لغو «شهروندی» امری بسیار بی‌سابقه است که تنها از حکومتی همچون رژیم سرکوب‌گر آل خلیفه برمی‌آید. تنها در سه ماهه گذشته دست کم از پنج بحرینی سلب تابعیت شده و از کشور اخراج شده‌اند.

سرویس جهان مشرق - روز دوشنبه، همزمان با اعلام خبر لغو شهروندی آیت الله شیخ عیسی قاسم، رهبر معنوی شیعیان بحرین، توسط وزارت کشور آل خلیفه، شخصیت‌ها و مقامات مختلف در ایران و منطقه، طی بیانیه‌هایی نسبت به این اقدام رژیم آل خلیفه و تبعات آن هشدار دادند. از جمله بیانیه سپاه پاسداران و همچنین بیانیه سردار سلیمانی بود که این اقدام را عبور کردن از «خط قرمز» تعبیر کردند.

خبرگزاری بحرین، روز دوشنبه به نقل از وزارت کشور نوشته بود که شیخ عیسی قاسم نقش کلیدی در «ایجاد جو فرقه‌گرایی افراطی و انشقاق در جامعه بحرین» داشته است.

«مقاومت مسلحانه» راه مقابله با سرکوب گری آل خلیفه

این خبر کم تر از یک هفته بعد از تعلیق فعالیت‌های تشکیلات اصلی شیعیان بحرین یعنی «جمعیت وفاق ملی اسلامی بحرین» به اتهاماتی از قبیل «تروریزم، افراط گرایی و خشونت در این کشور و داشتن ارتباط با قدرت بیگانه» منتشر شده است و نشان‌دهنده آن است که رژیم بحرین شمشیر را برای رهبران ملی و دینی مردم بحرین کاملا از رو بسته است.

«مقاومت مسلحانه» راه مقابله با سرکوب گری آل خلیفه

گفتنی است که بلافاصله بعد از انتشار خبر لغو شهروندی این رهبر دینی برجسته شیعه، صدها تن از هواداران او دم منزلش در روستای دراز، واقع در غرب منامه جمع شدند در حالیکه پلاکاردهایی در حمایت از شیخ در دست داشتند و شعار می‌دادند.

«مقاومت مسلحانه» راه مقابله با سرکوب گری آل خلیفه

خبرگزاری بحرین هفته گذشته این ادعای حکومت را منتشر کرده بود که یک حساب بانکی ده میلیون دلاری به نام شیخ قاسم را توقیف و مورد بررسی قرار داده تا منشاء واریز این پول و نحوه هزینه کرد آن را مشخص کند. به هیچ عنوان غیرمنتظره نیست که حساب بانکی یک روحانی بزرگ شیعه که امانتدار وجوهات شرعی مومنان است، گردش مالی بالایی داشته باشد و مانور تبلیغاتی دولت روی این رقم چند میلیون دلاری، هدفی جز تخریب شخصیت این عالم بزرگ شیعی بحرین ندارد، و این کار حکومت بحرین دقیقا مصداق «تصرف مال غیر» و سرقت اموال است.

«مقاومت مسلحانه» راه مقابله با سرکوب گری آل خلیفه

سید احمد الوداعی، سخنگوی «موسسه حقوق بشر و دموکراسی» متعلق به گروهی از فعالان تبعیدی بحرین مستقر در لندن، طی بیانیه‌ای هشدار داد که اقدام علیه آیت الله عیسی قاسم «به تنش های داخلی دامن می زند و حتی منجر به خشونت می‌شود، (به ویژه) وقتی پای دستگیری یک روحانی برجسته شیعه به میان بیاید....امری که برای بیشتر بحرینی‌ها یک خط قرمز است.»

وزارت خارجه آمریکا طبق معمول در برابر این نقض آشکار حقوق بشری، یعنی لغو «ملیت» یک شخصیت برجسته، به کلماتی به شدت محافظه‌کارانه و بی‌خاصیت بسنده کرد. سخنگوی این وزارتخانه گفت که دولتش از شنیدن این خبر «مضطرب» شده است و  «ازین که پشت این لغو شهروندی دلیل موثقی وجود دارد، مطلع نیست.»

آیت الله شیخ عیسی قاسم، روحانی برجسته 79 ساله، از چهره‌های کلیدی اکثریت شیعه بحرین است. ایشان که در دهه 1970 نماینده پارلمان این کشور نیز بود، اکنون با احتمال اخراج از کشور در پی لغو شهروندی مواجه است. گرچه ده‌ها بحرینی لغو شهروندی شده در دو سه سال اخیر، در کشور مانده‌اند و از نداشتن حقوق پایه‌ای خود به عنوان یک بحرینی رنج می‌برند. گذرنامه این اشخاص ابطال شده و اکنون به لحاظ حقوقی «بی کشور» محسوب می‌شوند!

درباره رهبر شیعیان بحرین بیشتر بخوانید:
لقبی که رهبر‌ انقلاب به شیخ‌ عیسی‌ قاسم دادندکمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل، «زید رعد الحسین» می گوید که در سال های اخبر "250 بحرینی" به اتهام "عدم وفاداری" از حق پایه ای داشتن ملیت محروم شده اند. بحث لغو «شهروندی» کسی که زاده خاک یک کشور است، امری بسیار بی سابقه است که تنها از حکومتی شبیه رژیم ظالم و سرکوب گر آل خلیفه برمی آید. تنها در سه ماهه گذشته دست کم 5 بحرینی لغو شهروندی شده از کشور اخراج شده اند.

بحرین از 2011 و همزمان با شماری دیگر از کشورهای عربی، شاهد خیزش مردمی موسوم به بیداری اسلامی بوده است، و شیعیان این کشور در کنار سایر گروه ها، به خیابان آمدند و خواهان ارتقای حقوق سیاسی و مدنی خود و رفع تبعیض توسط حکومت اقلیتی و حتی بدتر از آن خاندانی بحرین شدند. شیعیان اکثریت بزرگ جمعیت بحرین را تشکیل می‌دهند، ولی به شدت مورد تبعیض و ظلم حکومت قرار دارند. آل خلیفه به کمک متحدان خود در شورای همکاری خلیج فارس، که از گسترش ناآرامی‌ها به مرزهای خود و همچنین گسترش نفوذ شیعه و ایران بیمناک بودند، اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم را به خون کشید و سرکوب کرد. آل سعود با گسیل «گارد ملی» خود به بحرین، نقش اصلی را در این سرکوب بازی می کرد.

روز دوشنبه، وزارت خارجه ایران، طی بیانیه‌ای این را که دولت بحرین رویکرد امنیتی خود را علیه رهبران ملی و دینی و ضدیت خود را با اعتقادات و مبانی دینی و دستبرد به اموال و وجوهات شرعی مردم، تشدید کرده، به شدت محکوم کرد.

این در حالی است که رهبر سیاسی جمعیت وفاق، شیخ علی سلمان هم اکنون در زندان به سر می‌برد و اخیرا مدت زندانی او به 9 سال افزایش پیدا کرده است. حال رهبر معنوی این جمعیت مورد هجوم واقع شده است. وزارت کشور آل خلیفه ادعا کرده که شیخ قاسم به دنبال حکومت دینی است و با «سازمان ها و احزابی» در ارتباط است که دشمن پادشاهی بحرین محسوب می‌شوند.

«مقاومت مسلحانه» راه مقابله با سرکوب گری آل خلیفه

«مقاومت مسلحانه» راه مقابله با سرکوب گری آل خلیفه
شیخ عیسی قاسم و شیخ علی سلمان

در بیانیه‌های روز دوشنبه هشدار داده شده است که اهانت دولت بحرین به ساحت حضرت آیت‌الله شیخ قاسم، سرآغاز انتفاضه‌ای خواهد بود که عواقب آن متوجه رژیم این کشور و حامیان آن خواهد بود. انقلاب مسالمت‌آمیز مردم بحرین که از سال 2011 آغاز شده است، گرچه در تمام مراحل با سخت‌ترین سرکوب‌ها و لشکرکشی داخلی آل‌خلیفه و آل‌سعود همراه بوده است، اما با تدبیر رهبران آن هیچ‌گاه از مسیر مسالمت‌آمیز خود خارج نشده است و انقلابیون بحرین سلاحی بیش از پرچم کشور خود، تصاویر رهبرانشان و در نهایت سنگ، در دست نگرفته‌اند.

اما مرجعیت جایگاه غیرقابل خدشه‌ای است که تعرض به آن قطعا احساسات مسلمین و شیعیان را برانگیخته‌تر از گذشته می‌کند. اگر مردم بحرین قیام علیه ظلم و فساد آل‌خلیفه را در پنج سال گذشته بصورت مسالمت‌آمیز دنبال کرده‌اند، نمی‌توان انتظار داشت در برابر تعرض به مرجعیت و رهبری معنوی خود بازهم سکوت پیشه کنند و به پرچم و شعار اکتفا نمایند؛ ملت مقاوم و هوشیار بحرین اکنون کفن‌پوش در مقابل منزل رهبر و مرجع خود صف کشیده‌اند.

خطر «رادیکال‌شدن» اعتراضات با تشدید فشار بر رهبران انقلاب بحرین

در واقع، طبق منشور حقوق بشر، داشتن «شهروندی» حق هر انسان است، ولی آل خلیفه تبصره‌ای به قانون شهروندی خود اضافه کرده که طبق آن، هر کسی که «به منافع پادشاهی آسیب بزند یا به نحوی رفتار کند که مغایر با وظیفه وفاداری او باشد!» شهروندی او لغو می‌شود. گرچه قانونا می‌توان به این تصمیم اعتراض کرد، ولی به واسطه قدرت مطلق دولت آل خلیفه، عملا اعتراض معنا ندارد و هیچ گاه به نتیجه نمی‌رسد.

نگاهی به پیامدهای سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم؛
بحرین در آستانه انفجار امنیتی


همزمان، سازمان «نگهبان حقوق بشر» اعلام کرد که این اقدام دولت، بحرین را به «سیاه ترین روزهایش» از 2011 به این سو سوق می‌دهد.

پادشاهی آل خلیفه یکی از سرکوب‌گرترین حکومت‌ها در جهان است و در فهرست ناقضان واقعی حقوق بشر جایگاه ویژه خود را دارد. نیروهای امنیتی این دولت، بدترین فشارها و شکنجه‌ها را علیه معترضان و منتقدان به رژیم انجام می‌دهند و شیوه‌های شکنجه مورد استفاده آن‌ها علیه فعالان سیاسی شیعه بسیار وحشیانه و ناجوانمردانه است.

«مقاومت مسلحانه» راه مقابله با سرکوب گری آل خلیفه

 لیکن به دلیل پیوندهای عمیق و قوی آل خلیفه با غرب، به ویژه بریتانیا، در سال‌های اخیر هیچ صدایی به اعتراض از سوی غربی‌ها نسبت به نقض سیستماتیک حقوق مردم بحرین شنیده نشده است.

«مقاومت مسلحانه» راه مقابله با سرکوب گری آل خلیفه

گفتنی است که روز سه شنبه، «نبیل یعقوب الحمری» مشاور سلطان بحرین در امور رسانه‌ای در واکنش به بیانیه‌های حزب‌الله و ایران در حساب توئیتر خود نوشت: «مشخص است که عیسی قاسم بخشی از پروژه ایران در ارتباط با سپاه است. حزب الله و سلیمانی این را تایید کرده‌اند.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، جان کربی هم درباره این موضوع بدون اشاره به بیانیه‌ای خاص، «بیانیه‌های ایران» درباره لغو تابعیت شیخ قاسم را «اهانت بار» دانست که آمریکا به هیچ عنوان با آن موافق نیست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • اهوازی ۰۳:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۴
  0 0
  هشدار پشتیبان مظلومین و امید ستمدیدگان حاج قاسم سلیمانی بنیاد ظلم و ستم آل خلیفه اشعالگر را به لرزه درآورد.انشالله بحرین به مام میهن برخواهد گشت.
 • ۰۳:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۴
  0 0
  طرفدارای شیخ عیسی قاسم میتونن جلو خونه ش تجمع کنن؟
 • مسلمان انقلابی ۰۵:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۴
  0 0
  به حول و قوه الهی به زودی آل خلیفه به درک واصل خواهد شد ان شاء الله
 • ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۴
  0 0
  استان ایران رو برگردون سردار
 • سبحان شاهمرادی اصولگرا ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۴
  0 0
  حاکم ناصبی و احمق جزیره بحرین نخواهد توانست حرکت شیعیان را متوقف کند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس