کد خبر 542771
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۸:۲۰

وزارت دفاع انگلیس به تبادل مواد ساخت سلاح های هسته ای میان انگلیس و آمریکا طی ۵ سال گذشته، اذعان کرد.

به گزارش مشرق، وزارت دفاع انگلیس به تبادل مواد ساخت سلاح های هسته ای میان انگلیس و آمریکا طی 5 سال گذشته، اعتراف کرد.

وزارت دفاع انگلیس بدون ارائه جزئیات در این خصوص فاش کرد، آمریکا و انگلیس طی 5 سال گذشته، 23 بار با هواپیما مواد هسته ای جا به جا کردند.

به گزارش این وزارتخانه، هواپیماهای نظامی طی این سال ها، موادی همچون تریتیوم، پلوتونیوم و اورانیوم غنی شده را که مورد مصرف کلاهک های هسته ای موشک های «ترایدنت» انگلیس است، حمل کردند.

برابر گزارش ها، محل انتقال این محموله های هسته ای، پایگاه نیروی هوایی انگلیس در منطقه «برایز نورتون» در «آکسفوردشایر» بوده است.

انتشار این خبر، نگرانی سیاستمداران و گروه های فعال محیط زیست را نسبت به آلودگی محیط زیست با مواد رادیواکتیو در پی داشته است.

گرچه وزارت دفاع انگلیس ادعا می کند، جا به جایی مواد هسته ای در امنیت کامل صورت گرفته است.

روزنامه گاردین ماه گذشته (فوریه) گزارش داد، در سال های 2011 و 2012 میلادی، وزارت دفاع انگلیس اقدام به برگزاری تمریناتی کرده بود که محور آن کسب آمادگی در برابر وقوع سانحه برای هواپیماهای حامل مواد هسته ای بود.

گاردین افزود، نمایندگان مجلس انگلیس پس از آن دولت را زیر سوال بردند که سبب شد «پنی موردانت»، معاون وزیر دفاع انگیلس به این مسئله اعتراف کند.

موردانت گفت: «تمامی پروازها میان انگلیس و آمریکا با هواپیمای بال ثابت تحت کنترل نیروی هوایی انگلیس صورت گرفته است.»

وی افزود: «جزئیات مربوط به این محموله ها به علت مسئله امنیت ملی قابل فاش نیست.»

به گفته کارشناسان، انگلیس و آمریکا براساس توافق دفاعی دوجانبه به صورت منظم اقدام به جابجایی تریتیوم، پلوتونیوم و اورانیوم غنی شده می کنند.

فعالان ضد هسته ای در انگلیس بارها شاهد کاروان های حامل مواد هسته ای میان نیروگاه های بمب اتمی در «آلدرماستون» و «برگفیلد» در «برکشایر» و نیروی هوایی انگلیس در منطقه «برایزنورتون» بوده اند.

آنها می گویند، وقوع هر گونه سانحه ای می تواند به آلودگی محیط زیست با مواد رادیواکتیو منجر شود.


منبع: پرس تی وی

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس