت محکوم هم خواهند شد ؛ آری اینچنین شد برادر که آنچنان با ما رفتار میشود............................
 • ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۵
  0 0
  عزیزان مشرقی وقتی صحبت یک جانباز رو منعکس نمی کنند و حالا به هر دلیلی از نشر آن پرهیز میکنند ؛ مسلمه که این اتفاقات چیز غریبی در جامعه ما نخواهد بود. فقط میتوانم بگویم مادر عزیز شهدا و دارای جانباز 70% الهی ما مرده بودیم و رنج و ناله های پنهان و مظلومانه تو را نمیدیدیم و نمیشنیدیم . جامعه وارونه که پزشکانش تاجر شوند و تاجران دزد شوند و دزدان عزیز شوند و عزیزان ذلیل شوند و ذلیلان .......................آخر و عاقبتش همینه دیگه. به قول شهید زنده دکتر عباسی عزیز در جامعه وارونه میان حق و باطل را نمیشود تمیز داد و نتیجه همین خواهد شد ما امید داشتیم که در عصر گوسفند وارگی باشیم بعد از 4 دهه ولی میبینیم که متاسفانه هنوز در عصر گرگ وارگی هستیم خدا رحمت کند و نصیب ما کند آرزوی عصر ترازو را.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس