کد خبر 567037
تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۰

فوق‌تخصص نوزادان با بیان اینکه امروزه تولد نوزاد نارس مهم‌ترین مشکل در بین خانواده‌ها و جامعه به شمار می‌آید، گفت: بهتر است جوانان در سنین مناسب تصمیم به ازدواج و باروری بگیرند تا دچار مشکلات ناباروری نشوند.

به گزارش مشرق، محمود نوری شادکام ضمن بیان مشکلات شایع برای بارور شدن زوجین و کاهش میزان تولد در جامعه، تولد نوزاد نارس را مهم‌ترین مشکل در بین خانواده‌ها دانست و اظهار کرد: امروزه با وجود عوامل مختلف مثل تغذیه، کم‌تحرکی، مصرف بالای فست فود‌ها، اضافی وزن زوجین و ازدواج و باروری در سنین بالا درصد نازایی نیز افزایش یافته است.
 
معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی یزد با بیان اینکه در سال‌های قبل میزان ناباروری حدود 7 تا 8 درصد بود، افزود: امروزه این رقم در کشور بین 12 تا 15 درصد قرار دارد و در نتیجه بسیاری از زوجین مجبور هستند که به روش مصنوعی باردار شوند که خود از عواملی است که باعث تولد نوزادان نارس می‌شود.
 
 استاد دانشگاه به وجود استرس و فشارهای عصبی در خانواده‌ها به عنوان دلیل دیگری برای تولد نوزاد نارس اشاره کرد و ادامه داد: در بعضی از موارد والدین با توجه به اینکه بعد از چند سال انتظار تول فرزندشان می‌شوند اغلب به آنها وابسته هستند، بنابراین مراقبت از نوزاد نارس بسیار خاص است و باید شرایط ویژه رحمی برای او فراهم شود تا به رشد مناسبی برسد.
 
فوق‌تخصص نوزادان ادامه داد: نوزادان به خصوص نوزاد نارس توانایی بیان مشکلات خود را نداشته و قدرت دفاعی ندارند و از طرفی با امکانات محدودی برای نگهداری و مراقبت این نوزادان در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مواجه هستیم که باید تلاش کنیم آن را به حد مطلوب برسانیم.
 
نوری شادکام، به تلاش‌های انجام گرفته توسط وزارت بهداشت و همکاران در زمینه به بهبود شرایط مراقبت از نوزاد نارس اشاره و خاطرنشان کرد: به عنوان مثال در سال‌های قبل امکانات لازم برای نگهداری از نوزاد 1500 گرم وجود نداشت و در نتیجه از بین می‌رفت، در صورتی که امروزه و با استفاده از تکنولوژی جدید از نوزاد 500 گرمی نیز می‌توانیم به خوبی مراقبت کرده و تحویل خانواده‌هایشان دهیم
 
معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی یزد ضمن بیان توصیه‌هایی برای کاهش میزان تولد نوزاد نارس به ازدواج اشاره کرد و افزود: بهتر است جوانان در سن مناسب تصمیم به ازدواج و باروری بگیرند و نکات مهمی مثل ورزش و تغذیه صحیح را جدی بگیرند.
 
نوری شادکام، گفت: در صورتی که خانواده‌ها مجبور به لقاح مصنوعی شدند باید به توصیه‌های پزشکان توجه کنند و در صورت تولد نوزاد نارس بهتر است در مراکزی که به امکانات پیشرفته مجهز هستند تحت درمان و مراقبت قرار بگیرند.
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس