کد خبر 541920
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۱

بر اساس اسنادی جدید، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا قصد داشته است با اهدای یک لباس غواصی آلوده به باکتری، رهبر سابق کوبا را به قتل برساند.

به گزارش مشرق به نقل از پایگاه خبری شبکه پرس تی وی، بر اساس اسناد جدیدی که از بایگانی امنیت ملی آمریکا به دست آمده است، سازمان اطلاعات مرکزی این کشور (سیا) قصد داشته با اهدای یک لباس غواصی آلوده به باکتری، فیدل کاسترو رهبر سابق کوبا، را ترور کند.

بر اساس این اسناد، قرار بود جیمز داناوان، وکیل سرشناس آمریکایی، افسر نیروی دریایی و مذاکره کننده سیاسی  طرح ترور کاسترو را اجرا کند.

در سال 1962، کوبا بیش از هزار و 100 نفر از اعضای یک گروه شبه‌نظامی تحت حمایت سیا را که حمله نظامی نافرجامی را به خلیج خوک‌های کوبا تدارک دیده بودند، دستگیر کرد.

توطئه سیا برای ترور فیدل کاسترو +عکس
فیدل کاسترو حین ماهیگیری در خلیج خوک‌های کوبا در سفری با حضور جیمز داناوان


دولت جان اف کندی، داناوان را، که به خاطر مهارت در فن مذاکره عنوان «فرا دیپلمات» را کسب کرده بود، برای توافق تبادل زندانیان انتخاب کرد.

بر اساس کتابی که اخیراً منتشر شده، وی اولین مذاکرات سری بی سابقه را با کاسترو انجام داد و طوری پیش رفت که به اولین نماینده آمریکایی مورد اعتماد تبدیل شد که کاسترو می‌توانست با وی بنشیند و درباره مناسبات امریکا-کوبا رایزنی کند.

توطئه سیا برای ترور فیدل کاسترو +عکس

سیا که به دقت دسترسی داناوان به کاسترو را رصد می‌کرد تصمیم گرفت با استفاده از فرصت به وجود آمده وی را ترور کند.

بر اساس طرح سیا، که با سوء استفاده از علاقه کاسترو به غواصی تهیه شده بود، داناوان بی آنکه خود مطلع باشد یک دست لباس غواصی آلوده به نوعی باکتری قارچ پا به نام «مادورا» و یک دستگاه تنفسی حاوی باکتری سل را به عنوان هدیه به کاسترو اهدا می‌کرد.

با این حال، این طرح پس از آنکه یکی از عوامل سیا داناوان را از آن مطلع کرد، به شکست انجامید.
منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس