کد خبر 559964
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۰

قائم مقام وزیر بهداشت خبر داد، سالانه ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان از منابع کشور صرف عوارض مربوط به مصرف سیگار می شود.

به گزارش مشرق، ایرج حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت در گفتگوی ویژه خبری با اعلام اینکه سالانه 20 تا 30 هزار میلیارد تومان از منابع کشور صرف عوارض مربوط به مصرف سیگار می شود، افزود: در حالی که سالانه 60 هزار نفر در کشور بر اثر مصرف سیگار از بین می روند در حال بحث برای اشتغال 20 هزار نفر هستیم و این سؤال را مطرح کرد که چگونه 30 میلیون نخ سیگار قاچاق وارد کشور می شود و مورد شناسایی قرار نمی گیرد.

وی گفت: بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی مهمترین قاچاق کننده سیگار به کشورها خود تولید کنندگان غربی سیگار هستند.

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: در زمان تحریم، در دولت قبل، غربی ها دو کارخانه تولید سیگار را ظرف 18 ماه در کشورمان احداث کردند.

حریرچی با بیان اینکه میزان مالیات بر سیگار در ایران از تمام کشورهای منطقه به جز افغانستان کمتر است، افزود: شواهد متقنی وجود دارد که افزایش مالیات سیگار موجب کاهش مصرف آن خواهد شد.

وی گفت: در چند سال گذشته مالیات سیگار از 430 میلیارد تومان به 260 میلیارد تومان کاهش یافته است.

رئیس جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات هم در این برنامه گفت: بر اساس بررسی های بین المللی 10 درصد افزایش قیمت سیگار، کاهش 8 درصدی مصرف آن را در پی خواهد داشت.

محمدرضا مسجدی با بیان اینکه تولید هر یک میلیون نخ سیگار یک مرگ را به همراه خواهد داشت افزود: سالانه 65 هزار نفر در کشور به علت بیماری های ناشی از مصرف سیگار جان خود را از دست می دهند.

وی با اشاره به اینکه روزی 10 میلیارد تومان در کشور هزینه مصرف سیگار است گفت: 25 سال است که بحث قاچاق سیگار در کشور مطرح می شود به جایی هم نمی رسد.

مسجدی افزود: تصویب افزایش مالیات سیگار در مجلس دو هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت به همراه خواهد داشت و دولت نباید به سادگی از آن بگذرد.

مدیرعامل شرکت دخانیات هم در ارتباط تلفنی با این برنامه با اشاره به سابقه 70 ساله دخانیات در ایران گفت: هیچ رابطه ای بین افزایش قیمت سیگار و کاهش مصرف آن در کشور وجود ندارد بلکه این مسئله صرفاً باعث افزایش قاچاق سیگار می شود.

محمدحسین برخوردار با بیان اینکه دخانیات تا سال ها پیش شرکتی دولتی بود که هر جا بیکاری نمایان می شد دولت و مجلس به آن نیرو تزریق می کردند افزود: در شرکت دخانیات هم اکنون 7 هزار نفر مشغول به کارند، 4هزار نفر بازنشسته این شرکت هستند و 8 هزار کشاورز هم با دخانیات همکاری می کنند.

وی گفت: شرکت دخانیات هم اکنون 700 میلیارد تومان بدهی دارد.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی هم در این برنامه گفت: بر اساس اعلام شرکت دخانیات 40 تا 50 درصد سیگار مصرفی در کشور قاچاق است.

محمدمهدی مفتح افزود: اگر با پدیده قاچاق سیگار مواجه نبودیم می توانستیم با افزایش قیمت سیگار تولیدی در داخل، مصرف آن را کاهش دهیم اما با وجود قاچاق، هرچه قیمت تولید سیگار افزایش یابد، حاشیه سود قاچاقچیان بیشتر خواهد شد.

وی گفت: وقتی که ورود قاچاق سیگار افزایش یابد علاوه بر اینکه حق مالیات دولت پرداخت نمی شود، سلامت مردم هم بیشتر به خطر خواهد افتاد.

مفتح افزود: باید تا زمانی که سیگار مصرف می شود تلاش کنیم تا دخانیات به صورت مجاز و سلامت تر به دست مصرف کننده برسد.

وی گفت: بر اساس برنامه پنجم توسعه، واردات سیگار باید تا پایان این برنامه ممنوع می شد.

این نماینده مجلس افزود: اصل تلاش برای کاهش مصرف سیگار پسندیده است اما این کار باید عقلایی و با شیوه های متناسب با کشورمان صورت گیرد.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس