کد خبر 602099
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۵ - ۲۱:۳۰

رئیس هیئت مدیره پدیده شاندیز شیوه انجام تعهدات سهامداران عمده این شرکت را اعلام کرد و گفت: در مجموعه پدیده هیچ فساد اقتصادی رخ نداده است

اعلام شیوه انجام تعهدات شرکت پدیده شاندیز
به گزارش مشرق، احمد نوروزی در برنامه زنده تلویزیونی «پایش» اظهار داشت: مهم‌ترین سئوال سهامداران پدیده درباره تعدیل و قیمت سهام است.

رئیس هیئت مدیره پدیده شاندیز با اشاره به اینکه آینده خوب و امیدوارکننده‌ای برای سهامداران در این پروژه مشهود است، ادامه داد: تعیین قیمت سهام توسط کارشناسان منتخب قوه قضائیه صورت گرفته و بنا بر گفته‌های این کارشناسان در بسیاری از موارد کف قیمت لحاظ شده ‌‌و قیمت کارشناسی هر سهم را 49 هزار و 850 ریال اعلام کرده‌اند.

وی بیان کرد: بر‌اساس بررسی‌های گسترده، کارشناسی‌های تکمیلی روی گزارش ارزیابی سهام فوق، وجود اختلاف نظرهای فراوان در زمینه قیمت‌گذاری اموال و دارایی‌ها به ویژه در مجتمع کیش، تغییرات ایجاد شده در دارایی‌ها، هزینه‌های سال ٩٤ و هزینه تسهیلات افزایش یافته در نهایت هیئت مدیره با رعایت حقوق ‌سهامداران به ویژه سهامداران خرد پیشنهاد کرد که به ازای هر سهم که خریداری ‌و بهای آن پرداخت شده ‌معادل 2.577 سهم دیگر از سهامدار عمده کسر و به آنان منتقل شود.

وی ادامه داد: در این موضوع کل تعهدات و سهام هدیه وعده داده شده نیز لحاظ شده که مورد تایید ستاد تدبیر استان قرار گرفته است.

نوروزی اظهار داشت: براساس این قیمت و لحاظ قیمت 12072 تومان سهام در گذشته، به تمام سهامداران به ازای سهامی که خریداری و وجه آن را پرداخت کرده‌اند معادل 2.577 سهم دیگر از سهم سهامدار عمده منتقل خواهد شد.

نوروزی اضافه کرد: به عنوان مثال اگر کسی 1000 سهم خریداری و وجه ان را پرداخت کرده باشد دارای 3577 سهم خواهد بود.

رئیس هیئت مدیره پدیده خاطرنشان کرد: قابل ذکر است سهام هدیه که در گذشته واگذار شده و به نام آنها منتقل شده، کماکان متعلق به آنها بوده ولی مشمول دریافت سهام مازاد  نمی شود و سهام هدیه قول داده شده در مناسبتهای مختلف در این عدد لحاظ شده است.

‌وی بابت تاخیر در انجام وعده‌های داده شده از سهامداران عذرخواهی کرده و از تلاش اعضای ستاد تدبیر و مجموعه‌های درگیر حل مشکلات و ساماندهی این موضوع تشکر کرد.

نوروزی با بیان اینکه در مجموعه پدیده هیچ فساد اقتصادی رخ نداده است، گفت: مسلم است که این پروژه درگیر تخلفات قانونی در خصوص فروش و تعیین قیمت سهام، ساخت و سازها و ... بوده اما در حال حاضر، شرایط به گونه‌ای پیش رفته که می‌توان به آینده امیدوار بود. لذا سهامداران مطمئن باشند سهامی که در اختیار دارند ارزش بالایی دارد.

وی با بیان اینکه شرکت پدیده شاندیز به سمت شرکت سهامی عام شدن در حال حرکت است، اظهار کرد: ما تصمیم گرفتیم از طریق ورود به بورس و فرابورس بحث عرضه و تقاضای سهام را حتماً تحت نظارت بورس پیگیری و اجرایی کنیم. این سهام ارزشمند است و بحث نقل و انتقال آن هم مساله مهم و اساسی است.

نوروزی در زمینه فرآیند نقل و انتقال یادآور شد: شرکت پدیده نسبت به طراحی بخشی در سایت الکترونیکی شرکت اقدام خواهد کرد که هر سهامدار بتواند با کدملی و کد سهامداری خود به آن ورود کرده و وضعیت سهامش را بررسی و تایید کند تا پس از آن برایش برگه‌های اعلام وضعیت سهامش و از طریقی که خودش تعیین می‌کند ارسال شود.

وی یادآور شد: مشکل پدیده امروز فقط مشکل 136 هزار سهامدار و یا مشکل هیئت مدیره نیست بلکه مشکل نظام جمهوری اسلامی است و همه مدیران کشور در قبال این موضوع احساس وظیفه دارند و تلاش می‌کنند. انتظار این است که رویکرد حمایتی و همکاری بیش از پیش در سطح کشور ایجاد شود و دستگاه‌های مربوطه حمایت‌های لازم را به عمل آورند. ادعای دستگاه‌های دولتی و شهرداری  نیز به استناد قوانین مربوطه با رویکرد جدید و حمایتی کاهش یابد.

رئیس هیئت مدیره پدیده شاندیز با اشاره به اینکه اموال شرکت متعلق به 136 هزار سهامدار است، تصریح کرد: مسئله اصلی در حال حاضر نقل و انتقال سهام است تا از این طریق بتوان به تعهدات داده شده جامه عمل پوشاند.

وی با بیان اینکه پروژه پدیده شاندیز یک پروژه کامل و جامع است و می‌تواند رقیبی جدی برای مجتمع‌های گردشگری در کشورهای منطقه باشد، خاطرشان کرد: این مجموعه ارزش فوق العاده‌ای دارد و سرمایه‌گذاری در آن دارای توجیه اقتصادی بالایی است.

سید محسن شوشتری، مدیرعامل پدیده نیز در این برنامه اظهار داشت: سهامدارانی که به منظور سرمایه گذاری به این پروژه ورود پیدا کردند سرمایه شان تبدیل به دارایی شده و براساس اعلام کارشناسان خبره منتخب قوه قضاییه این دارایی بیش از مجموعه بدهی‌های شرکت است.

وی افزود: تخلفاتی در حیطه فروش سهام و مجوزها وجود داشته که با نگاه تعاملی مسئولان اقتصادی و اجرایی و نمایندگان مجلس و ستاد تدبیر استان در حال حل شدن است.

شوشتری با بیان اینکه مهمترین مشکل پدیده عرضه سهام در خارج بورس بود، اظهار داشت: برای حل این مشکل اتفاق مهمی که رخ داد تعدیل سهام سهامداران عمده بین سهامداران خرد بود که با هماهنگی با ستاد تدبیر استان، این روند تکمیل شد.

‌شوشتری ادامه داد: مردم در گذشته صاحب 22 درصد سهم و سهامداران عمده دارای 78 درصد سهم بودند، اما هیئت مدیره و ستاد تدبیر پس از بررسی‌های لازم به این نتیجه رسیدند که قیمت 12 هزار و 72 تومانی سهام،  غیر واقعی است.

وی تصریح کرد: از این رو تصمیم بر آن شد برای جبران کسری حقوق مردم، از سهام سهامدار عمده کسر و به سهام مردم اضافه شود که این مهم یک امر قانونی، اقتصادی، حقوقی، قضایی، مدیریتی  و  شرعی بوده بوده با اعمال نظر دقیق و فراوان صورت می گرفت، و از این رو اقدامات صورت گرفته توسط کارشناسان رسمی دادگستری منتخب  قوه قضائیه ملاک بررسی‌های بعدی قرار گرفت و پس از کسر یکسری از بدهی‌ها که در قیمت کارشناسی اعمال نشده بود به قیمت مورد تایید ستاد تدبیر منجر شد.

وی با اشاره به روند تعدیل قیمت مصوب هیئت مدیره و ستاد تدبیر استان گفت: بر اساس این مصوبه به ازای  هر یک از سهم خریداری شده که وجه آن پرداخت گردیده  معادل  2.577 سهم از محل سهام سهامداران عمده به سهامداران خرد افزوده می‌شود و اگر بطور مثال هر سهامداری یک هزار سهم خریداری شده داشته است  این سهام، به 3 هزار و 577 سهم افزایش می‌یابد.

شوشتری از ورود پدیده به بورس یا فرابورس به عنوان اقدام دیگر برای عبور از این مشکل خبر داد و گفت: مراحل اجرایی تبدیل شرکت به سهامی عام در حال اجراست.

‌مدیرعامل پدیده شاندیز خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی انتظار ما از مسئولان اقتصادی این است  که کمک کنند تا مجموعه پدیده با رفع یک سری نواقص وارد بحث نقل و انتقال سهام در بورس شود.

وی در خصوص فرآیند نقل و انتقال سهام تا زمان ورود شرکت به بورس نیز گفت: به زودی از سوی شرکت برای سهامداران صورت وضعیت سرمایه شان نزد پدیده صادر شده و ارسال خواهد شد. از سوی دیگر تا ورود پدیده به بورس، برنامه نرم افزاری مربوط به نقل و انتقال در فضای مجازی و از طریق سایت شرکت در حال تنظیم است تا چنانچه خریداران اعلام آمادگی نمایند اقدام شود.

شوشتری با تاکید بر اینکه نقل و انتقالات سهام حتما باید تحت نظارت بورس قرار گیرد، عنوان کرد: ارزش سهام بعد از فراهم شدن امکان نقل و انتقال به موضوع عرضه و تقاضا بستگی دارد و این سهامداران هستند که می‌توانند در این فرآیند از ارزش سهامشان حمایت کنند.

مدیرعامل شرکت پدیده در زمینه تعهدنامه داران نیز گفت: برای تعهدنامه داران یا باید از محل اموال و دارایی‌هایی که حاصل می‌شود تبادل  صورت گیرد و یا باید تعهدنامه‌ها را تبدیل به سهام کنیم تا بتوانند در بازار نقل و انتقال سهام ورود پیدا کنند.

وی پروژه پدیده را یک مجموعه گردشگری بسیار ارزشمند و در طراز بین المللی عنوان و گفت: در طراحی این مجموعه امکانات مختلفی مثل مرکز خرید، شهربازی، آکواریوم، مجموعه آبی و... دیده شده است که سبب اعتبار پروژه شده اما این مجموعه در 19 ماه گذشته کاملاً متوقف بوده و فعالیتی نداشته از این رو نیازمند یک جو اعتماد عمومی هستیم تا سرمایه گذار بتواند به پروژه ورود پیدا کند.

وی با تاکید بر اینکه پروژه پدیده از ارزش اقتصادی بالایی برخوردار است، گفت: با آماده شدن پروژه پیش بینی می‌شود زمان ماندگاری زائران  بارگاه مطهر رضوی در مشهد افزایش یابد.

وی افزود: این طرح و پروژه در حقیقت یکی از رقبای طرح‌های گردشگری منطقه از جمله طرح‌های موجود در امارات و ترکیه است.
 
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس