کارشناس اقتصادی با بیان اینکه دولت اطلاعات دقیقی از وضع اقتصادی کشور ندارد سیاست های آن را ناکارآمد و بی هدف دانست.

گروه فیلم و صوت مشرق، حسین صمصامی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما افزود: دولت در سال 93 بسته اقتصادی را در قالب 177 بند برای رونق اقتصادی در سالهای 93 و 94 اعلام کرد و در مهر 94 نیز بسته سیاست های اقتصادی جدیدی را در 33 بند ارائه کرد و مدعی شد که 177 بند سیاست نخست را اجرا کرده است اما همان زمان چهار وزیر دولت نامه نوشتند که رکود اقتصادی کشور در حال تبدیل به بحران است.

وی گفت: دولت در حالی ادعا کرد که 177 بند سیاست اقتصادی را اجرا کرده است که برخی از آنها 180 درجه در اجرا با طرح تفاوت داشت.

وی افزود: تورم در کشور کاهش یافته اما رشد صنعتی منفی شده است و برنامه کنترل رکود و تورم مغایر یکدیگر هستند، در بخش صنعت 360 هزار نفر و در بخش کشاورزی 101 هزار نفر در دولت یازدهم بیکار شده اند و در جامعه نرخ بیکاری افزایش یافته است.

{$sepehr_media_1396822_400_300}
دانلود

صمصامی در پاسخ به این موضوع که معضلات بلندمدت اقتصادی را نمی توان در دو سال حل کرد افزود: مگر رئیس جمهور نمی دانست وضع مملکت چگونه است.

این کارشناس اقتصادی گفت: اگر رئیس جمهور آگاهی دقیقی از اقتصاد کشور داشت هیچگاه نمی گفت صد روزه وضع اقتصاد را درست می کند.

صمصامی وارد شدن شوک اقتصادی در سال 91 را به علت اجرای بد طرح هدفمند کردن یارانه ها دانست، در دولت یازدهم با کشورهای 1+5 مذاکره شد که آنچه را شما می خواهید در موضوع هسته ای متوقف می شود و شما تحریم ها را لغو کنید و این به معنای تأیید هدفمند بودن تحریم های غرب بود.

صمصامی افزود: در برجام به غربی ها اعلام شد که پیشرفت ایران و خروج کشور از رکود به انعقاد قرارداد با شما بستگی دارد، کاهش نرخ تورم به دلیل ثبات نرخ ارز از اواخر دولت دهم بود اما در سال 93 نقدینگی 22،3 درصد افزایش یافت.

صمصامی افزود: بدهی دولت یازدهم به بانکها در ابتدای شش ماهه دوم امسال به 160 هزار میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با پایان سال 93 بیست هزار میلیارد تومان افزایش یافته است، بودجه جاری دولت نیز در سال 93 بیست درصد افزایش یافت، اکنون نقدینگی کشور از 470 هزار میلیارد تومان به بیش از 900 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

این کارشناس اقتصادی گفت: سیاست های کنترل رکود دولت در حد حرف باقی مانده و اجرا نشده و برنامه کنترل رکود و تورم دولت مغایر یکدیگر است.

حسین عبده تبریزی کارشناس اقتصادی نیز در این برنامه گفت: در دولت یازدهم تورم از 40 درصد به کمتر از 10 درصد کاهش یافته و کنترل رکود اقتصادی در حال اجراست و سیاست کنترل رکود و تورم مغایرتی با یکدیگر ندارد.

وی افزود: کاهش درآمد سرانه از سال 86 آغاز شده است.

عبده تبریزی گفت: دولت با دست خالی برخی طرح ها را حرکت داده است.

وی با ربط دادن مشکلات اقتصادی کنونی کشور به عملکرد دولت دهم افزود: دولت یازدهم نمی تواند معضلات اقتصادی بلندمدت را در دو سال حل کند.

عبده تبریزی گفت: اگر سال آینده مشکلات رشد اقتصادی به 5 درصد نیز برسد نمی توان گفت کشور از رکود خارج شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس