وزیر جنگ رژیم صهونیستی ایران را یک قدرت منطقه‌ای بزرگ با صنایع نظامی پیشرفته دانسته و توافق اتمی ایران با غرب را عامل افزایش نفوذ کشورمان در منطقه ارزیابی کرد.

به گزارش مشرق، "موشه یعلون"، وزیر جنگ اسرائیل در گفتگو با روزنامه "دی ولت"، درباره ارزیابی خود از شرایط سوریه گفت: سوریه به نظر من مدت بسیار طولانی ناپایدار باقی می ماند. ما می توانیم از یک تخم مرغ املت درست کنیم اما نمی توانیم از یک املت تخم مرغ در بیاوریم. این ایده که ما می توانیم یک بار دیگر سوریه را متحد کنیم افکار واهی و پوچ است.

وی در ادامه گفت: این دیدگاه برای دستیابی به آتش بس ممکن است ایده خوبی باشد اما من آن را نمی بینم. روس ها تصمیم به ادامه حملات هوایی خود دارند.

یعلون برقراری آتش بس در سراسر سوریه را امکان پذیر ندانسته و در بخش دیگری از این گفتگو ایران را متهم به تلاش برای سلطه و برتری در سوریه کرده و گفت ایران تا به حال این هدف خود را در بغداد و در بیروت با کمک حزب الله بدست آورده است.

وزیر جنگ اسرائیل در بخش دیگری از این گفتگو تاکید کرد که ما برای پیروزی بر داعش به نیروهای زمینی نیاز داریم و البته نه نیروهای زمینی غربی.

وی همچنین تاکید کرد که غرب باید همانند کردها سنی های میانه رو در سوریه را نیز تقویت کند تا به این ترتیب آن ها بتوانند از خود دفاع کنند.

یعلون در ادامه گفت: ایران امروز نفوذ در منطقه را بدست می آورد و این نتیجه توافق اتمی غرب با تهران است. ایران حالا می تواند اقتصاد خود را مدرنیزه کرده و پول زیادی به دست آورد و به این ترتیب سیستم های تسلیحاتی و موشکی جدید را ایجاد کند. موشک های ایران امروز به اروپا دسترسی دارند و زود یا دیر آن ها به موشک های دور بردی دست پیدا خواهند کرد که می تواند آمریکا را هدف قرار دهد.

وی در ادامه از علایق مشترک اسرائیل با کشورهای عربی در منطقه سخن گفته و تصریح کرد که ایران برای ما یک دشمن مشترک است. در این میان نسبتا این مسئله آشکار شده است که مهم ترین اختلافات در منطقه بین سنی و شیعه وجود دارد.

وزیر جنگ اسرائیل در ادامه ایران را خطر بزرگتری نسبت به داعش برای اسرائیل ارزیابی کرده و گفت ما حدود 10 حمله تروریستی را از طرف سوریه و از بلندی های جولان تجربه کرده ایم.

این وزیر صهیونیست در ادامه گفت: ایران یک قدرت بزرگ منطقه ای با صنایع نظامی پیشرفته است که سلاح در منطقه پخش می‌کند و گسترش می دهد. این در اصل نقض تحریم های سازمان ملل متحد است اما انکار و نادیده گرفته می شود.

وی در ادامه اینکه نزدیکی به ایران را به عنوان بخشی از راه حل ارزیابی کنیم باور نکرردنی دانسته و گفت: ایران در مرزهای ما قرار گرفته و نسبت به داعش برای ما دردسرهای بیشتری ایجاد می کند.

یعلون در بخش دیگری از این گفتگو از دلسردی سنی ها در منطقه سخن گفته و اینکه این احساس را دارد که نادیده گرفته می شوند و تاکید کرد که طبیعتا ایران از این شرایط سود می برد. وی گفت: من می دانم این استدلال وجود دارد که توافق اتمی می تواند یک گشایش جدید و دگرگونی شرایط را در ایران ایجاد کند. وی (به عنوان مثال) باز شدن شعبه های مک دونالد در تهران را بدون شانس ارزیابی کرده و آن را یک فکر پوچ دانست.

وی همچنین به شعارهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیلی که همچنان ایرانی ها سر می دهند اشاره کرده و گفت: ما خوش شانس هستیم که تنها به عنوان یک شیطان کوچک در ایران مطرح هستیم. آمریکا برای ایرانی ها شیطان بسیار بزرگ تری است.

وزیر جنگ اسرائیل همچنین گفت: هیچ چشم اندازی برای تغییرات در ایران وجود ندارد.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • پسر ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۶
  0 0
  تا کور شود هر انکه نتواند دید
 • محمد ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۶
  0 0
  باید مراقب بود از تعریف دشمن خوشحال نشویم و غرور ما رو نگیرد حتما نیت شومی از این حرفا دارن مثلا ترسوندن بیشتر همسایه ها ی کشور از جمهوری اسلامی
 • وحید ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۶
  0 0
  کچل! وقتی قدرت ایران را درک می کنی که مستقیماً رو در رو شوی؟ بهتر است هیچ وقت درصدد امتحان قدرت ایران نباشید.
 • بی سواط ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۶
  0 0
  کی به این مردک گفته از امریکا درجه پایین تری داره امریکا شیطان باشه تو مفسد فی الارض محارب جهانی حرامی کثیف و تنهاکشوری که حتما باید نابود بشه هستی
 • ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۷
  0 0
  دشمنان ما به قدرت ما اذعان و اعتراف میکنن اونوقت یه عده میگن با یه بمب ما رو نابود میکنن