کد خبر 548938
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۴

مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از ورود سامانه بارشی جدید از غرب کشور در روز یکشنبه، اول فروردین خبر داد و گفت: این سامانه تا واسط هفته آینده در کشور فعال خواهد بود.

به گزارش مشرق، احد وظیفه گفت: از شدت فعالیت سامانه بارشی بطور نسبی کاسته شده اما کماکان به علت ادامه فعالیت ضعیف آن در روز جمعه بارش پراکنده برف در ارتفاعات البرز و بارش باران و برف در شمال شرق پیش‌بینی‌ می‌شود.

وی با بیان اینکه در روز شنبه 29 اسفند، همچنان بارش‌های خفیف و پراکنده در شمال شرق انتظار می‌رود، اظهار کرد: امروز برای بخش‌های جنوبی استان سیستان و بلوچستان رگبار و رعد و برق موقت پیش‌بینی می شود، همچنین از روز یکشنبه سامانه بارشی دیگری از شمال غرب وارد کشور می‌شود و سبب بارش باران و برف در این ناحیه می‌شود، سپس تا انتهای این روز مناطق غرب، جنوب غرب، نیمه غربی البرز و استان‌های مجاور آنها را در بر خواهد گرفت.

مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی افزود: این سامانه تا اواسط هفته در کشور فعال است و فعالیت آن دوشنبه به مناطق شمال شرق کشور نیز می‌رسد. طی دو روز آینده در نیمه شرقی کشور و در جنوب استان‌های تهران، البرز، سمنان، قم و شمال اصفهان در بعضی ساعات وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

به گفته وظیفه، روزهای جمعه و شنبه 28 و 29 اسفند، دریای عمان، بخش‌های شرقی خلیج فارس و تنگه هرمز مواج پیش‌بینی می‌شود و روز شنبه به سبب وزش باد شدید جنوبی، افزایش دمای قابل ملاحظه در استان‌های واقع در‌ سواحل دریای خزر و استان اردبیل رخ خواهد داد. همچنین روزهای جمعه و شنبه در جنوب سیستان و بلوچستان وزش باد شدید و گرد و خاک پیش‌بینی می‌شود و از بعدازظهر یکشنبه در پاره‌ای نقاط غرب و جنوب غرب کشور پدیده گرد و خاک رخ خواهد داد.

وی در مورد وضعیت هوای استان تهران اظهار کرد: آسمان تهران در روز شنبه 29 اسفند، صاف تا نیمه ابری، در پاره‌ای نقاط وزش باد با حداکثر و حداقل دمای 16 و 4 درجه سانتیگراد و در روز یکشنبه اول فروردین، نیمه ابری، در بعدازظهر ابری، اوایل شب بارش پراکنده، در ارتفاعات بارش برف و وزش باد با حداکثر و حداقل دمای 9 و 7 درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی با اشاره به اطلاعیه اخیر این سازمان گفت: یکشنبه اول فروردین، سامانه بارشی فعالی از شمال‌ غرب وارد کشور شده و از بعدازظهر این روز سبب بارش باران و برف در این ناحیه می‌شود، این سامانه تا انتهای این روز مناطق غرب، جنوب غرب، نیمه غربی البرز و زاگرس مرکزی و غرب سواحل شمالی کشور را در بر خواهد گرفت که سبب بارش باران، گاهی رعد و برق و وزش باد و در مناطق مرتفع بارش برف خواهد شد.

وی اظهار کرد: این سامانه تا اواسط هفته آینده در کشور فعال است و فعالیت آن دوشنبه به مناطق شمال شرق، زاگرس جنوبی و جنوب کشور نیز می‌رسد.

بر این اساس در روز یکشنبه اول فروردین سال 95، بارش برف و باران و وزش باد در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، زنجان و بارش باران و در ارتفاعات بارش برف در استان‌های کرمانشاه، لرستان، چهارمحال و بختیاری و در اواخر وقت این روز بارش باران و برف در گیلان، غرب مازندران، ارتفاعات البرز و استان‌های قزوین، البرز و تهران و رگبار و رعد و برق، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقت در ایلام و شمال خوزستان پیش‌بینی می‌شود.

وظیفه در ادامه افزود: در روز دوشنبه دوم فروردین، بارش برف و باران و وزش باد در استان‌های اردبیل، گیلان، مازندران، زنجان، چهارمحال و بختیاری و بارش باران و در ارتفاعات بارش برف در لرستان، قزوین، البرز، تهران، غرب سمنان، همدان و مرکزی و رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت در خوزستان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، نیمه غربی فارس، جنوب اصفهان و یزد پیش‌بینی می‌شود.

مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه از بعدازظهر روز یکشنبه و طی روز دوشنبه شرایط برای پدیده گرد و غبار، کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا در استان‌های واقع در جنوب غرب و برخی نقاط غرب مهیا خواهد بود، گفت: شنبه و یکشنبه با جریانات جنوبی در سواحل شمالی کشور افزایش دما بین 8 تا 10 درجه همراه با وزش باد شدید و دوشنبه با تقویت جریانات شمالی کاهش محسوس دما بین 10 تا 12 درجه پیش‌بینی می شود.

وی در پایان افزود: دریای خزر نیز از یکشنبه شب و طی روز دوشنبه مواج خواهد بود، بنابراین توصیه می‌شود جهت کاهش خسارات احتمالی تمهیدات لازم بکار گرفته شود.
منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس