کد خبر 58012
تاریخ انتشار: ۱ مرداد ۱۳۹۰ - ۰۹:۵۵

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در مورد طرح نظرسنجی از هموطنان در مورد اصلاح پول ملی اطلاعیه ای صادر کرد.

به گزارش مشرق به نقل از مهر، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران پیرامون طرح اصلاح پول ملی اطلاعیه ای را صادر کرد. در این اطلاعیه آمده است، بدینوسیله مراتب ذیل به استحضار مردم شریف ایران می‌رسد:

1- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برخود لازم می داند از آحاد ملت شریف که در نظر‌سنجی مندرج در سایت اصلاح پول ملی شرکت کرده‌اند کمال تشکر و امتنان را داشته باشد. کماکان از سایرهموطنان عزیز دعوت می‌شود تا با مراجعه به پایگاه مزبور ضمن برخورداری از اطلاعات گسترده‌ای که موجود است، در نظرسنجی نیز شرکت نمایند.

2- به منظور ارائه توضیح بیشتر در جهت ارتقای شفاف سازی به اطلاع می‌رساند هدف عمده از درج نظرسنجی فوق‌الذکر در پایگاه مزبور، تشویق هموطنان به داشتن ارتباط مستمر با بانک مرکزی و پیدایش نوعی تعامل فیمابین بانک مرکزی و مردم است. به همین خاطر این امکان در اختیار کاربران قرار گرفته است تا در فرصت‌های آتی هم بتوانند مستمرا نتایج نظرسنجی را دنبال نمایند، این پایگاه حدودا تا 2 سال بعد از اجرای طرح اصلاح واحد پول و رواج سکه و اسکناس جدید با مردم همراه خواهد بود و اطلاعات لازم را در اختیار قرار خواهد داد، فعالیت "فرم" نظرسنجی فعلی نیز تا زمانی که میزان مشارکت به سطح مطلوبی برسد تداوم خواهد یافت.

3- از ابتدای امر بانک مرکزی در بالای فرم نظرسنجی اعلام کرد که "نتایج این نظرسنجی از نظر مبانی آماری قابل تعمیم به کل جامعه نیست"، دلیل این امر آن است که نظرسنجی اینترنتی از پراکندگی نمونه آماری علمی برخوردار نیست و لذا تاکید شده است که نتایج حاصله قابل تعمیم به کل جامعه نیست.

4- از ابتدای راه اندازی پایگاه اطلاع رسانی، بانک مرکزی نظر سنجی‌های تخصصی موازی در قالب طرح‌های آماری را شروع کرده است که به صورت میدانی از اقشار گوناگون جامعه انجام شده و از پراکندگی نمونه‌ای علمی نیز برخوردار خواهد بود.

5- جمع‌بندی "نظرسنجی‌ها" یکی از معیارهایی است که در تعیین نام واحد اصلی و فرعی پول ملی ملاک تصمیم ‌گیری خواهد بود. اما سایر ابعاد کارشناسی و ملاحظات فرهنگی، تاریخی، آواشناسی، قومیتی و ارزشی نیز قطعا باید مورد توجه باشد. برآیند همگی این ابعاد مشخص خواهد کرد که نام واحدهای اصلی و فرعی پول ملی چه خواهد بود.

6- تصریح به واژه "پارسی" به عنوان یکی از گزینه‌ها برای نامگذاری پول ملی، الزاما به مفهوم آن نیست که این واژه برای نامگذاری مورد استفاده قرار گیرد، بلکه دلیل تصریح به این واژه و سایر واژه‌ها، پیشنهادات و نقطه نظرات عدیده و مکتوبی است که طی ماههای گذشته به بانک مرکزی واصل شده است.  قاعدتا عدم ذکر واژه "پارسی" در میان گزینه‌ها بانک مرکزی را در معرض این پرسش قرار می‌داد که چرا علیرغم پیشنهادات متعدد ارایه ‌شده و انتظار منکعس شده در جامعه، از ذکر آن خودداری کرده است.

7- شرکت کنندگان در نظر سنجی‌ها آزاد هستند که جدا از واژه‌های تصریح شده، عبارت دیگری را برای نام پول‌ ملی پیشنهاد کنند.

8- در پایان مجددا تاکید می شود نتایج نظرسنجی‌ها یکی از معیارهای چندگانه تصمیم گیری برای نام پول ملی است.

9- از اصحاب رسانه و اندیشمندان، کارشناسان و کلیه اشخاص متنفذی که به رسانه‌ها دسترسی دارند انتظار می‌رود پیام بانک مرکزی را به نحوی شایسته مورد توجه قرار داده و در نوشتار و بیانات خود مراتب را به نحو مطلوب به اطلاع عموم برسانند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • حشمت رضایی متش ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۴
  0 0
  تومان
 • ناصر کیوان جاه ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۵
  0 0
  پارسی بهترین نام برای پول ملی
 • ۰۰:۴۵ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۶
  0 0
  تومان

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس