کد خبر 549079
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۷

تنها چند روز به عید باستانی ایرانیان باقیمانده و بازار فروش اقلام مصرفی این روزها حسابی داغ است.

به گزارش مشرق،حال اگرچه مسئولان دم از ثبات قیمت ها می زنند اما با شنیدن پای بهار و بوی نوروز در بازار ول وله به راه می افتد چرا که هنوز قیمت اقلام مصرفی در روزهای پایانی آنقدر بالاست که در سبد خانوارها حسابی قدرت نمایی می کند.

گزارش میدانی خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان حاکی از آن است که قیمت آجیل مخلوط در نقاط مختلف شهر متفاوت است به طوریکه از 40 هزار تومان شروع و به 65 هزار تومان می رسد.

همچنین قیمت تخمه ژاپنی 30 الی 35 هزار تومان، پسته اکبری 80 هزار تومان، بادام هندی 70 هزار تومان، تخمه کدو گوشتی 35 هزار تومان، بادام زمینی 35 هزارتومان، فندوق 35 هزار تومان و آجیل چهار مغز 70 هزار تومان در بازار به فروش می رسد.

در کنار آجیل بازار شیرینی و قنادی ها حسابی داغ است به طوریکه می توان گفت شیرینی و شکلات هم یکی دیگر از آداب دیرینه ایرانیان در سفره های نوروز است که به طوری اگر بخواهیم از شیرینی های نخودچی و مخصوص این ایام را تهیه کنیم حداقل باید جعبه ای 25 هزارتومان و برای مصرف یک کیلو شیرینی گل محمدی 12 هزا رو 500 تومان ناقابل پرداخت کنیم.

بر اساس این گزارش سبزی و پلو با ماهی یکی دیگر از اقلام اصلی سنت دیرینه ایرانیان است که در شب عید پخته می شود و ناگفته نماند قیمت انواع ماهی پرطرفدار این شب از 12 هزار و 500 تومان شروع و به 26 هزار تومان در بازار می رسد.

گفتنی است که بازار میوه نیز که در برخی مواقع در دست دلالان است و قیمت آن ساعت به ساعت تغییر میکند اما اکنون هر کیلو نارنگی بندرعباس با قیمت 22 هزارتومان، سیب 4 هزار و 800 تومان، موز4 هزار تومان و پرتقال از 2500 ال 4800 در بازار به فروش می رسد و حال باید منتظر باشیم و ببنیم جیب دلال ها کی پر میشود تا در این ایام شاهد سیر صعودی چرخ و فلک قیمت ها در بازارنباشیم.

یکی از بازارهایی که نزدیک عید جیب مشتریان را خالی می کند بازار آجیل و خشکبار است که تغییر قیمت محصولات این بازار هم امسال غافلگیر کننده است.

در این راستا علیرضا ارزانی ممقانی رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان اظهار داشت: با توجه به رکود حاکم بر این صنف باید گفت که بازار شرایط خوبی ندارد و امیدواریم درروزهای پایانی وضعیت بهبود یابد.

وی به نرخ انواع خشکبار اشاره کرد و گفت: هر کیلو تخمه ژاپنی 22 الی 35 هزارتومان، مغز بادام زمینی 9 الی 16 هزار تومان، تخمه کدو گوشتی 24 الی 30 هزار تومان،پسته اکبری 43 الی 75 هزار تومان، پسته فندقی37 الی 45 هزار تومان، پسته احمدآقایی 38 الی 50 هزار تومان، نخودچی 10 الی 14 هزار تومان، بادام هندی 60 الی 65 هزار تومان و فندق 25 الی 35 هزار تومان در بازار به فروش می رسد.

همچنین علی بهره مند رئیس اتحادیه شیرینی و شکلات در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در آستانه سال نو شاهد افزایش قیمت در بازار نخواهیم بود به طوریکه قیمت ها با نرخ مصوب سال 93 در بازار اعمال می شود.

وی نرخ با اشاره به نرخ شیرینی های پرمصرف این ایام گفت: هر کیلوزبان و پاپیون 12 هزار و 500 تومان، گل محمدی 12 هزار تومان، تر 15 هزار تومان، نان برنجی 12 هزار و 500 تومان و یزدی 9 هزار تومان به فروش می رسد.

در هیاهوی بازار میوه برای آگاهی از وضعیت بازار شب عید، شرایط قیمت ها را از حسین مهاجران رئیس اتحادیه میوه و سبزی جویا شدیم ،وی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان اظهار داشت: در حال حاضر قیمت میوه در بازار با ثبات بوده و در برخی اقلام همچون پرتقال بی حساب و کتاب کاهش قیمت داشته ایم.

وی افزود: قیمت هر کیلو پرتقال هزار و 800 الی دو هزار و 500 تومان، سیب زرد و قرمز 3 هزار و 500 الی 4 هزار تومان، کیوی 2 هزار و 500 الی 3 هزار و 500 تومان، خیار گلخانه 2 الی 2 هزار و 500 تومان است اما گفتنی است که نمی توانیم بازار شب عید را پیش بینی کنیم.

بر اساس این گزارش اگر از خریدهای میلیونی پوشاک ، سفر خارجی و مهمانی های اعیانی و اشرافی این ایام فاکتور بگیریم یک خانواده چهار نفره در شب عید بدون درنظر گرفتن دیدوبازدیدهای این روزها با احتساب یک کیلو شیرینی‌ به قیمت 12هزار و 500 تومان، یک کیلو سیب به قیمت 4 هزار و 800 تومان، متوسط یک کیلو پرتغال به قیمت سه هزار تومان و یک کیلو موز به قیمت چهار هزارتومان ، یک کیلو نارنگی با قیمت 22 هزار تومان و یک کیلو آجیل به قیمت 40 هزار تومان و یک بسته کاکائو به قیمت 15 هزار تومان و یک کیلو ماهی با قیمت حداقل 12 هزار و 500 تومان در جمع باید حداقل 103 هزارتومان برای یک شب هزینه کنند.
منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس