در حالی که برخی مدیران از فیش‌های حقوقی نجومی برخوردارند، تحقیقات کیهان حاکی است ده‌ها هزار تن از مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی حتی حداقل حقوق و مستمری را نیز دریافت نکرده و صاحب فیش‌های حقوقی ذره‌بینی هستند!

به گزارش مشرق، کیهان نوشت: حسن روحانی در مناظره تلویزیونی پیش از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم گفت: «در بحث عدالت باید به مساله رانت و فساد اشاره شود... در عدالت اجتماعی حمایت از محرومین باید در اولویت باشد، کسانی که حقوق ثابت دارند کارمندان، کارگران مورد توجه قرار گیرند و زنان بیکار نیز نیازمند توجه هستند. در بین زنان افراد 20 تا 29 سال در زمره بیکاران هستند. ما باید عدالت را در تمام امکانات کشور مشاهده کنیم و یکی از راه‌های آن این است که همه احساس کنند به صورت برابر می‌توانند از امکانات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی که در کشور وجود دارد، استفاده کنند.»
 
در آغاز ماجرای افشای فیش‌های نجومی در روزنامه‌های زنجیره‌ای و رسانه‌های اصلاح‌طلب موجی برخاست مبنی بر اینکه این اقدام را نوعی سیاسی‌کاری جلوه دهند. اما با گذشت زمان و انتشار فیش‌های بیشتر دیگر راه بر هر نوع توجیهی بسته شد. چرا که این فیش‌ها گویای نکاتی مهم بود از جمله اینکه عده‌ای از منافذی که در قانون هست سوءاستفاده کرده و در شرایطی که کشور دچار مشکلات اقتصادی است و حتی در مواردی با کمبود بودجه مواجه است برای بیت‌المال کیسه‌ها دوخته‌اند.
 
این موضوع وقتی دردناکتر می‌شود که می‌بینیم مثلا در افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی همواره با مشکل کمبود بودجه مواجه بوده‌ایم. با این اوصاف چگونه می‌توان حقوق‌های نجومی برخی از مدیران را توجیه کرد؟!
 
در این رابطه نگاهی گذرا به دریافتی‌های بخشی از مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی واقعیت‌های بسیاری را روشن می‌کند. سازمانی که در طی چند سال گذشته مورد بحث و بررسی بسیاری قرار گرفته است و حاشیه‌هایی نیز در مورد پرداخت‌های نجومی داشته است.
 
ماه گذشته سید تقی نوربخش، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به اینکه آیا کف دریافتی مستمری‌بگیران حدود ۷۰۰ هزار تومان است و سقف دریافتی آنها تا هفت برابر این مبلغ است، اظهار کرد: «کف و سقف دریافت مستمری‌بگیران براساس ماده ۴۱ قانون تامین اجتماعی همین‌گونه است؛ اما ما در حال حاضر اعلام می‌کنیم که حداقلی‌بگیر با مبلغی که گفته شد در سازمان تامین اجتماعی نداریم و با مزایایی که برای حداقلی‌بگیران در نظر گرفته‌ایم سرجمع دریافتی آنها به ۹۰۰ هزار تومان می‌رسد.» یعنی بر مبنای آنچه مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفته است در میان مستمری‌بگیران این سازمان دریافتی پایین‌تر از 900 هزار تومان نیست.
 
این در حالی است که مطابق اسنادی که به دست کیهان رسیده است «چند ده هزار نفر» از مستمری‌بگیران این سازمان نه تنها دریافتی 900 هزار تومانی ندارند بلکه مبلغ دریافتی آنها کمی بیشتر از نصف آن چیزی است که به عنوان کف دریافتی اعلام شده است؛ یعنی رقمی به مراتب پایین‌تر از 700 هزار تومان.
 
فیش‌های ذره‌بینی!
 
تصویر فیشی که در این شماره کیهان منتشر شده است نمونه‌ای از همان چند ده هزار نفر از مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی است که دریافتی آنها از مبلغی که به عنوان کف دریافتی تعیین شده نیز به مراتب پایین‌تر است و از آنها به عنوان فیش‌های ذره‌بینی می‌توان نام برد!
 
 رونمایی از جدیدترین فیش‌های حقوقی؛ چشم نجومی‌ها روشن !
 
در این فیش مبلغ قابل پرداخت 4/435/440 ریال است که حدود 256 هزار تومان کمتر از حداقل تعیین شده برای مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی است. این در حالی که مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی یک ماه پیش مدعی شده بود «حداقلی بگیر (با حقوق حدود ۷۰۰ هزار تومان براساس قانون) در سازمان تامین اجتماعی نداریم و در حال حاضر با مزایایی که به حداقلی‌بگیران می‌پردازیم سرجمع دریافتی آنها به ۹۰۰ هزار تومان در ماه رسیده است.»
 
به راستی با وجود این قبیل فیش‌ها «چشم نجومی‌ها روشن» که نه تنها برای بیت‌المال کیسه‌های آنچنانی دوخته‌اند بلکه معدودی از ایشان به توجیه این دریافت‌ها نیز پرداخته‌اند. اما در این میان و با وجود وعده‌های انتخاباتی رئیس‌جمهور محترم مبنی بر چرخیدن چرخ اقتصاد خانواده‌ها و عدالت اقتصادی برخوردی قاطع و بی مدارا با دریافت‌کنندگان و حمایت‌کنندگان از این شیوه غلط و خطا انتظار می‌رود.
 
بهتر آن است که برای تحقق شعار «دانستن حق مردم است» و «شفافیت» دولت محترم بی‌آنکه در پی اقدامی موقتی برای رفع و رجوع این ماجرا باشد راه را برای همیشه بر سوءاستفاده کنندگان از بیت‌المال و حرامخواران ببندد و مردم را در جریان اقدامات خویش قرار دهد. عزل متخلفان و عدم به کارگیری آنها در مناصب دولتی و بازگرداندن مبالغ به غارت رفته از بیت‌المال کمترین حد از برخوردی قاطعانه با موضوع فیش‌های نجومی است چرا که رهبر انقلاب در سخنان پس از نماز عید فطر فرمودند: « دریافت‌های نامشروع باید برگردانده بشود، و اگر کسانی بی‌قانونی کرده‌اند مجازات بشوند، و اگر سوءاستفاده‌ا‌ی از قانون هم شده است بایستی اینها  را از این کارها برکنار بکنند؛ اینها کسانی نیستند که لیاقت این را داشته باشند که در این مراکز قرار بگیرند.»
 
طرح مرکز پژوهش‌ها
 
در همین حال طرح ساماندهی حقوق و مزایای مقامات و مدیران عالی کشور از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی تهیه و تدوین و در ماده نه این طرح تاکید شد: پرداخت‌کنندگان حقوق‌های خارج از ضوابط به حبس، رد مال و جزای نقدی محکوم خواهند شد.
 
 در پی ماموریت علی لاریجانی به مرکز پژوهش‌های مجلس درخصوص تهیه گزارشی درباره فیش‌های حقوقی غیرمتعارف و بررسی راهکارهای جلوگیری از تکرار آن، این مرکز پس از تهیه و ارائه گزارشی با همکاری دیوان محاسبات کشور، سازمان بازرسی کل کشور و کمیسیون اصل 90 مجلس درباره فیش‌های غیرمتعارف که در نشست علنی سه‌شنبه (15 تیرماه ) مجلس، توسط کاظم جلالی قرائت شد، مبادرت به ارائه طرحی کرد.
 
در ماده 2 این طرح بعد از ذکر لیستی از مقامات مشمول در ماده یک و  بیان این که « قوای سه گانه، نهادها و دستگاه‌های مذکور در قانون اساسی و دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری و کلیه اشخاص حقوقی وابسته به آنها از جمله نهادها و دستگاه‌های ذیل ماده مشمول احکام این قانون می‌شوند» آمده است: مجموع ناخالص پرداختی ماهانه به مقامات سیاسی شامل رؤسای سه قوه، معاون اول رئیس‌جمهور و سایر معاونین وی، نواب رئیس مجلس شورای اسلامی ، اعضاء شورای نگهبان، وزراء و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و همطرازان مقامات مذکور معادل حداکثر حقوق و مزایای مستمر قابل پرداخت به کارکنان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری در ماده (76) این قانون می‌باشد.
در تبصره این ماده آمده است : مجموع ناخالص پرداختی ماهانه به استانداران و معاونین وزراء و همطرازان آن‌ها نباید از حداکثر دو برابر حقوق مقامات سیاسی تجاوز کند.
 
ماده 3 طرح فوق اذعان می کند : مجموع ناخالص پرداختی به مدیران عالی شاغل در دستگاه‌های موضوع ماده (1) این قانون نبایستی از حداکثر 2/5 برابر حقوق مقامات سیاسی تجاوز کند. تغییر هر نوع مبانی و مقررات حقوق و مزایای مشمول این تبصره و یا هر نوع پرداخت جدید نیازمند اخذ مجوز از شورای حقوق و دستمزد موضوع ماده (74) قانون مدیریت خدمات کشوری می‌باشد.
 
در ماده 5 طرح فوق همچنین آمده است: هر گونه پرداخت دیگر علاوه بر حقوق و مزایای موضوع مواد (1) و (2) به مقامات و مدیران عالی در ازای وظایف محوله اعم از مستمر یا غیر مستمر تحت هر عنوان نظیر مزایا، فوق‌العاده، کمک هزینه، وام قرض‌الحسنه، تسهیلات، کمک‌های نقدی و غیر نقدی منجمله سکه، هدایا، پاداش، وجوه رفاهی از هر منبع اعتباری از جمله اعتبارات خارج از شمول قانون محاسبات عمومی، درآمدهای اختصاصی، اعتبارات متفرقه، اعتبارات کمک‌های رفاهی، اعتبارات بودجه عمومی و منابع عمومی و در اختیار و همچنین اعتبارات موضوع ماده (217) قانون مالیات‌های مستقیم، تبصره «1» ماده (39) قانون مالیات بر ارزش افزوده و اعتبارات مربوط به ردیف‌های کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی ممنوع است.
در ادامه ماده فوق آمده است: دریافت وام، قرض‌الحسنه و تسهیلات توسط مقامات سیاسی و مدیران عالی بر اساس مقررات مورد عمل درباره سایر مردم امکان‌پذیر است.
 
در ماده 7 این طرح آمده است: دولت مکلف است ظرف چهار ماه نسبت به راه‌اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا و پرداخت‌های موضوع این قانون اقدام نموده و امکان تجمیع کلیه پرداخت‌ها به رؤسا، مدیران، اعضاء و کارکنان دستگاه‌های مشمول این قانون را فراهم نماید، به نحوی که میزان ناخالص پرداختی به هر یک از افراد فوق مشخص بوده و امکان دسترسی برای نهادهای نظارتی فراهم شود.
 
ماده 9 نیز تصریح می کند : مسئولیت اجرای این قانون به‌عهده روسای سه قوه، بالاترین مقام دستگاه اجرایی، معاونین و مدیران عالی و ذیحسابان دستگاه‌های ذی‌ربط می‌باشد. پرداخت هرگونه وجهی، خارج از ضوابط و میزان مقرر در این قانون جرم محسوب و مرتکبین علاوه بر رد وجوه پرداختی به جزای نقدی معادل دو تا چهار برابر وجوه مزبور و حبس درجه پنج محکوم می‌گردد. محکومین به موجب این ماده مشمول تعلیق، تعویق، آزادی مشروط و تخفیف مجازات نمی‌شوند. مرتکبین علاوه بر مجازات مقرر در این ماده حسب مورد بر اساس قوانین و مقررات مربوطه به مجازات اداری،‌ انضباطی و انتظامی متناسب محکوم می‌شوند.
در ماده 9 طرح تاکید شده است : دیوان محاسبات کشور مکلف است گزارش عملکرد سالانه این قانون را در خصوص تمامی دستگاه‌های اجرایی مشمول حداکثر تا پایان خرداد ماه سال بعد به مجلس شورای اسلامی ارسال نماید.
 
ابتکار تهدید کرد ؛ فیش‌های سایر ارگان‌ها را منتشر می کنیم
 
تنها چند روز پس آنکه مجید انصاری معاون رئیس‌جمهور‌، قوه قضائیه و مجلس را به صورت تلویحی به انتشار فیش‌های حقوقی‌ آن ها تهدید کرد، این بار نیز معاون دیگر رئیس‌جمهور سایر ارگانها را به انتشار فیش‌های حقوقی تهدید کرد.
 
معصومه ابتکار معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست در گفت‌وگو با تسنیم درباره فیش‌های نجومی برخی مدیران دولت یازدهم بدون اشاره به مصداق و سند مشخصی به صورت تلویحی تهدید کرد که اگر این موضوع تبدیل به جریان سیاسی شود، حقوق‌های دولت قبل و برخی از ارگان‌های دیگر هم در می‌آید.
 
پیشتر مجید انصاری معاون رئیس‌جمهور در جریان یک نشست خبری با تهدید تلویحی سایر قوا درباره انتشار فیش‌های حقوقی‌شان گفته بود که «دولت فیش‌های حقوقی سایر قوا را منتشر نکرده بنابراین سایر قوا هم باید به کمک دولت بیایند».
 
معاون رئیس‌ دولت یازدهم در پاسخ به این سؤال که چرا دولت پیش از افشای فیش‌ حقوق‌های نجومی، خود اقدام به برخورد با این مسئولان در بدنه دولت نکرد و هیچ اطلاع‌رسانی را در این باره به مردم نکرد، اظهار داشت: ما دستگاه ضابط و ناظر داریم و دستگاه نظارت نیز می‌گوید این موضوع در موارد معدودی اتفاق افتاده است؛ این اطلاعات هم در دستگاه‌های دیوان محاسبات و هم در بازرسی کل کشور وجود دارد و آنها در این مورد ورود کردند البته عددی مشخص از دریافت‌کنندگان این حقوق‌های نجومی نمی‌دانم. ابتکار خاطرنشان کرد: مهم این است که رئیس‌جمهور در این زمینه لاپوشانی نکردند ولی متاسفانه در دوره دیگری این اتفاقات افتاد!
 
در حالی که وزیر صنعت از مخالفت هیئت دولت با انتشار فیش‌های وزرا خبر داده بود ابتکار  با تکذیب این اظهارات مدعی شد: هیچ کس مقاومتی نکرده و تمام اینها خیلی شفاف است.
رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا دولت فعلی برخی از مصوبات دولت قبل که قبول ندارد را ملغی کرد اما مصوبه حقوق‌های بالا را باقی گذاشت، گفت: دولت همه [مصوبات] را اصلاح کرد؛ هم‌اکنون نیز دولت مصوبات مختلف را اصلاح، پیگیری و دنبال می‌کند و این موضوع خیلی جدی است.
 
ابتکار به این سوال جواب نداد که اگر دولت یازدهم مصوبات گذشته را اصلاح کرده است چرا قوانین ادعایی مرتبط با گذشته در رابطه با حقوق‌های نجومی اصلاح نشده و تا سه سال مدیران دولتی این حقوق ها را دریافت کرده اند؟!
 
مدیران متخلف عزل و محاکمه شوند
 
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه باید مدیران متخلف عزل و محاکمه شوند، گفت: مدیران دریافتی های نامتعارف را باید به بیت‌المال بازگردانند.
 
غلامعلی جعفرزاده عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت‌وگو با تسنیم با تاکید بر لزوم برخورد قاطع با مدیران متخلف اظهار کرد: مدیران متخلف باید از سمت خود عزل و محاکمه شوند  چرا که دست‌اندازی به بیت‌المال داشته‌اند.
 
افشای فیش‌های حقوقی نامتعارف امری مثبت بود
 
الهیار ملکشاهی رئیس کمیسیون قضایی مجلس نیز در گفت‌و‌گو با ایسنا اظهار داشت: افشای فیش‌های حقوقی و پرداختی‌های نامتعارف نشان‌دهنده این است که مسئولان نظارتی کوتاهی کرده‌اند و باید مانع این کار می‌شدند.
 
وی در عین حال خاطرنشان کرد: افشای این فیش‌ها اثر منفی ندارد، بلکه مثبت است و مسئولان متفق‌القول روی این قضیه نظر مثبت دارند و مقام معظم رهبری و ریاست جمهور نیز خواستار برخورد با متخلفان شده‌اند.
 
رئیس کمیسیون قضایی مجلس اظهار کرد: دستگاه‌های نظارتی در این خصوص باید فعال‌تر شوند و حساسیت بیشتری به خرج دهند تا دیگر شاهد حقوق و مزایای نامتعارف نباشیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 28
 • بنده خدا ۰۷:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۷
  0 1
  با سلام این مدرک فیش حقوقی نیست
 • رمضانعلي ديوسالار مهاجر نوشهر ۰۷:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۷
  1 0
  سلام ما كه در جهاد سازندگي سابق به طور شبانه روزي كار كرديم و 80 روستا محروم نوشهر برق دار شد اما وقتي مي خواستم يك شب در وسط هفته به خانه بيايم مسئولين ميگفتن خلاف است بنزين ميسوزد شما استفاده شخصي بايد بكنيد جالب اين خودشان با ماشين اداره به دانشگاه ميرفتند و جلوي منزل مسكوني مردم پارك مي كردند ايا بنده و زن بچه هاي ما بايد از انها راضي باشند به هيچ واجب اميد است تاوران اينكار پس بدهند جالب تر اينجا بوده ادامه تحصيل براي شما ممنوع شمارا در همين مقطع تحصلي نياز داريم
 • ۰۷:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۷
  0 0
  ای خیانکاران به ملت
 • محمد ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۷
  0 0
  من برادری 35 ساله دارم که معلول جسمی و ذهنی است و پدر پیرم با حقوق بازنشستگی زیر یک میلیون تومان به همراهی مادرم از او نگهداری میکنند. جالب است بدانید حقوق این برادر من که توسط بهزیستی پرداخت می شود فقط 50 هزار تومان است!!!! این در حالی است که مراکز دولتی نگهداری معلولان حداقل ماهیانه دو میلیون تومان بابت هر معلول از خانواده ها دریافت میکنند. ضمنا از زمان روی کار آمدن دولت "تدبیر و امید" نه تنها حمایتی از این افراد نشده بلکه بیمه تکمیلی آنها نیز قطع شده است. واقعا تناقضات بین رفتار و گفتار مسئولین برای این خانواده ها از هر چیز دیگری دردآورتر است.
 • ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۷
  0 0
  همه با هم بخورید دهناتونم پاک کنید یکی صداش در بیاد صدای همه در میاد پس همگی با هم خفه شید. او کی؟
 • ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۷
  0 0
  میخاست اون بابات مشتشو گره نکنه و شعار بده و به عواقب اعمالش فکر کنه عزیزم برا انقلاب باید هزینه بدید هزیییییینه
 • ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۷
  0 0
  خطاب به ناشناس: هزينش رو مي ده ، حرفش رو هم مي زنه تو چرا دردت مي ياد اين انقلاب رو اقشار فقير حفظ كردن بعد از اين هم حفظ مي كنند ، سرشون رو هم با افتخار بالا مي گيرن
 • ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۷
  0 0
  اکثر رئیس ها همین هستن
 • ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۷
  0 0
  ناشناس 8:33 این حرف ربطی به انقلاب نداره شما که هنوز تو تاریخ موندی فسیل می شی هااااااا این مدینه فاضله رو خود مردم باید بسازن که البته اکثرا تا دستشون به جایی می رسه شروع می کنن به کارهای غیرررر و تا زمانی که ندیده و نشناخته روی شعار و لیستی رای می دن میشه همین !! نمونه اش خانم حسینی چطوری رفته تو مجلس که از اونجا برای دفاع شخصی و خانوادگی استفاده می کنه !!!!
 • ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۷
  0 0
  حیف فقط همین با این کار ها تون همه چی رو خراب میکنید در این فیش حقوق اقا برای 11 سال نه 30 سال بازم کمه؟ ....
 • محمدرضا ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۷
  0 0
  این کسانی که بیت المال خوار هستند و نجومی بگیر باید به اشد مجازات محکوم شوند . لطفا به نهج البلاغه مراجعه شود.
 • ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۷
  0 0
  ناشناس 8:33 هزینه اش رو ما بدیم وخوردنش و یکی دیگه بخوره
 • محمد ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۷
  0 0
  بحث سر 11 سال و سی سال نیست.بحث سر این است که آیا زندگی این بنده خدا بااین حقوق اداره میشود؟ و آیا اون آقایی که حقوق چند صد میلیونی میگیره چقدر سابقه مدیریتی دارد؟فکر کنم تناسب بگیریم،چند هزار سالی سابقه کاردارد.!!!!!
 • ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۷
  0 0
  یک کلمه سواد هم ندارن من دیدم این اشخاص
 • lمحمد ۱۶:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۷
  0 0
  باسلام فيش حقوقي و حكم كارگزيني سال جديد پدرم كه بازنشسته تامين اجتماعيست حدود ٣٤٠٠٠٠ تومان است و احكام اين چنيني واقعيت دارد
 • محمد حسن ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۷
  0 0
  آقاي مسئول محترم چرا مطالب ما رو حذف ميكنيد اين چه نوع دمكراسيه مگه توش فوش بود كه به اشتراك نميگزاريد .حرف ما پيف بود
 • ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۷
  0 0
  خدا لعنت كند كه نگرش مردم رو نسبت به نظام عوض كردند
 • ۱۹:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۷
  0 0
  آین بنده خدا ۱۱سال سابقه بیمه داره یعنی برای یازده روز حقوقش شده ۴۰۰هزار تومان!زیاد هم کم نمی گیره!
 • ۰۲:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۸
  0 0
  مشرق خره گاو منه
 • ۰۱:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۷
  0 0
  لعنت خدا بر اینگونه افراد خائن و دور از شائن انسانیت که به جای حراست و امانتداری از بیت المال دست به غارتگری بیت المال مردم بیچاره زدند و نام خود را در تاریخ بدنام و سیاه نمودند و خودشان را خسر دنیا و اخرت نمودند ، عذاب الهی و نفرین مردم توشه راهشان باد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس